BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

HELAL VE HARAMIN KURALLARI

HELAL VE HARAMIN KURALLARI

Tarih 17/Eylül/2021, 22:47 Editör BİLGE BİLGE

İSLAM DA EMİR VE YASAKLARLA İLGİLİ İLKELER

              EMİR VE YASAKLAR(HELAL VE HARAMLAR)


ASRIMIZDA DİNİN SÖYLEDİĞİ DOĞRULAR BİR ÇOK DEVLETİN YÖNETİM POLİTİKASI HALİNE GELMİŞTİR.BİZ MÜSLÜMANLAR DİNİN DOĞRULARINI KANUN ZORUYLA DEĞİL ALLAH EMRETTİĞİ İÇİN YAPARIZ!

 

s-1-Emir ve yasak ne demektir,Açıklayarak bir örnek veriniz.

 Allah ın yapınız dediği bizim yararımız için konulmuş tavsiyelerine,Emir(helal) denir.Yapılmasında insan ve toplum için sakınca ve zarar olan Allah ın tavsiyelerine de yasak(haram) denir.Allah'ın yapınız dediği hergüzel davranışa aynı zamanda ibadet denir."OKU"ma emri çerçevesinde okula gitmek ve bilimleri öğrenmek,araştırmak,biniciliği öğrenmek ,temiz olmak,kötuluge mudahale etmek...

 

S-2-İslam dininin korumayı amaçladığı 5 temel insan haklarını maddelerle yazınız?

    Allah'ın bu emir ve yasakları bugün devletin kanunlarında geçmekte ve bu emirleri çiğneyenlere cezalar verilmektedir.AKIL İÇİN DOĞRU BİRDİR.

 

      a-Can(Özelde insanın genelde bütün canlıların yaşama hakkı) :Yaşama hakkı kutsal vedokunulmazdır,her canlının bu hakkını kimse elinden alamaz.

      b-Mal hakkı(Helal kazanmak şartıyla İslam da emek ve servet kutsal olup dokunulmazdır.Bazı ideolojilerde olduğu gibi Servet düşmanlığı yapılamaz)

      c-Din ve inanç özgürlüğü(Herkes istediği dini seçebilir ve bu seçimi konusunda baskı görmez.)

      d-Akıl(aklı bozacak her şeyi kullanmak haramdır)

       e-Çoğalma-üreme(herkesin çoğalma hakkı var olup bunun nikah bağıyla sağlanması ve nikahsız ilişki dediğimiz zinanın yasaklanması bu noktada önemli etkendir.Peygamberimiz bu konuda “Ahir zamanda şeytan çocuklara ortak olur”buyururak,Bazı insanların çocuklarının utanmaz,saygısız olacağını önceden vurgulamış bu konuda insanlığı uyarmıştır…)

S-3-İslamın emir ve yasaklarını davranışlarında sergileyenlerin toplumdaki yerlerini ve önemlerini anlatınız?

Allah’ ın emir ve yasaklarını yapanları Allah ,sever ,Bu şekilde davrananları toplumda sever ve O insan toplumda seçkinlik arz eder,farklı olur.örnek insan olur.Peygamberimiz bu konuda”Allah’ın emirleirne uygun yaşayanlar için Allah,halkın kalbinde sevgi yaratır”buyurmuştur;Zaten toplumumunda İYİ İNSAN tanımı yapılırken “NAMAZINDA NİYAZINDA ,KUMARI VS YOKTUR”diye tanımlanmaktadır..

 

S-4-İslamdaki emir ve yasaklarla ilgili prensipleri maddelerle yazınız?

 

1-Haram-helal kılma yetkisi sadece Allah a ve peygamberine aittir.

2-Allah’ ın helal ve haramları insanların yararına konulmuştur.

   “HELAL DAİRESİ GENİŞTİR,HARAMA DÜŞMEYE GEREK YOKTUR”Örneğin 1000 tane yiyecek ismi düşündüğümüzde  hepsini yemek içmek helal iken sadace  uyuşturucu özelliği olan  içki haram kılınmıştır.Yada yiyecek ve içeceklerin % 95 i helal ,%5 i haramdır.Örneğin deniz hayvanları,kara hayvanlarının çoğu helal iken sadece DOMUZ eti ve türevlerini yemek ve kullanmak haram sayılmıştır…Haramların ve kısıtlamaların en az olduğu din İSLAMDIR;Bu da bize Allah’ın ne kadar merhametli ve islamın yaşanılabilirliğini gösterir.

3-Haram götüren şeylerde haramdır.Kumar oynatmak için kumar hane açmak,adam öldürmek yada yöntemini göstermek için reklam yapmak gibi.Yani suç işlemeye sebep olan vasıtalara başvurmak da haramdır.

4-Bir şeyin isminin değişmesi,zamanın değişmesi haramı helal yapmadığı gibi tersi de olmaz.Kumara şans oyunu ,içkiye aslan sütü, demek onları helal yapmaz...

5-Zorunlu durumlarda haramlar helal olur.Açlıktan ölmek üzere olan birisinin haram olan etlerden yiyebilmesi gibi/ susuzluktan ölmek üzere olan birinin yanındaki –normalde –haram olan sıvıyı yetecek kadar  içebilmesi gibi...

          6--Şüpheli şeylerden kaçınmak ,insanın dindeki makamını arttırır,iyidir.Midye yemek(denizde kizararlı alivyonları vucudunda toplaması,vucudunda cıva bulunması vs sebepler) gibi…Pegamberimiz (sav) buyurdular: “Şüphesiz helal bellidir, haram bellidir. Her ikisinin arasında şüpheli olanlar vardır ki insanların çoğu bunu bilmezler. Kim şüpheli şeylerden sakınırsa dinini ve şerefini olur. Kim de şüpheli şeylere değer vermezse harama düşer. Tıpkı yasak bölgenin etrafında koyunlarını otlatan çobanın koyunlarının yasak bölgeye girmesi gibi. Allah’ın yasak bölgesi de haramlarıdır. Şunu da bilin ki insan vücudunda bir et parçası vardır. O düzgün olursa bütün vücut düzelir; o bozuk olursa bütün beden bozulur; azalar ona tabidir. O et parçası kalptir.” (Buhari, İman, 39)

 

S-5-Allah ın helal ve haram kıldıkları maddelerin temel ve ortak özellikleri nelerdir,yazınız?

          Allah insanlara yararı olan,güzel yiyecek ve içecekleri(şeyleri) helal kılmıştır.İnsanlara zararı olan kötü,pis,çirkin, şeyleri de haram kılmıştır.Yani,Hiçbir yararlı şey haram kılınmamışken,hiçbir zararlı şey de helal kılınmamıştır. İçki,kumar,insan öldürme,Riba,hırsızlık,dedikodu,gıybet,çekiştirme,gammazcılık gibi…

   Anne babaya kötü davranma....haram kılınmışken,büyüklere saygı,hizmet,ikram etmek...helaldir.

 

S-6-Allah ın insanlara helal ve haramlar göndermesindeki amacı nedir,yazınız?

 Allah,toplu halde yaşayan insanların huzurlu mutlu,güven içinde yaşamalarını sağlamak için onlara helal ve haramlar göndermiştir.Allah, insanları sıkıntıya sokmak için helal ve haramlar göndermemiştir.

Allah bize olan sevgi ve merhametinden dolayı bizlere emir ve yasaklar koymuştur.Yoksa her zaman  gerçek doğruyu bulamazdık.Bunu şu örnekle daha iyi anlayabiliriz:İslam dinindeki emir ve yasaklar işlevsel olarak Trafiğin akışında çok önemli olan,trafik lambalarına benzetilebilir.trafiğin akışında ve işleyişinde trafik lambalarının işlevi ve önemi ne ise İslam dininin kuralları da toplumdaki düzen ve huzurun devam etmesinde O kadar fazla işlev  ve önem taşır.Nitekim son zamanlarda artış gösteren toplumun düzenini bozmaya yönelik kötülükler dinin/dindarlığın azalması sonucunda hızla artmaktadır.

 

S-7-Kuran ı Kerim de haramlığı belirtilen,4 temel maddenin ismini yazınız?

1- Leş(Kendiliğinden ölmüş-yada başka hayvanın öldürdüğü hayvan)

  2-domuz eti 

3-akıtılmış kan 

         4-Allah tan başkası adına kesilen hayvan eti haramdır.

 

S-8-İslam dinindeki genel yasaklardan 10 tane yazınız?

1-Öldürme  2-Kan davası gütmek 3-İntihar etmek  4-İnsanların namuslarına saldırı-dil uzatma  5-Kişilik haklarına saldırı 6-sarhoşluk(içki-uyuşturucu kullanmak)  7-hırsızlık(Gasp-Hile ile başkasının malını alma 8-haksız kazanç 9-İftira-gıybet-dedikodu yapmak 10-zina (nikahsız cinsel ilişki)/Riba almak vermek .Ayrıca pazarlık üzerine pazarlık yapmak gibi..

 

 

DOMUZ ETİ      NEDENYASAK KILINMIŞTIR?              

Domuz etinin dinimize göre değerlendirilmesi:İslam dininde yiyecek ve içeceklerden haram kılınanlar oldukça sınırlıdır.Bunların başında domuz eti yer alır.hatta Kuran da tür olarak haram kılınan tek hayvan domuzdur.Aynı şekilde diğer iki dinde de domuz eti haram kılınmıştır.Öncelikle Allah yasakladığı için domuz eti yenmez.Yoksa aşağıda sayacağımız sebeplerden dolayı bırakılması temel amaç değildir.

Domuz etinin yasak kılınma sebepleri

 

a-Domuzun yaşayışı pis olup trişin kisti taşır nakleder.

b-Domuz etinde,”Ütiker stoksin”adlı yabancı protein vardır.Bu zehir:ekzama,astım...gibi allerjik hastalıklara sebep olurstoksinin azlığında ise vücut kırgınlığı,eklem ağrıları olabilir.

c-Domuz etinde bulunan,mukopoli –sakarit adlı madde eklem rahatsızlığı yapar.

d-Domuz Domuz etinden geçen bir hastalık shape virüsüdür.Bu virüs onun akciğerinde bulunur.

e-Domuz eti bel altı bölgelerde fazla yağlanmalara sebep olur.

f-Stal adli bilim adamı”this wormy world” adlı kitabında:domuzdan bulaşan trişin hastalığı İnsan beyninde kist yapar,damar tıkanıklığı,kolera,tifo, vs.hastalıklara sebep olur.dermiştir.

g-Bağırsak şeridi de domuz etinden insana geçen bir kurtçuk olup,bağırsakta yerleşir,gıdalara ortak olur.

Domuz eti kanda yağ miktarını arttırır.Bilindiği gibi hayvan iç yağları insan sağlığına zararlıdır.Dana etinde %10,koyun etinde %20,Kuzu etinde %23 yağ oranı var iken,domuz etinde yağ oranı %35 tir.Bu fazla yağ miktarı insanda bunama,erken ihtiyarlama,Felç,kalp damar tıkanıklığı na sebep olabilir.

h-Domuz etindeki bu aşırı yağ:İnsanda E vitamini eksikliği yapar.E vitamini ise cinsel bezlere olumlu etki yapar.isteksizlik artar,deri hastalıkları,görme bozukluklarına da sebep olabilir.

I-Ölü etinde bulunan birçok toksin ve mikropların aynısı domuz etinde de mevcuttur.7eşini kıskanmayan tek hayvan domuzdur.

 

**Tabi bu saydığımız zararlar tamamen bertaraf edilemez ama zamanla bu zararlar giderilse bile bu etin yenilmesi dince yasaktır.Çünkü dindeki emir ve yasakları Allah belirler.

*Bilimsel ilerleme/ gelişme arttıkça dinin emir ve tavsiyeleri daha iyi anlaşılmaktadır. Kur’an-ı kerim de bu konuda “Size hayat veren kuran öğretilerine uyunuz”buyrulmaktadır.(Maide suresi 5/enam suresi145..ayetler)

 

SİGARA

1-sağlık yönünden:Hiç kimse sigaranın yararından bahsedemez,Nitekim içinde bulunan katran,nikotin gibi maddelerin zararı bilinmektedir.

 

2-Kul hakkı yönünden:Sigara içilmiş bir ortamdan gelen insan bile bizleri rahatsız ediyorken sigara içen kişiyle aynı mekanı paylaşmak zorunda kalan insanlar bu durumda sıkıntı çekmektedirler.Bu da kul hakkına tecavüzdür.Çünkü peygamberimiz(s.a.v.)İnsanları rahatsız eder düşüncesiylesarımsak,soğan yiyenler ağız kokularını gidermeden  toplumun içine çıkmasınlar “buyurmuştur.Dolayısıyla sigara da bu düşünce çerçevesinde düşünülür.Bu da kul hakkını ihlal sayılır,İslam dini buna izin vermez..(Otobüste,Camiide,).Sigara içmeyin ! diyenlerin bu istekte bulunduğu kimselere örnek olmaları gerekir ki muhatapta olumlu etki ve davranış değişikliği oluşturulabilsin.Bundan dolayı bazen “içmeyin”denilen kesimden,”-Eğer zararlıysa siz niye içiyorsunuz? /Zararlı değilde yararlı ise bizi neden böyle yararlı bir şeyden mahrum ediyorsunuz!” Tarzında itirazlar gelmektedir!

 

3-İsraf:Sigaraya verilen para,ve onun izmaritlerinin toplanması için harcanan mesai,...gibi yönlerden düşünülünce israf olduğu bilinmektedir.İsraf ta dinimizde haramdır.”Sigaranın parasını el,dumanını yel alır”

 

4-Nafaka sorumluluğu yönünden:Kazandığı paranın bir kısmını sigaraya harcayanlar,o Miktarları daha iyi yerlere kullanmaları gerektiğini düşünmelidirler.Yani o Miktarları pekala sorumlu oldukları kimseler için harcayabilirler.Normal ücretle çalışan bir kişi ev halkına harcaması gereken bir miktarı keyfi olarak sigaraya harcarsa bu haramdır.Tabii kişinin parasının çok olması gene bu durumu değiştirmez.Bir de toplum-devlet olarak sigaraya harcanan miktar düşünüldüğünde,sigaradan dolayı erken hayatını kaybedenler düşünüldüğünde,sigaradan dolayı hastalığa yakalanmış insanları tedavi etmek için uğraşan doktorlar ve bunların,O sigaranın sıkıntıya düşürdüğü insanlar yerine başka hastalığı olanlarla ilgilenmesi gereği.düşünüldüğünde  böyle bir maddeye islam dininin olur vermeyeceği açıktır.

5-Emek israfı:Sigaranın etkilerini ve sonuçlarını yok etmek için harcanan emekler ve giderler de bir tür israftır…

 

Bu haber 5408 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

10.SINIFLAR DİN DERS NOTLARI

ALLAH,İNSANI NE İÇİN YARATMIŞTIR?

ALLAH,İNSANI NE İÇİN YARATMIŞTIR? ALLAH,İNSANI NE İÇİN YARATMIŞTIR?

MÜSLÜMANLAR VE B-İLİM

MÜSLÜMANLAR VE B-İLİM "İSLAM MEDENİYETİ"NİN: BİLİM VE TEKNOLOJİYE KATKILARI

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

GALERİ

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 54
Haber 1241
Yorum 119
Haber Okuma 2729590
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi