BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
ZARARLI ALIŞKANLIKLAR 1   İÇKİ-ALKOL

ZARARLI ALIŞKANLIKLAR 1 İÇKİ-ALKOL

Tarih 26/Şubat/2017, 18:59 Editör BİLGE BİLGE

Alkol değerlendirilmesi

İÇKİ     DEĞERLENDİRMESİ      hak ve özgürlükler ve din s 100-101-103

        İslam daki Temel/Genel insan hakları nelerdir?

    1-) DİNİN KORUNMASI Her kul peygamberi örnek alır. Kitaplar sayesinde, hayırlı fiilleri ve uzak durmasi gereken fiilleri insan öğrenir. Ahiret günü, her davranışın karşılığının alınacağının bilincine ulaşılmasını hedefler.


2-) CANIN KORUNMASI : Adam öldürmenin yasak olmasi, kısaın amacı, kan davasının ve intiharın yasaklanması, bedeni - ruhi tedaviye önem verilmesi, Islâm’da çocuk, kadın, bitki, hayvan ... haklarının tek tek belirlenmesi, zimmlerin haklarinin açiklanmasi... Hep canin korunmasina yönelik konulardır.


3-) AKLIN KORUNMASI : Uyuşturucu, alkollü içki, sarhoşluk veren maddelerin sigara, hurafe, zihni körelten tüm konuların... yasaklanması aklı korumaya yönelik yasaklardır. Ayrıca islam " OKU " 'mayi, araştırmayı tesvik eder.


4-) NESLİN KORUNMASI : Aile hayatının korunması, evliliği teşvik, ahlaka verilen önem...zina,fuhuşun yasaklanması... neslin korunmasını amaçlar.


5-) MALIN KORUNMASI : İslam sanat, ticaret, çiftçilik, hayvancılığı... teşvik eder. Hırsı,kıskançlığı, hilekarlığı, rüşveti, fa zi, kumari, israfı,yasaklar. Amaç malın korunmasıdır.İslam; seçm, istişare, işi ehline verme, ilme verilen önem... dışında can, mal, namus, akıl, dine önem vermekle tüm dünyevi ve ahlaki-uhrevi düşünce sistemlerinin ütündedir.

       İslami emirler insanların dünya ahiret mutluluğunu, İslâmiyet’in yasakları da dünya ve ahirette huzur ve rahata engel olacak şeylerin ortadan kaldırılmasını amaçlar. İslami emirler ve yasaklar, dünya ve ahiret mutluluğu beş esasi korumaya yönelik maddeler manzumesidir. İslam bu beş esasi (din, can, mal, akil, nesil) korumakla hem dünya, hem ahiret Mutluluğunu amaçlar.


S-1-Kuran ı Kerim deki, içkinin yasaklığını anlatan ayeti yazınız?(Kitabınızdaki gibi)

“ Ey İman edenler! Şarap,kumar,dikili taşlar(Putlar),Fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir bunlardan uzak durun ki( toplumsal bireysel) mutluluğa kurtuluşa kavuşasınız”  / ”Şeytan içki ve kumar yoluyla aranıza düşmanlık ve kin sokmak ister ,sizi Allah ı anmaktan  ve namaz kılmaktan uzaklaştırmak ister.Artık bunlardan vazgeçtiniz değil mi?”(Maide suresi 90-91.ayetler)

 

S-2-Bu ayetlerden neler anlaşılır,Yazınız?

    ** Arapların içki ve kumar hayatlarının bir parçası ve çok düşkündürler.

1-Sarhoş edici özelliği bulunan  bütün içeceklerin içilmesi,vücuda enjekte edilmesi dinde yasaktır.

2-Huzurlu,güven içinde,mutlu toplumun temel şartlarından biride içki kullanmamaktır.

3-Toplumun huzurunu bozan,düşmanlığa sebep olan bu maddeler kötülüğün temsilcisi  ve uygulayıcısı olan  şeytan y ludur.

4-Haberlerde hep duyduğumuz gibi,içki masasında,en sevdiği arkadaşını vuranların olması da içkinin kötülüğünü bize haykırır. /İçki öldürür,kumar söndürür,İslam döndürür,yaşatır.

5-Şeytanın Araya kin düşmanlık sokması,namazdan uzaklaştırması,bunlara içki ve kumarı aracı yapması gerekçelerini Allah göstermiş,İnsanların yanılmamalarını istemiş;Yanılacakları yerlerden birisi de bu konu olduğu için ,yardımcı olmuş hesap verecekleri hatırlatılmıştır.

6-Alışkanlık bağımlılık yapması 7- akıl ve iradenın doğru kullanımının  engellemesi 8--Düşmanlık kin e sebep olması 10-Tartışmalara kavgalara sebep olması 11-sarhoşun alay konusu edilmesine 12-Allah ı düşünmeyi ve uyanık olmasına engel olması 13-Huzur ve edebin yaşamasına engel olmak 14-zaman ve enerjinin ve verimsiz diğer özelliklerin insanlara  daha yararlı olmasını engellemesi 15-.Kullanımı ve ikramı  için harcanan paraların israf haram olması 16-İnsanın sağlığına ve sağlıklı nesillerin yetiştirilmesine engel olması.

          “Birlikte alkol aldığı arkadaşını öldürdü”(7 şubat 2007  Hürriyet)-ABD de kan vermesi için getirilen müslümanların kanlarında içki ve uyuşturucu belirtileri çıkmamasına doktorlar hayret etti.siz kimsiniz diye sordu.” Nü het D ru uyuşturcu operasyonunda gözaltına alınıp adı deşifre edilen oğlunun bir sorusuyla adeta yıkıldı: Şöhret olduğuma lanet ettim. Keşke hiç ünlü olmasaydım.dedi(26 aralık 2006 star)

            İki aileyi 'Alkol' yıktı.Kâğıthane'de baba oğlunu, Üsküdar'da oğul babasını öldürdü. Sebep ise aynı: Alkol.... İstanbul dün bu iki olayla sarsıldı... Kağıthane'de Şakir Södekoğlu isimli baba, 3 yaşındaki torunu ve gelinini acımasızca döven alkol bağımlısı oğlunu bıçaklayarak öldürdü. 68 yaşında evlat katili olan Södekoğlu, polise teslim oldu. Babasının bıçak darbeleriyle can veren Naci Södek in ğlu'nun cesedi ise Şişli Etfal Hastanesi Morgu'na kaldırıldı. Üsküdar'da da benzer bir olay yaşandı. Ancak bu kez kurban alkolik babaydı. Alkollü eve gelip, eşi ve kızını döven Şemsettin Vral, 17 yaşındaki oğlu F.V., tarafından bıçaklanarak öldürüldü. F.V., gözaltına alındı. “  2-10-2005 sbah

 

S-3-İçkinin YARARLARI nelerdir?

          1-Dr. tavsiyesiyle muadili olmayan ilaçlar yerine  2-Ticari yararı 3-Zevk vermesi.Bu fayda başka şeylerle de olabilir.

       KUMAR:Hem eğlence hem de kumarın yanında meze  et teminine aracı.Veresiye bir deve alınır 10 a bölünür ok çakılır 7 si dolu 3ü boş olurmuş.Boş çekenler parasını öder,hizmet eden ziyafetten yararlanır,Kumarda eğlenme yeme içme yararları vardır ama zararı bu sayılanlarla ölçülemeyecek kadar çoktur.

1-Tembelliğe sebep olur.

2-Çalışıp kazanmadan yemeye alıştırır.

3-Kaybedenlerin kazananlara kin ve nefreti artar

4-içki gibi Allah ı anmaktan ve namazdan alı kor

6- Vaktin faydasız şeylerle geçirilmesini sağlar bu vaktın yararlı olması yerine zararla geçirilmesi

8-Kazanma hırsı ve ümidiyle servetlerin kaybı.

9-Ev ve ocakların dağılması hayatın, istikrarın bozulması .

 

S-5-İÇKİNİN YASAKLANMA AŞAMALARI:


1-”Sarhoşluk veren şeylerin içki olduğu(Nahl 16/67)

2-Allah,insanlara tatlıları ve yiyecekleri yarattığı için minnettar olmalılar.

3.Sarhoş iken namaza yaklaşmayın((4/43)

4-İçkinin ve kumarın bazı yararları olmakla birlikte zararı daha çoktur,şeyatn işi pislik((5/90) )ile kesin yasaklanmış.Tevat ve İ cil e göre ya ak değildir.Lut ve Nuh Tevat a göre içki içip sarhoş olmuşlardır.Kur an Bu öncü ve değerli insanların: peygamberliklerini ve onurlarını görevlerini öne çıkarmış bundan dolayı Tevat’ın bu kısımlarının  uy urma olduğu söylenebilir.

Yararları:İçki sarhoşluk veren kumar da eğlenme amaçlı kullanılan bir şeydir;eğlence eşe dosta ikram,yoksullara yardım gibi yararları vardır.(Oradaki kumara yardım edenlere deveden ikram edilir,kaybedenler parasını öderdir.)


S-6-Sarhoşun fiillerinin sorumluluğu  var mıdır?(kırması, vurması...)

S-7-Sarhoşun Dini görevleri üzerinden düşer mi?(Namaz oruç...)

S-8-Diğer sarhoş edici özelliği olan maddelerin kullanımı?

(esrar-bali koklama-eroin,tiner koklama...)


S-9-Ailesel ve duygusal olarak alkole başlama sebepleri nelerdir?yazınız?

Dini eğitimin yetersizliği,sevgi açlığı,sıkıntıları unutma düşüncesi,örnek insan yokluğu,gibi sebepler ile insanlar içkiye başlamaktadırlar.

İnsanlar içkiye bir yudum-bir kadeh-sonra bağımlılık- sonra alışkanlık dönemleri ile başlarlar.Bir yudum yada merak tehlikeli sonun başlangıcıdır.Bunun için az içmek kişiyi alkol bağımlılığına götüren yoldur.Zaten alkolikler de alkol kullananlardan çıkmaktadır.Çoğunluğu da merak yada bir kadehle başlamışlardır.Bunun için sarhoş edici özelliği bulunan bütün maddeler dinde haram kılınmıştır.

 “ Çoğu sarhoş edenin azıda haramdır”(Hz.Muhammet s.a.v)

 

S-10-İçkinin -sosyal-zararlarını yazınız?Sarhoş olmayacak kadar içsek?Sarhoşlar zarar vermeyince yasak değilmiş?Gerçek mi?

Bugün için hiçbir tedavi edici özelliğinin bulunmadığı bilinen ve bütün Dünya da bağımlılığı ve kötüye kullanımı en yaygın madde olan  madde alkoldür.Bu madde ABD de zaman zaman yasaklanmış ,Rusya da ise zaman zaman kullanımı teşvik görmüştür.Alkol kullanımı ve doğurduğu sonuçlar bakımından  batı toplumlarının en önemli problemlerindendir.Alkol kullanımının yol açtığı sağlık sorunları yanında,Trafik kazaları ,İntiharlar,suça yönelme,Aile bölünmesi,İş hayatının bozulması,kişisel çöküntü,ruhsal bedensel çöküntü,cinayetler,erken ihtiyarlama,İnsanların mesleklerini kaybetmeleri ve çeşitli ekonomik yıkımlar yönünden topluma verdiği zararlar çok boyutlu  bir bio- pskososyal  sorun oluşturmaktadır.

 S-11-Peygamberimizin sarhoş edici maddelerin ortak özelliklerini anlattığı hadisi yazınız?

 “Her sarhoş edici özelliği olan madde içkidir,bütün sarhoş edicilerde haramdır”

S-12-İçki ile tedavi olma durumu ?

S-13-İçki  ye üretilen?

 

TIP açısından içki

S-1-Alkolün vücutta izlediği seyri anlatınız??

Alınan alkolün %10 u  midede kalanı ise ince bağırsaklarda emilerek kısa sürede kana karışır.Aç karnına alınan alkolün emilmesi daha hızlı,tok karnına alınan alkolün ki ise daha yavaştır.Dolayısıyla kandaki alkol yoğunluğunun en yüksek noktaya ulaşması 30-90 dk arasında değişir.Alkol alındıktan sonra vücut özümleme faaliyetine geçerek kandaki alkol yoğunluğunu düşürmeye çalışır,ve büyük bir kısmını karaciğerde yakarak su ve karbondioksite dönüştürür.Kalanı da solunum ve idrar yolu ile dışarı atar.Ancak bu süreçte vücut,asetaldehid  birikmesi sonucu zehirlenme belirtileri göstermeye başlar.İnsan vücudu aşırı alkol yüklenmesine karşı bir noktaya kadar kendini savunmakta ve mide yaptığı salgılarla duvarını korumaya çalışırken arkasından çıkış kapağını kapatarak alkolün ince bağırsağa geçip kana karışmasını engellemekte ,daha sonrada kusma refleksiyle  onu dışarı atmaktadır.Ancak yinede aşırı yüklenme devam ettiğinde alkol koması ve ölümün gerçekleşmesi kaçınılmaz olmaktadır.

 

S-2-Alkolün tıpsal zararlarını anlatınız?  (Alkolün fiziksel zararlarını yazınız? )

Alkol merkezi sinir sistemi ve beyin üzerine fizyolojik baskı yapar.Alkol alındığı zaman başlangıçta kişinin canlanması ,neşelenmesi,beyindeki savunma karşı kontrol  mekanizmalarının ilk anda  baskı altında kalmasının sonucudur.Alkol zehirlenmesinin artması sonucunda kişinin kendini kontrol edemediği görülür,hafıza zayıflar,dikkat toparlanamaz,sezgi(öngörü)tamamen kaybolur.kontrolsüz karakter ve davranışlar,duygusal patlamalar ortaya çıkar.Akşamları içki kullanımı ise:Alkol rüyanın görüldüğü dönemini etkileyerek derin uykuyu azaltır,daha sık ve daha derin uyku parçalanmaları Alkol zehirlenmesinin başlangıcında  kişiler,çok konuşkan ve hoş sohbet veya tam tersine içe kapanık ve somurtkan olabilirler.Yahut hırçın ve kavgacı ya da gülme ve ağlama nöbetlerinin birbirini takip ettiği bir görüntü sergiler.Baz kişilerde alkolün tesiri kısa sürede görülmez.Yani alkol alımı onlar için zehirlenmenin başlanıcında genellikle rahatlatıcı ve neşelendirici rol oynar.Fakat sıkıntılarını problemlerini ve öfkelerini kontrol altında tutabilen bu şahıslar ilerleyen saatlerde alkolün kontrol mekanizmalarını depresyona uğratması ve bu arada savunma mekanizmalarını da yıkması sonucunda daha sıkıntılı üzüntülü öfkeli ve saldırgan olurlar.Bu yüzden beraber içmeye gittiği arkadaşını içki masasında öldürenlerin sayısı az değildir.Bazıları da çok hafif etkisi olabilecek kadar az miktarda alkol aldığı halde hemen çılgınlık derecesinde ağır davranış bozuklukları gösterir.

Aşırı içki içmenin ilk ve en önemli yan etkisi karaciğer hasarı şeklindedir.Genellikle alkol fazla miktarda alındığında yağ ve proteinlerin birikmesine bağlı olarak karaciğerde yağlanmaya dolayısıyla bu organın büyümesine ve sonuçta siroz hastalığına yol açar. Yine aşırı ve uzun sürekli kullanma mide,bağırsaklar ve pankreasta ağır bozukluklara tansiyon yükselmesine ve kalp atışlarının düzensiz hale gelmesine sebep olur.Ayrıca,Kan yapımıyla ilgili sisteme olumsuz yönde etkileyerek karaciğer kalın bağırsak ve akciğer gibi çeşitli organlarda kanser riskini arttırır.Alkoliklerin % 10 nda kısırlık ve alkole bağlı sirozu olan erkeklerin %30  -50 sinde Testis küçülmesi görülmektedir.

 

S-3-Alkolün aile hayatına verdiği zararı anlatınız?

Aşırı istek duyulan alkolün kişi için psikolojik ve fiziksel ihtiyaç  haline gelmesi,sık sık ve bol miktarda alınması ,alınmadığı zaman yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkması ve günlük hayatının sürdürülememesi alkol bağımlığının  oluştuğunu gösterir.Alkol yoksunluk sendromu  nda : titreme nöbetleri ve sinirlilik alkolün kesilmesinden 6-8 saat sonra gelişir,Çok fazla alkol  kullanımından dolayı hafıza kaybı oluşur.Aşırı alkol kullanımı kişinin eşine olan sevgisini ve saygısının  bu arada ilgisinin de giderek azalıp kaybolmasına,özellikle o nu umursamaz ve aşağılayıcı tavırlar takınmasına yol açabilir.

Çok sinirli ,huzursuz,alıngan,herseyden şüphe eden ve sık sık öfke patlamaları gösteren bu kişilerde önceleri sadece sarhoşluk alanında dışa vurulan şüphe ,korku,ve saldırgan davranışlar zamanla süreklilik kazanıp gerçek bir davranış bozukluğu halini alır.

Evliliklerde kaçınılmaz bir gerileme ve tahribata yol açan  alkol,ailede sos yo ekonomik problemlere yol açabilir.sürekli çekişme ve şiddetle dolu bir aile atmosferi çocuklar üzerinde yıkıcı bir rol oynar ve sarhoş anne babalar çocuklarının onlarla özdeşleşmesi açısından kötü örnek oluştururlar.Aşırı alkol alan  kişilerin çocuklarında duygusal çöküntü ve davranış bozukluklarının gelişme riski çok yüksektir,bu çocukların çoğu okulda başarılı olamaz.

S-4-Alkol alma ve suç işleme oranı arasında nasıl bir paralellik vardır,anlatınız?   

Alkol ,suça yönelimi ve saldırgan davranışları kamcılar;ayrıca başka madde bağımlılıklarını da körükler.Her yıl,sadece alkol kullanımı ile doğrudan ilişkili binlerce ölüm meydana gelmektedir.Dünya sağlık teşkilatının T.j nin içinde bulunduğu 30 ülkeyi kapsayan son araştırma raporlarına göre cinayetlerin %85 i (Ailesel) Tecavüzlerin %50 si,Şiddet olaylarının %50 si,eşlerini dövenlerin %70 i işe gitmeyenlerin %60 ı, ve akıl hastalarının%40 –50 si (Bu oran bizzat alkol kullananlarla ilgilidir,onlardan doğan çocuklarda akli bozukluklar %90 lardadır)Alkolden kaynaklanmaktadır.

ANLATIM

 

 

        Zararlı alışkanlıklarla kastedilen, insan bedenine zarar veren ve tiryakilik oluşturması sebebiyle insanı kendine esir eden maddelerin çeşitli şekillerde vücuda alınmasıdır. İslam dini bu maddelerin çoğunu kesin olarak yasaklamıştır.

Yasaklanan maddelerin en başında şarap ve alkollü içecekler gelmektedir. Kur'an-ı Kerim bu tür içecekleri kesinlikle yasaklamıştır:

“Ey iman edenler, sarhoşluk veren şeyler , şans oyunları, putperestçe uygulamalar ve gelecek hakkında kehanette bulunmak (falcılık) şeytan işi kötülüklerden başka bir şey değildir. Onlardan kaçının ki mutluluğa eresiniz.
      Şeytan, sarhoşluk veren şeyler ve şans oyunları ile aranıza düşmanlık ve nefret sokmaya ve sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymaya çalışır. Hâlâ vazgeçmeyecek misiniz?” (Maide 90-91)

Alkollü içeceklerin yanında sağlıklı düşünmeye engel olan, aklı örten eroin, kokain vb. maddeler almak veya yapışkan koklamak da haram ve büyük günahtır.
Sigara içmeyi de din alimlerimiz hoş görmemiş, insanların ondan uzak durmalarının dinimize daha uygun olduğunu söylemişlerdir.


     Yetişkin insanların sigara ve alkollü içeceklerin kullanımını kendilerine hoş görürken çocuklarını yasaklamaları, bu tür içecekleri kullanmanın bir büyüklük göstergesi olarak algılanmasına neden olmaktadır. Yeni yetişen gençler, büyüdüklerini ispat etmek veya karşısındaki insanlara kendini büyük göstermek için sigara içmeye veya alkol almaya heves etmektedirler. Başlangıçta sigaranın kokusundan ve genizlerini yakmasından nefret etmelerine, alkolün boğazlarını yakmasından acı duymalarına rağmen bunu belli etmemeye çalışmaktadır. Çünkü bunu açıkladıkları zaman, karşılarında bulunan kimselerin onları hâlâ çocuk olmakla değerlendireceklerinden korkmakta, bu ise onların onurlarını kırmaktadır. Bu yüzden sigara ve içkiye yeni başlayanlar, boğulacak gibi olsalar bile öksürüklerini tutmaya, yemek boruları acıdan yanacak gibi olsa da yüzlerini buruşturmamaya özen gösterirler. Aslında bu çok kötü birbirini kandırma oyunudur. Bu oyunlarla sigara ve alkol içilmeye devam edilir. Bu arada vücut bu maddelere alışır. Belli bir zamandan sonra artık onsuz yapamaz hale gelir. Zararlı maddeleri kullanan kişi artık onlara esir olmuş, iradesini o maddelere kendi eliyle teslim etmiştir.

Zararlı alışkanlıklar kazandıran maddelerden uzak durmamız gerekir. Başka bir insanın emri altına girmekten nasıl hoşlanmıyorsak, kendi irademizi kötü kokulu, zararlı bu maddelere teslim etmemeliyiz. Ayrıca bilmeliyiz ki insanın büyüdüğü, yedikleri içtikleriyle belli olmaz. Biz büyüdüğümüzü, düşüncelerimizle, davranışlarımızla ve yaptığımız güzel işlerle belli etmeliyiz. Günümüzde gençlerin çoğu, eğitim imkanlarının geniş olması sebebiyle anne babalarından daha çok bilgiye sahiptir. Onlar kötü alışkanlıkların zararlarını, büyüklerinden daha iyi bilmektedirler. Öyleyse onlar, yaştan gelen büyüklükle değil, bilgiden gelen büyüklükle, anne babalarını bu kötü alışkanlıktan kurtarmaları daha güzel olmaz mı?


"Sarhoş, cinayeti yapar da sonra "özrüm vardı, kendimde değildim"der.
Kendinde olmayış,kendiliğinden gelmedi sana,onu sen çağırdın."
Hz. Mevlana 

 

         "Migrenin ilacı doğru beslenmede".Migren hastalarının yediklerine dikkat etmeleri, ağrıyı harekete geçiren besinleri tespit edip bunlardan uzak durmalarının, şiddetli baş ağrılarından kaçınmak için etkili bir yöntem olduğunu aktaran Prof. Dr. Ertaş, şunları dile getirdi:Migren bazen şeker gibi yaygın kullanılan bir gıdadan da kaynaklanabilir, kırmızı şarap  içeceklerden de.Cihan haber

Alkol kullanmayan bir kişinin karaciğeri

Alkolik bir kişinin karaciğeri

Alkolik 43 yaşında kişinin beyninde beyaz madde azalmış

Yoğun alkol alan 15 yaşında kişinin beyninde aktiviteyi gösteren kırmızılar azalmış

 Alkol hafızayı zayıflatıyor    
   TEPKİ VEREMİYORLAR :  HOLLANDA'NIN UTRECHT ÜNİVERSİTESİ'NDEN DR. JORİS C. VERSTER, AKŞAMLARI BİR OTURUŞTA DÖRT BARDAKTAN FAZLA İÇKİ İÇEN KADINLARLA, BEŞ BARDAKTAN FAZLA İÇEN ERKEKLERİN ZAMANLA HAFIZALARININ ZAYIFLADIĞINI SÖYLEDİ. VERSTER, "AŞIRI MİKTAR AKŞAMCILARIN ZAMANLA UNUTKAN OLMALARINA, OLAYLARA GEÇ TEPKİ VERMELERİNE VE ANLAMADA GÜÇLÜK ÇEKMELERİNE NEDEN OLUYOR" DEDİ.
     SIVI KAYBI OLUR : BİR GECE ÖNCEDEN KALMANIN, "UYKUSUZLUK, PİNEKLEMEK, DİKKATİNİ TOPLAYAMAMAK, SERSEMLİK, AĞIZ KURULUĞU VE MİDE BULANTISI" GİBİ EZİYETLERİ OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKEN VERSTER, DİĞER ETKİLERİ DE ŞÖYLE SIRALADI: VÜCUTTA SIVI KAYBI VE ELEKTROLİT DENGESİNİN BOZULMASI, MİDE RAHATSIZLIĞI, KANDA ŞEKER SEVİYESİNİN DÜŞMESİ, UYKU VE BİYOLOJİK RİTMİN BOZULMASI.- AYRICA İÇKİNİN HER YUDUMU İLE BAŞTA BEYİN HÜCRELERİ OLMAK ÜZERE BİNLERCE HÜCRE ÖLMEKTEDİR...!-( MİLLİYET :01.09.2003)
*ALKOLÜN ZARARLARI:ALKOL KULLANIMI KARACİĞER,PANKREAS,BEYİN VE DOLAŞIM SİSTEMİNE ,BEYİN VE SİNİR SİSTEMİ ,UYKU BOZUKLUKLARINA. ,WERNİCKE-KORSAKOFF SENDROMU DENEN BİR NÖROLOJİK BOZUKLUĞA,SİNDİRİM SİSTEMİ ,BAŞ AĞRISI VE AĞIZ ,ALKOLİKLERDE AKUT VEYA KRONİK PANKREAS İLTİHABI ,DOLAŞIM SİSTEMİ ,KAN BASINCINDA DÜŞME -AZ MİKTARDA ALKOL KULLANIMI DA KALP HASTALIĞI OLASILIĞINI ARTIRIR -CİNSEL İŞLEVLERDE SORUN , KANSERE ...VS NEDEN OLUR ! ( hekimce.com'dan )

                                                     Alkol de tütün kadar zararlı
    Alkolün tüm dünyadaki sağlık sistemlerine getirdiği yükün tütünün ki ile eşit olduğu ortaya çıktı. Son bir araştırmaya göre tütün ürünleri ve alkol, dünya genelindeki sağlık sorunlarının %4’ünden sorumlu.‘Alkol, meme kanseri ve kalp hastalıkları da dahil olmak üzere altmış hastalığın gelişmesinde etkili’ diyor Stockholm Üniversitesi’nden Robin Room The Lancet dergisinde. İsveçli, Kanadalı ve Amerikalı bilim adamlarından oluşan ekibe göre hastalıkların ve ölümlerin bir kısmı alkoldeki küçük bir fiyat artışıyla bile önlenebilir...Araştırmacılar öte yandan, alkolün kontrol altına alınmasına yönelik bilimsel bilgiler ve hükümetlerin uyguladığı politikalar arasında önemli farklılıkların bulunmasını kınıyorlar.Tütün ürünleri ve ilaçlar konusunda daha dikkatli davranılmasına rağmen alkol hala sıradan bir ürün muamelesi görmekte. Bilim adamları bu nedenle WHO’nun tıpkı tütün ürünlerinde olduğu gibi anti alkol kampanyaları başlatmasını öneriyorlar.(hürriyet:18.02.2005)
 BİZ DESEK " YASAKÇI BİR GERİCİ " OLURDUK...BİLİM KUR'AN'A HIZLA YAKLAŞIYOR...! DAHA GENIS BILGI ICIN LÜTFEN SARAP ADLI DOSYAMIZA  MURACAAT EDINIZ

         Alkol, kalp yetmezliğine ve tansiyona neden oluyor (Hürriyet :19.08.2005)
      Bira, erkekleri kadınlaştırıyor:
Kanada Sağlık Enstitüsü'nün yaptığı bir araştırma sonucunda, erkeklerin bira tüketimi konusunda daha dikkatli olmaları gerektiği, çünkü birada kadın hormonları bulunduğu ortaya çıktı. 22.07.2005

http://www.video75.com/F92oGjZ0Q34/feci-kaza-genc-bir-kizin-hayati-harap-oluyor/

http://www.alkol.gen.tr/alkol/content/alkol-ve-trafik-kazalari

    ALKOLİZMİN FİZİKSEL ZARARLARI

      Alkolizm genetik bir hastalık olmakla beraber pek çok vakada sürekli ve çok fazla alkol tüketimi sonucunda da ortaya çıkmaktadır. Psikolojik ya da toplumsal baskılar hastalığın ortaya çıkışında önemli bir etkendir. Alkolizmin en önemli özelliği hastanın sürekli ve giderek artan miktarlarda alkol tüketmesidir. Alkolizm, kişiye hem psikolojik hem de fiziksel zarar vermektedir. Alkolün fiziksel etkileri en çok kardiovaskular sistemde, sinir sisteminde ve böbreklerde görülmektedir ve alkolizm tedavi edilmediği zaman bu rahatsızlıklar ölümcül olabilmektedir.

o       Alkolizm Kaynaklı Fiziksel Bulgular

o       Alkolizmin Kardiovaskular Sisteme Zararları

o       Alkolizmin Sinir Sistemine Etkileri

o       Alkolizmin Gastrointestinal Sisteme Etkileri

o       "Şeytan içki ve kumar yoluyla ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi, Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık (bunlardan) vazgeçtiniz değil mi?"(Maide sures,91.ayet)

o       Sana içkiyi ve kumarı sorarlar. De ki: "Onlarda hem büyük günah, hem de insanlar için (bazı zahiri) yararlar vardır. Ama günahları yararlarından büyüktür." Yine sana Allah yolunda ne harcayacaklarını soruyorlar. De ki: "İhtiyaçtan arta kalanı." Allah size âyetleri böyle açıklıyor ki düşünesiniz.  Bakara
(219)

o       Ey iman edenler! (Aklı örten) içki (ve benzeri şeyler), kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.  Maide
(90)

Şeytan, içki ve kumarla, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçiyor musunuz?

Alkollü Araç Kullanmak En Önemli Kaza Sebeplerinden Biridir

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)'nun verilerine göre gerçekleşen ölümlü trafik kazalarının büyük bir bölümü alkollü araç kullanmaktan ötürü gerçekleşir.

Adli Tıp açısından önemli olan alkol türü etil alkoldür. Ağız yolundan alınan alkolün %20’si mideden, % 80’i ince barsaklardan doğrudan emilir. Ağız, yemek borusu ve kalın barsaklardan da emilebileceği bilinse de bu değerler ihmal edilebilir düzeydedir. Etil alkol tüm sıvılarına geçebilir. Kan alkol değeri, alkol alımı bittikten 1 saat sonra en yüksek düzeye ulaşır sonra tedricen azalır. Alınan alkol karaciğerde alkol dehidrogenaz ve asetaldehid dehidrogenaz ile yıkılır. Alınan alkolün %5-8’i solunum ve idrar yolu ile değişime uğramadan, az bir kısmı ise ter ve gaita ile atılır (8).

Alkol merkezi sinir sistemi üzerine tıpkı genel anestezi yapan maddeler gibi etki eder. Ancak vücut sıvılarına kolaylıkla dağıldığından içilen miktarları ile beyinde narkoz için gerekli düzeye genellikle ulaşmaz. Bununla birlikte az miktarda alkol alımı bile bir işin yapılması için gerekli beceri, dikkat ve özende azalmaya neden olur. Bu belirtilerin ortaya çıkması için gereken alkol miktarı kişiler arasında büyük farklılıklar gösterir. Alkol alanlarda öncelikle psişik inhibisyonlar ortadan kalkar. Daha sonra muhakeme ve karar verme yeteneği kaybolur. Dikkat ve refleks aktivite hızı azalır. Psikomotor koordinasyon azalır. Hafıza kusurları oluşur. Kanda alkol düzeyi arttıkça disoryantasyon, stupor, koma ve ölüm gelişir.

amatör sürücüler için belirlenen yasal üst sınır olan 0.5 promil’i aşmamak için 70 kg ağırlığındaki bir kişinin bir defada alabileceği alkol miktarı 20 gr (25 ml)’dir. Buna göre, içki türlerine göre içilebilecek azami miktarlar;

o                                800 ml light bira

o                                500 ml normal bira

o                                300 ml ekstra bira

o                                200 ml şarap veya köpüklü şarap

o                                150 ml likör şarabı

o                                55 ml Yeni rakı, Tekirdağ rakısı

o                                50 ml cin veya %50 alkol içeren viski

o                                60 ml %40 alkol içeren viski, votka

Yapılan araştırmalarda kan alkol düzeyinin 1 saatte %12-20 mg azaldığını ortaya koymuştur. Adli vakalarda Adli Tıp Kurumu 5. İhtisas Kurulunca bu bilgiler göz önüne alınarak kan alkol düzeyinin 1 saatte ortalama %15 mg azaldığı kabul edilmektedir.

o       Karayolları Trafik Kanununda; alkollü içki, uyuşturucu veya keyif verici maddelerin etkisi altında araç sürme yasağı 48. maddede yer alır.

o        SARHOŞ MEKSİKALI TİMSAHLARA YEM OLDU

Meksika'da alkollü halde doğal yaşam parkını gezmek isteyen adam inanılmaz bir şekilde can verdi. Ayakta bile durmakta zorlanan ismi açıklanmayan Meksikalı, timsahların bulunduğu göle düştü. Düşer düşmez 8 timsahın saldırısına uğrayan adamın yaşam mücadelesini çok sayıda ziyaretçi korku dolu gözlerle izledi. Vahşi doğanın en acımasız avcıları karşısında çaresiz kalan adam yardım gelene kadar öldü. Tampico Doğal Yaşam Parkı yetkilileri yaptıkları açıklamada, “Cesedi tanınmaz hale gelen adamın kimliği tespit edilemedi” dedi.  http://www.haberturk.com/


48. Madde

MADDE 48- Uyuşturucu veya keyif verici maddeleri almış olanlar ile alkollü içki almış olması nedeniyle güvenli sürme yeteneklerini kaybetmiş kişilerin karayolunda araç sürmeleri yasaktır.

Uyuşturucu veya keyif verici maddelerin cinsleri ile alkollü içkilerin etki dereceleri ve kandaki miktarlarını tespit amacıyla, trafik zabıtasınca teknik cihazlar kullanılır. Tespit usulleri ve muayene şartları, Sağlık Bakanlığı’nın görüşüne uygun olarak hazırlanacak yönetmelikte düzenlenir. (Değişik: 08.01.2003-4785/3 md.)

Bu madde hükmüne uymayan sürücüler derhal araç kullanmaktan men olunur.

Yönetmelik ile belirtilen miktarların üzerinde alkollü araç kullandığı tespit edilen sürücülerin, suçun işlendiği tarihten itibaren geriye doğru beş yıl içinde; birinci defasında sürücü belgeleri altı ay süreyle geri alınır ve haklarında 340.900.000 lira para cezası uygulanır. İkinci defasında sürücü belgeleri iki yıl süreyle geri alınır ve haklarında 427.300.000 lira para cezası uygulanır. Ayrıca bu sürücüler Sağlık Bakanlığınca, esas ve usulleri Sağlık ve İçişleri Bakanlıklarınca çıkarılacak Yönetmelikte gösterilen sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine tabi tutulurlar, eğitimi başarıyla tamamlayanların belgeleri süresi sonunda iade edilir. Üç veya üçten fazlasında ise, sürücü belgeleri beş yıl süreyle geri alınır ve altı aydan aşağı olmamak üzere hafif hapis cezası ile birlikte 684.300.000 lira hafif para cezası uygulanır. Ayrıca, psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesine tabi tutulurlar. Bu değerlendirme ve muayene sonrasında uygun görülenlere, geri alma süresi sonunda sürücü belgeleri iade edilir. Psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesinin yapılmasına dair esas ve usuller yönetmelikte gösterilir. (Değişik: 08.01.2003-4785/3 md.)


EK MADDE 12- Konaklama yerleri ve belediye mücavir alanları hariç olmak üzere, otoyollarda ve Devlet karayollarında yapılacak ve açılacak yapı ve tesislerde alkollü içki satılmasına izin verilmez (Değişik: 08.01.2003-4785/5 md.).

Karayolları Trafik Yönetmeliğine göre; Uyuşturucu ve Keyif Verici Maddeler İle Alkollü İçkilerin Etkisinde Araç Sürme Yasağı (12)


Madde 97- Uyuşturucu, uyutucu ve keyif verici gibi özelliklere sahip doğal ve sentetik psikotrop maddeleri almış olanlar ile alkollü içki almış olması nedeniyle güvenli sürme yeteneklerini kaybetmiş kişilerin karayolunda araç sürmeleri yasaktır.

Bunlardan uyuşturucu, uyutucu veya keyif verici gibi doğal veya sentetik psikotrop madde almış olarak araç kullandığı tespit edilenler, almış oldukları maddelerin cins, miktar ve etki derecelerine bakılmaksızın araç kullanmaktan men edilirler ve haklarında Trafik Kanununun 48 inci maddesine ve ayrıca Türk Ceza Kanununun ilgili maddelerine göre işlem yapılır.

o       Uyuşturucu veya keyif verici maddeler ile alkollü içki almak suretiyle araç kullanan sürücülerin tespit veya teşhisinde aşağıdaki esas ve usuller uygulanır.

 

 

 

S-5-Alkol ile nasıl mücadele edilmelidir?Anlatınız?

Alkolle mücadelede,En önemli yöntem tehlikeli başlangıca hiç başlamamaktır.Kontrollü içmek diye bir çözüm yolu yoktur.Alkolikler sadece alkol kullananlar arasından çıktığına göre,alkolizmi önlemenin en kesin yolu alkolün ilk kadehini ağza sürmemektir.Kişi ve toplumu alkolden uzak tutacak tedbirleri almadan ve insanları alkolizme götüren sebepleri ortadan kaldırmadan sadece kanunlarla içki yasağı koymanın  sorunu çözmediği görülmüştür.Nitekim alkolün hoş karşılanmadığı ülkelerde alkolizm oranı çok düşüktür.İçkinin günah olduğunu bilen müslümanlar ağızlarına bir damla bile içki koymazlar.Kendini tutamayarak alkol alan Müslümanların çoğu ramazan ayında içmemekte dir.Aslında bu alkolden kurtulmak için iyi bir fırsattır.

S-6-O halde hem beden hem ruh hemde sosyal mutluluk için içkinin ne kadar zararlı olduğu ortada ise neden ü tilmekte?

KAYNAK:Türkiye diyanet İşl bşk. İlmihali/ Türkiye Cumhuriyeti diyanet işleri başkanlığı İslam Ansiklopedisi


DOMUZ ETİ       NEDEN  YASAK KILINMIŞTIR?                EXTRA

Domuz etinin dinimize göre değerlendirilmesi:İslam dininde yiyecek ve içeceklerden haram kılınanlar oldukça sınırlıdır.Bunların başında domuz eti yer alır.hatta Kuran da tür olarak haram kılınan tek hayvan domuzdur.Aynı şekilde diğer iki dinde de domuz eti haram kılınmıştır.Öncelikle Allah yasakladığı için domuz eti yenmez.Yoksa aşağıda sayacağımız sebeplerden dolayı bırakılması temel amaç değildir.

Domuz etinin yasak kılınma sebepleri 

a-Domuzun yaşayışı pis olup trişin kisti taşır nakleder. 

b-Domuz etinde,”Ütiker stoksin”adlı yabancı protein vardır.Bu zehir:ekzama,astım...gibi allerjik hastalıklara sebep olur stoksinin azlığında ise vücut kırgınlığı,eklem ağrıları olabilir. 

c-Domuz etinde bulunan,mukopoli –sakarit adlı madde eklem rahatsızlığı yapar. 

d-Domuz Domuz etinden geçen bir hastalık shape virüsüdür.Bu virüs onun akciğerinde bulunur. 

e-Domuz eti bel altı bölgelerde fazla yağlanmalara sebep olur. 

f-Stal adli bilim adamı”this wormy world” adlı kitabında:domuzdan bulaşan trişin hastalığı İnsan beyninde kist yapar,damar tıkanıklığı,kolera,tifo, vs.hastalıklara sebep olur.dermiştir. 

g-Bağırsak şeridi de domuz etinden insana geçen bir kurtçuk olup,bağırsakta yerleşir,gıdalara ortak olur.

Domuz eti kanda yağ miktarını arttırır.Bilindiği gibi hayvan iç yağları insan sağlığına zararlıdır.Dana etinde %10,koyun etinde %20,Kuzu etinde %23 yağ oranı var iken,domuz etinde yağ oranı %35 tir.Bu fazla yağ miktarı insanda bunama,erken ihtiyarlama,Felç,kalp damar tıkanıklığı na sebep olabilir. 

h-Domuz etindeki bu aşırı yağ:İnsanda E vitamini eksikliği yapar.E vitamini ise cinsel bezlere olumlu etki yapar.isteksizlik artar,deri hastalıkları,görme bozukluklarına da sebep olabilir.  

I-Ölü etinde bulunan birçok toksin ve mikropların aynısı domuz etinde de mevcuttur.7eşini kıskanmayan tek hayvan domuzdur. 

**Tabi bu saydığımız zararlar tamamen bertaraf edilemez ama zamanla bu zararlar giderilse bile bu etin yenilmesi dince yasaktır.Çünkü dindeki emir ve yasakları Allah belirler.

*Bilimsel ilerleme/ gelişme arttıkça dinin emir ve tavsiyeleri daha iyi anlaşılmaktadır.

“Size hayat veren Kuran öğretilerine uyunuz”(Maide suresi 5/enam suresi145..ayetler)

 

SİGARAnın sosyal ve sağlıksal değerlendirilmesi

1-Sağlık yönünden:Hiç kimse sigaranın yararından bahsedemez,Nitekim içinde bulunan katran,nikotin gibi maddelerin zararı bilinmektedir.Önceki dönem alimleri zamanlarının bilgi birikimleri çerçevesinde sigarayı değerlendirmişler  ve bugunku kadar sigaranın içeriğini ve zararlarını bilemediklerinden mekruh demişlerdir.Şu bilgi seviyesinde ve içinde ki 4.000 zararlı maddenin bilindiği ortam da buna haram demek daha  temelleri olan  bir yaklaşım olsa  gerektir.!

 

2-Kul hakkı yönünden:Sigara içilmiş bir ortamdan gelen insan bile bizleri rahatsız ediyorken sigara içen kişiyle aynı mekanı paylaşmak zorunda kalan insanlar bu durumda sıkıntı çekmektedirler.Bu da kul hakkına tecavüzdür.Çünkü peygamberimiz(s.a.v.)İnsanları rahatsız eder düşüncesiyle:”sarımsak,soğan yiyenler ağız kokularını gidermeden  toplumun içine çıkmasınlar “buyurmuştur.Dolayısıyla sigara da bu düşünce çerçevesinde düşünülür.Bu da kul hakkını ihlal sayılır,İslam dini buna izin vermez..(Otobüste,Camiide,).Sigara içmeyin ! diyenlerin bu istekte bulunduğu kimselere örnek olmaları gerekir ki muhatapta olumlu etki ve davranış değişikliği oluşturulabilsin.Bundan dolayı bazen “içmeyin”denilen kesimden,”-Eğer zararlıysa siz niye içiyorsunuz? /Zararlı değilde yararlı ise bizi neden böyle yararlı bir şeyden mahrum ediyorsunuz!” Tarzında itirazlar gelmektedir!

 

3-İsraf:Sigaraya verilen para,ve onun izmaritlerinin toplanması için harcanan mesai,...gibi yönlerden düşünülünce israf olduğu bilinmektedir.İsraf ta dinimizde haramdır.”Sigaranın parasını el,dumanını yel alır”

 

4-Nafaka sorumluluğu yönünden:Kazandığı paranın bir kısmını sigaraya harcayanlar,o Miktarları daha iyi yerlere kullanmaları gerektiğini düşünmelidirler.Yani o Miktarları pekala sorumlu oldukları kimseler için harcayabilirler.Normal ücretle çalışan bir kişi ev halkına harcaması gereken bir miktarı keyfi olarak sigaraya harcarsa bu haramdır.Tabii kişinin parasının çok olması gene bu durumu değiştirmez.Bir de toplum-devlet olarak sigaraya harcanan miktar düşünüldüğünde,sigaradan dolayı erken hayatını kaybedenler düşünüldüğünde,sigaradan dolayı hastalığa yakalanmış insanları tedavi etmek için uğraşan doktorlar ve bunların,O sigaranın sıkıntıya düşürdüğü insanlar yerine başka hastalığı olanlarla ilgilenmesi gereği.düşünüldüğünde  böyle bir maddeye islam dininin olur vermeyeceği açıktır.

    5-Emek israfı:Sigara izmaritlerini temizlemeye zaman emek harcayanların bu enerjilerini daha yararlı şeylere kullanabilmeleri …

  Sonuç:

 

Bu haber 6876 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HAKLAR VE ÖZGÜRLÜKLER

VEDA HUTBESİNDE Kİ İNSAN HAKLARI

VEDA  HUTBESİNDE Kİ İNSAN HAKLARI VEDA HUTBESİ VE DİĞER İNSAN HAKLARI BİLDİRGELERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI

İSLAM DA ORGAN BAĞIŞI

İSLAM DA ORGAN BAĞIŞI ORGAN BAĞIŞI VE DİN

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

GALERİ

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 57
Haber 1099
Yorum 115
Haber Okuma 2103113
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi