BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
ZİNA NEDİR?ZARARLARI NELERDİR?

ZİNA NEDİR?ZARARLARI NELERDİR?

Tarih 18/Eylül/2010, 15:34 Editör BİLGE BİLGE

ZİNA VE ZARARLARI

ZİNÂ

www.diyanet.gov.tr

          Evlilik dışı cinsel ilişki anlamına gelmekte olup, dinen kesinlikle yasaklanmış büyük günahlardandır. İslâmî hükümlerin gerçekleştirmeye çalıştığı ve nassların açıkladığı hakîkî ve gerçek 5 maslahattan birisi de neslin muhafazasıdır. Neslin korunması, bütün insan türünü korumak ve yeni nesillerin yetiştirilmesi anlamına gelir. Bu ise, ancak evlilik hayatının düzenlenmesi ve evlilik hayatına, kişilerin ırz ve namuslarına yönelik saldırı ve tecavüzlerin önlenmesiyle gerçekleşir.

Bu nedenle zinâ, en şiddetli bir şekilde yasaklanmıştır. Çünkü zinâ, sadece tarafları ve onların yakınlarını ilgilendiren şahsî bir suç değil, bütün toplumu ilgilendiren; toplumun temel taşını oluşturan aileyi kökünden sarsan, insanlardaki namus ve iffet duygusunu rencide eden, ahlâksızlığın yaygınlaşmasına neden olan sosyal bir suç, cinayettir. Kur'ân-ı Kerim'de, "Zinâya yaklaşmayın, çünkü o bir hayasızlıktır. O ne kötü bir yoldur." (İsrâ, 17/32) denilmek suretiyle zinânın çirkinliği ve kaçınılması gerektiği bildirilmiştir.

Zinânın önlenebilmesi için sadece zinâ değil, zinaya götüren sebepler de yasaklanmıştır. Nitekim Yüce Allah, "Ahlâksızlığın açığına da gizlisine de yaklaşmayın." buyurmaktadır (En'âm 6/151). Bu çerçeveden olarak, zinaya götüren ve zinayı kolaylaştıran yollardan uzak durulmalı, cinsel duyguları tahrik edici ve sömürücü yayın ve telkinlerden küçükler ve gençler korunmalıdır. Ayrıca fertlerin manevî eğitiminin sağlanması ve evlilik müessesesinin korunması zarûrîdir. (İ.P.)

                                      Sarışın diye sokağa terkedildi

 Bebeğin kundağında "Umarım iyi kalpli insanlar bebeği çocuk esirgeme kurumuna götürür. Canım bebeğim sorumsuz bir anneyim ve sana bakacak yetenekte değilim. Üzgünüm." yazan bir not ve 3900 yuan (yaklaşık 870 lira) bulundu.     Annenin bebeği kız olduğu için ya da onu tutmak için ödemesi gereken cezayı karşılayamayacağı için bırakmış olabileceği de düşünülüyor. Nüfusu 1.3 milyarı aşan Çin'de kaynak talebini karşılayabilmek için çoğu aile sadece bir çocuk yapma hakkına sahip. Bu yüzden özellikle kızlar olmak üzere birçok çocuk terk ediliyor.
http://www.haber7.com/haber/20101125/Sarisin-diye-sokaga-terkedildi.php   

   Zinaya ya da çağrıştıcılarının girdabına giren kişinin aklı devre dışı kaldığından bu insan akla hayale gelmedik yanlışlara düşebilir...Bu çekşm kuvvetinin etkisinden kurtulduğunda yaptığının ne kadar kötü olduğunu,sosyal çevresinin onu dışladığını,insanlığının nasıl hayvandan aşağı düştüğünü(Babası ve abisi kardeşi) görür..

         bebek kutusu 
 Aile değerleri zayıflayan Avrupa`da 12. yüzyıla dönüş ...
İçeriden kimsenin göremeyeceği şekilde tasarlanan kutu, bebek içine konulduğunda ... İtalya da artan bebek ölümleri üzerine geçtiğimiz yıl bir hastanede ...
www.tumgazeteler.com/?a=1796558 - Önbellek

    Duyduğumuza göre Behlül, Bihter ve Fatmagül’ün barbi bebekleri yapılmış çocuklarımız onlarla oynayarak büyüyecekler ve büyüyünce de onlar gibi yaşayacaklar. Fatmagül iç çamaşırı çıkarılmış kadınlar onu giyecekler sonra da sadık eş bekleyecekler.

     Senaristler insanların 2 yıllık dizide 1,5 dakikalık tecavüz sahnesine odaklanmasını anlayamadıklarını söylüyorlar. O sahne olmazsa o dizi  izlenmez miydi, anlamak çok zor. Senaristler topluma nasıl kötülük virüsünü yaydıklarının farkında değiller. Belki hasta değiller ama zararlı şeyler yaptılar.

          Bazı toplumsal değerleri tahrip eden virüsler vardır yayılmadıkça ve sınırlı kaldıkça önemsizdir. Ancak içtiğimiz suya veya soluduğumuz havaya yayılırsa binlerce insanı hasta eder. TV ve diziler salgın etkisi yaptırarak, insan var oldukça mevcut olan, “ensest ve cinsel şiddet virüsü”nü topluma yaydılar.       Sonra da şikayet ediyoruz ensest-cinsel saldırı,taciz, arttı diye?Tecavüzcülerin önemsenmediği, Behlül’ün Bihter ölürken pis pis sırıttığı, faturanın kadına ödetildiği, tecavüz edilenin hayat boyu perişan olduğu  bir namus anlayışı toplumsal bir sorundur. Bu sorunun düzelmesi için toplumun değerlerini hoyratça hırpalamak yeni sorunları ortaya çıkarmaz mı?

Bu ilgi ne anlama geliyor?

İnsanda merak duygusunun ihtiyacı ve insan beyninde ödül mekanizmasını en çok harekete geçiren şeyin “Beklenmeyen ödül, zevk ve heyecan” olduğu gerçeği unutulmamalıdır.

Kazanan kaybeden değerler

Ruh sağlığında önemli olan güçlendirilmesi istenen bazı “Bireysel Değerler ve Ortak Aile Değerleri”şunlardı.

“Aile birliği, Sağlıklı yaşama, Ahlaki normlara sahip olma, İyi bir gelire sahip olma, Eğlenebilme, Eğitimli olma, Bağlılık, Sorumluluk, İnsanlık, Maneviyat…”

Her iki diziyi de izlediğimizde 10 değerden sadece “iyi gelir sahibi olma ve eğlenebilme” iki değerinin güçlendiğini görürüz. Yani 10’da 8 kayıp söz konusu. Toplumsal yarar nerede kaldı? Senaristlerin yapımcının kişisel çıkarı onlar için iyi değerlendi ama diziyi izleyenler zarar gördüler, en azından hoşça vakit geçirmenin ötesinde bir şey kazanamadılar.

8 kaybedip 2 kazanan ziyandadır. Aileler çocuklarına sahip çıkmalı, ebeveyn gözetimi olmadan bu tür diziler izlenememeli, en azından geç saatlere alınmalı.

Basına yansıyan tartışmalara baktığımızda zarar gören toplumun değerleri övülen dizideki roller göz ardı edilenler ise daha değişik ve değersiz kabul edilen gerçekler.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan
ntarhan@gmail.com

        Allah ın kızlara verdiği gizem ve çekicilik özelliklerini bu şekilde basitçe sunmaları erkeklerin gözlerinde ki çekiciliklerini ve değerlerini azaltmaktadır...Erkekler bir şeye ulaşmak için ne kadar çaba sarfaderlerse O şey onlar için o kadar değerli olur..Ama hiçbir çaba sarfetmeden ulaştıklarının değeri anlık ve geçici,o şeyden çıkarları devam ettiği sürece olur..
          İnsan,İLKLERİ UNUTMAZ ve bu İLKLER insan kalbinde mermere kazılmış yazı gibi olur..Tozlanır,üstü kirlenir ama yok olmaz...İşte insanlar bazı davranışları (el ele tutuşmak,beraber bir şeyleri paylaşmak ...)ilk defa yaşadıkları insanları unutmazlar...Zina olmaması bu ilklerin yaşanması halinde aileler daha kuvvetli ve daha zor dağılır olacaklardır.Ancak bu gün boşanmalarının %50 ye yaklaştığını üzülerek ifade etmeliyiz..
          " İnsanlara kadınlar, oğullar, yüklerle altın ve gümüş yığınları, salma atlar, davarlar(Mallar), ekinler(Her türlü ürünler) kabilinden aşırı sevgiyle bağlanılan şeyler çok süslü gösterilmiştir. Halbuki bunlar dünya hayatının geçici faydalarını sağlayan şeylerdir. Oysa varılacak yerin (ebedî hayatın) bütün güzellikleri Allah katındadır."3:14 (ALiimran15)
       Soru:Erkekler kendilerine sahip olsunlar,kadınlara bakmasınlar!ın cevabı yukarıdaki ayette vardır...Yani Kadınlar ve diğer cazibeli şeyleri evrenin kurucusu baştan taktir etmiştir.Sorunda buradan kaynaklanmaktadır..Saldırı cazibeliye,cazibenin sahibinden gelebilmektedir..İşte bundan dolayı Cazibeyi insanların zihinlerine programlayan mühendis,bu doğrultuda gerçekleşecek zararları en aza indirmek için her iki cinse de kurallar koyarak nelere dikkat etmeleri gerektiğini bildirmek için peygamberler ve kutsal kitaplar göndermiştir...
      
         
Kamyonetin altında bebek var

İSTANBUL Seyrantepe’de dün saat 07.30’da işyerini açmak için gelen Özcan Nadir, kapı önünde park halindeki kamyonetin altında bir bebeğe ait cesedi fark etti. Olay yerine gelen polis çevrede inceleme yaptı. Ceset morga kaldırıldı. Polis, yaptığı soruşturma sonunda bebeğin annesi olduğunu belirlediği F.U.’yu gözaltına aldı. F.U. verdiği ilk ifadede bebeğin ölü doğduğunu söyledi. Polis yetkilileri, F.U.’nun yasak ilişki yüzünden hamile kaldığını ileri sürdü. Ölü mü doğduğu yoksa sonra mı öldüğü otopsi sonunda belirlenecek olan bebeğin babası aranıyor

Park halindeki kamyonetin altında bulunan bebek cesedi ile ilgili gözaltına alınan anne F.U.’nun, oto tamircisi sevgilisinden hamile kaldığı ve ailesinden habersiz banyoda doğumunu yaptığı bebeği ikinci kattan sokağa attığı ileri sürüldü.

(HÜRRİYET)http://nethaber.com/Toplum/161276/Kamyonetin-altinda-bulunan-olu-bebegin

 


Kaldırımda doğan bebek kamyonetin altında ölüme terk edildi 

 

 Kağıthane'de, park halindeki kamyonetin altında yeni doğmuş bir bebeğin cesedi bulundu. Kaldırımdaki kan izleri ve bazı parçaları inceleyen polis, kız olduğu belirlenen bebeğin kaldırımda doğduktan sonra kamyonetin altına bırakıldığı ..

http://stargazete.com/guncel/kaldirimda-dogdu-olume-terk-edildi-haber-294289.htm

 

                           Cinsel yolla bulaşan hastalıkları çoğu tedavi edilebilir.
 
Tedavi edilmediklerinde ise kısırlıktan ölüme kadar uzanan ciddi sonuçlara neden olabilir, anne karnındaki ya da yeni doğmuş bebekler için de tehlike oluşturur.

İşte cinsel yolla bulaşan hastalıklar:

 

Bel soğukluğu: Erkeklerde sık ve yanmalı idrara çıkma ve akıntı; kadınlarda ise bol akıntı, adet düzensizliği sık ve yanmalı idrara çıkma şeklinde belli olur. Tedavisi olan ve en çok görülen cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biridir. Karın içi iltihaplanmalara, kısırlığa ve üreme organlarında apselere neden olur. Gebe kadında doğum kanalından bebeğe ulaşabilir. Yeni doğan bebekte körlük akciğer enfeksiyonu gibi hastalıklara yol açabilir. Hastalık bulaştıktan son 2-3 hafta sonra belirtiler ortaya çıkar.
 
Sifiliz(Frengi): Tüm vücudu etkileyen bir hastalıktır. Erken fark edildiğinde tedavi edilebilir. Tedavi edilmediğinde sinir sistemine zarar vererek körlüğe ve sağırlığa yol açar, kalp kasına zarar vererek kalp hastalıklarına, vücudun bazı yerlerinde tümör oluşumuna hatta hastanın ölümüne neden olabilir.

Genital uçuk: Üreme organlarında kaşıntılı ve ağrılı uçuk şeklinde sivilcelerle kendini gösterge ve bu sivilcelere çok ağrılı yaralara dönüşür. Kendiliğinden iyileşse de tekrar eden bir hastalıktır. Tedavisi zordur. İdrar yollarında hastalıklara,menenjite, kadınlarda rahim ağzı kanseri ve düşüklere neden olur. Bebek doğarken annesinin doğum kanalından hastalığı alabilir. Bebeğin gözlerini, derisini, sinir sistemini etkiler, bebeğin ölümüne yol açabilir.

Hepatit-B virüsü: Su ve besin yoluyla bulaşan sarılık tipleri olduğu gibi kan ürünleriyle ve cinsel temasla geçen sarılık türleri de vardır. Hepatit B bunlardan biridir. Karaciğerde büyüme ve hassaslık, idrar renginde koyulaşma ve sarılık, ateşi kusma şeklinde belirtileri vardır. Karaciğer iltihabı, siroz karaciğerde kansere ve hastanın ölümüne neden olabilir. Kesin tedavisi yoktur. Risk grupları aşı yaptırmalıdır.

Şankroid (yumuşak çıban): Üreme organlarında ağrılı yaralarla kendini belli eder. Genellikle kasıkta yaraya yakın oluşan şişikler zamanla büyür ve içindeki iltihap akar. Tedavisi vardır. Klamidya: Kadınlarda köpüklü sarı akıntı, erkeklerde yangılı idrara çıkma ve sarı akıntı ile belli olur. Karın içinde yaygın iltihaplanmalara neden olur, bu durum kısırlığa ve üreme organlarında apselere neden olur. Gebe kadınlarda yüksek ateş, düşük ve ölü doğuma yol açar. Doğum sırasında bebek annenin doğum kanalından mikrobu alabilir ve buna bağlı olarak akciğerlerinde ya da gözlerinde iltihaplar olabilir. Tedavisi vardır.

HIV/AIDS: Cinsel yolla bulaşan bu hastalığın tedavisi yoktur. Vücudun mikroplara karşı korunma sistemini bozarak tüm vücudu etkiler ve başka hastalıkların belirmesine neden olur. HIV virüsü vücuda girdikten 5-10 yıl sonra ortaya çıkabilir. Sürekli halsizlik, nedeni bilinmeyen uzun süreli ateş, kilo kaybı, gece terlemeleri, cinsel organlarda uzun süreli yaralar ve tedavi edilmesine rağmen iyileşmeyen mantarlar, akciğer enfeksiyonları hastalığı çıkma belirtileri arasındadır.

(Bugün)

"Kargaya benzer nefsine uyma, o seni çöplüğe götürür."

      "Allah bir beldeyi helâk etmek istediğinde, orada zinanın açıkça işlenmesine fırsat verir. Câmiü's-Sağîr, c: 1, no: 235

 

Müstehcen resimler ve görüntüler

Soru: Hocam, uygunsuz resimlerden kaç kez uzak durmaya çalıştım. Her seferinde söz verdim, dönüp bakmıyorum bile elhamdülillah. Fakat yine de kendime mani olamıyorum. Bu konuda bana nasihat eder misiniz?

CEVAP:

Müstehcen resimler ve görüntüler,

1. İnsanın içindeki iyilik hücrelerini öldürür. (İmanı ve güzelliklerini kaplar,karartır)

2. Şehvetini azdırır.

3. Meleklerimizin moralini bozar ve bize dua etmelerine engel olur.

4.İnsanın kendisine karşı saygısını azaltır.

5. İradesine karşı güvenini sarsar.

6. Hafızayı zayıflatır.

7. Kalbi meşgul eder ve kararmasına yol açar.Kötü niyetlilerin amaç saptırmalarına sebep olur,Amaçlarına ulaşmalarını kolaylaştırır...Irakta Tv lerde izlettirilenler..

8. Şehvet, insana verilmiş emanettir. Emanete sadakat gerektir. Şehvet emanetini meşru yollardan tatmin etmek gerekir. Bunun en güzel yolu da evliliktir. Gençlere şartler elverdiğinde bir an önce evlenmelerini, zamanı gelmiş evliliği dünyevi gerekçelerle ertelememelerini tavsiye ederim. Size de... Bu tür kerih görüntüler, ileride gerçekleşecek evliliğin gizemini de azaltır.

Bütün bu zararları göz önünde tutunca alk-ı selim bu tür kerih görüntülerden ve müstehcenlikten uzak durmayı emreder. Siz de irade sınavında bu savaşı kazanmak için gayret edin. Bunun bir iç cihad (Nefisle mücadele)olduğunu unutmayın.

Rabbim, nefsi emmarenin kötülüklerinden hepimizi korusun

ZİNA

SS-1-Zina nın tanımını yapınız?

Tanımı:Evlenmelerinde bir engel bulunmayan insanların,nikahsız olarak cinsel ilişkide bulunmalarına denir.

 

S-2-Sizce zina yasak olmalı mı/olmamalı mı?Neden??

 

S-3-Sağlam güçlü,huzurlu,mutlu toplumların oluşmasına zina neden engel olmaktadır?anlatınız?

               1-Toplumlar ailelerden oluşur,eğer aileler sağlam/dayanıklı olursa;toplumda sağlam ve güçlü olur.Toplum da,aileler arasında dayanışma,yardımlaşma,ziyaretleşme,üzüntü ve sevinci paylaşma gibi davranışlar ne kadar yaygınsa toplumda o kadar güçlü olur.Toplumun bozulması ailenin bozulmasından başlar.İşte bundan dolayı İslam dini,toplumu ve aile yapısını önemsemiş,Aileye yönelik her türlü tehdidi ve saldırıyı yasaklamış ve bu konuda bireyleri ve toplumları uyarmıştır.Aileye yönelik her türlü saldırı,iftira,yalan ve uydurma haberlerin dinde cezası büyüktür.

               2-Temiz ,sağlam,dürüst,güvenilir insanlarla aile kurmak İslamda tavsiye edilmiş olup; toplumun sağlamlaştırılması amaçlanmıştır.

               3-Yukarıda geçen sebeplerden dolayı İslamda aile kutsal olup;aileyi yıkmaya yönelik her türlü davranış dinde yasaklanmıştır.Zina aileyi tehdit eden en büyük etkendir.Bundan dolayı bir çok boşanma ve ayrılmalar zina/aldatmadan kaynaklanmaktadır.Bunun için zina dinde cezası en ağır suçlar arasındadır.

               4-Eşlerin dindar olmaları tavsiye edilmiştir Peygamberimiz(s.a.v.)Bir kişiyle üç şey için evlenilir :Bunlar:malı soyu sopu,güzelliği,dindarlığı,ahlakıdır.Dindar/Güzel ahlaklı eş seçen mutlu olur.“ ”Kendisine  güzel ahlaklı/iyi(saliha) eş verilen kişiler dinlerinin yarısını tamamlamışlardır;bundan sonraki kısım için de Allah ‘ın emirlerine dikkat etsinler ve yaşayışına dikkat etsinler”buyurmuştur.Böylece: ahlaklı,hoş görülü,anlayışlı(evrensel değerleri kuşanmış)eşler seçilmesi tavsiye edilmiştir.

 

S-4-Kur’an ı Kerim in “Zinaya yaklaşmayın” ayetinden neler anlaşılır?

               Kur anı Kerim Aile kurumunun baş düşmanı,ailenin yıkılmasına sebep olan en büyük tehlike olan zinayı şiddetle yasaklamıştır.Bundan dolayı Zina yapılmasını değil,ona çağrıcı etkenleri,yada zinaya götürücü yolları/sebepleri bile yasaklamıştır.Çünkü zinanın çekim alanına giren kişi O girdapta hareketlerini kontrol edemez,vücudunun  yönetimi onun elinden çıkar.Bu durumdaki kişiyi duyguları yönetir.Bu durumdaki kişiye her şey bir noktaya kadar güzel görünür,ama bu yanlış davranıştan sonra kişi aklını kullanmaya başladığında pişman olur.Kur’an ı Kerimde bundan dolayı,”Sarhoş,zina yapan kişi ve kumar oynayan kişi aynı kategoriye“konularak üçününde aynı şekilde,bu durumlarda akıllarını kullanamamaları vurgulanmıştır..

 

S-5-Zina fiili ile İman/İnanç arasında nasıl bir ilişki vardır?Anlatınız?

Kötülüklerle İslam aynı anda aynı yerde bulunmaz Bir yerde ya kötü/çirkin davranış vardır yada İslam vardır.Ama bazen dindar/müslüman olduğunu söyleyen insanlarda yanlış davranışlar görülebilir.Bu yanlış davranışlar.İslam dininin emrettiği davranışlar olmayıp kişinin insan olmasından kaynaklanan yanlış davranışlardır.

Peygamberimiz(s.a.v.)bu konudaKişi Zina yaparken ve hırsızlık yaparken İmanlı olarak bunları yapmaz,İnsan bu yanlış davranışından tövbe ettikten sonra İman ona tekrar döner”buyurmuştur.

Gene,”Zina yaparken ve hırsızlık yaparken kişi olgun mü’min değildir”buyuran Resûlullah efendimiz bu davranışların,İslamla ve dinle bağdaşmadığını,bir kişide İmanla ,bu davranışların aynı anda olmayacağını haber vermiştir.

 

S-4- İslam dini neden zina yı yasaklamıştır?Maddelerle yazınız?

               1-Soyların karışmasına sebep olur.Kim,kimin babası,kim kimin annesi olduğu bilinmez.

               2-Zina sonucu doğan çocuklar toplumda(hep kendi istemediği halde)psikolojik baskı görürler.Zina sonucu doğmuş bir çocuğun arkadaşları arasındaki konumu ve bu çocuğun psikolojik yapısı iyi analiz edilmeli

               3-Zina,toplumda dargınlıklara,kırgınlıklara,kavgalara,cinayetlere sebep olur.Böyle toplumlar güçlü,dayanıklı olamaz.Sonra,”Namusumu temizledim”diyenlerin bu sözlerinden,Türk toplumunun gelenek ve göreneğinde zinaya sıfır tolerans gösterdiği  anlaşılmaktadır.

               4-Zina ile toplumun bireyleri birbirlerine düşman olmaktadırlar.Nikah bağı ile toplumun yapısı güçlenirken,zina ile aileler ve toplumun katmanları arasında düşmanlıklar oluşmaktadır. Peygamberimiz bu konuda şöyle buyurmuştur”Nikahta keramet vardır”

               5-Zina toplumda ahlakın bozulmasına sebep olur.Aile ortamında yetişen bireyler toplumun kültürünü ve gelenek,göreneğini(büyüklere,yaşlılara saygı,küçüklere sevgi,göstermek gibi) aileden öğrenerek topluma katılırken,zina sonucu doğan çocuklar bunları bilemeden(doğada yetişen vahşi bitkiler gibi) yetişmekte ve topluma katılmakta toplumda sorun üreten çocuklar olmaktadırlar.Böylece toplum yapısı bozulmaktadır.Zina sonucu doğan günahsız masum hayatlar bazen camii önlerinde yada çöplerde son bulmaktadır.

               6-Zina eden kişilerde insanın değerini arttıran,onu hayvandan ayıran bazı değer ler yok olur.Bu konuda İnsanı hayvandan ayıran önemli özellik,nikah bağı ile eşlerin bir araya gelmeleridir,Aksi yapıldığında bu insanların diğer varlıklardan ne farkı var?Zina bazı değerleri yok eder:Utanma ,toplumun değer yargılarına aykırı davranma gibi

               6-Zina aile hayatının,birliğinin dağılmasına,yıkılmasına sebep olur.Çocukların şefkat ve merhamet,sevgi ortamında büyümelerine engel olur.Bu duygulardan mahrum büyüyen bireyler toplumda sorun/Sorun üreten çocuklar olabilmektedirler.Sokak çocuklarının neden sokağa düştüğü konusu incelendiğinde çok kere düzenli/sevgi dolu bir aile ortamında yetişmeme gibi durumlar ortaya çıkar.Sonra bu çocuklar toplumun başına bela olabilirler.

               7-Zina bazı bulaşıcı hastalıklara,taşınmasına yaygınlaşmasına sebep olur.AİDS,Bel soğukluğu,frengi..

 

S-5-Eş seçiminde toplumun değer yargılarının belirleyici özelliğini anlatınız?

                        Namuslu,iffetli bir kişiye zina iftirasında bulunmak dinde çok ayıplanmış ve bu davranış yasaklanmıştır.

Dolayısıyla İnsanların zina iftirasında bulunmaları yasak olduğu gibi kişilerinde kendilerine zina iftirası atılmasına sebep olan davranışlardan ve yerlerden uzak durmaları gerekir.Çünkü Aile hayatı kurmak isteyenler hep,lekesiz,tertemiz,hakkında dedikodu olmayan  insanlarla aile hayatı kurmak istemektedirler.Bundan dolayı kişilerin geçici arzularının esiri olarak Zinaya yaklaşmamaları;İnsanların akıllarına” zina yapmış olabilir”ihtimalini dahi getirecek yerlerde ve davranışlarda bulunmamaları gerekmektedir.

 

S-6-Doğruların ölçüsü neden toplum olamaz?Örneklerle açıklayınız??

            Bazen toplumda,eşini aldatan kişilere”Bravo ne çapkınmış” / “Erkek adam yapar” anlayışı sergilenmektedir.Adeta eşin aldatılması”övünç kaynağı ve Bıçkın erkeklik”sayılmaktadır.Aynı kişilere

“hanımlarınız sizi aldatsa ne yaparsınız”?diye sorulduğunda,hiç düşünmeden en ağır tepkiyi/cezayı veririm!demektedirler.Burda olduğu gibi bir davranışın doğru yada yanlış olmasının ölçüsü toplum değildir.

               Toplumun bu yanlış değer yargısını Kur’an ı Kerim Reddeder“Müslüman erkekler ve müslüman kadınlar namuslarını korusunlar”(nur 30-31/ furkan 68) denilerek Her iki cinsin de aynı sorumluluğu taşıdığı vurgulanmıştır.Kur’an ın bu ölçüsü baz alındığında ve empati yapıldığında zaten dindar bir ailede böyle şeylerin olmayacağı yada İman ile bağdaşmayacağı açıktır.Peygamberimiz(s.a.v.)”Kişinin,zina çağrıştırıcılarının çekim alanında kaldığında eşine dönmesini eşi yoksa sabırlı olmasını “tavsiye etmiştir.

İslam dini zinaya götüren yolları ve çağrıştırıcıları da yasaklamıştır.Çünkü zina akrabalık bağlarını kopardığı gibi aldatılan tarafın yakınlarınında iç dünyalarında ömür boyu süren bir kırgınlık bırakır.

 

S-7-Zina nasıl önlenir?

            A-Kişilerin ve bireylerin Cinselliğini değil;kişiliğini ön plana çıkarmaları gerekir..

            B-Erkekler kadınlara,kadınlarda erkekler kötü duygularla bakmamalıdırlar.Bu konuda Kur’an ı Kerim “Gözlerinizi harama karşı koruyunuz”(Nur 31)buyurur.Peygamberimiz de “Ya Ali 1.bakış senin 2.si senin değildir”buyurarak bakışlarda ölçülü olmayı tavsiye eder.Sebepleri:İnsan bir kere bakınca,duyguları depreşir,sonra arzuları uyanır,sonra bu şekilde kötü niyetle bakan kişi hayvan konumuna düşer sonra bu bakış aslanın ceylana bakışı gibi olur.sonrasında ise bu çekim alanına girenler sonradan pişman olacakları şeyleri yaparlar.İnsanlar “ben nasıl yaptım!keşke yapmasaydım derler”dolayısıyla İslam insana yanlışları ve sonuçlarını bu davranışları yapmadan önce formülleştirerek vermiş,onlara olayların sonuçlarını söyleyerek uyanık olmalarını söylemiştir..İrade eğiti de bu konuda çok önemsenmelidir.

            C-Kişilerin kendilerini oto kontrol ile kontrol etmeleri gerekir.Ayrıca İradesi güçlü insanlar bu yönde tuzak hazırlayanların tuzağına düşmezler.(Organ mafyasının çekici kişileri,Kullanması gibi...)

            D-İnsanların uygun şartlarda evlenmelerini ,aile hayatı kurmalarını teşvik etmeli,hemde  bunlar kolaylaştırılmalı.Gerekirse bu konuda devlet ,insanlara yardım yapmalı.kredi,Ev...vs...

            E-Zinanın geçici hazzından ziyade kalıcı zararları insanlara anlatılmalı.Yasak olmadığı düşünüldüğünde,toplumun başına nelerin geleceği,toplumun nasıl tesbih taneleri gibi dağılacağı anlatılmalı ve kavratılmalı.Bu hatadan tüm toplumun zarar göreceği İnsanlara kavratılmalı.İnsanlara değerli ve farklı oldukları anlatılmalı( İnsanların Allah ın halifesi olduğu onlara anlatılmalı)

            F-İslam dininde bu davranışın büyük suç olduğu anlatılmalı.İnsanlara sağlam bir dini eğitim ve bilinç verilmeli.Kısacık ve geçici hazlar için kişilerin Cennet gibi sonsuz ve sınırsız bir nimeti kaybetmemeleri gerektiği onlara anlatılmalı.Bu şekilde yapan örnek insanların hayatları anlatılmalı:

(Yusuf a.s nin yaptığı gibi/Allah ın özel korumasına girecek kişi olacağı anlatılmalı)

            G-Her iki cinsinde giyiniş ve davranışlarıyla,konuşmalarıyla karşı tarafı zinaya çağrıcı/tahrik edici davranışlardan uzak durmaları gerektiği anlatılmalı.Peygamberimiz”Giyinik olduğu halde çıplak olanlara Allah lanet etsin”demiştir.İslam dini zina fiili için,tahrik edici:söz ü,bakışı,çağrıcı hareketleri,uyarıcı davranışları,halveti hoş karşılamaz.

            H-Aileler aile hayatı kurmayı kolaylaştırmalı,çocuklarını namuslu olma,edepli olma,gibi duygu ve düşüncelerle yetiştirmeli.İslamda,Zinaya götüren yollar yasaklanmış olup,”Erkek ve kadınların harama bakmamaları,avret yerlerini örtmeleri,böylece zinaya giden yolun bir nebze kapatılacağı”(Nur 30-31)belirtilir.

 

S-8-O halde İki cinsin arkadaşlığının ölçüsü nasıl olmalı?

            Erkek ve kadın biri diğeri için cinsel uyarıcı olabilir bundan dolayı arkadaşlık ölçüsü her zaman korunmalı,”baş başa kalındığında 3.kişinin şeytan olacağı”(H.ş.)düşüncesi akıldan çıkarılmamalı.Dedikodulara sebebiyet verecek davranışlardan uzak durulmalı.

            Uyarıcılık bakımından kadın daha öndedir.Bundan dolayı kadın,karşı tarafı,kötü duygu ve düşüncelere sevk edecek davranış söz,konuşma ve durumlardan çekinmeli,giyim tarzına dikkat etmeli..

Erkeklerde diğer cinse karşı olgun ve dürüst olmalı.Karşı cinse olumsuz duygularla yaklaşmamalı.(Aile hayatı hariç)

            Erkeklerin bir kısmı bazen,Karşı cinsin söz ve davranışlarından etkilenebilir Bu durumda kişiler güçlü iradeyle kendilerini korumalıdırlar.

 

S-9-Peygamberimize gelerek zina yapmayı istediğini söyleyen genci ve peygamberimizin  bu gence verdiği cevabını anlatınız?, hikayeyi anlatınız?

 

S-10-Zina çeşitlerini anlatınız?

            Dil zinası-Düşüncede zina-Davranışta zina,

 

S-11-Kız yada erkek isterse de gene günah mı?

Zina yapmayı Cinslerden birisinin istemiş olması onu yanlışlıktan çıkarmadığı gibi doğru bir davranış haline de getirmez.Bu düşünceyi şeytan insanın aklına güzel/Mantıklı gösterebilir.

            İnsanların her istediği her zaman için doğru değildir.Dolayısıyla doğru tektir insanlara göre farklılaşmaz ve değişmez.Bir tarafın zina yapmayı istemesi bu davranışı yanlışlıktan doğru hale getirmez.

Başkası bizim yakınımızla yapmak isterse?!!O kişinin yakınları anne babası da istiyor mu?Bu olaydan kim zararlı çıkıyor?Eğer her iki taraf bunun doğru olduğuna inanıyorsa neden ailelerinden habersiz yapmaktadırlar?

 

S-12-Bazı İnsanlar şunu söylemektedirler”Tahrik edici giyinilmektedir”?Biz ne yapalım?

            Bu tarz bir savunma mekanizması geliştirmek bu davranışı masum gösteremez gene yanlış yanlıştır.

Çünkü Allah sana akıl,davranışını aklınla belirleme yetkisi/kabiliyeti/yeteneği vermiştir.Dolayısıyla Sana aklın verilmesinin esprisi buradadır.Arzularını aklınla kontrol et.İşte O zaman böyle davranan geçlerin yüzlerinde nurlar parlayacak,yaşıtları arasında sanki taşlar arasında elmas gibi olacaktırlar..Ve bu kişi bir çok yerde bunun yararını görecek ve bir çok yerde korunacaktır.Ayrıca kişiler kötü amaçlara kurban gitmeyeceklerdir. baktırmak olanların bu amaçlarını boşa çıkaracaklardır.bu durumda karşı taraf—içten içe neden bakmıyor?acaba çekici değilmiyim?diyerek sana daha da yakınlaşmaya çalışır.Çünkü”kadın bakılmak isterken erkek bakmak ister.”(Böylece kişi kötü niyetlilere karşı korunur:organ mafyası gibi..)

            gelen sorular:

S-13-Hayvanla ?

 

S-14-Kürtaj?

 

S-15”Çingeneyle sebep olur”

düşüncesinin yanlışlığı.

 

S-16-Eşcinsellik?/Gaylik?

 

S-17-Lezbiyenlik?Jigololuk?Travestilik?

 

S-18-

 

S-19-Kısırlaştırma?

 

S-20-Neden kişinin eşiyle birlikte olması sevaptır?

 

Bu haber 6418 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HAKLAR VE ÖZGÜRLÜKLER

VEDA HUTBESİNDE Kİ İNSAN HAKLARI

VEDA  HUTBESİNDE Kİ İNSAN HAKLARI VEDA HUTBESİ VE DİĞER İNSAN HAKLARI BİLDİRGELERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI

İSLAM DA ORGAN BAĞIŞI

İSLAM DA ORGAN BAĞIŞI ORGAN BAĞIŞI VE DİN

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

ATATÜRK VE DİN

GALERİ

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 63
Haber 1085
Yorum 115
Haber Okuma 2021342
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi