BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

DÖVME YAPMAK CAİZ Mİ?

DÖVME YAPMAK CAİZ Mİ?

Tarih 18/Eylül/2021, 00:51 Editör BİLGE BİLGE

İSLAMA GÖRE DÖVME YAPMAK!

Diyanet fetva verdi, dövme yaptırmak caiz mi?

 Günlük yaşama dair vatandaşlardan gelen soruları değerlendiren Dinayet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, dövme yaptırmanın caiz olmadığına hükmetti. Bir vatandaşın 'Dövme yaptırmak caiz midir?' şeklindeki sorusunu cevaplandıran Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, dövme yaptırmanın haram olduğuna hükmetti. 'Erkeklerin küpe takması caiz midir?' sorusuna da 'Erkeklerin küpe takması mekruhtur' cevabı verdi.

DÖVME YAPMAK VE YAPTIRMANIN HÜKMÜ?

  1-SAĞLIK AÇISINDAN DÖVME:Dövme yapılan yerlerde doku işlevsellik kaybına sebep olmaktadır.Bu yönden bakıldığında ;Allah’ın emanet ettiği vücudu bu şekilde işlevselliğini bozmak caiz olmasa gerektir.                                                                                                                                                                                         .       Dövme ve makyaj yapılırken kullanılan boyalar:Bunların kansorejen içeriklere sahip olduğu herkesçe mağlumdur.İnsanların, Kanser ve kanser belirtilerinden kurtulmak için aylarca hastane kapılarında ne gibi sıkıntılar çektiklerini düşünürsek ,vücuda bu şekilde zarar veren şeyleri kullanmanın dinsel ve sağlıksal olarak ne denli yanlış  bir şey olduğu daha iyi anlaşılır.

         Dövme yapılırken kullanılan alet ve edavatlar gerekli sterilizasyondan geçirilmediğinde ;insandan insana bir çok hastalığın bulaşmasına sebep olabilmektedirler.

2-PSİKOLOJİK YÖNDEN DÖVME YAPTIRMA :İnsanlarda farklı olma ,beğenilme ve taktir edilme,ilgi görme gibi duygu ve dürtülerin mecvudiyeti herkes tarafından mağlumdur.Bu duygu ve dürtüler ,İnsanların ya başarılarıyla ya ürünleriyle yada daha basit yöntemlerle sağlanabilir.Örneğin zeki ve akıllı ve de bilgili bir insan ,ortaya koyduğu başarısı,ürünleri ve çaba gayretiyle ,ahlakıyla,güzel davranışlarıyla dikkat çekmek ister.Ya da bu yolla taktir görmek ve taktir edilmek ister.Bu yol emek ,çaba ve gayret isteyen zorlu sürece dayanan bir yol ve yöntemdir ki bu yolu çalışkan ,ahlaklı ,dürüst insanlar tercih ederler

      Bir diğer dikkat çekme,beğenilme ve taktir edilme yolu vardır ki bu yol ile dikkat çekme ve taktir edilmek için herhangi bir çaba ve gayrete yada başarıya ihtiyaç duymadan ,basit yollarla insanlar taktir edilmek ve beğenilmek isterler ki bu yol da dövme …vb gibi basit yollardır.İnsana düşen böyle basit yollarla taktir edilmek değil,çaba ve gayretiyle,ahlakıyla ,ürünleriyle dikkat çekmek ve taktir edilmektir.

      “ İNSANLAR İYİ BİR ŞEYDE TAKTİR EDİLDİKLERİNDE BU YÖNDE DAVRANIŞLARI PEKİŞİRKEN;KÖTÜ YÖNDE VE DAVRANIŞLARDA TAKTİR EDİLDİKLERİNDE O YÖNDE PEKİŞME VE GELİŞME SAĞLANIR”

       Dövme vb yöntem ve yollarla dikkat çekmek ve beğenilmek isteyen bir kişi ,artık kendi istek ve seçimlerine göre değil de başkalarının beğenme ve seçimlerine uygun yaşamaya başladığından ;O,artık kendisis değildir ve de kulalnılmaya,yanlış alanlara yönlendirilmeye müsait hale gelen bir insan haline gelmiş olabilir.Bundan sonra onun davranışlar ortaya koyması çevresinin onu taktir ettiği şeylere göre olacağından ,arkadaşları ve çevresi onu yanlış şeylerde de teşvik ve taktir edebilir,böylece bu insan kendisini beğendireceğim diye belki de hayatını tehlikeye atacak tutum ve davranışlar arasında oalbilir.

        BEĞENİLME VE TAKTİR EDİLME NİN SÜRECİ SINIRI NEDİR?İnsan bir kere beğenilme girdabına girerse ve de davranışlarını yönetmeyi bırakırsa bundan sonra onun kendisini beğendirmek için yapacağı şeylerde sınır olmayacağı gibi ne zaman hangi davranışı yapacağı ve ne  zaman kime zarar vereceği belli olmaz.

     VÜCUDUN SAHİBİ KİM İSE ONUN İSTEĞİ DOĞRULTUSUNDA KULLANMALIDIR:Bu vücudu ,eli,kolu,ayağı vs elde etmek için insan hangi emekleri harcamıştır ?Gözleri elde etmek için insanın bir harcaması var mıdır?O halde bunlar insana emek,çaba harcamadan verilmiş ise bunları Bize verenin isteği doğrultusunda kullanmak en doğrusudur.Bundan dolayı insan Ahirette hesaba çekilecektir.

  3-   DİNİ BAKIMDAN DÖVME NİN HÜKMÜ: Peygamber efendimiz dövme ile birlikte gelecek kötülükleri ve bu yolun açılmasıyla ortaya çıkacak sorunların önünü baştan kesmek için "DÖVME YAPANA VE YAPTIRANA ALLAH LANET ETSİN "BUYURMUŞTUR.

4- Dinayet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, dövme yaptırmanın caiz olmadığına hükmetti. Kurul, kararında; vücuda iğneler batırılıp, açılan deliklere boyalı maddeler konularak yapılan dövmenin, eski çağlardan beri yapılan bir cahiliye adeti olduğuna dikkat çekti. Dövme yaptırmanın sağlık açısından da zararlı olduğuna dikkat çekilen kurul açıklamasında, "Sağlık açısından zararlı olduğu gibi, dinen de yasaklanmıştır.

5- Nitekim, dikkat çekmek, daha güzel görünmek amacıyla, yaratılıştan verilmiş olan özellik ve şekillerin değiştirilmesi İslam dininde, fıtratı bozma kabul edilerek yasaklanmıştır (Nisa 4/119). Hz. Peygamber (s.a.s.), süslenmek maksadıyla vücuda dövme yapmak, dişleri incelterek seyrekleştirmek gibi ameliyeleri, yaratılışı değiştirmek, fıtratı bozmak kapsamında değerlendirmiş ve bunu yapanların ve yaptıranların Allah'ın rahmetinde uzak olacağını bildirmiştir. Dolayısıyla dövme yaptırmak caiz değildir." ifadeleri yeraldı.

6-İSLAM DİNİNİN EMİRLERİNE UYMADA DÜŞÜNCE NE OLMALIDIR:Allah’ın emir ve yasakları yararı yada zararı olduğu için değil;Allah yasakladığı için yapılmaz yada emrettiği için yapılır.Necip  Fazıl Kısakürek’in ifadesiyle “Benim isteğim ile Allah’ın isteği çelişiyorsa konu kapanmıştır” Bundan dolayı İslam dini insana yararlı şeyleri emreder ,zararlı şeyleri yasaklar ;Çünkü Allah bütün evreni ve varlıkları “ŞAHESERİM”dediği  insan için yaratmış olup Bu şahesere fiziksel,biyolojik ve psikolojik olarak zarar verici her şey yasaklanmış  ,ona yarar sağlayacak her şey de ibadet hükmünde yapılması tavsiye edilmiş olup günde 5 kez bu güzellikleri ona hatırlatılmak istenerek canlı ve işlevsel halde tutulmak istenmişti.Ayette “KİM BİR İNSANI ÖLDÜRÜRSE BÜTÜN İNSANLARI ÖLDÜRMÜŞ GİBİ GÜNAH KAZANIR,KİM DE BİR İNSANI KURTARIRSA BÜTÜN İNSANLARI KURTARMIŞ GİBİ SEVAP KAZANIR” MAİDE Suresi 32. Ayeti buyrularak bu şahesere yönelik her türlü zarar verici şeyler yasaklanmış iken ona yarar sağlayacak her şey teşvik ve tavsiye edilmiş ve bu davranışların dünya ve ahirette ödüllendirileceği vurgulanmıştır.

 

 

'ERKEKLERİN KÜPE TAKMASI MEKRUH'

 Bir vatandaşın 'Erkeklerin küpe takması caiz midir?' şeklindeki soruyu da cevaplandıran Din İşleri Yüksek Kurulu, Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) döneminden itibaren bu güne dek kadınların süslenmek amacıyla küpe kullanıldığı hatırlatıldı.

Kulak deldirip küpe takmanın Müslümanların genel örfünde kadınlara ait bir süslenme tarzı olarak kabul gördüğüne işaret edilen açıklamada, "Müslüman erkeklerin ise kadınlara has süs eşyalarını kullanmaktan uzak durmaları gerekir. Zira Peygamberimiz (s.a.s.), 'Kadınlara benzemeye çalışan erkekler ve erkeklere benzemeye çalışan kadınlar Allah'ın rahmetinden uzak olsun' (Buhari, Libas, 61-62) buyurmuştur. Bu ve benzeri uyarılar sebebi ile İslam alimleri, erkeklerin küpe gibi kadınlara özgü takıları takmalarını tahrimen (harama yakın) mekruh saymışlardır." denildi.


    Burada anlatılanlar ve yazılanlar da tevfik ve başarı Allah tandır ;hata ve kusurlar bizlere aittir.

Bu haber 1810 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SORULANLARA CEVAPLAR

KOCANIN HANIMINA KARŞI GÖREVLERİ NELERDİR?

KOCANIN HANIMINA KARŞI GÖREVLERİ NELERDİR? AİLEDE KOCANIN GÖREV VE SORUMLULUKLARI

BAŞÖRTÜSÜ FETVASI

BAŞÖRTÜSÜ FETVASI T.C.DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞININ BAŞÖRTÜSÜ FETVASI

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

GALERİ

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 54
Haber 1241
Yorum 119
Haber Okuma 2729591
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi