BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
KAİNATTAN ALLAH'IN VARLIĞININ DeLİLLERİ 9/Ü1 Ateizm (Risale-i Nur dan alınma)

KAİNATTAN ALLAH'IN VARLIĞININ DeLİLLERİ 9/Ü1 Ateizm (Risale-i Nur dan alınma)

Tarih 22/Mayıs/2011, 12:01 Editör BİLGE BİLGE

Allah ve delilleri video izle

KAİNATTAN ALLAH’IN VARLIĞININ VE BİRLİĞİNİN DELİLLERİ(ATEİZM)

VİDEO İZLE http://www.youtube.com/watch?v=1elCedOwvOs&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=itVpZkuQgmY&feature=related

Rabbimizi bize tanıtan üç büyük tanıtıcı vardır
         1.Peygamberimiz Hz. Muhammed(S.A.V)
         2.Kuran-ı Kerim
         3.Kainat
         Biz de Kainat delilinden hareket ederek Allah’ın varlığını ve Birliğini ispat etmeye çalışacağız:

A-KAİNATTA ALLAH’IN VARLIĞINI İSPAT EDEN DELİLLER

         Çevremizdeki varlıkların nasıl meydana geldiği konusunda dört görüş  ortaya atılabilir:                                                                              1.şık: Varlıkları sebepler yaratıyor  (doğal döngü—Rüzgar yağmuru,Tabiat varlıkları yaratıyor)                                                                                                                                                             2.şık: Herşey kendi kendine oluyor                                                                                                                                                            3.şık: Tabiat (Doğa) yaratıyor                                                                                                                                                                                               4.şık: Her şeye gücü yeten, sonsuz ilim ve kudret sahibi ALLAH yaratıyor

Varlıkların varolabilmesi bu dört şıktan başka bir yol yoktur.Öyle ise ilk üç görüşün yanlış ve imkansız olduğu ispat edilirse, geriye 4. şık olan Allah’ın yaratması doğru olarak kalacaktır.

1.Şık: Varlıkları sebepler yaratamaz: (Eczane Misali):
Mesela bir eczanede ilaç yapımında kullanılan çeşitli maddelerle dolu yüzlerce kavanoz bulunuyor. Biz bu ilaçları inceliyoruz.. İlaç yapımında kullanılan maddelerin her birinden hassas ölçülerle, mesela birinden 1 mg, diğerinden 2 mg, bir başkasından 0,5 mg alındığını gördük. Eğer birinden 0,1 mg eksik veya fazla alınsa, o şey ilaç olma özelliğini kaybedecek, zehir olacak.
 

Şimdi biz bu ilaçların nasıl meydana geldiğini düşünürken karşımıza iki yol çıkıyor:

a) Bir rüzgar esti. Kavanozları devirdi. İlaç için lazım olan maddeleri kavanozlardan hassas ölçülerde alarak bir araya getirdi ve o şifa verici ilacı yaptı.

b) Bir çok kavanozların her birinden hassas ölçülerle alınıp yapılan bu ilaçlar; çok hünerli, bilgili, tahsil görmüş, tecrübeli bir eczacıyı veya kimyageri göstermektedir.

Aynı şekilde kainat da bir eczane gibidir. Her şey ince ölçülerde yaratılmıştır.Mesela havanın %78’i azot, % 21’i Oksijendir.Yine dünyanın ekseninin yörüngesine açısı 23° 27’ dır ki, bundan mevsimler meydana geliyor. Bütün canlı türlerinin belli sayıda kromozomu vardır.Mesela insanın 46 kromozomu vardır. İnsanın kanında belli sayıda alyuvar ve akyuvar vardır. İşte bu hassas ölçüler de elbette ki sebepler tarafından tesadüfen olamaz. Nasıl bir ilacı yapan bir eczacı varsa, bu büyük kainat eczanesinde, her şeyi mükemmel bir ilaç gibi harika bir şekilde yaratan, sonsuz bilgili, sonsuz güçlü ve kuvvetli olan bu kainat eczanesinin sahibi olan “ALLAH” vardır.

2. şık: Hiçbir şey kendi kendine olamaz:

Bir iğne ustasız olmaz. Bir harf katipsiz/yazarsız olamaz. Nasıl olur da bu mükemmel kainat sahipsiz olur.

3. şık: Tabiat (Doğa) yaratıcı olamaz:
         a) Varlıklarda, özellikle insan ve hayvan gibi hayat sahiplerinde,Onları böyle yapabilmek için sonsuz görmeyi, sonsuz bilmeyi, sonsuz işitmeyi,sonsuz hikmetle ve gayeyle yapmayı gerektiren bir sanat görüyoruz. Eğer bu sanat Allah’a verilmeyip; kör, sağır, düşüncesiz tabiata verilse; tabiatın her şeyinde sayısız makineleri ve matbaaları bulundurması veya her şeyi yaratacak ve idare edecek bir güç ve kuvvet yerleştirmesi gerekir ki bu da imkansızdır..

b) Elimize birbirine benzeyen,  ama birbirinden farklı yüz tohum alıyoruz. Bunları sırayla, nöbetleşe bir saksı toprağa ekiyoruz. Belli bir süre sonra bakıyoruz ki; her biri hem birbirinden ayırt ediliyor, hem de şekilce renkçe, koku ve tatça birbirinden farklı çiçek açıyor,yaprak açıyor, meyve veriyor. Eğer son derece düzenli şu işler Allah’a verilmezse; her bir parça toprakta binlerce son model fabrikaların ve makinelerin bulunması gerekir.

c) Yeryüzündeki her bir damla suda, cam parçasında ve diğer parlak şeylerde güneşin küçücük bir örneğini görüyoruz. Eğer bu şeylerde gördüğümüz güneşçikler gökyüzündeki güneşe verilmezse; o zaman her cam parçasında, her damla suda güneşin bütün özelliklerine sahip, ısı ve ışık veren, görünüşte küçük, ama aslında büyük güneşlerin bulunması gerekir. Bu örnekteki gibi, eğer bütün varlıklarda Yüce Allah’a  verilmezse; her bir varlıkta, bir ilah gibi sonsuz bir güç, kuvvet, ilim ve irade bulunması gerekir.

d) Vahşi bir adam, son derece eğitimli askeri bir kışlaya gider. Büyük bir ordunun beraber eğitimlerini, düzenli hareketlerini görür. Bir komutanın emriyle o askerlerin hareket ettiklerini anlayamadığından veya inkar ettiğinden; onların birbirlerine iple bağlı olduğunu hayal eder. O ipin ne kadar harika olduğunu düşünür.

Sonra bu vahşi adam, bir Cuma gününde  büyük bir camiye gider Kalabalık bir cemaatin, bir imamın sesiyle kalktığını, eğildiğini, secde ettiğini görür. Bunların bu düzenli hareketleri birbirlerine bağlı maddi iplerle yaptıklarını düşünür ve o ipin onları esir ettiğini kabul eder.

İşte bu örnekteki gibi, Allah’ın sayısız ordularının muhteşem bir kışlası olan şu aleme ve Rabbimizin çok düzenli bir mescidi olan dünyaya örnekteki vahşi adamı andıran biri giriyor. Allah’ın yeryüzüne koyduğu kanunları birer yaratıcı kabul ederek ona “Tabiat” ismini veriyor.

Oysa “tabiat” denilen şey, bir sanattır, sanatkar olamaz. Bir nakıştır, Nakkaş, yani o nakışı yapan olamaz. Bir hükümdür/Kanundur, hakim, hüküm koyan olamaz. Bir kanunlar bütünüdür, kanun koyucu olamaz. Yaratılmıştır, Yaratıcı olamaz.

Tabiatı yaratıcı kabul etmek, saatle saatçiyi ,elbiseyle terziyi,ayakkabıyla ayakkabıcıyı karıştırmak demektir. Ya da resim ile ressamı karıştırmak gibidir.

Evet, başta da söylediğimiz gibi, varlıkların var olabilmesi için dört şık vardır. Bu ilk üç şık imkansız olduğuna göre; geriye dördüncü şık olan “Varlıkları, her şeye gücü yeten ,bilen,güçlü,bildiğini fiiliyata dökebilen Allah yaratmıştır” hükmü doğru olarak kalacaktır.O halde kainatı var eden “ALLAH” tır.

B - KAİNATTA ALLAH’IN BİRLİĞİNİ GÖSTEREN DELİLLER

1. Vahidiyet: (Tevhid :Allah’ın bütün varlıklara koyduğu topluca birlik mührü)

Yeryüzünün çeşitli yerlerindeki aynı türe ait çiçeklerin şekil ve özellik olarak birbirlerine benzemeleri, aynı tür canlıların,   kendi türleri arasında esas bölümlerindeki benzerlik; onların “aynı elden çıktıklarını” gösterir. Mesela bütün insanların iki gözlü, iki bacaklı, iki kulaklı olmalarındaki ortaklıkları bir “birliği”göstermektedir. Yaratıcıları farklı olsaydı, bu benzerliği ve birliği görmemiz mümkün olmayacaktı. Oysa Avrupa’daki papatya çiçeği hangi şekil ve özellikleri taşıyorsa; Türkiye’deki papatya da aynı şekil ve özellikleri taşıyor. Bu ise yaratıcılarının aynı olduğunu gösteriyor. Böylece Allah’ın bütün varlıklarda birden birlik tecellisine/göstergesine Vahidiyet denir.                                                                     

Allah’ın varlığının delilleri:                                                                                                                                                                             
evrendeki deliller,yeryüzündeki deliller, gökteki deliler, mikrodünyadaki deliller, bitkilerdeki deliller, denizdeki deliller, hayvandaki deliller, insan bedenindeki deliller, metafizik deliller, ruhtaki deliller .İNSAN BEDENİNDEN DELİLLER: Hücre içi istihbarat Birimleri
2. Koku Alma Mucizesi
3. 14. Kromozomun Keşfi ve Yakın
Gelecekte Ortadan Kalkabilecek Hastalıklar
4. Yankılanmama Mucizesi
5. Savunma Sistemi Mucizesi
6. Gözdeki Kusursuz Tasarım
http://facebookvideoindirizle.com/gozun-kusursuz-tasarimi.html   http://facebookvideoindirizle.com/gozun-kusursuz-tasarimi.html
7. En Mükemmel Göz Damlası: Gözyaşı
8. Hücredeki Bilinç Hücredeki Bilinç
9. iskeletin Yaratılışı
10. Kanın Vücudumuzdaki Hayati Fonksiyonu
11. Damarlarımızdaki Mükemmel Tasarım
12. insanın Yaratılışı
13. Büyüme Mucizesi
14. insanın Yaratılışındaki ihtişam
15. Algılar Dünyası: Koku Mucizesi
16. Vücudumuzdaki Arıtma Sistemi
17. Bir Mühendislik Harikası: El
18. Nasıl Nefes Alıyoruz?
19. Gizli Bir Alem: Beyin
20. Vücudumuzda yaşam boyunca sönmeyen bir ateş taşıdığımızı biliyor musunuz?
21. Vücudu sürekli temizleyen arıtma tesisi nasıl oluşmuştur?
22. Hayat Boyu Süren Kopyalama: DNA
23. Hormonal iletişim Santralleri: Tiroid Bezleri
24. Vücudumuzdaki Bağımsız Fabrika: KARACiĞER
25. Dijital Makinelerin ilkel Kaldığı An
26. Koku Alfabesi
27. Dildeki Kompleks Haberleşme Sistemleri
28. Milyonlarca Yıldır Bizim için Çalışan işçiler Milyonlarca Yıldır Bizim için Çalışan işçiler
29. Dildeki Bakteriler
30. Sonsuzda Bir ihtimal
31. Vücudumuzdaki Mucize ilaç: Kortizol Hormonu
32. Vücudumuzdaki Su Miktarını Ayarlayan Gizli işlemci
33. Bilgisayar Teknolojisinin ilham Kaynağı insan Beyni
34. Teknoloji insan Kalbindeki Tasarıma Ulaşamıyor
35. Kod Adı: Şifre Çözücü
36. Zaman Ayarlaması ve Cinsiyet Ayrımı Yapabilen Hormonlar
37. Konuşma Mucizesi
38. Tasarım Harikası Burun
39. Kontrol Sistemli Yüksek Verimli Motorlar Kaslar
40. Tat Alma Sistemindeki Muhteşem Tasarım
*
böyle mükkemmel mücizelerin hiç tesadüf olabilir mi?".

2. Ehadiyet: (Allah’ın varlıklara koyduğu tek tek birlik mührü)
Aynı türe ait olan şeyler şekil ve özellikler olarak birbirlerine benzedikleri halde, her biri diğerinden farklıdır. Mesela hiçbir insanın siması(Yüzü), hatta parmak uçlarındaki izler hiç kimsenin birbirine benzemiyor.Sadece insanın değil, aynı cinsten olan hayvanların dahi yüzleri, vücutları birbirinin tıpatıp aynısı değil. Daha da ötesi bunların sadece bu zamanda yaşayanları değil, başlangıçtan günümüze kadar yaratılanları da hiçbiri birbirine benzemiyor. Kış mevsiminde yağan kar tanelerindeki kar kristalleri dahi birbirine benzemiyor. Bu ise Allah’ın’”birlik” mührünü her varlığa ayrı ayrı vurduğunu gösteriyor ki buna Ehadiyet denir.                                                                                                                        

3. Amirlik ve Hakimiyet Ortak Kabul Etmez:

Bundan dolayı,bir ülke de iki başbakanı örnek vermeyeceğiz!Bir köyde iki muhtar bulunsa, o köyün rahatı ve huzuru bozulur. Bir kasabada iki kaymakam, bir şehirde iki vali olsa, her şey karmakarışık olur. İnsanlar bile işlerini düzenli ve tertipli yapmak için bir baş, bir amir seçiyorlarsa, kainatta ki bu mükemmel düzenin de elbette bir tek idarecisi vardır. Kainatta birden fazla Yaratıcı veya ilah düşünülemez.Yoksa kainattaki bu düzenden eser kalmazdı.

4. Kainatta görülen düzen, tertip ve uyumluluk da Allah’ın varlığına ve Birliğine işaret eder: Çünkü, bir yerde tertip ve düzen varsa, orada o düzeni koruyan ve devam ettiren biri mutlaka vardır.

5. Her şeyde bir birlik var. Birlik ise, “Bir”i gösterir: Mesela, dünyanın lambası olan güneş birdir, öyle ise dünyanın sahibi de birdir. Yine mesela, yeryüzündeki canlıların hizmetçileri olan hava, su ateş, toprak birdir. Öyle ise onları hizmet ettiren ve bizlerin hizmetine veren de birdir.

Tevhid : Allah’ı “bir” olarak kabul etmektir .                                                                                                                                                      

Şirk: Tevhid’in zıddı olup, Allah’a ortak koşmak demektir.

 

Şirkin çeşitleri:

1. Allah’ın birliğine inanmayarak, iki ilah kabul etmek

2. Allah’a inanmakla beraber, Ona bazı şeyleri ortak kabul etmek (Üçleme gibi)

3. Allah’ın bir olduğunu söyledikleri halde, kendilerini Allah’a yaklaştırmak amacıyla veya Onun yanında şefaatçi olur inancıyla ya da sırf babalarına veya dedelerine uyarak putlara tapmak

4. Tabiatı veya sebepleri etki sahibi ya da Yaratıcı kabul etmek

5. Kalbdeki Allah sevgisini canlı veya cansız diğer varlıklara yöneltme ya da Allah’tan çok sevme

6. İbadeti Allah’ın emri olduğu için değil de, şahsi veya dünyaya ait çıkarlar için yapmak.

 

 

Bu haber 6793 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

İNANÇ ESASLARI

Ölümsüz Denizanası (Turritopsis Dohrnii) Bu Hayvan “Her Can Ölümü Tadacaktır” Ayetine Zıt Değil Mi?

Ölümsüz Denizanası (Turritopsis Dohrnii) Bu Hayvan “Her Can Ölümü Tadacaktır” Ayetine Zıt Değil Mi? ÖLÜMSÜZ DENİZANASI ,AYATE AYKIRI MI?

TEVHİT VE HAYATA YANSIMALARI

TEVHİT VE HAYATA YANSIMALARI ALLAHA İNAN SONRA ALLAH YOKMUŞ GİBİ YAŞAMA!!

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

ATATÜRK VE DİN

GALERİ

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 63
Haber 1085
Yorum 115
Haber Okuma 2021416
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi