BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
İŞTE PİYANGO TALİHLİLERİ

İŞTE PİYANGO TALİHLİLERİ

Tarih 31/Aralık/2012, 20:00 Editör BİLGE BİLGE

PİYANGO MİLYARDERLERİ ŞİMDİ AYAKKABI BOYUYOR...

Talih kuşu
size de çarpabilir!

      Milli Piyango biletine büyük ikramiye çıkan birçok talihlinin hayatı âdeta kâbusa dönüştü. BENZİN ALANA HAYAL BEDAVA
Yılbaşlarında Milli Piyango heyecanını sadece bilet satın alanlar yaşamıyor. Akaryakıt şirketlerinin ve marketlerin promosyonu yüzünden bilet almaya hiç niyeti olmayanlar bile bu rüyaya ortak oldu.

     Milli Piyango biletini bir defa cebine koymaya gör. “Ya çıkarsa” üzerine yazılan senaryolarla hayal dünyasında uçmaya başlayıverirsin. Yılbaşı yaklaştığında televizyon haberlerinin vazgeçilmez duraklarından biridir Sirkeci’deki Nimet Abla gişesi... Güya büyük ikramiye en çok buradan çıkıyormuş! Kuyrukta bekleyenlere mikrofon uzatılır; “Büyük ikramiye size çıksa ne yaparsınız?” Verilen cevaplar üç aşağı beş yukarı aynıdır. Milletçe ne kadar da hayırsever olduğumuzun göstergesidir âdeta. “Bir evim, bir arabam olsun yeter. Fakir fukaraya dağıtırım... Okul yaptırırım...” Hiçbirisi çıkıp demez ki; eşimi çocuğumu terk edip, kumarhanelerde cirit atıp, har vurup harman savuracağım” diye... Oysa, Milli Piyango’nun 70 yıllık tarihinde öyle vakalar yaşanmıştır ki, talih kuşunun uğur mu, yoksa uğursuzluk mu getirdiği hep cevapsız bir soru olarak kalmıştır zihinlerde. İşte o talihsiz talihlilerden birkaçı...

                         EŞİNİ ATTI, PERUK TAKTI
      En çarpıcı örneklerden biri geçen yıl yaşandı. 2005 yılbaşında çeyrek biletine büyük ikramiye isabet eden Ahmet Bayram, kendini asarak canına kıydı. Bayram’ı ölüme sürükleyen 4 yıllık serüven filmlere bile taş çıkartacak cinsten. Bayram, Erzurum’da yaşıyordu. 9 çocuk babasıydı ve işşizdi. Talih kuşu başına konduğunda eşi dostu ile birlikte bütün Türkiye sevindi. “Hiç olmazsa büyük ikramiye muhtaç durumda olan birine çıktı” diye. Ancak o, herkesi şaşırttı. Parayı alır almaz ilk iş olarak eşini ve çocuklarını terk etti. Başına katran karası bir peruk takıp İstanbul’da aldı soluğu. Gece hayatı, genç sevgili ve kumar. Hazır paraya dağ bile dayanmaz derler ya. Aynen öyle oldu. Kısa sürede bitip tükendi piyango ikramiyesi. Sonrasını tahmin etmek zor değil. Paralar suyunu çekince garibanlığa dönüp, eski eşine sığındı. Kapıya dayanan alacaklılar yüzünden bunalıma girip; Nisan 2009’da evin banyosunda kendini astı.

                         MEZARINI BİLE AÇTILAR
        Ömrünün son baharında piyango milyarderi olan İzmirli Salih Dede’nin başına gelenler fıkraları aratmayacak cinsten.
İzmir’de demircilik yapan Salih Gümüşçay, 1989 yılında Milli Piyango’dan 5 milyar lira kazandı. O zamana kadar yalnız başına yaşıyordu. Dudak uçuklatan bir servetin sahibi olunca, bir anda yüzlerce akrabası çıktı ortaya. İzmir Devlet Hastanesi’nde tanıştığı hemşire Birsen Hanıma gönlünü kaptırdı; kısa süre sonra da evlendi. Müthiş servet ve genç bir eşe kavuşan Salih Dede’nin mutluluğu sadece 1 yıl sürdü. 1990’da hayatını kaybetti. Parasının büyük bölümü genç karısına miras kaldı. Akrabaları miras talebinde bulununca, DNA testi için öldükten tam 5 yıl sonra mezarı açıldı.

                BARAKADA DONARAK ÖLDÜ
Denizli’nin Sarayköy ilçesinde çiftçilik yapan Mehmet Sarıoğlu, 1978 yılında 6 milyon liralık büyük ikramiyeyi kazandı. 41 yaşında inanılmaz bir servete kavuşunca evini köyünü terk edip İstanbul’a kaçtı. 10 yıl boyunca yakınlarına yakalanmamak için sık sık adres değiştirdi. Parayı tek başına yiyip bitirdi. Beş parasız kalınca da çaresiz tekrar köyünün yolunu tuttu. Akrabaları kabul etmeyince sokakta kaldı. Hayırsever köylüler aralarında para toplayıp kendisine bir baraka yaptırdı. Yıllarca komşularının yardımıyla hayatını devam ettiren Sarıoğlu, 2008 yılında barakasında donarak öldü. Yastığının altından çok sayıda eski piyango bileti çıktı. Muhtar Mehmet Karabacak, Sarıoğlu’na şansın hayatta bir defa güldüğünü, ondan sonra ise hep ağlattığını anlatmıştı.

                          3 DEFA KAZANDI AMA SOKAKTA
         Milli Piyango’da kazanıp da kaybedenler arasında en ilginç portrelerden biri de Adanalı Mustafa Savgan... 1979’da 10 bin, 1982’de 30 milyon, 1984’te 15 milyon lira olmak üzere 3 defa ikramiye kazandı. Ama her defasında kaybetmeyi başardı! Savgan’ın hayatı “Kaybedebilme Kabiliyeti” adıyla belgesel film oldu. Savgan, “Her defasında kaybetmeyi nasıl başardın?” diye soranlara, “Beni yanlış evlilik yıktı” diyor. Paraları eşine bırakmamak için son kuruşuna kadar tükettiğini söylemekten çekinmiyor. Kazandıklarının tamamını kaybedince tek başına İstanbul’un yolunu tutan Savgan, 1985’ten beri Cağaloğlu’nda bir handa gece bekçiliği ve ayakkabı boyacılığı yapıyor. Kazanıp kaybetmekten bıkmamış olacak ki, eline para geçtikçe piyango bileti almaya devam ediyor.

           4 10 TRİLYON LİRA BİTTİ!
        Piyangoda kazanıp da kaybedenlerin en çarpıcı hayat hikayelerinden biri de Amerika’da yaşandı. Virginia’da yaşayan Jock Whittaker‘in biletine 2002 yılında 410 trilyon lira çıktı. ABD tarihinin en büyük ikramiyesini kazandıktan sonra 7 defa evi, 3 kez de arabası soyuldu. Dostlarından biri, içkisine uyku ilacı koyup 2 milyon dolarını çaldı. Torunu, fidyecilerce hunharca öldürüldü. Jack, bir süre sonra Virginia eyalet mahkemesine başvurarak, “Mutluyum, çünkü o uğursuz paradan kuruş kalmadı” diyerek iflasını vermişti.
    

Yıllar önce milyarların sahibi olan piyango zenginlerinin kimi şimdi ayakkabı boyuyor, bakkal işletiyor, kimi emekli maaşıyla geçim mücadelesi veriyor.

Milli Piyango İdaresi'nin yılbaşı çekilişi için belirlediği 35 milyon lira kısa yoldan zengin olmak isteyenlerin hayalini süslüyor. Daha günler öncesinden tüm biletlerin tükenmesi bunun göstergesi. Ama bir gerçek var ki para mutluluk getirmiyor. Yıllar önce büyük ikramiye kazanan piyango tiryakileri bugün ya ayakkabı boyacılığı yapıyor, ya da emekli maaşlarıyla geçim mücadelesi veriyor. Talih kuşunun mutluluk getirmediği büyük ikramiye sahipleri bilet alacaklara sesleniyor. "Umutlarınızı piyangoya bağlamayın."

Denizli'nin Çivril ilçesinde hapisten çıktından sonra Sayısal Loto'dan 345 bin lira kazanan Osman Kaplan talih kuşunun mutlu etmediği isimlerden biri. Marangozluk yaparken işlerinin bozulması neticesinde önce eşinden ayrılan, daha sonra işyerlerine haciz gelen Kaplan, kestiği çekleri de gününde ödeyemeyince 60 milyarlık çeke karşılık 65 yıl hapis cezasına çarptırılır. Makinelerini satıp haczi kaldırarak hapisten kurtulan Kaplan, iki gün sonra aldığı biletten 345 bin lira kazanır. Birçok arkadaşına ev alan, çocuklarını sünnet ettiren ve düğünlerini yapan Osman Bey, kendi tabiriyle rüya gibi bir yaşam sürer. Diğer piyango talihlileri gibi zevk düşkünü olan Kaplan bütün mal varlığını kaybetmiş. Şimdilerde emekli maaşı ve kira gelirleriyle geçimini sürdürüyor. Samsun'da 17 yıl önce Milli Piyango'dan büyük ikramiye kazanan Süleyman Orhan (52), ikramiyeyle birlikte kendi emeği ile kazandıklarını da kaybetmiş. Büyük ikramiye kendisine çıktıktan sonra hayatında talihsizlikler yaşamaya başladığını anlatan Orhan, kazandığı parayı ticari işlerde kullandığını, ancak yaptığı her işten zarar ettiğini söylüyor. Kazandığı ikramiyenin helal olmadığını düşünen Orhan, "Eline ikramiyeden 5 kuruş geçmeyen insanların umutları heyecanları hepsi senin elinde olmuş oluyor, bence bu yüzden paranın hiçbir hayrını göremedik.'' diyor. Kantin işletmeciliği yapan ve artık piyango bileti almadığını vurgulayan Orhan, yılbaşı için bilet alacaklara ise, "Bütün umutlarınızı bilete bağlamayın.'' tavsiyesinde bulunuyor.

Ordu'da 2003 yılında Sayısal Loto'dan tek başına 844 milyar lira kazanan Perşembeli çaycı Hayri Kaya, kazandığı parayı tüketince yeniden çaycılık yapmaya başlamış. Kaya, 2003 yılında şanslı 6 numarayı bilerek büyük ikramiyeyi kazandığını belirterek, kazandığı paranın kendisine şans değil adeta uğursuzluk getirdiğini ifade ediyor. "7 yıl önce milyarderdim ama şimdi parayı kuruş kuruş topluyorum." diyen Kaya, "Buradan şans oyunları oynayan ve büyük ikramiye kazanan kişilere sesleniyorum. Lütfen benden ders alın, paranızı iyi yerlerde değerlendirin, yoksa o kişilerin de sonu benim gibi olur.'' diyor.

Milyarderdi, şimdi ayakkabı boyuyor

İstanbul Cağaloğlu'nda 35 yıldır ayakkabı boyacılığı yapan Mustafa Savgan paranın mutluluk getirmediği 'piyango tiryakleri'nden biri. Annesiz babasız büyüyen Savgan 1892 yılında Adana'dan çobanlık yaparken ilin plakasından esinlenerek üzerinde yedi '0' olan piyango bileti alır. Çekilişte 10 bin lira kazanan Savgan iki ev sahibi olur. Bir yandan da şans oyunlarına devam eden Savgan, eğlence hayatına kendini kaptırınca varını yoğunu kaybeder. Cebinde kalan son parayla 1984 yılında bilet alan ve kazanan Savgan şimdilerde ayakkabı boyacılığı yapıyor.

Zaman

Bu haber 21103 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

10.SINIFLAR DİN DERS NOTLARI

İSLAM DA EMİR VE YASAKLARIN PRENSİPLERİ

İSLAM DA EMİR VE YASAKLARIN PRENSİPLERİ İSLAM DA EMİR VE YASAKLARLA İLGİLİ İLKELER

ALLAH,İNSANI NE İÇİN YARATMIŞTIR?

ALLAH,İNSANI NE İÇİN YARATMIŞTIR? ALLAH,İNSANI NE İÇİN YARATMIŞTIR?

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

ATATÜRK VE DİN

GALERİ

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 63
Haber 1085
Yorum 115
Haber Okuma 2021343
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi