BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

HELAL VE HARAMIN KURALLARI

HELAL VE HARAMIN KURALLARI

Tarih 20/Şubat/2022, 10:07 Editör BİLGE BİLGE

İSLAM DA EMİR VE YASAKLARLA İLGİLİ İLKELER

          

   EMİR VE YASAKLAR(HELAL VE HARAMLAR)


 

s-1-Emir ve yasak ne demektir,örnekle açıklayınız.

 Allah'ın yapınız dediği bizim yararımız için konulmuş tavsiyelerine,Emir(helal) denir.Yapılmasında insan ve toplum için sakınca ve zarar olan Allah' ın tavsiyelerine de yasak(haram) denir.Allah'ın yapınız dediği hergüzel davranışa aynı zamanda ibadet denir."OKU"ma emri çerçevesinde okula gitmek ve bilimleri öğrenmek,araştırmak,biniciliği(araç gereç kullanmayı) öğrenmek ,temiz olmak,kötülüğe mudahale etmek...gibi.YANİ ,ALLAH'IN "YAPINIZ "DEDİKLERİNİ YAPMAK,"YAPMAYINIZ"DEDİKLERİNİ DE YAPMAMAK İBADETTİR.Ayetlerde ve hadislerde,seyahat ediniz,geziniz,yeryüzünü inceleyiniz "buyrulur.bu bağlam da seyahate çıkmak ibadet olur."İnsanların en hayırlısı ,onlara ençok faydası dokunandır",Salih amel:İnsanlar yararına yapılan her güzel davranıştır."Kim güzel bir icad yaparsa onun ve o yoldan gidenlerin sevabını alır","İnsanlar yararına ,bilgi,bilim,teknoloji icadı yapmak ibadet kapsamında değerlendirilip ,sadakai cariye ve  saydıklarımız nas dahilindedir.

 

S-2-İslam dininin korumayı amaçladığı 5 temel insan haklarını maddelerle yazınız?

    Allah'ın bu emir ve yasakları bugün devletin kanunlarında geçmekte ve bu emirleri çiğneyenlere cezalar verilmektedir.AKIL İÇİN DOĞRU BİRDİR.

 

      a-Can(Özelde insanın genelde bütün canlıların yaşama hakkı) :Yaşama hakkı kutsal vedokunulmazdır,her canlının bu hakkını kimse elinden alamaz.Bu hak ve ilke her yüzyılın ve her mekanın/coğrafyanın ve devletlerin temel ilkesidir.Bu hakkı  ihlal edenlere cezalar verilir.O halde din,hayatımızdan ayrıltılsa bile gerçekte hayatımızın en merkez noktasındadır.Çünkü,insanı  ve Evreni yaratan Allah,yarattığını ve onun özelliklerini en iyi bilir ve onun için en güzel kuralları koyar.

      b-Mal hakkı(Helal kazanmak şartıyla İslam da emek ve servet kutsal olup dokunulmazdır.Bazı ideolojilerde olduğu gibi Servet düşmanlığı yapılamaz) ,İslam da servet ve emekler,kazançlar kutsal ve dokunulmaz kabül edilerek bunlara saldırı ve halkın malına mülküne saldırı sert cezalarla karşıllık bulur.

         Bundan dolayı islam,ülkede ve dünyada sayılı bir kaç kişinin paraya hükmederek,kıtlığa ve toplumların temel ihtiyaç maddelerini yönetmesine karşı çıkar.Para ve sermayenin belli ellerde tekelleşmesi ve insanlığı,yokluk,kıtlık ve açmazlar altında bırakması anlamına gelen,kredi ve faiz sistemi bundan dolayı yasaktır.Ayrıca faizle,sermaye sahiplerinin,üretime ve ekonomiye yaptıkları fazlalık zam anlamına gelen ENFLASYON bir sömürü aracıdır

      c-Din ve inanç özgürlüğü(Herkes istediği dini seçebilir ve bu seçimi konusunda baskı görmez.)İnsanların inanma ve seçme özgürlükleri Allah'ın her insana verdiği temel özgürlüktür.İnsanlar Allah'a inanmasa bile,onların doğrulara çağrılması :BİLGİ-İKNA EDİCİ DELİLLERLE,-EDEBİ VE GÜZEL ÜSLUPLA OLMALIDIR.Zira zorla olan,zor gidince gider ancak ikna edicilikle gelen kalıcı olur.FETHEDİLMİŞ BEYİNLER DÖNMEZ.

      d-Akıl(aklı bozacak her şeyi kullanmak haramdır).Gerçek din ve inanç özgürlüğü müslümanların egemenliğinde gerçekleşmiştir.İnsanlığa kurtuluş getireceğinivaad eden ....izmler,ideolojiler sonucu milyonlarca insan,açlık,susuzluk ve temel ihtiyaçlardan,insanca yaşamdan mahrum olarak ölüp gitmiştir.Müslümanın güçlü olması,diğer din ve inanç ve ideoloji sahiplerinin de rahatıdır.Ancak diğerlerinin güçlü olması,dindarlara,"GERİCİ,YOBAZ,İRTİCACI..."kavramlarıyla ezmelerine ve onları dışlayarak hayattan ve ekonomiden çıkarılmasına sebep olmuştur.

      İnsan aklı düşündüğünde tarihte ispatlı şekilde en doğru sistem ve mutluluk getiren,insanları düzene sokan etkenin din olduğunu görür..

      Aklı ve doğru davranmayı engelleyen,içki,alkol,uyuşturucu gibi şeyler deharamdır çünkü,Bunlar insana ve insanlığa zarar vermektedir.Ancak egemen güç sahipleri bunları mutluluk  ve haz veren şeyler olarak reklam yapmaktadırlar.Ancak en doğrusunu bilen Allah,İnsan aklını doğru kullanmayı engelleyen her şeyi yasaklamaktadır.

    Kim,anne babasının,kardeşinin ya da sıradan bir insanın,AYYAŞ SOFÖRÜN ARABASI ALTINDA KALARAK ÖLMESİNİ kabullenir ve ALKOL ALMAYI KİŞİSEL ÖZGÜRLÜK OLARAK GÖRÜR?

      e-Çoğalma-üreme(herkesin çoğalma hakkı var olup bunun nikah bağıyla sağlanması ve nikahsız ilişki dediğimiz zinanın yasaklanması bu noktada önemli etkendir.Peygamberimiz bu konuda “Ahir zamanda şeytan çocuklara ortak olur”buyururak,Bazı insanların çocuklarının utanmaz,saygısız olacağını önceden vurgulamış bu konuda insanlığı uyarmıştır…)

       Her devlet ve anayasaları,cinsel ve çoğalma özgürlüğünü tanımış ve bu bağlamda insanların seçimleriyle olanları tanımış,baskı ve zorlamayala ,saldırıyla yapılan çoğalma isteklerine devletle ağır cezalar vermektedirler.


S-3-İslamın emir ve yasaklarını davranışlarında sergileyenlerin toplumdaki yerlerini ve önemlerini anlatınız?

Allah’ ın emir ve yasaklarını yapanları Allah ,sever ,Bu şekilde davrananları toplumda sever ve O insan toplumda seçkinlik arz eder,farklı olur.örnek insan olur.Peygamberimiz bu konuda”Allah’ın emirleirne uygun yaşayanlar için Allah,halkın kalbinde sevgi yaratır”buyurmuştur;Zaten toplumumunda İYİ İNSAN tanımı yapılırken “NAMAZINDA NİYAZINDA ,KUMARI VS. YOKTUR”diye tanımlanmaktadır..

 

S-4-İslamdaki emir ve yasaklarla ilgili prensipleri maddelerle yazınız?

 

1-Haram-helal kılma yetkisi sadece Allah a ve peygamberine aittir.En doğru kuralları İnsanı ve Evreni yaratan Allah koyar.Hırsızlğa yetersiz ceza vermek,namusuyla ,dürüst çalışanlara zulüm olur.

2-Allah’ ın helal ve haramları insanların yararına konulmuştur.

   “HELAL DAİRESİ GENİŞTİR,HARAMA DÜŞMEYE GEREK YOKTUR”Örneğin 1000 tane yiyecek ismi düşündüğümüzde  hepsini yemek içmek helal iken sadace  uyuşturucu özelliği olan  içki haram kılınmıştır.Yada yiyecek ve içeceklerin % 95 i helal ,%5 i haramdır.Örneğin deniz hayvanları,kara hayvanlarının çoğu helal iken sadece DOMUZ eti ve türevlerini yemek ve kullanmak haram sayılmıştır…Haramların ve kısıtlamaların en az olduğu din İSLAMDIR;Bu da bize Allah’ın ne kadar merhametli ve islamın yaşanılabilirliğini gösterir.

3-Harama götüren şeylerde haramdır:Kumar oynatmak için kumar hane açmak,adam öldürmek yada yöntemini göstermek için reklam yapmak gibi.Yani suç işlemeye sebep olan vasıtalara başvurmak da haramdır.

 Haramı ve yanlışları reklam yapmak,bunları bilmeyen akıllara bunları öğretmektir.Bundan dolayı devlet ara ara basın yayın kurullarına ,ölçü ve yayın yasağı koymaktadır.

4-Bir şeyin isminin değişmesi,zamanın değişmesi haramı helal yapmadığı gibi tersi de olmaz.Kumara şans oyunu ,içkiye aslan sütü, demek onları helal yapmaz...İçki ve Faizli para almaya teşvik edenler de haramdır.


5-Zorunlu durumlarda haramlar helal olur.Açlıktan ölmek üzere olan birisinin haram olan etlerden yiyebilmesi gibi/ susuzluktan ölmek üzere olan birinin yanındaki –normalde –haram olan sıvıyı yetecek kadar  içebilmesi gibi...Ölüm tehdidi ve dayanılmaz baskı altında takiyye yapılması gibi..


          6--Şüpheli şeylerden kaçınmak ,insanın dindeki makamını arttırır,iyidir.Midye yemek(denizde kizararlı alivyonları vucudunda toplaması,vucudunda cıva bulunması vs sebepler) gibi…Pegamberimiz (sav) buyurdular: “Şüphesiz helal bellidir, haram bellidir. Her ikisinin arasında şüpheli olanlar vardır ki insanların çoğu bunu bilmezler. Kim şüpheli şeylerden sakınırsa dinini ve şerefini olur. Kim de şüpheli şeylere değer vermezse harama düşer. Tıpkı yasak bölgenin etrafında koyunlarını otlatan çobanın koyunlarının yasak bölgeye girmesi gibi. Allah’ın yasak bölgesi de haramlarıdır. Şunu da bilin ki insan vücudunda bir et parçası vardır. O düzgün olursa bütün vücut düzelir; o bozuk olursa bütün beden bozulur; azalar ona tabidir. O et parçası kalptir.” (Buhari, İman, 39)

 

S-5-Allah ın helal ve haram kıldıkları maddelerin temel ve ortak özellikleri nelerdir,yazınız?

          Allah insanlara yararı olan,güzel yiyecek ve içecekleri(şeyleri) helal kılmıştır.İnsanlara zararı olan kötü,pis,çirkin, şeyleri de haram kılmıştır.Yani,Hiçbir yararlı şey haram kılınmamışken,hiçbir zararlı şey de helal kılınmamıştır. İçki,kumar,insan öldürme,Riba/Faiz,hırsızlık,dedikodu,gıybet,çekiştirme,gammazcılık ,insan ve yersiz canlı öldürmek,insanların mallarını ve emeklerini akıl oyunlarıyla çarpmak,sans oyunları gibi…

   Anne babaya kötü davranma....haram kılınmışken,büyüklere saygı,hizmet,ikram etmek...helaldir.

 

S-6-Allah ın insanlara helal ve haramlar göndermesindeki amacı nedir,yazınız?

 Allah,toplu halde yaşayan insanların huzurlu mutlu,güven içinde yaşamalarını sağlamak için onlara helal ve haramlar göndermiştir.Allah, insanları sıkıntıya sokmak için helal ve haramlar göndermemiştir.

Allah bize olan sevgi ve merhametinden dolayı bizlere emir ve yasaklar koymuştur.Yoksa her zaman  gerçek doğruyu bulamazdık.Bunu şu örnekle daha iyi anlayabiliriz:İslam dinindeki emir ve yasaklar işlevsel olarak Trafiğin akışında çok önemli olan,trafik lambalarına benzetilebilir.trafiğin akışında ve işleyişinde trafik lambalarının işlevi ve önemi ne ise İslam dininin kuralları da toplumdaki düzen ve huzurun devam etmesinde O kadar fazla işlev  ve önem taşır.Nitekim son zamanlarda artış gösteren toplumun düzenini bozmaya yönelik kötülükler dinin/dindarlığın azalması sonucunda hızla artmaktadır.

 

S-7-Kuran ı Kerim de haramlığı belirtilen,4 temel maddenin ismini yazınız?

1- Leş(Kendiliğinden ölmüş-yada başka hayvanın öldürdüğü hayvan)

  2-domuz eti 

3-akıtılmış kan 

         4-Allah tan başkası adına kesilen hayvan eti haramdır.

 

S-8-İslam dinindeki genel yasaklardan 10 tane yazınız?

1-Öldürme  2-Kan davası gütmek 3-İntihar etmek  4-İnsanların namuslarına saldırı-dil uzatma  5-Kişilik haklarına saldırı 6-sarhoşluk(içki-uyuşturucu kullanmak)  7-hırsızlık(Gasp-Hile ile başkasının malını alma 8-haksız kazanç 9-İftira-gıybet-dedikodu yapmak 10-zina (nikahsız cinsel ilişki)/Riba/faiz almak vermek .Ayrıca pazarlık üzerine pazarlık yapmak gibi..

 

 

DOMUZ ETİ      NEDENYASAK KILINMIŞTIR?              

Domuz etinin dinimize göre değerlendirilmesi:İslam dininde yiyecek ve içeceklerden haram kılınanlar oldukça sınırlıdır.Bunların başında domuz eti yer alır.hatta Kuran da tür olarak haram kılınan tek hayvan domuzdur.Aynı şekilde diğer iki dinde de domuz eti haram kılınmıştır.Öncelikle Allah yasakladığı için domuz eti yenmez.Yoksa aşağıda sayacağımız sebeplerden dolayı bırakılması temel amaç değildir.

Domuz etinin yasak kılınma sebepleri

 

a-Domuzun yaşayışı pis olup trişin kisti taşır nakleder.

b-Domuz etinde,”Ütiker stoksin”adlı yabancı protein vardır.Bu zehir:ekzama,astım...gibi allerjik hastalıklara sebep olurstoksinin azlığında ise vücut kırgınlığı,eklem ağrıları olabilir.

c-Domuz etinde bulunan,mukopoli –sakarit adlı madde eklem rahatsızlığı yapar.

d-Domuz Domuz etinden geçen bir hastalık shape virüsüdür.Bu virüs onun akciğerinde bulunur.

e-Domuz eti bel altı bölgelerde fazla yağlanmalara sebep olur.

f-Stal adli bilim adamı”this wormy world” adlı kitabında:domuzdan bulaşan trişin hastalığı İnsan beyninde kist yapar,damar tıkanıklığı,kolera,tifo, vs.hastalıklara sebep olur.dermiştir.

g-Bağırsak şeridi de domuz etinden insana geçen bir kurtçuk olup,bağırsakta yerleşir,gıdalara ortak olur.

Domuz eti kanda yağ miktarını arttırır.Bilindiği gibi hayvan iç yağları insan sağlığına zararlıdır.Dana etinde %10,koyun etinde %20,Kuzu etinde %23 yağ oranı var iken,domuz etinde yağ oranı %35 tir.Bu fazla yağ miktarı insanda bunama,erken ihtiyarlama,Felç,kalp damar tıkanıklığı na sebep olabilir.

h-Domuz etindeki bu aşırı yağ:İnsanda E vitamini eksikliği yapar.E vitamini ise cinsel bezlere olumlu etki yapar.isteksizlik artar,deri hastalıkları,görme bozukluklarına da sebep olabilir.

I-Ölü etinde bulunan birçok toksin ve mikropların aynısı domuz etinde de mevcuttur.7eşini kıskanmayan tek hayvan domuzdur.

 

**Tabi bu saydığımız zararlar tamamen bertaraf edilemez ama zamanla bu zararlar giderilse bile bu etin yenilmesi dince yasaktır.Çünkü dindeki emir ve yasakları Allah belirler.

*Bilimsel ilerleme/ gelişme arttıkça dinin emir ve tavsiyeleri daha iyi anlaşılmaktadır. Kur’an-ı kerim de bu konuda “Size hayat veren kuran öğretilerine uyunuz”buyrulmaktadır.(Maide suresi 5/enam suresi145..ayetler)

 

SİGARA

1-Sağlık yönünden:Hiç kimse sigaranın yararından bahsedemez,Nitekim içinde bulunan katran,nikotin gibi maddelerin zararı bilinmektedir.Dünya da her yıl  118.000 kişininölümüne sebep olan sigara insan öldürmektedir.Bundan dolayı maide suresi 32.ayete göre sigara içmek haramdır.İnsan öldürmek haramsa,Onları öldürmeye sebep olan her şeyde haramdır.iSLAM DİNİ insanların her yüzyılda karşılarına çıkan,soru ve sorunları,icma ve kıyas yöntemiyle çözme  platformu kurmuştur.Bundan dolayı,her zaman ortaya çıkan şeyler din bilginleri ve alanlarında uzman bilim adamlarının istişaresiyle çözüme kavuşturulur.(EVRENİ  VE İÇİNDEKİ BİLİMSEL İŞLEYİŞİ YARATAN İŞLETEN ALLAHTIR:BUNDAN DOLAYI DİN AYRI BİLİM AYRI,DENİLMEZ.)

 

2-Kul hakkı yönünden:Sigara içilmiş bir ortamdan gelen insan bile bizleri rahatsız ediyorken sigara içen kişiyle aynı mekanı paylaşmak zorunda kalan insanlar bu durumda sıkıntı çekmektedirler.Bu da kul hakkına tecavüzdür.Çünkü peygamberimiz(s.a.v.)İnsanları rahatsız eder düşüncesiylesarımsak,soğan yiyenler ağız kokularını gidermeden  toplumun içine çıkmasınlar “buyurmuştur.Dolayısıyla sigara da bu düşünce çerçevesinde düşünülür.Bu da kul hakkını ihlal sayılır,İslam dini buna izin vermez..(Otobüste,Camiide,).Sigara içmeyin ! diyenlerin bu istekte bulunduğu kimselere örnek olmaları gerekir ki muhatapta olumlu etki ve davranış değişikliği oluşturulabilsin.Bundan dolayı bazen “içmeyin”denilen kesimden,”-Eğer zararlıysa siz niye içiyorsunuz? /Zararlı değilde yararlı ise bizi neden böyle yararlı bir şeyden mahrum ediyorsunuz!” Tarzında itirazlar gelmektedir!

 

3-İsraf:Sigaraya verilen para,ve onun izmaritlerinin toplanması için harcanan mesai,...gibi yönlerden düşünülünce israf olduğu bilinmektedir.İsraf ta dinimizde haramdır.”Sigaranın parasını el,dumanını yel alır”KUR'AN-I KERİMDE "YEYİNİZ,İÇİNİZ,İSRAF ETMEYİNİZ "BUYRULARAK israfın haram olduğu vurgulanır.Devletler,halkının sağlığını korumak için,hastaneler,tıp fakülteleri açıp okullarda sağlık dersleri okutmaktadır.O halde islamın söylediği sağlığın korunması için devletlerin bunca çaba ve gayretlerini boşa çıkartmak olan sigara içmek de tabiiki haramdır.

 

4-Nafaka sorumluluğu yönünden:Kazandığı paranın bir kısmını sigaraya harcayanlar,o Miktarları daha iyi yerlere kullanmaları gerektiğini düşünmelidirler.Yani o Miktarları pekala sorumlu oldukları kimseler için harcayabilirler.Normal ücretle çalışan bir kişi ev halkına harcaması gereken bir miktarı keyfi olarak sigaraya harcarsa bu haramdır.Tabii kişinin parasının çok olması gene bu durumu değiştirmez.Bir de toplum-devlet olarak sigaraya harcanan miktar düşünüldüğünde,sigaradan dolayı erken hayatını kaybedenler düşünüldüğünde,sigaradan dolayı hastalığa yakalanmış insanları tedavi etmek için uğraşan doktorlar ve bunların,O sigaranın sıkıntıya düşürdüğü insanlar yerine başka hastalığı olanlarla ilgilenmesi gereği.düşünüldüğünde  böyle bir maddeye islam dininin olur vermeyeceği açıktır.

5-Emek israfı:Sigaranın etkilerini ve sonuçlarını yok etmek için harcanan emekler ve giderler de bir tür israftır…

 

*ASRIMIZDA DİNİN SÖYLEDİĞİ DOĞRULAR BİR ÇOK DEVLETİN YÖNETİM POLİTİKASI HALİNE GELMİŞTİR.BİZ MÜSLÜMANLAR ,DİNİN DOĞRULARINI KANUN ZORUYLA DEĞİL ALLAH EMRETTİĞİ İÇİN YAPARIZ!O HALDE "DİN İLE HAYAT AYRIDIR"DENİLEMEZ ÇÜNKÜ HER DEVİRDE VE YERDE DOĞRU AYNI DOĞRDUR,İSLAM DA BU DOĞRULARI VE KURALLARINI 7.YY .DA KOYMUŞTUR:ADALET(HUKUK FAKÜLTELERİ VE MAHKEMELER AÇILMIŞ),ANNE BABAYA SAYGI,ÇALIŞMA,ÜRETME,İCADLAR YAPMA,EVRENDE VE İNSAN DA İŞLEYEN BİLİMSEL KURALLAR,İNSAN VE CANLI YAŞAMINI KORUMA(HASTANELER,TIP FAKULTELERİ  AÇILMIŞ),GEZEGENLER DÖNDÜĞÜ İÇİN ZAMANI VE ASIRLARI HESAPLAMA VS.

Bu haber 5697 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

10.SINIFLAR DİN DERS NOTLARI

ALLAH,İNSANI NE İÇİN YARATMIŞTIR?

ALLAH,İNSANI NE İÇİN YARATMIŞTIR? ALLAH,İNSANI NE İÇİN YARATMIŞTIR?

MÜSLÜMANLAR VE B-İLİM

MÜSLÜMANLAR VE B-İLİM "İSLAM MEDENİYETİ"NİN: BİLİM VE TEKNOLOJİYE KATKILARI

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

GALERİ

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 54
Haber 1277
Yorum 119
Haber Okuma 2946792
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi