BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Batıl inanç örnekleri

Batıl inanç örnekleri

Tarih 03/Mart/2010, 13:47 Editör BİLGE BİLGE

CAHİLLİĞE DAYANAN SAPMALAR!!!03 Mart 2010 11:27 H7com

 

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) İlahiyat Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdulcelil Candan, bütün hurafelerin, bidatların ve batıl inançların temelinde cehaletin yattığını söyledi.

Candan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'yi, Doğu Anadolu Bölgesi'ni ve bütün insanlığı tehdit eden batıl inanç, bidatlar ve hurafeler üzerine çalışma yaptığını anlattı. Candan, bu çalışmada, yaklaşık 2 bin bidat, hurafe ve batıl inancı ortaya koyduğunu ifade etti.

Batıl inanç ve hurafenin, inançta meydana gelen, bidatın ise ibadetlerde görülen sapmalar olduğunu bildiren Candan, şöyle devam etti:

''Dine sonradan giren yanlış inançlar, bütün insanlığı tehdit etmektedir. Yani sahte para ne ise, pirincin içindeki beyaz taş ne ise, bizim inancımızda batıl inanç, bidat ve hurafe de odur. Yani Allah adına din ortaya koymaktır. Allah adına ahkam kesmektir. Dolayısıyla sadece bizi değil, bütün insanlığı tehdit etmektedir. İnancımıza, ibadetlerimize, ahlakımıza, örfümüze hatta mabetlerimize bile yayılmış durumdadır.''

Sadece Fransa'da yüz bin civarında falcı bulunduğunu anlatan Yrd. Doç. Dr. Candan, Fransa'nın yanı sıra, Rusya, ABD, Japonya gibi gelişmiş, sanayi ve teknoloji alanında ilerlemiş bütün ülkelerin de bu tür sıkıntılarla karşı karşıya bulunduğunu vurguladı.

Türkiye genelinde, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde etkili olan batıl inançların varlığına değinen Candan, batıl inançlardan her birinin bir kaynağı bulunduğunu, bunların bir bölümünün Hindistan'dan, Mısır'dan, Avrupa'dan ve özellikle Yunanistan'dan ülkeye girdiğini belirtti.

-''TÖRE CİNAYETİ, UZAK DOĞUDAN GELEN BİR BATIL İNANÇ''-

Batıl inanç çalışması sırasında töre cinayetlerini de araştırdığını vurgulayan Abdulcelil Candan, şunları kaydetti: 

''Töre cinayetleri, Hindistan başta olmak üzere Uzak Doğu ülkelerinden, ülkemize gelmiş bir batıl inançtır. Töre cinayeti kadını hor görmeye dayanır. Bu kötü gelenek, halen günümüzde nüfusu 1 milyarı aşan Hindistan'da yaygındır. Hazreti Peygamber'in, 'ayaklarım altındadır' dediği o cahil adetler, yine de hortlamaya başlıyor. Bu töre cinayetleri, kadını hor görme anlayışından kaynaklanıyor. Halen kadının, eksik bir varlık olduğunu düşünmeden kaynaklanıyor. Tabii özellikle Uzak Doğu ülkelerinde halen cahiliye adetleri maalesef bütün hızıyla devam etmektedir.''

-NALA KUTSİYET ATFEDİLİR Mİ?-

Dünyanın çeşitli ülkelerinde var olan ve zamanla Türkiye'ye sızan batıl inançlardan da örnekler veren Candan, şöyle konuştu:

''Nala kutsiyet atfedilmesini örnek verebiliriz. Nal, Mısır kaynaklıdır. Şimdi çok modern bir villada bir nal görebiliyoruz. Bir hayvan nalı bir insanı, bir evi nasıl zarardan koruyabilir? Kendisi paslanıyor, çürüyor zaten. Mesela Noel Yortusu da batıdan bize geçmiş, Hristiyanlıktan bize geçmiş bir adettir.''

-''KARA ÇARŞAMBA, KARA KEDİ, KARA YILAN'' BATIL İNANÇTIR-

Uğur getirmesi için insanların taşıdıkları nesnelerin, yaptıkları hal ve hareketlerin de batıl inanç olduğunu bildiren Yrd. Doç. Dr. Candan, şunları kaydetti: 

''Kesinlikle uğursuzluk da batıl bir inançtır, hurafedir. Allah, kainatta, evrende, uğursuz ve faydasız hiçbir şeyi yaratmamıştır. Uğursuz olan insanın eylemleridir. Mesela bazıları kara Çarşamba derler. Ama Çarşamba Allah'ın yaratmış olduğu bir gündür. Ne kara kedi, ne de kara yılan uğursuzdur. Allah her şeyi en güzel şekilde yaratmıştır. Bütün bunlar aslında İslam'ın mantığını bilmemekten kaynaklanıyor. Bütün bunlar hep cehaletten kaynaklanıyor. Yani bütün bu hurafelerin, bidatların, batıl inançların temelinde cehalet yatıyor. Cehalet bütün sıkıntıların merkezidir.''

AA

Bu haber 6602 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

12.SINIFLAR DİN KÜL DERS NOTLARI

DİNİ KAVRAMLAR -12-(12.SINIFLAR İÇİN)

DİNİ KAVRAMLAR -12-(12.SINIFLAR İÇİN) İSLAMIN ANLAŞILMASI İÇİN BİLİNMESİ GEREKN KAVRAMLAR 12.SINIFLAR İÇİN

AHLAK NEDİR?AHLAKIN KAPSAMINA NELER GİRER?

AHLAK NEDİR?AHLAKIN KAPSAMINA NELER GİRER? AHLAK VE İLKELERİ-ÖNEMİ

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

ATATÜRK VE DİN

GALERİ

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 63
Haber 1085
Yorum 115
Haber Okuma 2021351
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi