BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

HZ MUHAMMED'DEN SEÇME SÖZLER (11.SINIF İÇİN)

HZ MUHAMMED'DEN SEÇME SÖZLER (11.SINIF İÇİN)

Tarih 02/Mart/2017, 10:10 Editör BİLGE BİLGE

11.SINIF DİN KÜLTÜR VE AHL.BİLGİSİ DERSİ MÜFREDAT VE KAPSAMINA UYGUN SEÇME HADİSLER

HZ.MUHAMMED (S.A.V) ‘NİN,HAYATIMIZA YOL GÖSTEREN HADİSLERİ 11.SINIFLAR

11 HADİRLER  II 50 TANE(Peygamberi-Kur an ı anlama-islam akıl-Farklı yorumlanma-Değerler-erdem kazandırma-Öncekileri Özetleme)   I.DÖNEM  İÇİN

       1-”Her zaman Düşmanlarınızdan üstün savaş araç gereçleri hazırlayınız”                                                                                                                    Açıklama:-Tozu dumana katmayanlar,tozu dumanı yutar-düşmanı korkutmak için,adaleti sağlamak için-teknoloji,bilgi iyilerin elinde olmazsa gelecek felaket olur.

2- Dikkat edin,Gözler kör olmaz,Akıllar(kalpler)kör olur” 

      :Açıklama: --İnsanlığın  problemleri:Trafik,sanayide geri kalmışlık,ilkellik,çukur-bozuk yollar,enflasyon,kapkaç,rüşvet vs değildir.Asıl sorun bilinç-akıl tutulmasıdır,akılların atıl hale getirilmesi,tek düze düşünmesi,kalıplarla düşünmesi,düz mantığa sahip olmasıdır.--( -Stockholm sendromunu bilir misiniz? Değişim talebi ?- işletme körlüğü ---Kalp Kör Olduktan Sonra Gözlerin Görmesinde Hiçbir Fayda Yoktur.Hz.Ali--ÖYLE GÖZLER GÖRDÜM Kİ; BAKAN BİRER KÖRDÜLER,NE YAZIK Kİ; GERÇEĞİ, MUSALLADA GÖRDÜLER... demiştir.

3-“Allah aşağı indiremeyeceği hiçbir şeyi yukarı kaldırmaz”  

        Açıklama. -"Baş Olanlar Övünmesin Ne Gelirse Başa Gelir, Dizler Yere Değer Amma, Baş Dönerse Taşa Gelir ..!"--Yüksektekiler,aşağıdakiler kadar güvende değillerdir.-       -Yükselirken yanından geçtiklerinize iyi davranınız;tekrar geçebilirsiniz.--Fırtınalar yükseklerde hızlı eser.-Yükselmek değil;orada kalmak zordur.-Nereden geldiğini unutursan;Hatırlatma sert olur.(Vezir ve padişah-yamalı elbise hikayesi)-İnsanın yaşam seyri:Bir şeyin en güçlü olduğu dönem,zevale başladığı dönemdir.--Ey İnsan Kaf dağı kadar Yüksekte olsan da, Kefene Sığacak Kadar Küçüksün...unutma her şeyin bir hesabı var üzdüğün kadar üzülürsün..--Büyük görünenler,küçülmüştür;büyük görünme ki büyüyesin..--Hiç bir zaman çıktığın kapıyı hızlı çarpma geri dönmek isteyebilirsin....- Yükseklerin cazibesine kapılıp;Tepetaklak gittiği yerden aşağılara düşenler ,bu hadise uymayanlardır..                                                                                                                                                                        

   4 -“Siz Allah ın emrettiklerini yaptığınız sürece üstünsünüz,eğer bunlardan vazgeçerseniz ezilir horlanırsınız”

       :-Açıklama:Dostlarıyla dalaşanlar,düşmanlarıyla savaşamazlar;düşmanlarıyla savaşanlar ise;dostlarıyla dalaşmazlar.----parmak ayı gösterirken parmağa değil de aya bakmak gerekir..

5- İki günü eşit olan zarardadır(Çalışma)                     

                   Açık:--Beyin kontrolününün koşuşulduğu dönemlerde ne ile uğraşılır?-Düşündürücü ve hikmetli sözlerle ruhlarınızı dinlendirin. Zîrâ bedenlerin yorulduğu ve zayıfladığı gibi ruhlar da yorulur. HZ. Ali (R.a)                                                                                                                                                              

6 -"Affı, kolaylaştırmayı prensip edin, iyi olanı emret ve cahillere aldırış etme! "                                                                                                                                                      7-"Eğer şeytandan gelen bir dürtmeye, bir kışkırtmaya uğrayacak olursan Allah'a sığın. Çünkü O, her şeyi işiten ve her şeyi bilendir. "araf199 ktp 98  

  8-“İşlerin iyisi orta(dengeli) olanıdır”

       (ÇALIŞMA) :--Davranışta,konuşmada,araç kullanırken(kurallara uyma),sevgide,işte güçte,Ailemize hizmette,ibadette,yürümede,düşmanlıkta,temizlikte,…   iSLAM ,denge dinidir  ve dengelilerin dinidir dengesizlikler ortaya çıktığında gelmiş  olup ;dengesizlikleri dengeye  getirmek  için gelmiştir.Sevgide denge,üzüntüde  denge,konuşmada,kazanmada,yürümede ,çalışmada dengeli olmalıyız.                                                                                                                                                                                                                    9-"Cennet gücün  gölgesi altındadır”(İslam vebarış):     (Dünya yı Cennet gibi bir yer yapmak isteyen güce sarılsın,Dünya da rahat etmek,mutlu huzurlu başı dik yaşamak istiyorsan bu cennet gibi hayat  gücün gölgesindedir.Kanunin mektubu!)

10 -“Toplantılardaki sözler emanettir”                                                                                                                                                                                                                                                                                                           

 11-“Sonuca ulaşmak için çalışırken sabır göstermek,kurtuluşun anahtarıdır”

:                Açıkla:”Sabır İmanın yarısıdır”- -Asil insan idare eder, Aciz insan şikayet eder. Basit insan iftira eder, Dürüst insan sabreder...--Para her şeyi yapar diyen adam, Para için her şeyi yapabilir(-Benjamin Franklin)-----bulutlar aglamasa yeşillikler nasıl güler...

 12--Zimmîyi öldüren, Cennetin kokusunu alamaz.) [Hadîka]   (Zımmi:Azınlıklar)                                                                                                                                                                                                        13-“Kur’an sırf tedavi edici ilaç gibidir”(İçerdiği kurtuluşa yönelik ilkeleri,sosyal,toplumsal-psikolojik ) 

14-“Dilini tutan kurtuldu” :     Edep, konuştuğun zaman dilini korumak, yalnız kaldığın zaman kalbini korumak, dışarıya çıktığın zaman gözünü korumaktır...--Ahir zamanda genç olmak;ateşler içinde olmak ama yanmamaktr..Marifet;çölde açan çiçek misali,ahir zamanda imanlı genç olarak kalmaktır.                                                                                                                                                     

   15- Hikmetin(bilgeliğin ,bilginin,uzmanlığın...) başı,Allah korkusudur”.                       

         :-Kork Allah tan korkmayandan!-Bu korku,Uçurumlu bir dağ yolundan giderken uçuruma yuvarlanmamak için dikkat edilen korkudur.-Sevdiğinin sana olan güvenini kaybetmeme  korkusudur.                                    -"Bilgi ve teknoloji iyilerin elinde olmazsa;Dünya nın başına(katliamlar,bombalar,sömürgeler....vs)bela olur! Onun için Kur'an-ı Kerimde  Oku!emrinden  hemen  sonra salih amel(doğru  ve yararlı  davranışlar işler )yapmak   tavsiye edılır!

16 -“Vaad edilen(söz verilen) verilmelidir”                                                                                     

:açıkla:   "ASLA BİRİLERİNİN UMUDUNU KIRMA BELKİDE SAHİP OLDUĞU TEKŞEY ODUR"  -"Para kaybetmeyi ,güven kaybetmeye tercih ederim"!   Dindarlar ,bankalardan  daha güvenilir insanlar olmalıdırlar! 

        

17-“Müsamaha etki sende göresin”                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  18-“Sabah uykusu rızka engeldir”

        Sabah butun varlık nefes almaya     ve işine gücüne koyulmaya başlıyorken  bu  evrennsel  senfonıye  sende uy  ve  Her varlık kendısıne  yuklenmiş programı (görevini-tesbıhını-ibadetini)yapıyorken  AKILLI insan  sen de bu senfoni  de var yazıl.  Ayrıca peyg                             amberımızın sabah  işe koyulanlar hakkında  bereket duası  vardır.!                                                                                                                                                                                                            19-Hiçbir şey hakkında: "Ben bunu yarın mutlaka yapacağım" deme.Ancak: "Allah dilerse" (inşaAllah yapacağım de)...(Kehf suresi 26-27)-

         Peyg.e Ruh nedir diye sorulmuş ,O da yarın sana cevap vereceğim/yapacağım!demediği için iki ay sonra cevap gelmiş ..                                                                                                                                                                                                                                                                        

    20-“Kanaat tükenmez hazinedir”                                                                                                      

        ( Zengin olsan ne olacak:Her gün en sevdiğin yemek,Lüks bir araba,Lüks bir ev:Bunlara doyduğunda?Ama yeterli gelirin olduğunda bunlarla mutlu olmasını biliyorsan,küçük mutlulukların adamıysan bu seni mutlu eder.İnsanlar bazen zengin olmak için sağlıklarını feda ederler,Sağlıklarını kazanmak içinde servetlerini harcarlar).Ne kadar çok şeye değil ne kadar az şeye ihtiyaç duyduğun önemlidir.                                                                                                                                                                                                            21-“Merhamet etmeyene merhamet olunmaz” 

           Peygamberımızın torunlarını öptugunu gören bır  adam bunu yadırgamıs  ve benım 10 çocugum  var bırını  öpmedım demıs!peygamberımız  de merhamet etmeyene(sevgi göstermeyene,değer vermeyene  )merhamet edılmez "buyurmustur.Yanı adam yerıne koymadıgımız  cocuklar  ılerde  bıze oyle davranırlar!                                                                                                                                                                                                                                                                                         

  22-"Birisini aşırı öven bir kimseye Peygamberimiz;O nun boynunu kırdın"demiştir

         .Açıkl: AYNANIN BERRAKLIĞINI YÜZÜNE KARŞI SÖYLERSEN AYNA HEMEN BUĞULANIR. SENİ GÖSTERMEZ OLUR...HZ. MEVLANA...—motivasyon kırılmasına sebep olur-,Övulen kışı kendısını  yeterlı görur artık gelısme yolunda ki davranışlardan vazge cer.Hatalarını göremediği  için içinde  yasadıgı hallerı benımser!Övulen  kişi ,övenin emrine girer!YAni  övmekle  bazı insanlar yönetilir  olurlar  ve istenilen davranışlar kolayca  yaptırılır.Mesala  "Çok  cesur pozlar  verdı"cumlesı vs gibi...                                                                                                                                                                                                                                          

    23-“Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır”                                                                                                                                                                                                                                

   24-“”O 24-"O gün (dünyada yararlandığınız) nimetlerden elbette ve elbette hesaba çekileceksiniz.(Tekasür8)

         Açıkl:Yediğimiz,içtiğimiz,kullandığımız,öğrendiğimiz,bize verilen her şeyden.O halde her kullandığın şeyde bunu unutma!                                                                                                                                                                                                                               

  25-“Güzel söz, sadaka vermek gibidir”                                                                                                                                                                                                                                                              

   26-“Kızgın iki kişi arasına girmeyin”                                                                                                                                                                                                                                                   

    27 –Kör bir adam peygamberin kapısına geldi ,kör olduğu için eve almadan önce  hanımları giyim kuşama dikkat etmek istemediler Ancak peygamber şu önemli sözü söyledi:siz onu görüyorsunuz “dedi.

           .(Kontrol edilmiyorsan da sana yakışanı yap-İnsanlardan ayrıyken de yapma!)

 28-"İyiliklerin seni sevindirir, kötülüklerin de seni üzerse, sen olgun mü'minsin. "Câmi'ü's-Sağîr, c: 1, no: 379                                                                                                                                          29-Ölümü çok zikredin. Zenginlik anında ölümü hatırlarsanız, bu (zenginliğin vereceği azgınlık ve şımarıklığı) yıkar. Fakirlik anında hatırlarsanız, bu, (halinizden şikayeti önler) elinizdekine kanaat etmenize sebep olur.

         Açıklama: "Bir gün, sönük göğsüme düştüğü vakit başım,/  Benden ayrılıyormuş gibi bir can yoldaşım,/  Gittikçe uzaklaşan bu sesi duya duya,/   Yavaşça dalacağım, o kalkılmaz uykuya..(NFK) (Şair burada Ahirete kadar olan uzun uykuyu konu edinir.)                                                                       

30-"Her kim  bir zengine sırf malından dolayı saygı gösterirse ;dininin üçte ikisi .der"(H.Ş)                                                                                                                                                              31- Yalnızca Allah'ın rızasını istemek ve kendilerinde olanı kökleştirip-güçlendirmek için mallarını infak edenlerin örneği, yüksekçe bir tepede bulunan, sağanak yağmur aldığında ürünlerini iki kat veren bir bahçenin örneğine benzer ki, ona sağanak yağmur isabet etmese de bir çisintisi (vardır). Allah, yaptıklarınızı görendir.(Bakara 265)                                                                                                                                                                                                                                                                            32- “Başında su taşıyan bir Rahibeye Çelme takan bir Gence,Rahibe:El ve ayakların konuşacağı kımsenın kımseye yardım edemeyeceği günde Allah bu zumlunun hakkını aciz bir yaşlıya verecek senın de cezanı verecektır ,dedi.Bu olay Peygamberimize anlatıldığında :”Rahibe doğru söyledi,Rahibe doğru söyledi demiş.

            Sonra:”Bir toplum ki zayıfların hakkını almazsa Allah onları nasıl bağışlasın!Böyle bir topluma  baki(Üstün-kalite  adam gibi bir lider…),toplum  ne yapsın ki..”                                                                                                                                                                                                               33 “Allah'ın en sevdiği kimseler, adeta onun ev halkı hükmündeki mahlûkatına en çok faydası dokunanlardır.Câmiü's-Sağîr, c: 1, no: 133 “                                                                                                                                                                                                                      

34 -“İyiliğin mükâfatı iyilikten başka bir şey olur mu? Rahman Sûresi: 60                                                                                                                                                                                                                                    35-Rasulüllah (SAV)şöyle buyurdu:“Kim islamda iyi bir çığır açarsa açtığı çığrın ecri vekendisinden sonra, onunla (o çığırla) amel edenlerin ecirleri, sevaplarından  hiçbir şey eksilmeden ona aittir. Kim de İslam da (müslümanlar içinde) kötü bir çığır açarsa, açtığı çığrın günahı ve kendisinden sonra onunla amel edenlerin günahları, günahlarından bir şey eksilmeden ona aittir.” (Riyâzu’s-Salihîn, 19,bab. 172. hadis, s. 158 (müslim’den)                                                                                                                                        

 36--Allah'a en sevimli olan yemek, başına çok kişinin oturduğu yemektir. Câmiü's-Sağîr, c: 1, no: 131                                                                                                                                                     

    37- "Allah nezdinde hak din ancak İslâm'dır." (Âl-i İmran, 3/19) âyeti ve "Beni müslüman olarak öldür." (Yusuf 12/101) âyeti de bu mânâyadır.

      Beni rızana teslim olan kullarından eyle, demektir. Şeytanın bağlamasından güvenli kıl mânâsına olması da caizdir. Dinde  İslâm'sız iman, imansız İslâm olmaz. İman yüz ile astar gibidir.                                                                                                                                                                                                                                                                         38- “Onlar Müslüman oldular diye seni minnet altına almaya kalkıyorlar. De ki: Müslüman olmanızdan dolayı beni minnet altına alıp bana lütufta bulunduğunu sanmayın; eğer sadakat sahibiyseniz, sizi doğru yola yönelttiği için asıl siz Allah’a minnet borçlusunuz.” (49 Hucurat, 17)

           Kim kime minnet borçlu? Allah göklerin ve yerin nurudur. Bunlar ve bu ikisi arasında olanlar varoluş ışığını O’ndan alırlar. Nimetin büyüklüğü bilindikçe minnetin büyüklüğü de artar. bilinç ters dönerse, minnet etmesi gereken biri minnet altına almaya kalkar. Âyet, Rasûlullah’ın Allah’a davetine icabet eden bedevi Arapların edep dışı beklentilerine dikkat çekerek tüm çağlarda geçerli bir ahlâkî ilkeyi dile getiriyor. Allah Rasûlü tüm varlığını doğrulara davete adamış. Birileri bu davete icabet etmişler. Fakat arkasından fatura çıkarmaya, teşekkür beklemeye, davetine icabet ettikleri için Allah Rasûlü’nü minnet altına almaya kalkmışlar. İslâm’a gelişlerini Rasûlullah’a yapılmış bir lütuf gibi telakki etmişler. “Hani bizim payımız?” demeye getirmişler. “Kıymetimizi bil!” demeye getirmişler. Bedevice bir tabirle “Bu kıyağımızı unutma!” demeye getirmişler. Allah, onların bu çirkin tavrını ifşa etmiş. Borçlu olanın Nebi değil, kendileri olduğunu, çünkü asıl minnet etmesi gerekenin kendisine Allah’ın iman lütfettiği kimse olduğunu, Allah’ın onları bu nimeti sayesinde minnet altına aldığını, buna rağmen onların iman etmelerini Allah’a yapılmış bir lütuf gibi sunmalarının nimete sadakat değil, nimete ihanet olduğunu zımnen ifade buyurmuştur.

Âyetin iniş sebebi tarihseldir. Fakat verdiği öğüt evrenseldir. Tüm zamanlar ve tüm mekânlar için geçerlidir.

Peki, bugünün insanına verdiği öğüt nedir? Öyle insanlar vardır ki, varlıklarını hidayet kitabı olan vahye adarlar ve risalet mirasını bir fazla insana taşımak için koşturup dururlar. Onlardan yararlananlar içerisinden kimileri yararlandıkları halde kalkıp bir de onları minnet altına almaya, davetlerine icabet ettikleri için önlerine fatura koymaya kalkışırlar.

Oysa ki, davete icabet etmekle şeref ve onur kazanan kendisidir. Bu yüzden, bırakınız minnet altına almayı minnet etmesi gereken odur.Türkler İslam a girmekle ,onun bir yararı olmamıştır ;aksine Türkler onun ekmeğini yemişlerdir. Aynı bedevice davranış toplumlar için de geçerlidir. İslâm’dan önce tarih sahnesinde yok hükmündedirler. İnsanlık tarihine hiçbir katkıları olmamıştır. Kayda değer bir varlık gösterememişlerdir. Ne zaman ki Müslüman olmuşlar, bu sayede tarih sahnesine çıkmışlar, İslâm onlara şeref ve itibar kazandırmış, medeniyet kurmuşlar, insanlığın envanterine bu sayede girmişlerdir. İş böyleyken kalkıp İslâm’a fatura çıkarmak, ona minnet borcunu ödemek yerine onu minnet altına almaya çalışmak… Yakışır mı?Örnekler:“Acaba sırf dünya için mi yaratılmışsın ki; bütün vaktini ona sarf ediyorsun.”

“Dünyevî dostlar ve rütbeler kabir kapısına kadardır.” “Hayatın lezzetini ve zevkini isterseniz, hayatınızı iman ile hayatlandırınız ve farzlarla ziynetlendiriniz ve günahlardan çekinmekle muhafaza ediniz.” 

39-Allah'ın, sizin için geçim kaynağı yaptığı mallarınızı aklı ermezlere vermeyin. O mallarla onları besleyin, giydirin ve onlara güzel söz söyleyin.(Nisa5) –

        ---Akılsızlar var ya...Onlar hırsızların en zararlılarıdır.Zamanınınızı, neş'enizi ve Mutluluğunuzu çalarlar...

Goethe                                                                                                                                                                                                                                                              

40-Ey iman edenler! Mallarınızı aranızda batıl yollarla yemeyin. Ancak karşılıklı rıza ile yapılan ticaretle olursa başka. Kendinizi helak etmeyin. Şüphesiz Allah size karşı çok merhametlidir. Nisa29

41-Allah'ın, kiminizi kiminize üstün kılmaya vesile yaptığı şeyleri (haset ederek) arzu edip durmayın. Erkeklere kazandıklarından bir pay vardır. Kadınlara da kazandıklarından bir pay vardır. Allah'tan, onun lütfunu isteyin. Şüphesiz Allah her şeyi hakkıyla bilendir.Nisa32                                                                                                                          

     42-Erkekler, kadınların koruyup kollayıcılarıdırlar. Çünkü Allah insanların kimini kiminden üstün kılmıştır. Bir de erkekler kendi mallarından harcamakta (ve ailenin geçimini sağlamakta)dırlar. İyi kadınlar, itaatkârdırlar. Allah'ın (kendilerini) koruması sayesinde onlar da "gayb"ı korurlar. nisa34                                                                               

  43-Allah'a ibadet edin ve ona hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, elinizin altındakilere iyilik edin. Şüphesiz, Allah kibirlenen ve övünen kimseleri sevmez. nisa36                                                                                                                                 

  44-Nerede olursanız olun, sağlam ve tahkim edilmiş kaleler içinde bulunsanız bile ölüm size ulaşacaktır. Onlara bir iyilik gelirse, "Bu, Allah'tandır" derler. Onlara bir kötülük gelirse, "Bu, senin yüzündendir" derler. (Ey Muhammed!) De ki: "Hepsi Allah'tandır." Bu topluma ne oluyor ki, neredeyse hiçbir sözü anlamıyorlar! NİSA78                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 45-Erkek hanımına su dahi içirse ondan sevap kazanır. Câmi'ü's-Sağîr, c: 1, no: 379

11-SINIFLAR HADİSLERDEN VE KUR’AN DAN ÖĞÜTLER  II.DÖNEM  İÇİN

1-“Kim Allah tan korkarsa ;Allah O na bir çıkış yolu gösterir..”(Talak2)

  2-"Fakirleri sevin ve onlarla oturup kalkın. Kendi kusurunu bilmen, seni başkalarının kusurunu araştırmaktan alıkoysun. "                                                                                                                                                                                         

3--Namazını dosdoğru kıl, zekâtını ver, Ramazan orucunu tut, hac ve umreyi yap, anne babana iyilik et, akrabalarınla iyi ilişkiler içinde bulun, misafirlerine ikram et, iyiliği emret, kötülükten sakındır. Hak nerede ise sen de orada ol. Câmiü's-Sağîr, No: 791(topl barış)

4-"Peygamberimiz, 'Irkçılık sevgisi üzerine ölen kimse bizden değildir. Irkçılık uğrunda savaşan da bizden değildir. Irkçılığa davet eden de bizden değildir.'

 5-“İnsanların   en kuvvetlisi olmayı isteyen Allah a dayansın(H.ş.Hak dini s127)      Psikolojik- sosyolojik-bilimsel-ekonomik-                                                   

   6-“... Fitne, adam öldürmekten daha kötüdür...” (Bakara sûresi: 191)


7- "Her Müneccim yalancıdır”Hş)(Hak dini Kur an dili)

8-"...Bazen hoşunuza gitmeyen birşey hakkınızda hayırlı olabilir, buna karşılık hoşunuza giden birşey de hakkınızda kötü olabilir. Allah bilir, fakat siz bilmezsiniz..(Bakara216)

9- “Sevdiğini ölçülü sev; bir gün gelir sevmediğin biri olabilir. Sevmediğini de ölçülü olarak sevme; bir gün gelir dostun olabilir.”(Tirmizi, Birr, 60;Camiüssağir, I, s. 88) -/-/"SEvgin seni sevdiğine karşı kör etmesin!"

10-“Müslüman kardeşinin mektubuna(Mail,mesaj vs.) izinsiz bakan kişi günah işlemiş olur.”                                                                                                              11- Yapacağın işte tedbirli ol,(iyice düşün);eğer sonucunu iyi görüyorsan yap,kötü görürsen vazge甠                                                                                             12- 10--“Kim güzel bir çığır açarsa,yaptığını   ve o yoldan sonradan gidenlerin sevaplarını alır,kim de kötü bir çığır açarsa onun ve sonradan o  yoldan giden sonrakilerin günahını alır.                                                                                                                                                                                                                

   13-“İnsanlara teşekkür etmeyen Allah a şükretmemiş olur”                                                                                                                                                    

  14- Hediyeleşiniz,çünkü bu, aradaki sevgiyi arttırır”                                                                                                                                                                         

   16- Sen bir ayakkabı(Gibi ürünler) aldığında iyisini al. Elbise aldığında da iyisini al. Câmiü's-Sağîr, c: 1, no: 258                                                                      

    17--“İşler layık olmayan kimselere verilmeye başlandığında kıyameti yakınlaşmış demektir.”                                                                                                                      

    18-- Irkçılık yapan bizden değildir”                                                                                                                                                                             

19- İstişare eden  pişman olmaz”                                                                                                                                                                                                                

  20---“İnsan, İhsanın Kölesidir”                                                                                                                                                                                          21-"Nefsim elinde olan Allah'a yemin ederim ki, ya iyiliği emreder kötülüğe engel olursunuz, ya da, Allah, yakında umumi bir bela verir. O zaman dua edersiniz, fakat duanız kabul olmaz." (İsl barış)(Meb klvz kit.)      ---Dünya kötülük yapanların yüzünden değil;seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanların yüzünden tehlikeli hale gelmiştir.

22-“Yılda bir kez kan vermek sünnettir”                                                                                                                                                                                                                               23 Emrolunduğun gibi dosdoğru ol(Hud 111) “Beni Bu ayet ihtiyarlattı”                                                                                                                                                          24- KIZGIN IKI KISI ARASINA GIRMAYINIZ                                                                                                                                                                                                              25--“Şu beş şeyin hesabını vermedikçe Ahirette kimse yerinden kıpırdayamaz:1-Gençliğini nerede harcadın?                                                                                                          2-Malını nerede harcadın 3-İbadetlerini yerine getirebildin mi? 4-Ömrünü nerelerde nasıl geçirdin?                                                                                                                                              5-İlmini bilgini nerede kullandın?                                                                                                                                                                                                                   -:İnsan iki kez annesinden ayrılır; biri doğarken, biri ölürken .. İki kez                                                                                                                                                      insan sevgiliye bağlanır; biri başlarken, ......biri biterken .. İki

anlam yükler insan hayata; biri gülerken, biri ağlarken .. Ve insan

sadece bi kez kıymet bilir; o da elindekini kaybederken . .

22--“Gıybet:duyduğunda hoşuna gitmeyecek sözlerin başkasının arkasından konuşulmasıdır;eğer bu söylenilenler O ,kişide yoksa o durumda İftira atmış olursun”/””(Cuma Suresi)                                                                                                                                                                           

  23--“Akıllı insan işlerini ertelemez;Aklı az olan insan ise ha bire mazeret bulur erteler”                            

24- İnsanları Allah'a çağıran, iyi iş yapan ve "Ben müslümanlardanım " diyenden daha güzel sözlü kim olabilir?

--Birisinin Karakterini Anlamının En İyi Yolu , Kendisine Hiçbir İyiliği Dokunmayan Birisine Nasıl Davrandığına Bakmaktır..!

25- İyilikle kötülük bir olmaz. Sen kötülüğü en güzel bir tavırla sav O zaman bakarsın ki seninle arasında düşmanlık bulunan kimse, sanki sıcak bir dost oluvermiştir.fslt 33- 34

Bu haber 1454 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HADİS/AYETTEN HAYATA

KAÇ İNSAN YETİŞTİRDİK?

KAÇ İNSAN YETİŞTİRDİK? YETİŞTİRDİĞİNİZ İNSAN KADARSINIZ

BAŞÖRTÜ ÖZDEYİŞLERİ

BAŞÖRTÜ ÖZDEYİŞLERİ TESETTÜR ÖZLÜ SÖZLER

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

GALERİ

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 54
Haber 1277
Yorum 119
Haber Okuma 2946830
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi