BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
İSLAM I SEÇENLERİN EN ÇOK SORDUKLARI SORULAR!

İSLAM I SEÇENLERİN EN ÇOK SORDUKLARI SORULAR!

Tarih 30/Ağustos/2011, 11:56 Editör BİLGE BİLGE

sonradan Müslüman olanlar) en çok hangi soruları soruyor?

Süheyla Sancar'ın haberi:

     Müslüman bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelenler dinin bütün gerekliliklerini öğrenecek imkânlara sahip. Müslümanlarla bir arada yaşadığı için İslami bir yaşam tarzını kolaylıkla benimseyebiliyorlara da sahip oldukları değerlerin kıymetini bilmediklerinden,İslam ı da bilemediklerinden başka fikir ve izm lerin peşinden koşarken İslam a yeni girenler daha iyi nasıl müslüman olurumun peşindedirler.

İslamiyet'ten etkilenenler ise çevrelerinde Müslüman olmadığı halde araştırarak İslamiyet'i seçiyor. Onlar bazı sıkıntılar yaşasalar da dini öğrenmeye ve yaşamaya çalışıyor. Peki, ihtida edenler (sonradan Müslüman olanlar) en çok hangi soruları soruyor?

Kaynak Kültür Yayın Grubu Yabancı Yayınlar Yönetmeni Fikret Yaşar, sonradan Müslüman olanların en çok giyim, yeme içme, aile ilişkileri gibi sosyal hayatla ilgili sorulara cevap aradığını söylüyor. Yabancılara dini konularda danışmanlık da yapan Yaşar, "Kişi Müslüman olduğu anda her şeye İslami bir bakış açısıyla bakması gerekiyor. Bu sebeple, insan hakları, vicdan, adalet gibi evrensel değerlerin dinimizdeki yeri onları etkiliyor." diyor. İslamiyet'i tanımak için Kur'an-ı Kerim'i okumanın çok önemli olduğunu vurgularken, Kur'an-ı Kerim'in farklı dillere çevrilmesinin İslam'a bakış açısını değiştirdiğini belirtiyor.

Fikret Yaşar, "Yabancıların yüzde 25'i sadece meal okuyarak İslamiyet'le şerefleniyor. Kimseden yardım almadan Müslüman oluyorlar. Böylece kafalarındaki soru işaretleri kalkıyor. Bunun yanı sıra ilmihallerin de farklı dillerde basılması oldukça önemli çünkü her bilgiye internetten ulaşmaları mümkün olmuyor." diyerek farklı dillere çevrilmiş eserlerin önemine değiniyor. Yaşar, hidayete eren bir gençle ilgili anısını ise şöyle aktarıyor: "Yurtdışında olduğum süre içerinde Müslüman bir arkadaşı vasıtasıyla İslam'ı araştıran öğrenci bir hanımla karşılaştık. Sonra Müslüman oldu fakat ailesiyle görüşmüyordu. Müslüman olduğunu ailesine söyleyemiyordu. Söyleyemediği için ağır bir depresyon yaşadı. 4 sene boyunca ailesinin yanına gidemedi. Dolaylı olarak aileyle irtibat kuruldu ve annesi Müslüman olduğunu öğrendi. Çevresinin tepkisine rağmen kendi ayakları üzerinde duran kardeşimiz iş sahibi de oldu. İlk büyük tepkinin ardından ailesinin Müslüman olduğunu öğrendik. Bu tecrübe bizim için unutulmaz bir anıdır."

İslamiyet'i seçenlerin en çok merak ettiği konular:

Günahlarımdan kurtulmak için dini bir lidere bağlı olmam gerekir mi?

Eski çevremle ilişkilerimi nasıl düzenlemeliyim? Örneğin, yılbaşında, doğum günlerinde nasıl hareket edeceğim?

Müslüman olduğumu çevreme duyurmak zorunda mıyım?

Yiyecek konusunda nelere dikkat etmeliyim? Haram ve helal yiyecekler nelerdir?

Dualarımı kendi dilimde yapabilir miyim?

Müslüman biriyle evlenmesem olur mu?

Zaman

Bu haber 3270 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

REHBERLİK & HİDAYET YOLU

BİR YİĞİT VARDI GÖMDÜLER ŞU KARŞI BAYIRA

BİR YİĞİT VARDI GÖMDÜLER ŞU KARŞI BAYIRA ZEYBEĞİN ÖLÜMÜ NECİP FAZIL KISA KÜREK

NE KADAR MÜSLÜMANIZ!

NE KADAR MÜSLÜMANIZ! NEDEN GERİ KALDIK

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

GALERİ

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 54
Haber 1188
Yorum 117
Haber Okuma 2581851
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi