BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

KUR AN DA, ÜSTÜN OLMANIN  KODLARI

KUR AN DA, ÜSTÜN OLMANIN KODLARI

Tarih 15/Mayıs/2011, 17:13 Editör BİLGE BİLGE

Onları yükselten sır, bizi de yükseltir

      "KARTALLARIN KANADINI YOLMAK,SONRAKİ NESİLLERİN KARTAL OLMALARINI ENGELLEMEZ" 
    DÜNYA ÖLÇEĞİNDE ÖNCÜ-BÜYÜK ÜLKE OLMANIN KODLARI
        1-"Allah'a ve Peygamberi'ne itaat ediniz. Aranızda tartışmaya, çekişmeye düşmeyiniz. Yoksa moraliniz bozulur, hızınız kaybolur. Sabrediniz. Çünkü Allah sabırlılar ile beraberdir. "(Enfal46)
       2-“Alimin(Bilgin insanın)Kaleminin mürekkebi şehitlerin kanlarından üstündür”/Kalemin önemi ve işlevini anlatan Kur’an da,kalem suresini indiren gene Allah tır.

n      “İki günü eşit olan zarardadır.”(:Her gün bilgisini geliştirmeyen.öncekinden farklı iş yapmayan..)

n                  “Bilgi edinmek,okumak öğrenmek bütün müslümanlara farzdır”

n                  “Peygamberimiz,Ben öğretmen olarak gönderildim”

n                  “Alimin(bilgin kişinin)uykusu cahilin ibadetinden daha hayırlıdır”

  3-"Bir gün medine de olmayan bir aydınlatıcıyı Medine ye getirerek Camiyi aydınlatan kişiye peygamberimiz"Sen bizi aydınlattın,Allah da senin kabrini aydınlatsın"diye iltifatta bulunmuştur..

 
      İlim, teknoloji, mimarî, sanat, hukuk, sosyal hayat, eğitim, vesâir konularda geri kalmamız bizi ümitsizliğe sevk etmesin. Zira, tarihî kesin bilgidir:
Müslümanlar İslâmiyete sarıldıklarında ilerlediler, huzur ve mutlu fertler, aileler, toplumlar oluşturdular ve insanlığa da hizmet ettiler. İşte Asr-ı Saadet, Emevi, Endülüs Emevi, Abbasi, Selçuklu, Osmanlı, vs.
Osmanlının devlet yapılanması gerçekten çarpıcı. Osmanlıyı yükselten sır, Şer’î (hukûkî) devlet olmasıdır.
 
     Tarihe baktığımızda,İslam dinini getiren PEygamber efendimiz,kızlarını diri diri toprağa gömen,birbirlerine baskınlar yapan bedevi(göçebe )insanları bir araya getirmiş ve Onlar dan dünyaya bilgi-sanat-bilim yayılmıştır...Bu insanlar daha peygamber hayattayken Devirlerinin süper güçleriyle savaşacak hale gelmiştir...Örneğin Bizans ile savaşılmıştır...Daha sonra Hz Ömer Zamanında Zamanın süper gücü olan İran devleti fethedilmiştir..Daha sonra Selçuklular,bu dinin kurallarını benimsemişler ve süper güç olmuşlardır...Emeviler-Abbasiler hakeza...Daha sonra Bu dine uyan ve bu dinin ekmeğini yiyen -Yani kendilerini süper güç  haline getiren -Osmanlıları süper güç haline getirimiştir...O halde Biz gene İslam dininin Bağlılarını süper güç haline getiren İslam a uyarsak gene dünya da süper güç olabiliriz....
     Çoğu zaman ya gözden kaçıyor veya kaçırılmak isteniyor: Osmanlı’yı ihya eden, ayakta tutan, yükselmesine vesîle olan İslâmiyettir, buna uygun örfüdür, ahlâkıdır. Ne kadar iSLAM , o kadar ilerleme ve ahlâk! Bunu basit bir mantık ile de anlayabiliriz. Eğer Osmanlı Devleti’nin kuruluş ve yükseliş devirlerini incelersek, Müslümanların o devirde İslâm’a sarıldıklarını ve onu hayatlarının bütün safhalarına yaydıklarını görürüz.Alınız Osman Gazi ve devrini, alınız Fâtih Sultan Mehmed ve Kanûni Sultan Süleyman devirlerini ve en nihayet 1697 Karlofça Anlaşmasına kadar olan devreyi;Din

en çok yaşandığı, İslâm prensiplerinin hâkim olduğu zamandır. Yükselme, ilerleme, adâlet, ahlâk, ihtişam, hoşgörü, saygı-sevgi ve insanlık da bu devrede zirvededir. Gerilemenin ise, İslâm ahlâkı ve anlayışından uzaklaşılması nisbetinde hız kazandığını görüyoruz. Ve nihâyet Osmanlı, onu yükselten ahlâkî değerleri terk etmesinin faturasını, tarih sahnesinden silinerek ödedi!
Müslümanlıkta asla istibdada, zulme, haksızlığa, gayr-ı demokratlığa müsamaha gösterilmez. Bilâkis, istibdad yerilmiş; müstebidler ve keyfî hareket edenler te’dip edilmiştir. En üst makamda da olsa yine İslâm hukuk sisteminin geçerli olduğu devrelerde, en yüksek makamda bulunanlar da, eğer haksızlık ve zulmetmişlerse, mutlaka cezâlandırılmışlardır. “Zulme rıza zülümdür; taraftar olsa, zâlim olur. Meyletse, ‘Zulme en küçük meyil dahi göstermeyiniz’1 âyetine mazhar olur.”  2
Meşhur Colombia Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Harriman Enstitüsü öğretim üyesi ve Osmanlı sosyal tarihçisi Dr. Karen Barkey, Osmanlının, ekonomi ve siyaset meselelerinde de usta bir çizgi takip ettiğini ifade ediyor:
“Osmanlılar çok ilginç nitelikte, bir sürekli siyasal müzakere yöntemi uygulayarak bütün toplum kesimlerini kontrol etmeyi başaran bir sisteme sahipti. Osmanlı sisteminin kapalı yapısı yoktu, değişimlere uyum sağlamada çok başarılıydı. Ekonomisinde de bir muğlaklık, yâni hem kontrol, hem serbesti vardı.” 3
Osmanlı bizim ecdâdımız. Türkiye Cumhuriyeti de Osmanlı’nın devamı. Sadece 700 yıllık geçmişimiz, bu hakikatlerle yoğrulmuş. Bunlar, âdeta damarlarımıza işlemiş, genlerimize geçmiş. Demek, “hak, adâlet, meşveret (çok seslilik, demokrasi, meclis), şeffaf devlet” anlayışına yabancı değiliz.
Sadece araya bir kısım “inkıtalar” girmiş; “cehâlet, fakr ve ihtilâf-ı efkâr” müdahale etmiştir. Bunların ortadan kalkmasıyla ve belki de AB’nin tazyik ve desteğiyle, çok kısa zamanda bunlar da aşılacaktır inşâallah.
Yapacağımız şey, yalnızca yosun tutmuş olan değerlerimizi cilâlamak ve gün yüzüne çıkarmaktır. Yani İslâmiyeti ferdî ve sosyal anlamda hakkıyla yaşamaktır.

Dipnotlar:
1- Kur’ân, Hud Sûresi, 113.
2- Kastamonu Lâhikası, s. 158.
3- Milliyet, 28 Haziran 1995.

04.03.2011
Ailede verilen terbiye ile okuldaki eğitim birbiriyle çatışmıyordu.
Vatandaş ile devlet, din ile idâreciler arasında herhangi bir zıtlık da söz konusu değildi.
Devlet sadece idâre, adalet sistemi, kontrol vazifesi ve benzeri temel işleri yapıyor; eğitim, sağlık ve bayındırlık gibi meselelerini gönüllü kuruluşlar olan vakıflara bırakmıştı.
He din ve inanç sahibinin, din, ibâdet, fikir ve vicdan hürriyeti vardı. Kendi değerleriyle barışık idiler ve ferdler arasında fazîlet hâkimdi.

Bu haber 3184 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SORULANLARA CEVAPLAR

İSLAM HUKUKUNDA 1ERKEK 2 KADININ ŞAHİTLİĞİKONUSU

İSLAM HUKUKUNDA 1ERKEK 2 KADININ ŞAHİTLİĞİKONUSU Şahitlikte iki kadının bir erkeğe denk tutulması

TÜRKİYE'NİN İLK SİLAH VE UÇAK FABRİKALARI NEDEN KAPANDI?

TÜRKİYE'NİN İLK SİLAH VE UÇAK FABRİKALARI NEDEN KAPANDI? TÜRKLERİN UÇAK VE SİLAH FABRİKALARI

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

GALERİ

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 54
Haber 1277
Yorum 119
Haber Okuma 2946815
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi