BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

DİN KÜLTÜRÜ DERSİ I.DÖNEM  II.SINAV SORULARIDIR  11.SINIFLAR

DİN KÜLTÜRÜ DERSİ I.DÖNEM II.SINAV SORULARIDIR 11.SINIFLAR

Tarih 04/Ocak/2017, 17:53 Editör BİLGE BİLGE

DİN KÜLTÜRÜ DERSİ I.DÖNEM II.SINAV SORULARIDIR 11.SINIFLAR

    2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI DİN KÜL. VE AHLAK BİLGİSİ I.DÖNEM II.SINAV SORULARIDIR 11 .SINIFLAR İÇİN

S-1- Bineğini kapının önünde bağlamadan ibadet haneye giren birisine peygamber efendimiz (s.a.v)”Deveni bağla sonra tevekkül et”demiştir. Aşağıdakilerden hangisi bu hadise uygun düşmez. .                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        a.Yolculuga çıkarken aracımıza bindiğimizde emniyet kemerini takmak,        b. Sınavlara çalıştıktan sonra ,Başarılı olmak için Allah’tan motivasyon vermesini dilemek                                                                                                                                                            c. Bırak çalışmayı, emret oturduğun yerden,Yorulma, öyle ya, Mevlâ ecîr-i hâsın iken!(… hizmetçin iken)  ne  gerek var çalışmaya…                                                                                                                                         d.Üniversite sınavında başarılı olmak için teklif edilen okunmuş pirinci yutmayı reddetmek                                                                                                                                                                                       e.Bir işe girişmeden önce gerekli hazırlığı ve araştırmaları yapmak

S-2-Peygamberimiz aynaya baktığımızda şöyle dememizi tavsiye etmiştir. “Allahım!suretimi güzel yaptığın gibi siretimi(ahlakımı )da güzelleştir”Bu hadisin kapsamına girmeyen şıkkı bulunuz.                                                    A-İslam da Ahlaka(İnsanlık değerlerine…vs ) değer verilir.                                                                                                                                                                                                                                           B-İnsan zaman zaman doğru ve güzel davranışları unutabilir                                                                                                                                                                                                                                         C-Din ve güzel davranışlar(ahlak)İnsanlara zaman zaman hatırlatılmalıdır.                                                                                                                                                                                                              D-Sahip olduklarımız,bizim olmayıp bize verilmiştir.Bundan dolayı fiziken olan güzelliklerimizi ahlaken de tamamlamalıyız.                                                                                                                           E-Alah’ın bizi daha güzel/yakışıklı yapmasını istemek.

S-3-İnsanlar,Alah’ın şaheseridir. Allah,O’na, bir kiraz yedirmek için koca koca kütlelere sahip gezegenleri boşlukta çarpışmadan,yakıtı bitmeden ,gürültü çıkartmadan güneşin etrafında döneceği sistemi kurmuştur ve bunu yasin suresi 38 “ Güneş de kendi yörüngesinde akıp gider. “vs ayetlerde belirtmektedir.Bu cümleyi en iyi anlatan cümleyi bulunuz.                                       A.İnsana Allah çok değer vermiştir. Bundan dolayı her insan değerlidir.                                       B- Kur’an ı Kerim insanların,evreni,bitkileri  araştırmasını ister.                                                                                          C-Eğer sanat eseri varsa ;sanatkar da vardır ve sanatkar kendisinin eserlerinden tanınmasını istemektedir.Bunu anlamak içinde araştırmak  ve Allah’ın evrende ki gücünü,sanatını  görmek gerekir                                                   .                                                                                          D-Allah 7.yuzyılda güneşin yörüngesi olduğunu haber vermiştir.                                                                                                                                                                                                                                E-Allah bu ayetle güneşi ve gezegenleri araştırarak bilime ulaşmamızı istemiştir.

S-4- I. Isıtılan metallerin genleşmesi II. Suyun 100 derecede kaynaması III. Atılan bir cismin yere düşmesi Burda hangi yasadan bahsedilmektedir?                                                                                                          A) Kimyasal       B) Biyolojik           C) Fiziksel             D) Toplumsal           E)-sosyal

S-5-“Gece ve gündüzün peş peşe gelmesinde, Allah’ın göklerde ve yerde yarattığı her şeyde, Allah’a karşı sorumluluk bilinci taşıyan bir toplum için ibretler vardır. ” (10/Yunus suresi, 6) Yukarıdaki ayette verilmek istenen mesaj nedir?                                                                                                                                                                                                                                              A) Gece ve gündüz peş peşe gelmektedir.                B) İnsan, varlıklar üzerinde inceleme yapıp, onların yaratıcısı ve kendi yaşamının amacı hakkında düşünmelidir.                                                                             C) Allah gökleri ve yeri yaratmıştır.                            D) Her şeyde bir ölçü vardır.                            E) Gece ve gündüzün peşpeşe gelmesinin sistemini Allah yaratmıştır.

 S-6-  ”-… Akıllarını kullanmayan, gelişmeyen, cehaletten kurtulmayan fertlerin ve toplumları, Allah kirli, pis, cahil, kötü hayat ve ceza görecekleri bir hayatın mahkûmu yapar!“(Yunus suresi 100 .ayet.) Bu ayetin vurgulamak istediği asıl amaç nedir?                                                                                                                                                                                                                              A.İnsanlar,Evreni akıllarıyla çözmelidir.                                                          B-Aklı kullanmak farzdır.                                         C-Aklımızı kullanmaz sak kötü hayat yaşarız                                                                    D-Evreni yaratan (programlayan-sistemini kuran…)güç,Bu sistemin ve yapının akıl ürünü olduğunu ve denge düzenlerle yaratıldığını bunu da ancak aklını kullananların çözebileceğini vurgulamak istemektedir.                                                                                                                                                                                                                                                                                                  E-.yuzyıldan 16.yuzyıla kadar islam doğru ve bilimsel anlaşıldığında Müslümanlar ,medeniyette bilimde hep ilerde olmuşlardır.                                                                                                       S-7-“Peygamber efendimiz as “Irmak kenarından dahi abdest alsanız suyu israf etmeyiniz” buyurmuştur.Bu hadisin içeriğine ters düşen şıkkı bulunuz                                                                                         A-Abdest alırken dahi suyu israf etmememiz emredilmiştir.                                       B-kaynakların sınırlı olması sebebiyle dengeli kullanımı emredilmiştir                                                                                      C -Bu hadis Müslümanların ekonomik hayatlarına bir ölçü/prensip getirmiştir.      D-Yiyiniz içiniz fakat israf etmeyiniz                                                                                                                  E-Eğer kazancınız çok ise ve kaynakları fazla kullanmak gelirinizi fazla sarsmıyorsa aşırı kullanmaya izin verilmiştir.

S-8- "Ey insanlar!"Kadinlarin haklarini gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanizi tavsiye ederim. Siz kadinlari, Allah'in emaneti olarak aldiniz ve onlarin namusunu kendinize Allah'in emriyle helal kildiniz. Sizin kadinlar üzerinde hakkiniz, kadinlarin da sizin üzerinizde hakki vardir. Sizin kadinlar üzerindeki hakkinizi; yataginizi hic kimseye cignetmemeleri, hoslanmadiginiz kimseleri izininiz olmadikca evlerinize almamalaridir. Eger gelmesine müsade etmediginiz bir kimseyi evinize alirlarsa, onlari, yataklarinda yalnız burakınız . Kadinlarin da sizin üzerinizdeki haklari, meşru örf ve adete göre yiyecek ve giyeceklerini,tedavi,barınma vs lerini  temin etmenizdir.”Veda hutbesi(İnsan hakları bildirgesi ) Bu insan hakları bildirgesine göre aşağıdaki seçeneklerden hangisi yanlıştır.                                                                                                                                                                                                                                          A-Zengikadınların bakım,tedavi,giysi,yeme içeme …vs.ihtiyaçlarını  erkeğin karşılama zorunluluğu yoktur.                                                                                                                                                           . B-Ey,İnsanlar:ibaresi bu insan hakları bildirgesinin tüm insanlığa hitap ettiğini gösterir.                   C-Peygamber efendimiz”Kadın erkeğin gelincik çiçeğidir”buyurmuştur.                                                            D-Kadınların,yiyecek ,giyecek vs masraflarını karşılamak kocanın sorumluluğundadır.                                                                                                                                                                        E-Erkeklerin kadınlar üzerinde ki bir hakkı da, kocasının istemediği ;ya da Evin hanımına karşı içinden gizli duygular beslediği ve durumun kötüye gittiğini sezdiği adamları, karısının eve almamasıdır.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      S-9- İSRA Suresi 44. ayeti “Yedi gök, yer ve bunlarda bulunanlar O'nu tesbih eder; O'nu hamd ile tesbih etmeyen hiçbir şey yoktur; fakat siz onların tesbihlerini anlamazsınız.”Burda anlatılanlara uymayan şıkkı bulunuz.                                                                                                                                                                                                                                      A-Evrende ki her varlık kendisine yüklenmiş plan ve programı yaparak ,Allah’ı teşbih eder(kendi ibadetlerini böyle yaparlar)                                                                                                                                b-Bilim yoluyla onların namaz kılmadıklarını  biliyoruz O  halde Bu varlıklar ibadet ediyorlar diyemeyiz .                                                                                                                                                             c-Evrende ki her varlık Kendi lisanı halleriyle Allah’ın kendilerine yüklediği görevi yaparlar,Sanki,Ey akıllı insan sende bu koroya katıl denilmek istenmiştir..                                                                        d-Allah,bilimin olmadığı zamanlarda 7 katmanlı gökten bahsetmiştir. Bu da bize ,Kur’an-ı Peygamber efendimizin yazmadığını  gösterir.                                                                                                                                                                                                                                    E-Taşın ibadeti  sert olmak,toprağın  ibadeti,kazılmaya,işlenmeye uygun olmak,gezegenlerin ibadeti,yörüngelerinde dönmek..

S-10-Tanım:”İbadet,Allah’ın yapınız dediği her güzel davranışı yapmak;Yapmayınız dediği şeylerden uzak durmaktır”Bu tanıma uymayan şıkkı bulunuz!                                                                                                      A-Peygamberimiz”Bir talebe,ilim öğrenmek için yola çıkarsa Allah yolundadır” buyurmuştur.                                                                                                                                                                              B-Peygamberimiz”Atıcılığı(atıcı özelliği olan bir aleti-makinayı kullanmayı vs.) ,biniciliği(zamanına göre binmeyi öğrenmek gereken bir bineği kullanmayı öğrenmek),yüzücülüğü öğreniniz buyurmuştur.                                                                                                                                                                                                                                                                                                         C-Peygamberimiz hanımına bağıran birine”Onda sevmediğin bir davranışı öne çıkararak ona bağırma;zira onda sevdiğin başka birçok güzel özellikler vardır”demiştir                                                              D-Peygamberımız”Bir saat düşünmek,bilgi üretmek,evreni varlığı çözmeye çalışmak, bir yıllık nafile ibadetten iyidir “buyurmuştur.                                                                                                                                                                                                 E-Bir kediyi hapsederek açlıktan  ölümüne sebep olan bir kadının Cehenneme gideceğini peygamberimizin haber  vermesi.

S-11-“Musamaha etki sende göresin”-“Sabah uykusu rızka engeldir”Hadisi şerifleri ile bağdaşmayan şıkkı bulunuz.                                                                                                                                    A- “Allah,kişiye çalıştığı kadar karşılık verir”(Necm suresi 39.ayet)                                                               B-Peygamberimizin torunlarını öptüğünü göre  adam”Benim 10 çocuğum var birini öpmedim”dediğinde,Peygamberimiz O’na”Allah,senin kalbinden merhameti Aldıysa  ben  ne yapayım,merhamet etmeyene merhamet edilmez”buyurmuştur.                                                                                                                      C- İnsanların Kişiliklerinin şekillendiği zamanlarda hata yapma lüksleri vardır.                                                                                                                                                                                                           D-Peygamber efendimiz”Müslüman,bir delikten iki kere ısırılmaz”buyurarak müsamahanın kötüye kullanılmasına karşı bizi uyarmıştır.                                                                                                           E-Müslüman müsamahalı davranmalı ve sağ yanağına vurana öbür yanağını cevırmelı,çeketini isteyene gömleğini de vermeli

S-12-Peygamberler,halkı dine(İnsanlığın değişmez doğrularına...) davet ettiğinde zamanlarının bazı, put ticareti yapanları,insanları sömürenleri,köle satanlar,yanlışlıkları doğru kabul eden ve insanların kazançlarından haksız kazanç elde edenler,islama ve doğrulara dahil olmayı kibirlerine yediremeyenler  karşı çıkmışlardır.                                                                                        

        .Peygamberimizin amcası put ticareti yapıyordu,Hz İbrahim’in babası Azer, put ticareti yapıyordu.Firavun,İnsanları sömürüyor,köleleştiriyor ve halka zulmedıyordu.Lut kavmi,eşcinsellik sapmışlıklarına düşmüştü, kendilerini uyaran Lut (as) ye karşı çıkmışlardı.İslama(Doğruların ve İnsan zihninde ki güzelliklerin paralelinde gelen dine ) Ve onun önermelerine mantıksal  ve evrensel doğru bilgi  ve kanıtlarla  karşı  çıkamayan  ve Onun önermelerini mantıksal kanıtlarla çürütemeyenler,O’nun peygamberine deli  ,soyu kesik vs  demişlerdir.İslam’a karşı çıkan  ve yayılmasını  engellemek  isteyen bazıları da “Ben halk  ile nasıl bir olurum?”diyerek karşı çıkmışlardır. .Burada anlatılanlar dan çıkarılamayacak sonuç hangisidir.                                                        A-Peygamberimize karşı çıkanların,İslam a inandıklarında;kızlarını gömmelerinin,tefecilik yapmalarının  yasaklanacağını bilmeleri ,                                                                                                                                                                                           B-Doğruları anlatanları, çıkar sahipleri halkın gözünden düşürmek(Kamuoyu oluşturmak) için kötü kavramlarla isimlendirebilirler.                                                                                                                            C-İslama karşı çıkanlar hep çıkar sahipleriydiler.                                                                                                                                                                                                                                                                             D-İnsanları sömürenler ,İslamın yayılmasına karşı çıkmışlardır ,                                                                                                                                                                                                                                                   D-İslama karşı çıkanların bir kısmı ticaretlerinin ellerinden gideceklerinden korkanlardı.                                                                                                                                                                                      E-Dine karşı çıkanlar bazen,bu karşıtlıklarını gizleyerek ,Doğruları ters yuz ederler.

S-13-“DAVRANIŞLARI,İBADETLEŞTİREN NİYYETTİR” Bu hadisin içeriğine aykırı seçeneği işaretleyiniz.                                                                                                                                                                  A-Yemeğe içmeye başlarken besmele çekmek:Bu gıda ve vitaminleriyle,rengi,kokusuyla,tadı,vitamin değeriley ,ambalajıyla farklı meyve ve sebzeleri yaratan Allah’ı hatırlamaktır                                                                                                                                                                  B-Banyo ya,havuza,denize vs…girmeden ağzımıza burnumuza su vermek ve niyet ettiğimizde; gusül abdesti alma sevabı kazanmış oluruz.                                                                                                      C-Anne babaların işlerine giderken,”Allah,helalinden ve temiz kazanç sahibi olun”buyurduğu nu aklından geçirerek işe gitmesi ,                                                                                                                              D-Her iş,meslek ve branş sahibinin “Allah beni görüyor”düşüncesiyle işini yapması                                                                                                                                                                                                 E-Batılıların teknoloji ve gücü ele geçirdikten sonra bu güçleriyle çalışarak sömürge ve katliamlar yapması sonucunda zenginleşmeleri

S-14-Peygamberimiz,Mekke de Toplumu değiştirip dönüştürmek için”Dar’ul Erkam”isminde  bir ev tutmuş ve burada eğitim öğretime başlamıştır.Burada “hizmetçileriniz kardeşlerinizdir,yediğinizden yedirin,giydiklerinizden giydirin,kimse kimsenin malını akıl oyunları ve zorbalıkla almasın,tefecilik haramdır…”gibi eğitim öğretim faaliyetlerinde bulunuyordu.Bunu haber alan Mekke’nin ileri gelenleri(çıkarları bozulacaklar) burayı basıp herkesi tartaklamış ve burayı  kapatmıştırlar.Peygamberımız başka evler de tutsa ve bunları yaymaya çalışsa da Mekke’nin iler i gelenleri oraları da basıp insanları tartaklamışlardır.Mekke de eğitim öğretim imkanı kalmadığından Medine de Eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmek için Peygamber as.Medine ye hicret etmiş,Medine ulaştığında, ilk yaptığı iş “ Asha-bı SUFFE “okulunu kurmak olmuştur. .”Burada anlatılanları en kapsamlı ifade eden cumleyı bulunuz.      A-İslam okumaya öğrenmeye büyük değer verır;Zira Kişinin dinini yaşaması için bile bilim bilmesi gerekir .                                                                                                                                                                B-Peygamberimiz Mekke den müşriklerin baskısından kurtulmak için ayrılmıştır,Oruç tutmak için  astronomi bilmek gerekir Yani b-ilimsiz din olmaz.                                                                                                                                                                                                    C-Eğitim öğretim için vatanından ayrılan peygamber bize,Eğitim öğretim olmadan Müslümanlığın guzellıklerı anlaşılamaz konusunu n önemini göstermek için hicret etmiştir.                                                                       D-İslam,okullarda ve sistemli şekilde öğretilirse ;istenilen doğru sonuçları  verir ve öğrenilir.                                                                                                                                                                                                                        E-İslam da ilim,görgü öğrenmek her Müslümana farzdır  ve  önemlidir.

 S-15-Bakara suresi195.ayet” Allah yolunda harcayın. Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın. Yaptığınızı en güzel yapın; Allah, İşlerini en güzel yapanları sever.” Bu ayetten çıkarılamayacak sonuç hangisidir?                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    A-Araçları yersiz ve gereksiz aşırı süratli  kullanarak kendinizi tehlikeye atmayınız!                                                            B-İşlerini en güzel yapmayanlar haram para kazanmış olurlar.                                                                C-Her birey olarak Müslüman,yaptığı işi ;Yapabileceğinin en iyisi olarak yapmaya çalışır ;Böylece Müslümanlığın yaşandığı toplumlar gelişmiş toplumlar olurlar.                                                                                            D-Ağır çekimli ölüm sebebi ,sigara vs de kişinin kendi kendisini tehlikeye atmasıdır.                                                                                                                                                                                                                                  E-İnsanlar,işlerini doğru ve güzel yapmazlarsa başkalarının ve toplumun işlerinin aksamasına ,geri kalmasına veya birilerinin ölümüne sebep olabilirler.(Mimarlar ,mühendisler ustalar,işlerini  güzel yapmazlarsa ,depremlerde yapılanlar çöker  ve ölümler yaşanır,harcanan  emek,malzeme boşuna  gider…)

 S-16-“Allah çaresiz hiçbir hastalık yaratmamıştır” Peygamber efendimiz sav bu hadisiyle bilim adamlarına ve tabiplere hangi  motivasyonu  kazandırmak istemiştir.                                                             A-Bilim adamları ve doktorlar,çaresiz hastalık ,diyerek çalışmayı ve araştırmayı bırakamazlar.                                                                                                                                                                                         B-“Ben Allah rızası için bilimsel çalışmalar ve araştırmalar yapıyorum ve hastalıklara çare arıyorum”diye düşünerek mikroskobun başında veya muayene hanesinde çalışanların bu davranışları, ibadettir.                                                                                                                                                                                                                                                                                              C-Doktorlar,Çok acı çeken ve çaresiz hastalığa yakalanmış hastalara ötenazi yaparak hastanın acılarını dindirirler,                                                                                                                             D-Allah ,hastalığı yarattığı gibi çaresini de yaratmıştır.Bundan dolay ı araştırmak gereklidir.                                                                                                                                                                                                                                    E-Bu hadis dindar doktor ve tabiplere motivasyon kaynağı olur.

 S-17-“Allah hiçbir zararlıyı bize emretmediği gibi hiçbir yararlıyı da yasaklamamıştırAncak dinde Akıl önemlidir Ama Kuralları Allah belırler.Örneğin domuz eti,:1-Yapılan araştırmalar, hayvan etleri arasında en çok domuz etinin insana hastalık bulaştırma özelliğine sahip olduğunu ortaya koymuştur. Domuz eti, yağ dokusu ve elementleri bakımından diğer hayvan etlerinden farklıdır. Hangi domuz cinsi olursa olsun bunların etlerinde kolesterin, yağ asitleri, kükürt, histamin, büyüme hormonları oldukça fazladır. Domuzdan başta trişin hastalığı olmak üzere domuz şeridi. domuz yılancığı, domuz vebası, domuz gribi, kuduz, şarbon, ruam, şap, tüberküloz bulaşır.vs…İçki,Kumar,dedikodu vs de böyledir”.O halde İslam için aşağıdakilerden hangisi söylenemez!                                                                                                                                                                                                                                                                                                A-Bütün varlığın ve insanın tasarımcısı Allah olduğu için,O’na neyin yararlı neyin zararlı olduğunu ,Allah belirlemiş ve O’na kutsal kitaplar göndererek yol göstermiştir.                                                                   B- Domuz etinde ki zararlar giderilirse Domuz eti helal olabilir..                                                                                                                                                                                                                                                                  C-Allah insanın psikolojik ve biyolojik özelliklerini bildiğinden Emirlerini insanın bu özelliklerine paralel olarak göndermiştir.                                                                                                                                     D-Necip Fazıl Kısakurek’ın dediği gibi,”Benim isteğimle Allah’ın isteği çelişiyorsa Konu kapanmıştır.                                                                                                                                                                  E-Allah kötü ve pis şeyleri yaratmıştır ancak insana akıl vermiştir,ki kötü pis şeyleri seçmesin                                                                                                                                                                                                        S-18-“ Ey iman edenler! Hayat verecek şeylere sizi çağırdığı zaman, Allah ve Rasul’üne uyun. Allâh (senin beynindeki var olan sistemiyle) kişinin bilinci ile kalbi arasına girip engel olur. .”(Enfal suresi 24 .ayet ) Bu ayette vurgulanmak istenen asıl gerçek hangisidir?                                                                                                                                                                                                          A-İnsan, Allah’ın emirlerini titizlikle uygularsa;Allah da kötülükler ile O,insan arasını ayırır                                                                                                                                                                                                                  B-“Ey iman edenler”İfadesi İslama inanmış insanlara yönelik olup onlara bir gerçeği anlatmak ve dikkat çekmek içindir                                                                                                                               C-İslamın kuralları bireysel,ailesel ve toplumsal olarak insanlara hayat vermiştir/verecektir.                                                                                                                                                                                                      D-Allah’a ve resulüne uymanın doğal sonucu olarak kötülüklerden uzaklaşmış birey ve toplum oluşur ve hayat bulan toplumlar ortaya çıkar                                                                                  E-İnsanlar yanlış davranışları bilinçsiz yaparlarsa günah olmaz  ve sorumlu  da tutulmazlar.

19-Peygamberler insanlığın ilk öğretmenleridirler ve bütün peygamberler insanlığı görgü,kültür,ilim,medeniyet,vs. konularında geliştirmek için  gelmişlerdir.Örneğin,İdris as.,İnsanlığa terziliği ve giyim sanatını öğretmiştir. Davut peygamber,İnsanlığıa,demiri kullanmayı ve ondan alet edavat yapmayı öğretmiştir.İsa peygamber marangozluk ve tıp bilimini öğretmiştir.Buradan hareketle ulaşılamayacak şıkkı bulunuz!                                                                                                                                                                                                                                     A-Peygamberler Müslümanların önderi ve rehberidirler.                                         B-Müslümanlar da sanat,ilim,bilim dallarında usta olmalıdırlar,Itri,Dede efendi,İbni sina gibi                                                                                C-Bilim,iyilerin elinde olmazsa;İnsanlığın başına bela olur.                                                                                                                                                                                                                             D-İnsanlığın gelişmesine katkıda bulunmak İslamın tek amacıdır                E-Bugünkü demir sanatıyla üretilmiş her şeyin temelinde davut peygamberin başlattığı ilk hareket vardır.

S--20- İSLAM HUKUKU  Alanında sistemleştirilmiş kitaplardan biride" MECELLE"  dir.Bu kitapta”   Meşekkat,teysiri celb eder”Meşakkat:Zorluk ,Teysir:Kolaylık,  Celb eder:Çeker,getirir.  Anlamına  gelir.Bı  hukuk  kaidesine  uyan en kapsamlı ifade  hangisidir                                                                                                                                                                                                                A-“Ayette  her zorluğun  sonunda  kolaylık  vardır”buyrulur.                                                                                                                                                                                                                                       B-Her çıkışın bir  inişi vardır.                                                                                                                                                                                                                                                                                                           C-Hasan el Benna”Yarınlar,yorgun ve bezgin  kimselerin değil;Rahatından  fedakarlık yapanların olacaktır.”demiştir.                                                                                                                        D-Tozu dumana katmayanlar tozu dumanı  yutarlar ,                                                                                                                                                                                                                                                                  E-sıkıntı  ve zorluklar insanı geliştirir  ve iradesini  sağlamlaştırır.

s-21-“islam dinin de beş şey dokunulmaz ve kutsaldır: 1-Nefsin (canın) korunması 2-Aklın Korunması 3-Dinin korunması 4-Neslin korunması 5-Malın korunmasıdır.”Bu cümleyi en iyi anlatan şıkkı bulunuz.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          A-İnsan, kendi canını tehlikeye atacak davranışlarda bulunamayacağı gibi başkasının canını da tehlikeye atacak fiillerde bulunamaz. Yüce ALLAH Kur’an da “Kendinizi öldürmeyin”buyurmuştur                                                                                                                                                                                                                                                                                                B-Bundan dolayı aklı giderici  ve keşifler yapmasını engelleyen,aklın ölçme biçme ve sentezleme  yeteneğini kaybettiren her şey dinde haramdır.                                                                                                                                   C- Dinimizin mesajını iyi anlamalı ve ona göre hareket etmeliyiz. Dini korumak onu Bidat, hurafe ve tahriften uzak tutup dosdoğru bir şekilde yaşayıp yaşatılması için çaba göstermekle mümkün olur.                                                                                                                                                                                                                                                                                                     D-Kendinizi tehlikeye atmayın,Mallarınızı  aranızda haksız yollarla yemeyin “Kim bir başkasının malını haksız yere aşırırsa ötede ALLAH’IN gazabıyla karşılaşır.”                                                                                                   E-Sağlıklı, nitelikli bir nesil yetiştirmek geleceğimiz açısından son derecede önemlidir. Yetiştireceğimiz nesil kötü akımlardan uzak, eğitimli, şuurlu, vatanına ve milletine faydalı sorumluluk sahibi, hayırlı nesiller olmalıdır.

S-22- “Bir şeyin bulunduğu hal üzere kalması asıldır.” Bu Mecelle kuralına göre değişik olan şıkkı  bulunuz.                                                                                                                                                                                   A-Geçmişte sabit olduğu kesin olarak bilinen bir şeyin, aksine bir delil bulunmadıkça geçmişteki haline itibar edilir.                                                                                                                                                                          B- Kayıp kişinin hayatta olduğu geçmişte kesin olarak bilinmekte iken, öldüğüne dair kesin bir delil bulunmadıkça hayatta olduğu kabul edilir.                                                                                                                                                                                                        C-Bulunduğumuz hali değiştiririrsek;bulunduğumuz ve sahip olduklarımızdan olabiliriz                                                                                                                                                                                                      D-Kişinin ölümüne dair kesin bilgi elde edilmedikçe, malları mirasçılarına paylaştırılamaz.                                                                                                                                                                                               E-Suçu ispatlanmadıkça herkes masumdur                                                                                                                                                                                                                                                                                                           S-23-“Ezmanın tegayyürü ile ahkâmın tegayyürü inkâr olunamaz.” Ezman: Zamanlar,Tegayyür: değişmek,Ahkam: Hükümler      Bu önermeye aykırı  düşen şık hangisidir.                                                                                                                                           A- Gasp edilen malın menfaati,onun tazmin  edilmesidir.                                                                                                                                                                                                                                         B-İslam dini  son din  olmasından dolayı huükümleri de elastikidir;bundan dolayı peygamber efendimizden sonraki zamanlarda karşılaşılan sorunlara cevap verilecek  yapıyı içermektedir.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            C-Kredi kartıyla kurban alınması konusu İslam da belir tilmediğinden Kredi kartıyla kurban alınmaz                                                                                                                                                                                              D-Kur’an ı kerimde kapsayıcı  ayetler vardır bunların içerikleri  sonraki  asırlara göre yeniden  yorumlanabilir.                                                                                                                                                                   E-İnsanlar geliştikçe karşılarına yeni sorunlar çıkacaktır;bunlar ıda istişare (danışma) ile çözerler

S-24- “Varlıkta bir şeye tabi olan, hükümde dahi ona tabi olur.”ilkesinin kapsamına girmeyen şık hangisidir?                                                                                                                                                                                    A-Satın alınan kilidin anahtarı kilitle birlikte verilmelidir.                                                                               B-Araçlar/binekler satılırken teyblerini sahibi alabilir.                                                                                                         C--Sütü için alınan ineğin kendi sütünü emen yavrusu.                                                                                  D-Satılan gebe hayvanın karnındaki yavrusuyla satılır.                                                                                                           E-Eşek semeriyle satılır.

S-25-“Birisini aşırı öven kişiye peygamberimiz onun boynunu kırdın”demiştir.Burada anlatılanları en doğru ifade eden şıkkı bulunuz.                                                                                                                                 A-İnsanlar,övüldüğünde doğru düşünemeyebilirler.                                                          B-Eksiklerini  göremeyenler gelişemezler                                                                                                                          C-Öven kişi övdüğü kişinin fiziken boynunu kırmış olmaktadır                                          D-Övülen insanlar ,bundan sonraki davranışlarını övenin beğeneceği şekilde yaparak adeta O’nun emirlerini dinler  hale  gelirler .E-Peygamber efendimiz,Dalkavukların yüzlerin toprak  saçınız”buyurmuştur.

S-26-İslam dini son dindir;Bundan dolayı insanların her zaman ve yerde karşılaşacakları sorunlara yönelik genel geçer kurallar koymuştur. Bunlardan bir tanesinde Peygamber Efendimiz as.”YOLUN HAKKINI VERİNİZ”buyurmuştur.Bu hadisi kapsamayan şıkkı bulunuz .      A-Yoldan  geçme hakkı öncelikli olanlar,yollarda işleri uzun sürsede bitirdikten sonra diğerlerine kullanma hakkı vermelidirler           B- Aracıyla  Yolda durarak yoldan geçenlerin geçişini  engellemek ,                            C -Yollarda makas/slalom yaparak  araç  kullanmak      D-İnsanların,Allah,eğitim,para kazanma,helal kazanma  vs yollarına  engel olunmamalıdır.   E-Müslümanlar,yollarını sağlam,geniş ,güvenli ve geleceğe  dönük yapmalılar    

 

Bu haber 580 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

11 Seviye Sınavlar

11 KADER ile ilgili SORU ÖRNEKLERİ

11 KADER ile ilgili SORU ÖRNEKLERİ SInav soruları

DİNİN FARKLI YORUMLANMASI 11 LER İÇİN TEST

DİNİN FARKLI YORUMLANMASI 11 LER İÇİN TEST Testi 11. SINIF DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ İslam Düşüncesinde Yorumlar -

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

GALERİ

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 57
Haber 1107
Yorum 117
Haber Okuma 2171490
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi