BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

BAŞÖRTÜSÜ SOSYOLOJİK AÇIDAN 1B

Tarih 24/Ekim/2010, 09:47 Editör BİLGE BİLGE

NEDEN BAŞÖRTÜSÜ

                    PRATİK HAYATTAN GERÇEKLER

   1-  "Bir Kız Öğrenciyi Başını Örttüğü İçin Tahsil Hakkından Mahrum Etmek, İstiklal Savaşı Başlarında ve Maraş'ta Düşmanlar Tarafından Başörtüsü Çıkarılıp Düşürüldüğü İçin Başlayan Milli Şahlanışın RuhunaTükürmektir..! (Necip Fazıl Kısakürek)

 

 

           2-                   GENÇLİK GİDECEK ;ELDE NE KALACAK!
      Hapishane tarafından lise mektebine, onun avlusuna, Üstad’ın geçmişte gözyaşlarıyla şahit olduğu ‘lise mektebinin büyük kızlarının gülerek raks ettikleri’ avlusuna doğru bakarken, dikkat ve nazarlarımızdan kaçan bir şeye işaret etti Kâmil kardeşimiz. Lisenin bahçesi ve avlusu şehrin büyük caddelerinden biri olarak kullanılıyordu şimdi. Belki de, o lisenin kızlarından, eğer 90 yaşlarına kadar yaşayabilen beş on tanesi varsa, belki onların da üzerinden geçtiği, o acınacak hallerini hatırladıkları  ve üzüldükleri yer, bir cadde olmuştu şimdi. 

    “Bir zaman, Eskişehir Hapishanesinin penceresinde, bir Cumhuriyet Bayramında oturmuştum. Karşısındaki lise mektebinin büyük kızları, onun avlusunda gülerek raks ediyorlardı. Birden, mânevî bir sinema ile elli sene sonraki vaziyetleri bana göründü. Ve gördüm ki, o elli altmış kızlardan ve talebelerden kırk ellisi, kabirde toprak oluyorlar, azap çekebilirler. Ve on tanesi, yetmiş seksen yaşında çirkinleşmiş, gençliğinde iffetini muhafaza etmediğinden sevmek beklediği nazarlardan nefret görüyorlar, kat’î müşahede ettim. Onların o acınacak hallerine ağladım. Hapishanedeki bir kısım arkadaşlar ağladığımı işittiler. Geldiler, sordular. Ben dedim: ‘Şimdi beni kendi halime bırakınız, gidiniz.’

     “Evet, gördüğüm hakikattir, hayal değil. Nasıl ki bu yaz ve güzün âhiri kıştır; öyle de, gençlik yazı ve ihtiyarlık güzünün arkası kabir ve berzah kışıdır. Geçmiş zamanın elli sene evvelki olayaları sinema ile hazır halde gösterildiği gibi, gelecek zamanın elli sene sonraki  yaşanacak olaylarını  gösteren bir sinema bulunsa, yoldan çıkmış ve sefahatin/Heva hevesine göre yaşayan elli altmış sene sonraki vaziyetleri onlara gösterilseydi, şimdiki güldüklerine ve gayr-ı meşrû keyiflerine nefretle ve üzüntüyle ağlayacaklardı. Ben o Eskişehir Hapishanesindeki müşahede ile meşgul iken, sefahat ve dalâleti isteyen mecazi anlamda bir şahıs, insan  şeytan gibi karşıma dikildi ve dedi:….”

      ÜStad ın  gördüğü manzaraya üzülüyor ve kendisine dert ediyor, ağlıyordu. Yoksa dert etmeyip, “Bırak sarhoşu yıkıldığı yere kadar gitsin, cehenneme zümera, bana ne?“ diye yüzünü öbür tarafa çevirebilirdi. Ama çevirmedi, çeviremezdi. Çünkü o bu asrın vekiliydi. Bu asır insanının (sadece Müslümanlar değil) saadetiyle selâmetiyle alâkadardı. Onların cehenneme gitmesine, kötü vaziyette bulunmasına vicdanı müsaade etmiyordu. Bilerek ve severek o fiili işlediklerinden (“gençliğinde iffetini muhafaza etmediğinden” diyor, “edemediğinden” demiyor. Yani bir zorlamadan ziyade, kendi istekleri ile o hâli irtikap ettiklerinden), o zehirli bal hükmündeki lezzetlerinin içindeki elemi gösterip, onları imana dâvet ederken, birden karşısına sefahat ve dalâleti terviç eden bir şahs-ı mânevî dikilerek, süfyan komitesi adına konuşarak, muhavereye giriyor ve sonunda teslim olmuyor, imana girmiyor, cehenneme gidiyor. Tabiî, avanelerini de peşinde sürükleyerek… 

         
 3-
       Damat, gelini nikâh masasında terk etti

         Murat KARAMAN / MERKEZ

     Evleneceği kızın başkasıyla arkadaşlık ettiğinden şüphelenen damat, nikâh masasında bekleyen geline "Sana eski sevgilinin selamı var" diyerek kaçtı..

    Adana'da oturan 22 yaşındaki Sibel Çelik, 2 ay önce Diyarbakır'da görevli polis memuru Ahmet Şengür ile tanıştı. 4 Nisan'da nişanlanan çift, 9 Mayıs'ta nikâh, 10 Mayıs'ta düğün yapmaya karar verdi. Çelik, çeyizini de Şengür'ün Diyarbakır'daki evine götürdü. Genç kız nikâh günü kuaföre gitti. Ahmet Şengür de şahitliğini yapacak Adana'da çevik kuvvette görevli polis memuru arkadaşı Engin Bilge'nin otomobiliyle kuaföre gelerek gelini Seyhan Belediyesi Nikâh Salonu'na getirdi. Ahmet Şengür "Hemen geliyorum" diyerek dışarıda bekleyen arkadaşının yanına giderken, çiftin nikâh saati geldi. Gelin tek başına nikâh masasına oturmak zorunda kaldı. 20 dakika sonra salona döndüğünde masaya oturması beklenen damat, nikâh memurluğundan nüfus cüzdanını aldı, ardından genç kızın eline "Taksi parası yaparsın" diyerek 40 YTL sıkıştırdıktan sonra "Mehmet Yıldız'ın sana selamı var" deyip kayıplara karıştı. Olayda adı geçen Mehmet Yıldız'ın Sibel Çelik'le tanışıklığı olduğu, nikâh şahidi Engin Bilge'nin bu durumu damada anlattığı ve geline telefonda "Sana arkadaşımı harcatmam" dediği öne sürüldü.

İLİŞKİLİ HABERLER       12 mayıs 2007 sabah

Damat, gelini nikâh masasında terk

 

     Mayo reklamına baktı, arabası takla attı

İstanbul'da, belediye ile Moris Eskinazi ile Zeki Başesgioğlu'nun iç giyim firmaları arasında billboard'lara mayo reklamı asılması konusundaki tartışmalar devam ederken, Avrupa'nın Baltık Denizi kenarındaki ülkesi Hollanda'da meydana gelen bir trafik kazâsı, bu tür reklamların şoförlerin dikkatini ne kadar dağıttığına ibret verici bir misâl oldu.Sloggi marka mayoların reklamlarındaki fotoğraflara gözü takılan şoför, direksiyon hâkimiyetini kaybedip, arabası ile takla attı, gelen polise, ''Kabahat bende değil, billboard'daki reklamda'' dedi. Zaman 31 Mayıs 2007, Perşembe

 

 

Arkadaşının eşiyle basıldı, balkondan düştü

      Alınan bilgiye göre, Alanya'da bar işleten O. ayaydın, ortağı A-….a. kosmor  beldesi  aldız  Kooperatifi'ndeki evine gitti.

   Kocası ile ortağının ilişki yaşadığından şüphelenen aydan ise A.. ….emirhan'ın (31) evine gitti. Kocasının, Aydan'ın evinde olduğunu fark eden G.n., çaldığı kapının açılmaması üzerine, kocasına dışarı çıkması için seslendi. Bunun üzerine O.s, 4. kattaki evin mutfak balkonundan kaçmak isterken düşerek, hayatını kaybetti.

    Polis ekipleri tarafından olay yerinde yapılan incelemenin ardından mezkur  ile  diğer şahıs ın  ifadelerine başvurulmak üzere karakola götürüldüler.    AA

    http://www.haber7.com/haber/20100713/Arkadasinin-esiyle-basildi-balkondan-dustu.php

 

AVRUPA DA BAŞÖRTÜSÜ

   İsveç’te kamu hizmeti alan da hizmet veren de başörtüsü takabiliyor


     İlköğretimde bile yasak yok

     Türkiye’de sivil anayasa çerçevesinde başörtüsü yasağının kaldırılmasına ilişkin tartışmalar devam ederken İskandinav ülkesi İsveç’te böyle bir sorun yok. Üniversitelerin de ötesinde lise ve ilköğretimde bile kızlar başörtüsü takıyor ve devlet memuru olabiliyor. 
Dini yaşam açısından Avrupa’nın en özgür ülkelerinden biri olan İsveç’te sadece hizmet alan bayanlar değil, hizmet verenlere yönelik de bir yasak bulunmuyor. Ülkede çok sayıda başörtülü Müslüman polis bulunuyor. İsveç Polis Müdürü Anderson, İsveç halkına daha eşit ve güvenli hizmet sunmak için böyle bir karar aldıklarını belirterek, “İsveç’in bütün dinlere saygılı bir ülke olduğunu belirtti.
     Türkiye'deki sivil anayasa çerçevesinde başörtü yasağının kaldırılmasına ilişkin tartışmalar devam ederken İskandinav ülkesi İsveç'te böyle bir sorun bulunmuyor. Üniversitelerin de ötesinde lise ve ilköğretimde bile kızlar başörtü takabilirken bayan devlet memurlarına da başörtüsü izni bulunuyor.
        Dinî yaşam açısından Avrupa'nın en özgür ülkelerinden birisi olan İsveç'te sadece hizmet alan bayanlar değil hizmet verenlere yönelik de bir yasak bulunmamakta ve başörtülü olarak devlet memuru olunabilen ülkede çok sayıda başörtülü Müslüman polis görev yapmakta. Geçen yıl başlayan son uygulamaya göre İsveç Emniyet birimlerine polis olarak alınan yabancılar, görevleri sırasında isterlerse başörtüsü veya benzeri dini ve milli kıyafetler giyebiliyor. İsveç Polis Örgütü Personel Müdürü Marie Andersson, İsveç'in çok satan gazetelerinden Dagens Nyheter'e yaptığı açıklamada, giysileri sadece renk ve göz estetiği açısından değerlendireceklerini, polis kadrosuna alınacak kadın ve erkeklerin isterlerse görevleri sırasında başörtüsü veya benzeri giysileri giyebileceklerini belirtmişti.
Polisin yerli veya yabancı ayrımı gözetmeden herkese eşit hizmet sunabilmesi için bu uygulamaya ağırlık verdiklerini belirten Andersson, İsveç polisine herkesin güvenini sağlamak için böyle bir yola gittiklerini söylerken, İsveç'in bütün dinlere ve geleneklere saygılı bir ülke olduğunu belirtti.
      Halen İsveç'teki kamusal alanda ve bütün okullarda başörtüsü serbestçe kullanılabiliyor. Bütün partilerin belediye meclislerinde, başörtülü kadınlar da görev yapıyor. İsveç Yeşiller Partisi lideri Maria Wetterstrand ise İsveç'te inanç özgürlüğü olduğunu ve bu konuda bir kısıtlamanın olamayacağını ifade etmişti. İsveç okullarında eğitim gören Türk öğrencileri ise, herhangi bir kısıtlama ile karşılaşmadıklarını ve aynı özgürlükçü tavrı kendi ülkelerinde de görmek istediklerini belirtti.
21-9-2007 mıllı gzt

 

 

Terk edilen kızın cinneti  

     17 yaşındaki kız, kendisini terk eden sevgilisinden intikam için gencin 13 yaşındaki kuzenini öldürdü.

     Batman Gercüş'te yaşanan olayda, 17 yaşındaki S.S. "Beni terk ettiğin için başına büyük bir şey getireceğim" diye intikam yemini ettikten sonra sevgilisinin amcasının kızı 13 yaşındaki Esra Kardeş'i doğum günü diye eve çağırdı.

ANNE-BABA YARDIM ETTİ
Genç kız sonra da Esra'yı boğarak öldürdü. Aile de kızlarına yardımcı olup Esra'nın cesedini bahçedeki fosseptik çukuruna attı. Jandarma S.S.'nin ailesinden şüphelenince arama yapıp cesedi buldu.

      Terk edilince intikam için öldürdü

     Batman'da fosseptikte ölü bulunan Esra'nın, intikam kurbanı olduğu anlaşıldı. Esra'nın amca oğlunun terk ettiği S.S., Esra'yı boğup anne-babasıyla fosseptiğe attı.

      Batman'da kaybolduktan bir hafta sonra cesedi fosseptik çukurunda bulunan Esra Kardeş'in (13), akılalmaz bir intikam cinayetine kurban gittiği ortaya çıktı. Katil zanlısı 17 yaşındaki komşu kızı S.S.'nin, kendisini terk eden sevgilisinden intikam almak için sevgilisinin amcasının kızı olan Esra'yı boğarak öldürdüğü, cesedini ise anne babasının yardımıyla fosseptik çukuruna attığı belirlendi. Korkunç olay Gercüş'ün Yolağzı köyünde meydana geldi. Esra Kardeş, 10 gün önce evinden ayrıldıktan sonra bir daha dönmedi ve tüm aramalara rağmen bulunamadı. Köyde aranmayan tek yer, arama çalışmalarına da katılan İbrahim S.'nin eviydi.


     ARANMAK İSTEMEDİLER
    İbrahim S.'nin itirazlarına rağmen 3 gün önce evde yapılan aramada, bahçedeki fosseptik çukurunda talihsiz kızın cesedi bulundu. Hastanede yapılan otopside Esra Kardeş'in çukura atılmadan önce boğularak öldürüldüğü tespit edildi. Bunun üzerine jandarma tarafından ev sahibi İbrahim S., eşi Mülkiye S. ile kızları 17 yaşındaki S.S. ile 13 yaşındaki B.S. gözaltına alındı. Yapılan sorgulama sonucunda talihsiz Esra'nın, S.S. tarafından intikam amacıyla öldürüldüğü ortaya çıktı.

    AİLECE FOSSEPTİĞE ATTILAR
    İddiaya göre S.S. âşık olduğu Esra Kardeş'in amcasının oğlu tarafından bir süre önce terk edildi. Çevresine "O beni terk ettiği için başına büyük bir şey getireceğim" dediği öne sürülen genç kız, 13 yaşındaki kardeşi B.S.'nin doğum gününe, kardeşinin sınıf arkadaşı ve komşusu olan Esra Kardeş'i de davet etti. Herkes gittikten sonra S.S., Esra Kardeş'i odada yalnız oldukları anda bezle boğarak öldürdü. Köylüler ve jandarmanın köyü didik didik araması üzerine S.S. durumu ailesine aktardı. Olayı öğrenen baba İbrahim S. ve anne Mülkiye S., büyük bir soğukkanlılıkla talihsiz Esra'yı kızları S.S. ile birlikte bahçedeki fosseptik çukuruna attı.

    Ömür GÜVENÇ-BARTIN/MERKEZ  16-3-2007 sabah

Eski eşini mesai arkadaşı ile görünce kurşun yağdırdı: 1 ölü, 1 yaralı

     Bahçelievler'de bir kişi, eski öğretmen eşini, mesai arkadaşı ile dersaneden çıkarken görünce kıskançlık krizine girerek kurşun yağdırdı. Olayda, öğretmen kadın hayatını kaybetti, öğretmen arkadaşı da ağır yaralandı.

    Edinilen bilgiye göre, olay, Bahçelievler Merkez Mahallesi Akıncılar Sokak üzerindeki Murat Dersanesi önünde meydana geldi.

    Akif Ateş, boşandığı eski eşi ve Murat Dersanesi'nde çalışan öğretmen Ayşe Çetin'i (Ateş) ve aynı dersanede Sosyal Bilgiler Öğretmeni olarak görev yapan eşinin mesai arkadaşı Ali Yeşilyurt (28) ile dersaneden çıkarken görünce kıskançlık krizine girdi. Akif Ateş, eski eşi ve eşinin mesai arkadaşına yanında getirdiği silahla ateş etti. Olayda, Ayşe Çetin başından, Ali Yeşilyurt ise göğsünden yaralandı.

     Bakırköy Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Ayşe Çetin tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

     Ali Yeşilyurt ise Özel Gelişim Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Ali Yeşilyurt'un yoğun bakımda ameliyata alındığı, durumunun ciddiyetini koruduğu bildirildi.

     Öte yandan, Ali Yeşilyurt'un aynı zamanda Hazım Ersu İlköğretim Okulu'nda; Ayşe Çetin'in ise Küçükçekmece Tahsin Banguoğlu İlköretim Okulu'nda görev yaptıkları öğrenildi.

   Olayın faili Akif Ateş, Bahçelievler Polis Merkezi'ne giderek teslim oldu.9-10-2007 memurlar net

 

Bu haber 2178 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SORULANLARA CEVAPLAR

İSLAM DA NOTER,İŞLEMLERİ YAZILI-BELGELİ HALE GETİRME

İSLAM DA NOTER,İŞLEMLERİ YAZILI-BELGELİ HALE GETİRME ADALETİN GERÇEKLEŞMESİNDE ŞAHİTLİK MESELESİ

TESETTÜR ÖZLÜ SÖZLER

TESETTÜR ÖZLÜ SÖZLER ALLAH NEDEN TESETTÜRÜ EMREDİYOR?

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

GALERİ

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 54
Haber 1147
Yorum 116
Haber Okuma 2533855
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi