BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

"KADINLAR TARLANIZDIR"İFADESİ NE ANLAMA GELİYOR?

Tarih 26/Şubat/2017, 17:07 Editör BİLGE BİLGE

AYETTE Kİ "KADINLAR TARLANIZDIR"İFADESİ NE ANLAMA GELİYOR?

Kuran’a Göre Kadınlar Erkeklerin Tarlası mı ?

     Allah’ın kelamı Kuran’da hayatla ve insan vicdanıyla çelişen hiçbir anlatım veya benzetme yoktur. Çünkü Kuran zaten tüm evreni ve bizi yaratan Allah’tan gelen bir mesajdır.

Bu konuda yapılan eleştirilerin altında tabi ki, Kuran dışı kaynakların etkisiyle oluşturulmuş ‘Kadın’ imajının etkisi vardır. Ayette TARLA olarak Türkçeye çevrilen حرث kelimesinin klasik sözlüklerdeki ( Müfredat ve Lisan-ül Arab gibi ) öncelikli anlamı KÜLTÜR dür. Yani klasik olarak ayetin meali şu şekildeyken: . [Bakara Suresi (2/223]

Kadınlarınız, (tohum ektiğiniz) tarlalarınızdır. Tarlanıza dilediğiniz gibi varın. Kendiniz için geleceğe hazırlanın. ALLAH’ı dinleyin ve onunla mutlaka karşılaşacağınızı bilin. İnananlara müjde ver.

Ayette HARS kelimesinin öncelikli anlamı olan KÜLTÜR kullanıldığında anlamı şöyledir :

Kadınlar toplumun kültürü ve yeşerdiği yerdir!” O halde kadınlarınıza “kendinizi göreceğinizi bilerek” yaklaşın. Kendiniz için geleceğe hazırlanın.“

      Kadınlarınız SİZİN tarlanızdır” mealinde çevrilen Bakara 223.ayette geçen “siz” vurgusu “erkeklere işaret etmez. SİZ’den kasıt bütün toplumdur. Erkek merkezli anlamlandırmalarda bu şekilde düşünülmediğinden , bu ayet cinsellik içeren bir gözle açıklanmaya çalışılmış ve vahim bir hataya imza atılmıştır. Oysa her toplumda , o toplumun genel seviyesini ve gelişmişlik ve uygarlık seviyesini en basit haliyle gözlemlemenin  yolu o toplumda yaşayan kadınların durumuna bakmaktır.

    

Kuran’da güzel bir bitkiye benzetilen kadınlar, sosyal hayatta da gerçekten o toplumun hem kültürüne maddi olarak katkı verirler ve hem de ayette HARS kelimesinin diğer bir anlamı olarak da bir TARLA gibi gelecek nesillerin yetişmesi adına çok büyük vazifeler alırlar. Toplumun dışına itilmiş, iş ve sosyal hayatta yeri olmayan kadının bu görevi yeterince yapamayacağı açıktır. Ayrıca yeterince eğitim ve kültürden nasibini alamamış kadının kendi çocukları için ilk ve en önemli kültür ve ahlak öğretmeni olması işini de yapamayacağı da çok açıktır. Özetle KADIN gelecek nesilleri yetiştiren bir TARLA ve toplumun KÜLTÜRÜDÜR.

Ayrıca tarla kavram olarak , Arap dilinde ne ifade eder , onu da düşünmek gerekir. Birçok bölgesi uçsuz bucaksız çöl olan bir coğrafyada yaşayan insanlar için, tarla ; hayallerde bile canlandırması zor, çok değerli anlamındadır.

Kadınlar ekindir; tarladır / kültürdür

Âyetteki, Kadınlarınız sizin için bir ekindir/kültürdür buyruğu, üzerinde durulması gereken bir ifadedir. حرث – hars kelimesi, hem “tarla; ekin”, hem de “kültür” anlamına gelir. Bilindiği üzere kültür, “Tarihsel, toplumsal gelişme süreci içinde yaratılan bütün maddi ve manevi değerler ile bunları yaratmada, sonraki nesillere iletmede kullanılan, insanın doğal ve toplumsal çevresine egemenliğinin ölçüsünü gösteren araçların bütünü. (TDK)” demektir. Buna “biyolojik ve sosyolojik kültür” de diyebiliriz. Zira kadın, biyolojik bir tarla gibidir. Tıpkı bir organizmanın, biyo-kimya laboratuarında çeşitli evrelerden geçirilerek amaca uygun hâle getirilmesi gibi, kadında da yumurta ve sperm, önce embriyon, sonra et parçası, sonra kemikler ve onlara et giydirilme, sonra da bebek oluşmaktadır. Bebeğin doğumundan sonra da kadınların sosyolojik kültür/tarla olma fonksiyonu devreye girer; çocuklarına toplumun manevî değerlerini [dinî inanç ve ilkeleri, davranış ve düşünüş biçimlerini, düşünce ve sanat varlıklarını] yavaş yavaş öğretir ve gelecek kuşaklara aktarır. Kısaca kadın, maddî bakımdan ana olduğu gibi, sosyolojik açıdan da anadır.

http://kurandaceliskiolmaz.com/kuran-a-gore-kadinlar-erkeklerin-tarlasi-mi/


Bu haber 605 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

AİLE VE DİN

İSLAM DA NİŞAN VE NİŞANLANMA!

İSLAM DA NİŞAN VE NİŞANLANMA! Nişan ve nişanlılık devresi nasıl olmalıdır? Tarafların görüşmelerinde ölçü ne olmalıdır?

İSLAM VE AİLE KURUMU 11 SINIFLAR

İSLAM VE AİLE KURUMU  11 SINIFLAR DEĞERLER VE AİLE VE AİLENİN ÖNEMİ

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

GALERİ

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 57
Haber 1129
Yorum 116
Haber Okuma 2384317
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi