BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

PROJE PERF ÖDEVİ 11

PROJE PERF ÖDEVİ 11

Tarih 18/Temmuz/2011, 00:18 Editör BİLGE BİLGE

ARAŞTIRMA KONULARI

ARAŞTIRMA 11

Teslım suresi Hazıran 10 dur...Çalışma,Araştırma urunu olacaktır..Sıradan bilgisizce -araştırma yapılmadan yapılan çalışmalar ,anlatılamayan -bir şey öğrenilememiş çalışmalar değerlendirmeye alınmayacaktır...Bu çalışmayı gereği gibi araştırarak anlatabilen lere 2.bir tane daha 100 verilecektir.Toplam sayfa sayısı 15 dir.

 

1--İSLAM DİNİ GÜNÜMÜZE/ASIRLARA HİTAP EDER Mİ?Kur an ve İslam ın hangi yönleri onu geleceğe hitap etmesini sağlar?Nasıl her yüzyıla hitap eder?

2--DİNE YENİ YAKLAŞIMLARI DEĞERLENDİRME

3--AKIL VE VAHİY İLİŞKİSİ-İSLAM HER ÇAĞA HİTAP EDER Mİ?

4--MÜSLÜMAN BİLGİNLERİN POZİTİF BİLİM ALANINDA YAPTIĞI KATKILAR

5--Sad:19-( kuşları da onun buyruğu altına vermiştik. )   

6--   "..Şüphesiz ki, bir kavim kendi durumunu değiştirmedikçe Allah onların durumunu değiştirmez. Allah, bir kavme kötülük diledi mi, artık o geri çevrilemez. Onlar için Allah’tan başka hiçbir yardımcı da yoktur."R'ad :11(ÇALIŞMA )

bu ayeti kerime  toplumsal değişmenin yasasını ifade ediyor bizlere ; değişim isteyenler önce kendini değiştirmekten başlamalıdırlar.şüphesiz fertler değişmeye başlayınca ancak toplumlarda değişebilir.hırsızlar hırsızlıklarından,yalancılar yalanlarından,faizciler faizlerinden,zalimler zalimliklerinden,mazlumlar korkaklıktan,kafirler küfür ve şirkten,günahkarlar bütün günahlardan,kötüler kötülüklerden vs.vs. vazgeçmedikçe ıslah olmalarıda asla mümkün olmayacaktır....

Bazen başlangıçtaki çok küçük bir değişim, ileride pek büyük başkalaşmalara sebep olabilir. Bu mevzuda bir sızıntının meydana gelmesine bile fırsat vermemek lazımdır.Kalkınmak ,gelişmek için önce insanların çabaları gerekir;Allah ın evrene ve varlığa koyduğu sünnetullah gereği,kim çalışırsa O na verir..kazanma da din önemli etkendir,ancak bunu önemsemeyenlere vereceği bir şey yoktur.Allah verirken inanca değil,emeğe bakar ;ama İslam da çalışmayı emreder.

                                                                                                      

7   -- Hiçbir peygamberin kamu mallarında yolsuzluk yapması söz konusu değildir. Kim bir yolsuzluk yaparsa kıyamet günü yolsuzluk malını taşıyarak gelir. Sonra herkese kazandığı eksiksiz olarak verilir, hiç kimseye haksızlık edilmez.(Ali imran161)

 8- Uyanlar o zaman "Keşke bir daha dünyaya geri dönebilseydik de şimdi onlar bizden nasıl uzaklaştılar ise bizde onlardan öyle uzak dursaydık " derler. Böylece Allah, onlara bütün yaptıklarını hayıflanmalar biçiminde gösterir. Onlar Cehennem'den çıkamayacaklardır.  (Bakara167)

9--Aliimran 152(Sarp yokuşu çıkamadı)

10--Kur'an İnsanlığa ne getirdi?

11- Onlara; "Allah'ın indirdiklerine uyun" denilince; "Hayır, biz atalarımızdan gördüklerimize uyarız" derler. - Peki, ya onların ataları hiçbir şeyi düşünemeyen, doğru yolu bulamamış kimseler idiyse de mi öyle yapacaklar? (Bakara170)

12- O'nun delillerinden biri de, içinizden kendileriyle huzura kavuşacağınız eşler yaratıp; aranıza muhabbet ve rahmet koymasıdır. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için ibretler vardır.22- O'nun delillerinden biri de, göklerin re yerin yaratılması, dillerinizin ve renklerinizin ayrı ayrı olmasıdır. Şüphesiz bunda, bilenler için ibretler vardır.(Rum21)

-13  Kime uzun ömür versek, onun yaratılışı baş aşağı çevirir, gücünü azaltırız, sonunda ihtiyarlar, zayıflar. Akıllarını kullanmıyorlar mı? 71- Kudretimizle kendileri için hayvanlar yarattığımızı görmediler mi?(Yasin68)

14  Onları kendilerine boyun eğdirdik, işte binekleri onlardandır ve onlardan yiyorlar.73- Onlarda daha nice faydalar, içecekler vardır. Şükretmezler mi?74- Belki kendilerine yardım edilir diye Allah'tan başka tanrılar edindiler.75- Oysa onlar yardım edemezler, ancak kendileri o tanrılara koruyuculuk için nöbet beklerler. (Yasin71-72-73-74-75)

15 - Sizi güçsüz olarak yaratan, güçsüzlükten sonra kuvvetli yapan, sonra da kuvvetliliğin ardından güçsüz ve ihtiyar yapan Allah'dır., Çünkü O, dilediğini yaratır; bilendir ve kudret sahibidir.(RUM54)

  16 - Allah kendisine iktidar verdi diye şımararak İbrahim ile Rabbi hakkında tartışmaya girişen adamı görmedin mi? İbrahim "Benim Rabbim, diriltebilen ve öldürebilendir" deyince adam "Ben de diriltebilir ve öldürebilirim" dedi. Bunun üzerine İbrahim "Allah güneşi doğudan getiriyor, sen de onu batıdan getir, bakalım" deyince o kâfir adam şaşırıp kaldı, söyleyecek söz bulamadı. Allah zalimleri hidayete erdirmez. (Bakara258)

17 - Eğer biz bu Kur'an'ı bir dağa indirseydik muhakkak ki onu Allah korkusundan baş eğerek parça parça olmuş görürdün. Bu örnekleri düşünsünler diye insanlara veriyoruz.(Haşr 21)

18 --HZ YAKUB UN KIZLARI ILE MUSA KISSASI VE SONUÇLAR

19--KASAS 23-24 -25-26-27-28-29

         Mûsâ Medyen suyuna varınca, orada hayvanlarını sulayan birçok insan gördü. Onların gerisinde de, on kadar develerinin suya gelmesini engelleyen iki genç kız gözüne ilişti. Onlara:
'Onlarla birlikte hayvanlarınızı sulamanıza engel olan sebep ne?' dedi.
'Çobanlar hayvanlarını sulayıp çekilmeden, biz onların içine sokulup hayvanlarımızı sulayamayız. Babamız da çok yaşlı.' dediler.(Kasas
KASAS 23-24 -25-26-27-28-29)

 

 

Bu haber 4430 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

PROjE ÖDEV KONULARI

PROJE PERF ÖDEVİ 9

PROJE PERF ÖDEVİ 9 PROJE PERF ÖDEVİ

PROJE-PERFORMANS ÖLÇME KONULARI

PROJE-PERFORMANS ÖLÇME KONULARI BÜTÜN SEVİYELER

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

GALERİ

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 54
Haber 1277
Yorum 119
Haber Okuma 2946766
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi