BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

HAC Haccın İnsan Davranışları Üzerindeki Etkisi

Tarih 18/Eylül/2010, 21:48 Editör BİLGE BİLGE

HACC VE ÖNEMİ

ANLATIM

Hacca giden müslüman, Allah’ın kendisine verdiği vücut sağlığı ve mal zenginliği gibi nimetlerin şükrünü yerine getirmiş olur. Dünyanın dört bucağından hacca gelen müslümanlar, sayısız manevi kazançlarla dönerler. Diğer ülkelerde bulunan müslümanların ihtiyaçlarının neler olduğunu öğrenir ve onlarla ticari, sosyal ve kültürel bağlar kurarlar. Bu açıdan hac, uluslararası bir kongre niteliği taşır.

Müslümanlar birbirlerinin ihtiyaç ve sıkıntılarını öğrenip yardımlaşma yoluna giderler. Dünyanın her tarafından gelen diğer müslümanlarla tanışırlar. Ayrı dil ve renkteki insanlar İslam’ın birlik ve kardeşlik ilkesini yaşayarak gerçekleştirmeye çalışırlar. İnsanları birbirinden ayıran ırk, dil ve renk farklarını bir tarafa bırakarak, eşitlik duygusunu tadarlar. Aynı duygu ve heyecan içinde birlik ve beraberliklerini güçlendirirler. Böylece imanları tazelenir ve güçlenir.

Peygamberimiz; “Makbul bir haccın mükafatı ancak Cennet’tir” buyurmuştur. Bu ibadeti yaparken her seviyede insanın aynı kıyafete bürünmesi, öldükten sonra Allah’ın huzuruna çıkış gününü hatırlatır. İhrama girerek dünya elbiselerinden soyunan insan, günahlarından da sıyrılacak, bir daha günaha girmemek için gayret edecek, Allah’a dua ederek O’ndan af dileyecek ve olgun bir müslüman olmak için çalışacaktır.

Hac, insandaki şükür duygusunu artırır. Tevhid inancını ve dini duygularını çoğaltır. Hac, insanın manevi bir muhasebesini yapmasını sağlar. Bilgi ve görgüsünü artırır. Hac, insanları harcamaya kıyamadığı mallarını bu yolda harcaması nedeniyle cimrilikten kurtardığı gibi, cömertliğe de alıştırır. Alçak gönüllü olmasını sağlar. Çekingenliğini giderir. Toplum içinde birlikte yaşama duygusunu kuvvetlendirir. Hac ibadetini yapıp ülkesine döndükten sonra da, nefsine, ailesine ve içinde yaşadığı topluma karşı yapmakla zorunlu olduğu bir takım sorumluluklar yüklenmesini sağlar. Kişiye düzenli ve disiplinli yaşama bilinci kazandırır. Davranış ve hareketleriyle başkalarını üzmemeye çalışır. Kul hakkına saygı duyar. Hac’dan önceki yaşantısında var olan aşırılıkları atmasını sağlar.

Hac uyumlu bir yaşam biçimi kazandırır. İnsanı daha sabırlı yapar. Yaratıklara daha şefkatle yaklaşmasını sağlar. Böylece insan, toplumun sosyal dayanışmasına katkı sağlayacak önemli özellikler kazanır.

Hac, mü’minlerin samimi bir şekilde Allah’a yönelerek tevbelerinin kabul edilmesine ve günahlarının bağışlanmasına neden olur. Kutsal yerleri görmek, insana manevi bir heyecan vererek dini duyguları kuvvetlendirir. Yüce Allah’a ibadet etmenin sevincini yaşatır. Her çeşit kötü alışkanlıkların bırakılmasıyla ruhsal temizliğe yardım eder. Döndükten sonra da topluma en güzel örnek bir insan durumuna getirir. Kişinin kötülüklerden uzaklaşarak ahlaken olgunlaşmasını, iyiye ve güzelliğe ulaşmasını sağlar ve toplumun huzura kavuşmasına yardımcı olur. (Dr. Mustafa Akman -dinibil.com)

KONUYU ANLADIK MI?

 1. Hac ibadetini yerine getirmiş insanların ruh hallerini düşününüz. Onların neden çok mutlu olduklarının nedenlerini açıklayınız.
 2. Yakınlarınızdan hacca giden insanların, hacca gitmeden önceki yaşamıyla döndükten sonraki yaşamını karşılaştırınız. Gözlemlerinizi açıklayınız.
 3. Haccın insana kazandırması beklenen değerler nelerdir? Hacda yapılan ibadetlere bağlı olarak açıklayınız.
ETKİNLİK

RÖPORTAJ YAPIYORUZ

 1. Kendinizi kısaca tanıtır mısınız? Evet.Adım soyadım Niyazi POLAT
 2. Hacca gitmeye nasıl karar verdiniz? Benim biladerim Ahmet POLAT bana hacca gideli mi diye teklif etti.Ben de o anda kabul ettim.
 3. Hacca kaç yaşında gittiniz.? 59 yaşında gittim.
 4. Hacca gideceğiniz kesinleşence ne tür hazırlıklar yaptınız? Hisar camisine 1 hafta seminere gittik.Hazırlığımızı yaptık.Günümüz gelince hava alanına gittik.
 5. Ne zaman gittiniz ve orada kaç gün kaldınız? 2004 senesinde gitim. 43 gün kaldım.
 6. Orada kaldığınız süre ne neler yaptınız? İbadet ettik.
 7. Unutamadığınız bir anınız oldu mu? Beytullahı unutamadım.
 8. Orada farklı ülkelerden gelen Müslümanlarla tanıştınız mı? Endinozlarla tanıştık.
 9. Döndüğünüzde neler hissediyordunuz? Orda daha çok kalmak istiyordum.Üzülerek döndüm.
 10. Döndüğünüzden sonra davranışlarınızda ne gibi değişiklikler oldu.? Değişiklikler oldu.Daha bir hoş oldum.
 11. Son olarak söylemek istediğiniz birşey var mı? Allah herkese nasip etsin. Teşekkürler.

Bu haber 4358 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

İBADETİN TANIMI ÇEŞİTLERİ VE ÖNEMİ

GÜNLÜK HAYATTA KULLANILAN DİNİ KAVRAMLAR

GÜNLÜK HAYATTA KULLANILAN DİNİ KAVRAMLAR GÜNLÜK HAYATTA KULLANILAN DİNİ KAVRAMLAR

BİR PİRİNÇ TANESİ NE ANLAMLAR TAŞIYOR?

BİR PİRİNÇ TANESİ NE ANLAMLAR TAŞIYOR? BİR PİRİNÇ TANESİ VE İSRAF

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

GALERİ

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 57
Haber 1107
Yorum 117
Haber Okuma 2171461
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi