BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

HADİS  VE AYETLER 10 SINIFLAR  İÇİN

HADİS VE AYETLER 10 SINIFLAR İÇİN

Tarih 26/Ekim/2016, 16:34 Editör BİLGE BİLGE

HADİSLER:10.SINIFLAR İÇİN DİN DERSİ KONULARIYLA İLGİLİ SEÇME HADİS VE AYETLER 10 SINIFLAR İÇİN

10 -SINIFLAR HADİSLERDEN VE KUR’AN DAN TARTIŞMA KONULARİ 1 dnm 1 kısım


10 HADİSLER II. 50 TANE(Peygamberi-Kur an ı anlama-islam akıl-Farklı yorumlanma-Değerler-erdem kazandırma-Öncekileri Özetleme-Haklar-ilgili konular)                            1-““Peygamberimiz,eziyet vermeleri dışında herhangi bir canlıyı öldürmeyi yasakladı(Yaşama hakkı)

 2- Allah sarımsağı 70 derde şifa kılmıştır.” (Sağlık hakkı) Açıklama:Soğan ve sarımsak taze olarak yendiğinde kanserden koruyor * Savunma sistemini kuvvetlendirmesi en çok bilinen sarımsak faydası olarak belirtilebilir.Beyaz kan hücrelerinin sayısını artırarak bağışıklığı kuvvetlendirir.-- * İçerdiği antikanser maddelerle sarımsak kanser önleyici bir besindir. Doğal öldürücü hücrelerin sayısını artırmak suretiyle bağışıklık sisteminin etkinliğini artırıcı etkisi bulunur.

3-“Kıyametin en sıkıntılı ve dehşetli anında Allah ın özel korumasına girecek 7 grup insan şunlardır: 1 -Adaletli devlet başkanı 2-Allah a kulluk ederek temiz bir hayat içinde büyüyüp serpilen genç 3-Kalbi camilere bağlı müslüman 4-Birbirl erini Allah için seven ve Allah için ayrılan iki insan5-Güzel ve makam sahibi bir kadının hoş olmayan isteğine "ben Allah'tan korkarım "diyerek yaklaşmayan genç 6-Sağ elinin verdiği yardımı sol eli bilmeyecek kadar gizli yardım eden insan 7-Yalnız kaldığında sevgisinden dolayı Allah ı anıp gözyaşı döken kişi"(Ahlak)   

 Acıklama: "Züleyha baştan ayağa afet olsa ne yazar;Yusuf tepeden tırnağa iffet olduktan sonra.." - "Sabretmek, öylece durup beklemek değil,ileri görüşlü olmaktır.Sabır nedir? Dikene bakıp gülü geceye bakıp gündüzü tahayyül edebilmektir.ALLAH aşıkları,gülbeşeker gibi tatlı tatlı emer hazmeder ve bilirlerki gökteki ayın hilalden dolunaya varması için zaman gerekir....ŞEMS-İ TEBRİZİ...

-Sevdalın şu dağı del dese, koşar, delersin!
İş Allaha geldi mi, gücün yok, sendelersin!...(N.F.K.)...

 4-"Peygamberimiz,misafir için aşırı külfete girmeyi yasakladı”(Zekat)

5 -Hısım-akrabayla ilişkisini kesenler cennete giremezler"

6- Dul ve yetimlere yardım eden kişiyle şu iki parmağım gibi cennette yakın olacağım" (Zekat)

7 -"Seyahat ediniz ki sıhhat(sağlık)bulasınız"(Sağlık hakkı):İnsan vücudu mutluluk hormonları salgılar,Tebdili mekanda ferahlık vardır.

8- Üzüm yiyiniz, yorgunluğu giderir,sinirleri kuvvetlendirir,öfkeyi sakinleştirir."(kan yapıcı özelliği)(Yaşama hakkı)

8- “Bir gün peygamberin evine bir kişi geldi ve kör olduğu için dikkat edilmemesi konusunda fikir birliğine vardılar ve peygambere O bizi görmüyor!denilince ama siz onu görüyorsunuz ,dedi”.(Başkasının yanlışına sen ne yapıyorsun.)

   9--" Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.(Haklar-adalet)

10- Devlet hizmetini yürütenlere binek,ev,eş sağlanmalıdır.(Haklar)

11- Sadaka 10 katıyla;iyi niyetle verilen borç ise 18 katıyla sevaplandılırılır.(Zekat)

 12 - Sana bir şey emânet edene emânetini ver. Sana hıyânet edene hıyânet etme.Câmiü's-Sağîr, c: 1, no: 177(;Üstad Ermeni çocukları,Çanakkale savsiında ,Türklerin düşmanı tedavi etmesi)  

13 -Alırken, satarken, borcunu öderken ve borcunu isterken yumuşak davranan kişiyi Allah Cennetine koysun. Câmiü's-Sağîr, c: 1, no: 181 (Ebu Hanife Kumaş)(Hz Muh Hoşgörü)

14--İdareci olduğunuzda iyilikle muâmele edin. İdâreniz altındakilerin kusurlarını affedin. Câmiü's-Sağîr, c: 1, no: 150(Haklar)

15 -Kötülüğü gördüğü halde söylemeyen de günahta on a ortaktır.”(Hak adalet)-''İnsanın Cehenneme girmeye en çok sebep olan ağzı ve avret yeridir.''

16 - "İnsanlara akıllarına göre konuşunuz"

17-“Çalıştırdığınız işçiye, alın teri kurumadan ücretini ödeyiniz”(Haklar)

18-"Eşler Ellerini sevgiyle kenetlerlerse;günahları parmaklarının arasından dökülür gider"-

19”-Doğum sonrası kadının günahı bağışlanır”

20- “Peygamberimiz yemek soğuyuncaya kadar sıcak yemek yemeyi yasakladı” (sağlık hakkı)

 21--“Müslüman’ın verdiği sadaka,ömrünü uzatır,kötü ölümü önler”-“Az sadaka çok belayı def eder”

   22- Kim dünya da bir müslüman kardeşinin kusurunu(eksiğini giderirse)örterse;Allah ta kıymet günü O nun kusurunu örter

23-“Hiçbir İnsan kendi eliyle kazandığından daha tatlı bir lokma yememiştir”(Çalışma)

24“--"Her sarhoşluk veren şey içkidir;her içki de haramdır"(Zararlı davranışlar-haklar)

25 -Elinizden geldiğince insanlara ikramlarda bulununuz”

26- Bir kişinin kendisini ilgilendirmeyen işlerden uzak durması imanı güzelleştirir”

 27--Ey iman edenler eğer bir fasık size haber getirirse hemen inanmayın, araştırın ! sonra yaptıklarınıza pişman olursunuz.yoksa bilmeden bir topluluğa kötülük yapmış olursunuz(hucurat 6)                                                                                                                                                   > > New York' da küçük bir çocugu, azgin bir köpegin dislerinden kurtaran ve hayvani bogan iri yari delikanlinin yanina kosan gazete muhabiri sormus: > > >- Kahraman Amerikali, çocugun hayatini kurtardi, diye yazabilir miyim? > > >- Ben Amerikali degil Pakistanliyim, demis adam. > > > > Ertesi gün New York Times da manşet: > > > >"Köktendinci Müslüman, Central Park'ta bir köpegi bogdu. > > FBI olayin El Kaide baglantisini arastiriyor..." > >

28-Ey iman edenler kadınlar kadınları erkekler erkekleri alaya almasın belki alay edilenler daha hayırlıdır.kendi kendinizi ayıplamayın birbirinizi kötü lakaplarla çağırmayın tövbe etmeyenler fasıktırlar.(hucurat 11)

29-Hased eden,söz götürüp getiren ve kahinlik yapan benden değil bende ondan değilim.

30-Biriniz kapısız karanlık deliksiz  sert bir kayanın içinde dahi kötülük yapsa yaptığı iş insanlarca bilinecektir.

31-"Ey iman edenler! Belli bir süre için birbirinize borçlandığınız zaman bunu yazın. Aranızda bir yazıcı adaletle yazsın. Yazıcı, Allah’ın kendisine öğrettiği şekilde yazmaktan kaçınmasın, (her şeyi olduğu gibi dosdoğru) yazsın. Üzerinde hak olan (borçlu) da yazdırsın ve Rabbi olan Allah’tan korkup sakınsın da borçtan hiçbir şeyi eksik etmesin (hepsini tam yazdırsın). Eğer borçlu, aklı ermeyen, veya zayıf bir kimse ise, ya da yazdıramıyorsa, velisi adaletle yazdırsın. (Bu işleme) şahitliklerine güvendiğiniz iki erkeği; eğer iki erkek olmazsa, .... iki kadını şahit tutun. Bu, onlardan biri unutacak olursa, diğerinin ona hatırlatması içindir. Şahitler çağırıldıkları zaman (gelmekten) kaçınmasınlar. Az olsun, çok olsun, borcu süresine kadar yazmaktan usanmayın. Bu, Allah katında adalete daha uygun, şahitlik için daha sağlam, şüpheye düşmemeniz için daha elverişlidir. Yalnız, aranızda hemen alıp verdiğiniz peşin ticaret olursa, onu yazmamanızdan ötürü üzerinize bir günah yoktur. Alışveriş yaptığınız zaman da şahit tutun. Yazana da, şahide de bir zarar verilmesin. Eğer aksini yaparsanız, bu sizin için günahkârca bir davranış olur. Allah’a karşı gelmekten sakının. Allah, size öğretiyor. Allah, her şeyi hakkıyla bilendir.(bakara282)

 

32- Hayat iman ve mücadeledir./Mücadele kıyamete kadar sürecektir.

33--Bir adam bir kadınla evlenir, nikah sırasında kadını kendi memleketinden dışarı çıkarmama şartını kabul ederse, bilahare kadın razı olmadıkça, onu dışarı çıkaramaz.

34-Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır”(Adalet)

   - (Kötü insanlar,yeryüzüne serpilmiş bir avuç iyi insanı sınamaya yarar.//Uçurtmalar,rüzgara boyun eğdiği için değil;Ona karşı koyduğu oranda yükselir.)Güzel şeyleri beğenmek desteklemek,Çirkinlikleri kınamak,insanların gözünde küçük düşürmek,gerekir.//Kötüler,Yeryüzüne dağılmış bir avuç iyi insanı sınamak içindir.)

35-Yaptıklarınızı(Kamu binalarını,Camiilerinizi ve özel binalarınızı) ileride çoğalacak nüfusunuza göre yapın”

36- Muhakkak ki her güçlükle beraber bir kolaylık vardır,6- Gerçekten güçlükle beraber bir kolaylık vardır. 7- Öyleyse bir işi bitirince diğerine giriş,(inşirah suresi5-6-7)   klvz kt 85) 

 ---Övünmekle,zaman kaybetme,duraksama,gerileme-  

  --  Ey İnsan Kaf dağı kadar Yüksekte oLsanda, Kefene Sığacak Kadar Küçüksün...unutma herşeyin 1 hesabı var üzdüğün kadar üzülürsün..

37-“Dikkat edin güç atmaktır”(Çalışmak-Vatan savunması)

38--“Kim ki İslam da makbul olan güzel bir işi ilk önce işlerde;bunun yol haline gelmesine sebep olursa,kendisine hem işlediği şeyin sevabı verilir  hemde bu iyiliği yapacakların sevabı verilir.Kimde kötülüğü işler bunun yol haline gelmesine sebep olursa kendisine hem bu günah hemde işleyenlerin  günahı yazılır”(İsl barış-taassup)

39 -“Eğer sen kaba ve sert insan olursan; etrafından insanlar dağılır gider,”

                -“Tatlı su başı kalabalık olur.” Hiçbir zaman çıktığın kapıyı hızla çarpma, geri dönmek isteyebilirsin.      .-Ben dostlarımı ruhumla severim. Olur ya kalp durur akıl unutur.Fakat o ne durur ne de unutur. (Hz. Mevlana)

 

40-“Peygamberimiz inanan insanlara kendilerini başkalarının yerine koymayı söylemiş ve O bunu temsil etmiştir”(Empati:Eşler ve toplumdaki herkes ;”ben olsam ne yapardım?” Bana bu yapılsa hoşuma gider mi? Şeklinde düşünmeli)

41-Şam civarından Camiiyi aydınlatmak için,O bölgede  olmayan ve ilk kez  o bölgeye aydınlatıcı getiren bir kişiye Peygamberimiz”Sen bizi aydınlattın Allah da senin kabrini aydınlatsın;Bir kızım olsa O nu sana verirdim”demiştir.(taasb)

     Yani İnsanlığa faydalı bir buluş yapan ve yeniliklere imza atan bir kişinin peygamberimizi ne kadar sevindirdiği anlatılır..Dinin,Müslümanları geri bıraktığını(Kendilerinin çalışmadığını  hiç düşünmeyerek yada bu konuda neler yaptıkları sorulduğunda susanlar) a Peygamberimizin  ve İslamın cevabıdır.

 

42- "Her hak sahibine hakkını ver...."-"Eşinizde sevmediğiniz bir özellik olabilir;Ancak sevdiğiniz birçok özelliği vardır."

     Hz Ömer:Kardeşim, eşimin benim üzerimdeki hakları sebebiyle ona ta­hammül etmeye çalışıyorum. Zira o benim hem aşçım, hem fı­rıncım, hem çamaşırcım, hem de çocuklarımın süt annesidir. Hal­buki o bütün bunları yapmak zorunda değildir. Üstelik gön­lümün harama meyletmesine engel olan da odur. Bu se­­bep­le onun yaptıklarına katlanıyorum.”

 

43-Kişinin her duyduğunu nakletmesi kendisine günah olarak yeter”-Hangii tür duyduklarını nasıl nakletsin?

44- Kişi, sevabını Allah'tan bekleyerek ailesine bir harcamada bulunduğunda bu kendisi için sadaka olur. Câmiü's-Sağîr, c: 1, no: 289        

45-  Biriniz bir işçi tuttuğunda vereceği ücreti kendisine bildirsin

46-   Allah'ın en hoşlanmadığı helâl, boşanmadır(Aile değ)       

47-(O kullar), harcadıklarında ne israf ne de cimrilik ederler; ikisi arasında orta bir yol tutarlar.(Furkan67)

48- "O Allah ki seni yarattı, seni düzgün ve dengeli kılıp,ölçülü bir biçim verdi.(İnfitar7)

49- " İnsan şunu bilmelidir ki İnsana Allah sadece Çalıştığı kadarını verir.. Ve çalışması da ileride görülecektir.(Necm39-40)

50- "- Elini boynuna asıp bağlama (cimri olma), hem de onu büsbütün açıp saçma (israf etme); aksi halde kınanmış olursun ve eli boş açıkta kalırsın.(İsra29)     

51-"Allah sizin şekil ve suretlerinize(boylarınıza-poslarınıza)bakmaz,işlerinize ve kalitesine bakar"

    -Nice kişiler surette kaldı, özü göremedi. /Göz aslında bir yağdır; gönülle birleşirse nur olur. Sen gözü gönülle
destekle de nuru gör, sureti aş/   -İnsanın Şerefi İlim ve Edep İledir, Mal ve Nesep İle Değildir. Hz Ali (R.a)

-Değerini ürünlerden alanlar ve onları değerlendirenler/     Bazıları ürünleri,bazılarını ürünler değerlendirir mi?

52-Kardeşlerinizi isimleriyle çağırın ,lakaplarıyla çağırmayınız.

 53-Ben bir başkasının kusurunu taklit etmem(alay etmem)Çok dünyalık verilse bile.

54-Müslüman kardeşinin başına gelene gülme,Sonra Allah acıyıp ta onu kurtarırda ;O belayı senin başına verir.(Tirmizi)

55-Yemediklerinizi kimseye vermeyiniz.(Tabarani)

56-Peygamberimiz,çirkin bir isim iştince Oranın ismini değiştirirdi.Birdefasında afere(Çorak )diye bir yere uğradı,orayı hadıra=yeşil diye isimlendirdi.(Tabarani)   

57-     Kim, kendisine hidayet (doğru yol) besbelli olduktan sonra peygambere karşı çıkar, mü'minlerin yolundan başkasına uyarsa, onu yöneldiği yolda bırakırız ve cehenneme sokarız. Orası ne kötü bir varış yeridir. Nisa115

  58  "Onları mutlaka saptıracağım, mutlaka onları kuruntulara sokacağım ve onlara emredeceğim de (putlara adak için) hayvanların kulaklarını yaracaklar. Yine onlara emredeceğim de Allah'ın yarattığını değiştirecekler." Kim Allah'ı bırakıp da şeytanı dost edinirse şüphesiz o, apaçık bir hüsrana düşmüştür.    (Nisa119   )-Kalbim temiz,Sonra yaparsın,daha gençsin-  şeytanın en tatlı sozleri; 1- bir defayla bir sey olmaz 2- daha genciz.
3- Allah (c.c) kalp temizligıne bakar. 4- Allah (c.c.) ile kul arasına girilmez. 5- emekli olduktan sonra. 6- zaman size degıl siz zamana uyun. 7- bir sey olmaz Allah(c.c.)(c.c) affeder.
8- bu kadar gunahtan sonra bıraz zor affedilirsin. 9- fazla dusunme kafayı yersin.
10- cehendemde bir sure yandıktan sonra cennnete girmeyecekmiyiz. 11- biz buyuklerımızden boyle gorduk. 12- aman ha dıkkat beyninızi yıkamasınlar. 13- ne olacak ki
14- o kadar adam var, bana ihtiyac varmı ? 15- yav salla gitsinII.DÖNEM İÇİN

1--“Ben adaletli olmazsam kim adaletli olur(H.Ş)

 

2-"Sizin Allah'a en sevimli olanınız, az yiyip içen ve bedence hafif olanınızdır. Câmiü's-Sağîr, c: 1, no: 136

3- Deveni bağla Sonra tevekkül et(H.Ş)"

4—“Kararını verdiğinde de yalnız Allah'a dayan. Çünkü Allah kendisine tevekkül edenleri sever."(Aliimran 159)

 

5-" Yine O'nun varlığının göstergelerindendir ki, sizin için sizin cinsinizden eşler yaratmış, aranıza bir sevgi ve merhamet(Aşk) koymuştur. Şüphesiz ki bunda düşünecekler için nice ibretler vardır.(Rum21)(Aile ve değr.)

6 -Ümmetim hakkında en çok şu hususlardan korkuyorum: Şişmanlık, uykuya düşkünlük, tembellik ve iman zayıflığı. Câmiü's-Sağîr, c: 1, no: 169 (Ümmet:Peygambere inananlar ve O’nun yolundan gidenlere denir)

7- "Peygamberimiz suyu üç solukta içmeyi tavsiye ederdi.](Sağlık hakkı)

 

8-“Münafık insanların özellikleri üç tanedir:1-Konuştuğunda yalan söyler, 2-söz verdiğinde sözünde durmaz  3-Kendisine bir şey emanet edildiğinde O na hıyanet eder”:

         -  İkiyüzlülük çift taraflı kesen bir kılıca benzer; bir tarafı aldattığı insanı keserken diğer tarafı da sahibini keser..

 

9-“Namaza başladığında,son namazını kılan birisi gibi kıl,yarın özür dilemek zorunda kalacağın davranışları yapma,sözleri söyleme,İnsanların ellerindekilerden ümidini kes”(İbadet)

 

 10-Birisinin öldüğünü duyduğunuzda "İNNE LİLLAHİ VE İNNE İLEYHİ RACİUN"(ALLAH TAN GELDİK o NA DÖNECEĞİZ)DEYİNİZ..(bAKARA 156)

    -Dağın yerinin değiştiğini duyduğunuzda insanın ,bir insanın karakterinin değiştiğini duyarsanız inanmayın”

 11-“Müslüman aynı delikten iki kere ısırılmaz”   (Akıl)

 12--“Her nerede olursan ol,Allah a isyan etmekten çekin,kötülüğün arkasından hemen iyilik yap ki,O kötülüğü yok etsin.İnsanlara da güzel ahlak ile davran”(İhsan) -Ahlak duygusu ihtiraslarımızı kontrol eder-Utanmamak kadar utanç verici bir şey yoktur- Milletler parasızlıktan değil ahlaksızlıktan çökerler.

 

13-“Allah kulunun yaptığı işi en güzel şekilde yapmasını sever(ister)” Bütün olmaya çalış!
Olamıyorsan işe yarar bir parça ol ve bütüne katıl.

 

       

   14- "Müslüman arkadaşın,müslüman arkadaş üzerindeki hakları 6 tanedir:1-Karşılaştığında selam vermek 2-Davetine(kötü değilse)katılmak 3-Nasihat ve tavsiye istediğinde yapmak 4-Hapşırdığında yerhamükellah demek 5-Hastalanınca ziyaretine gitmek 6-ölünce cenazesine gitmek,kendisi için istediğini arkadaşı içinde istemek.”(Haklar.ö.)

 

15- "Allah ım üstümüzden-altımızdan,sağımızdan-solumuzdan,önümüzden-arkamızdan gelecek kaza,bela ve kötülüklerden bizi koru”(Dua)

 

16--“Fakirlere yemediğiniz şeylerden yedirmeyin(Zekat)

 

17--“Allah,ölüm hariç çaresiz hiçbir hastalık yaratmamıştır”(Çalışma)

          -"Her zorluğun sonunda doğan bir ışık vardır. Eğer elleriniz diken yaralarıyla kan revan içinde kaldıysa, güle dokunmanıza çok az kalmış demektir.” ( Hz. Mevlana )

 

   18 -“İnsanların en kötüsü,kötülüğünden korkulduğu için kendisine iyi davranılandır”(Zulüm)- 

19- "Eğer boşanmaya karar verirlerse kuşku yok ki Allah işiten ve bilendir.(Bakara227)(Aile ve değr)                      

 

 

20-“Allah ım yararsız bilgiden,kabul olunmayan duadan,doymayan nefisten,ürpermeyen kalpten sana sığınırım”

 ,

21-“Allah ım kötü günden,kötü geceden,kötü saatten,kötü arkadaştan,kötü komşudan sana sığınırım” (Dua)

 

22-“Doğru güvenilir,tüccar(ticaret yapan kişiler)cennette,peygamberler,evliyalar,şehitlerle beraber olacaktır”

 

23--“Emanete dikkat etmek rızkı arttırır,ona hıyanet etmek fakirlik getirir”(Bir satıcı yalan söyleyerek satış yaparsa,kötü mal satarsa,herkes birbirine söyler böylece müşterisi azalır,kazancı azalır) (Zekat-Münafık)

 

24-“En güzel sadaka insanlara su içirmektir”Zekat) -"En güzel yardım farkettirmeden yapılandır"(H.Ş)

 

 

25--“Sarhoş edici özelliği olan  bütün maddelerden uzak durunuz;çünkü onlar bütün kötülüklerin anasıdır”(Zararlı alşk)

 

26--“  O Allah ki seni yarattı, seni düzgün ve dengeli kılıp,ölçülü bir biçim verdi.(İnfitar / 7.)

Bu haber 1325 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HADİS/AYETTEN HAYATA

HADİSTEN/AYETTEN HAYATA 11

HADİSTEN/AYETTEN  HAYATA 11 11 LERE,HADİSTEN/AYETTEN HAYATA

HZ MUHAMMED'DEN SEÇME SÖZLER (11.SINIF İÇİN)

HZ MUHAMMED'DEN SEÇME SÖZLER (11.SINIF İÇİN) 11.SINIF DİN KÜLTÜR VE AHL.BİLGİSİ DERSİ MÜFREDAT VE KAPSAMINA UYGUN SEÇME HADİSLER

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

GALERİ

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 54
Haber 1147
Yorum 116
Haber Okuma 2531325
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi