BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ERZINCAN REHBERİ-TATİL VE GEZİ İÇİN

ERZINCAN REHBERİ-TATİL VE GEZİ İÇİN

Tarih 21/Temmuz/2012, 10:10 Editör BİLGE BİLGE

CAN ERZİNCAN

           ERZİNCAN TARİHİ VE DOĞAL GÜZELLİKLERİ
 
ERZİNCAN GENEL TANITIM
   Etrafı dağlık ortası bağlık bir şehir
 
ESENTEPE
 
DOĞA
 
 
 
ŞELLALE(GİRLEVİK)
 
 
 
YEMEDEN DÖNMEYECEĞİNİZ ŞEYLER
 
 
MEŞHUR YEMEKLERİ
 
YAYLA
 
 
 
TÜRKÜLER
 
 
 
YÖRESELÜRÜNLER
 
ERZİNCAN DA AKŞAM
 
TARİHİ YAPILAR
 
ŞİFALI SULARI
 
MESİRE YERLERİ
 
ŞİVE(GÜNCEL DİL)
 
OYUNLARI
 

Erzincan gezilecek yerler

Dogu Anadolu`muzun en güzel illerinden bir tanesidir Erzincan Özellikle yaz aylarinda gezmeye doyamazsiniz keske bitmese diyeceginiz günler zamanlar gelir. Simdi sizlere biraz Erzincan`nin gezi yerleri hakkinda nereye gidilir ne yapilir bunun üzeirnde bilgiler veremeye çalisacagim.
   Dogal Kaynaklar:
Il, cografi yapisi itibariyle genel olarak kis sporlari, su sporlari ve dogal güzellikleri olan mesire alanlari ile de turizm için çok yönlü özellikler tasimaktadir.

Erzincan kis turizmi için uygun iklim özelliklerine sahiptir. Dag sporlarinin yapilacagi 3.500 metre yüksekliginde daglar bulunmaktadir. Erzincan Baraj Gölü ve Tercan Baraj Gölünde su sporlari yapilmaktadir. Karasu Nehrinde rafting, Küçük Çakirman Köyünde yamaç parasütü, Esence Yedi Göllerde doga yürüyüsü ve dag bisikleti , kaya tirmanisi, kayak, dag kamplari, selale buzul tirmanisi,cirit ve camel trophy diger turizm aktivitelerini olusturmaktadir.

Ilin turizm potansiyelleri çesitli turizm kullanimlari açisindan bakildiginda çesitlilik göstermektedir. Dogal mesire alanlari, Girlevik Selalesi, Bayirbag-Degirmen önü, Pahnik Çayi ve çevresi Karakaya-Çermik, Eksisu, Beytahti,Mecidiye, Tercan ve Erzincan Baraj Gölü çevresi, Kemah Soguksular gibi mesire alanlari dogal güzellikleri olusturmaktadir.

Tarihi eserlerden Tercan Mama hatun Kervansarayi ve Türbesi, Kemah Kalesi ve Sultan Melik Türbesi, Altintepe Urartu kalintisi, Erzincan Kalesi, tarihi hamamlar önem tasimaktadir

Yaylalar:
Dumanli Yaylasi, Refahiye ilçe merkezinin hemen üzerinden baslayip , güneye dogru uzanan bir alan içerisindedir. Çam ormanlariyla kaplidir. Dogal güzelligi, temiz havasi, bol soguk su kaynaklari, av hayvanlari ve kamp imkanlari ile yaz ve kis turizmine açiktir. Ayrica; Esence Yedigöller, Ergan Dagi üzerinde Melenkoç Yaylasi, Bayirbag Çamlik ve Soganli Yaylalari bulunmaktadir. Her yil Esence Dagi ve Yedigöllere dag tirmanisi yapilmaktadir. Bayirbag Tekçam yaylasina yürüyüs ve kamp, Yaylabasi Ardiçli gölü mevkiinde yürüyüs ve kaya tirmanisi ve tüm izcilik faaliyetleri yapilmaktadir.

Su Kaynaklari:
Erzincan ili su kaynaklari bakimindan son derece zengindir. Firat’in en önemli iki kolundan biri olan Karasu nehri, Erzincan arazisini diyagonal olarak Kuzey Dogudan Güney Batiya dogru keser ve kuzeydeki Kesis daglari ile Güneyindeki Munzur Daglarini bir çizgiyle birbirinden ayirir. Ilin dogu ucundaki Tercan vadisinde, Kesis daglarindan asagiya akan Çayirli çayi, Erzincan vadisinde Mercan, Kom, Pahnik, Sürperen ve Çardakli çaylari, Firat’in Karasu kolunu besleyen önemli çaylardir.

Erzincan’ da bulunan göller; Çayirli ilçesi içinde bulunan Yedigöller Aygir gölü, Kemaliye ilçesindeki Kadi gölü ile Munzur gölü, Erzincan Baraj Gölü ve Tercan Baraj gölüdür. Ilin su kaynaklari, dag zirveleri ve gölleri açisindan bu denli zengin olmasi rafting su sporlari, yamaç parasütü ve kayak turizmini içine alan zengin bir kis ve dag turizmi potansiyelinin olusmasina neden olmaktadir.

Son yillarin en çok ilgi gören alternatif doga sporu olan rafting için degisken fakat her mevsim yeterli debisi ile ve farkli rapitleri ile Firat nehri en uygun özellikleri tasimaktadir. Nisan ve mayis aylarinda Avrupanin en zor parkurlarindan birini olusturan Firat, tamamen dogal ortamda tabiatla mücadele zevkini en yüksek düzeyde yasamayi tercih edenler için essiz bir olanak saglar. 6 ve 10 kisilik raftlar ve tüm emniyet ekipmani deneyimli rehberler esliginde gerçeklestirilen turlar doga tutkunlarinin ilgisini çekmektedir.

Rafting ve kano parkuruna ulasim kolay olup, Erzurum-Erzincan karayolu üzerindedir. Erzincan Il merkezine 40 km mesafede Firat nehrinin bir kolu olan Karasu üzerinde, Sansa deresinde rafting sporu yapilmaktadir.

Erzincan havaalanina 10 dakikalik mesafede, Firat nehri üzerindeki Erzincan Göyne Baraji, Mertekli Gölü ve Tercan Baraj Gölü, bu spor için amatör ve profesyonel standartlarda ideal durgun su ortamlaridir. Bu sularda olta, ag (serpme) balik avciligi yapilmaktadir.

Erzincan ili, av kaynaklari ve av türü bakimindan zengindir. Ilin uygun iklim özellikleri ve dogal ortamlari alabalik, yaban keçisi, ayi, domuz, porsuk, sansar, su samuru, tavsan, keklik, yaban ördegi gibi av hayvanlarinin yasamasini saglamaktadir.

Kemah, Kemaliye ve Refahiye ilçelerinde dag keçisi, porsuk, ayi, vasak, yaban domuzu, yaban ördegi, ve çulluk; Kesis ve Munzur siradaglari, Karadag, Kemah ilçesinin Alp Bucagi, Tercan ve Kemaliye ilçesinin Karasu vadisi çevresinde dag keçisi, karaca, ayi, porsuk, vasak; ayrica ilin her yöresinde de keklik ve tavsan avlanabilmektedir. Karasunun özellikle Kemah ilçesinden, Kemaliye ilçesine kadar olan kesiminde büyük baliklara rastlanmaktadir.

Magaralar:
Kemah ilçesinin Ayranpinar köyünde bulunan buz magaralari, kisin sicak, yazin soguk olma özelligini tasimakta ve soguk hava deposu olarak kullanilmaktadir. Magaranin içinde büyük buz kütleleri ve buzlarin olusturdugu sarkit ve dikitler bulunmaktadir. Buz magaralarinda, ilçe köylerin peynir, yag gibi gida maddeleri muhafaza edilmektedir.

Erzincan’da halk tarafindan bilinen ve bilimsel kaynaklarda ismi geçen bir çok magara vardir. Ancak bu irili ufakli magaralar hakkinda bir arastirma yapilmamistir. Halk tarafindan bilinen birçok magara hakkinda hiçbir bilgi yoktur. Gerek halktan gerekse kaynaklardan ismen bilinen magaralar; Tercan ilçesinde Üçpinar ve Çadirkaya Magaralari, Çayirli ilçesinde Verimli, Çilli göl, Saraycik ve Yazikaya Magaralari, Kemah ilçesinde Özdamar, Çamli yayla, Buz, Bogaziçi, ve Yahsiler Magaralari, Kemaliye ilçesinde Ala, Üvür, Aslanoba, Tosun, Meryem Ana, Kekikpinar, Deliktas ve Çat Magaralari, Iliç ilçesinde Bostal ve Bozyayla magaralari ile merkez ilçede Kiliçkaya magarasidir.

Il genelinde tespit edilen magara 25 adettir. Ancak bu magaralara ulasim, daglik bölgelerde bulunmalari nedeni ile oldukça zordur. Yukarida adi geçen magaralar içinde bulunduklari köy adlari ile bilinmektedir. Bu magaralarin gerekli tespit ve inceleme çalismalari yapilip, turizm açisindan potansiyel olabilecekler degerlendirilmelidir.

Refahiye ilçesinin Altköy mevkiinde bulunan magaraya tas merdivenlerle çikilmaktadir. Magaranin içinde kesilmis taslardan oturma banklari vardir. Magaranin içinde bulunan izlerin Köroglunun atinin izleri oldugu söylenmektedir.

Çaglayanlar:

Girlevik Selalesi; Erzincan ilinin güneydogusunda, merkeze yaklasik 30 km. uzaklikta bulunan Çaglayan mevkiindedir. Selale, Çaglayan Beldesine 3 km. uzaklikta Girlevik köyündedir. Selale Erzincan’in en güzel yerlerinden biridir. Dogal güzellikleri, bitki örtüsü, suyu, dinlenme açisindan önemli bir mesire yeridir. Selalenin suyu, Kalecik Köyüne 1 km. uzaklikta sarp kayalar içinden ve 9 ayri yerden kaynar, yesillik bir dere yatagini takip ederek selaleye ulasir. Selalenin yüksekligi 30-40 m. civarinda ve 3 kademeli ve yöreye özgü tastan olusmaktadir. Selalenin çevresi agaçliktir, özellikle yaz aylarinda mesire yeri olarak büyük ilgi görmektedir. Kisin selale suyun donmasiyla olusan sarkitlardan buzul tirmanisi, yazin soguk sularinda serinleme imkani vardir.

Göller:
Otlukbeli Gölü; Otlukbeli ilçe merkezine yaklasik 5 km. uzaklikta ve ilçenin kuzeybatisinda yer almaktadir. Göl, 150-160 m uzunlugunda, 30-50 m. genisliginde olup yüzölçümü yaklasik 6.500 m² civarinda küçük bir göldür. Deniz seviyesinden 1855m yükseklikte ve derinligi 15-18 m.’dir. Otlukbeli Gölünün olusumu bir dogal setlesme sonucudur. Olusumu açisindan yurdumuzda ve belki de yeryüzünde benzerine az rastlanildigi göz önüne alindiginda Otlukbeli Gölünü bir ”Dogal Anit” olarak nitelendirmek mümkündür. Otlukbeli Gölünün olusumunu saglayan set , faylar boyunca yüzeye çikan maden sularinin biriktirdigi bir settir. Set üzerine çikan su maden suyu niteligindedir. Yöre halki sifali olduguna inanmaktadir. Göl sulari içerisine maden suyu karismakla beraber dere tarafindan beslendigi için tatlidir.

Aygir Gölü; Kesis Dagi üzerinde bulunan göl tabiat güzelligi yani sira, kirater gölü özelligine sahip olan piknik ve dinlenme yeridir.

Kadi Gölü; Kemaliye ilçesinde yer alir küçüktür. Göl çesitli efsanelere de konu olmustur.

Ayrica Çayirli ilçesinde, Yedigöller ve Kemah Besikli Köyünde Ardos Gölü bulunmaktadir.

Kaplicalar:
Erzincan kaplicasi ve dogal jakuzisi; Eksisu yakininda, sehir merkezine 12 km. uzakliktadir. 33 derecelik isiya sahip kaplica suyu romatizma, cilt, damar sertligi ve kalp rahatsizligina iyi gelmektedir. Kaplica, 12 adet kapali havuzu ile hizmet vermektedir. Ayrica kaplicada , dogal jakuzi havuzu vardir.Ekleyen : JasepH

Tarih : 23 Aralik 2007, Pazar

  

Bu haber 2866 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Rehberi

NERDE NE YENİR?

NERDE NE YENİR? 81 İLİN MEHURLARI

KAYAK MERKEZİ PALANDÖKEN

KAYAK MERKEZİ PALANDÖKEN Dünyanın kayakçısı Palandöken'de (h7com 13 Mart 2010 07:46 )

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

GALERİ

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 57
Haber 1132
Yorum 116
Haber Okuma 2398219
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi