BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

LAİKLİĞİ DOĞURAN SEBEBLER

LAİKLİĞİ DOĞURAN SEBEBLER

Tarih 30/Mart/2017, 07:42 Editör BİLGE BİLGE

LAİKLİĞİ DOĞURAN SEBEPLER

LAİKLİĞİ NEDEN/KİME KARŞI ,NEREDE DOĞMUŞTUR?

 A-ORTAÇAĞ HRİSTİYAN AVRUPASIN DA
       Laiklik, ilk olarak Avrupa’da Hıristiyan din adamlarının uygulamalarına ve devlet işlerine karışmalarına tepki olarak ortaya çıkmıştır.
   
        1-Laikliğin tarihi, kral ve imparatorlar ile papalık makamı arasındaki mücadelelere dayanır. Papa hem dinî lider hem de siyasi iktidarın başıydı. Orta Çağ Hıristiyan toplumlarında kilise her şeyi kendi otoritesi altında tutuyordu. istemediği kişileri dinden ihraç ederdi ve buna aforoz denirdi. Kilise, insanlara endülüjans adı verilen, bir çeşit cennete giriş belgesi sayılan bir kâğıt da veriyordu.                         
    
     2-Kendi görüşleri dışında gelişen fikirlere karşı amansız bir savaş içindeydi. Hatta engizisyon mahkemesi bilim ve keşiflere de müdahale ediyor, bilim insanlarını cezalandırıyordu. Örneğin Galileo, Dünya’nın döndüğünü söylediği için ev hapsi ile cezalandırılmıştır.Kilise otoritesine başkaldıran ilk kişi Martin.Luther’dir (1489-1546). Kilise ile yönetim arasındaki mücadele, 15. yüzyıldan başlayıp 18. yüzyıla kadar devam etmiştir. Bu yüzyılda “liberalizm” adını alan yeni bir anlayış ortaya çıkmıştır.

      3-Vicdan hürriyeti, kişilere istediği dini seçme veya hiçbir dini seçmeme hakkı veriyordu. 1789 Fransız Devrimi’yle kilisenin otoritesi bitmiş,

     4-Egemenliğin ulusa ait olması: 5-Avrupa da Laikliğin uygulanmasıyla, değişimin ve çağdaşlaşmanın da önü açılmıştır. 6-Yargı önünde bütün vatandaşlar eşit hale getirilerek hukuk birliği sağlanmıştır. 7-din ve vicdan özgürlüğünün güvence altına alınması,

   B-İSLAM DİNİNDE BİLİM,SANAT,EGEMENLİK    BAKARSAK:

        MÜSLÜMANLIKTA
        1- “Kanunin otağının direğini karıncalar sarmış,konuyu danışmak için hocası Ebussuud Efendi'ye “ Kanunî şöyle diyordu hocasına:
         -Otağımın direğini sarınca karınca, Günah var mı karıncayı kırınca?
          Hocası Ebussuud soruyu şöyle cevaplıyordu:
         -Yarın Hakk'ın divanına varınca Süleyman'dan hakkın alır karınca.
      
           Başka bir uygulama örnek verirsek
         --İstanbul’u Almak için halkı bombalamayı düşünen Fatihe,akşemseddin karşı çıkmıştır.

         2-Mulk suresi: 3-4.ayetler .
          “O ki, birbiri ile uyumlu yedi göğü yaratmıştır. Rahmân olan Allah'ın yaratışında hiçbir uygunsuzluk göremezsin. Gözünü çevir de bir bak, bir bozukluk görebiliyor musun?” .” Sonra gözünü, tekrar tekrar çevir bak; göz (aradığı bozukluğu bulmaktan) âciz ve bitkin halde sana dönecektir.”
           İslam ayet ve hadislerle,”OKU!”(Alak suresi 1,2,3,4.ayetler)mayı,araştırmayı  ve okurken,o  bilgi ve düzenlerin tasarımcısını unutmamızı emrettiğinden,İbn-i SİNALAR,Farabiler,Gazzeliler çıkmıştır.

           3-Din ve vicdan hürriyeti,
          "Kimse baskıyla, zorbalıkla tahdit(sınırlandırma ) edilemez. Kimse baskıyla, tehditle İslâm dinine girmeye zorlanamaz.(BAKARA suresi 256. )  O halde İslam dininde İnsanlara özgürlük verilmiştir,veriliyordu da!Zira Türkiye de yaşayan Diğer din mensupları,yuzlerce yıldır dinlerini,inançlarını  özgürce yaşıyorlar.

            4-)-İslam,köhneleşmeyi geri kalmayıdeğil,Onun koyduğu kurallarla  ilerlemeyi,gelişmeyibilimi,teknolojiyi emreder ve Tarihte İslamı bilinçli olarak uygulayan  toplumlar ,zamanlarının hep en çok  gelişmiş  ve ilerlemiş toplumlarına sahip olmuşlardır.Zira bu konuda peygamber(s.a.v.=Sallallahu aleyhi ve Sellem)"Hikmet,(Yeni ve yararlı olan herşey) Müslümanın yitiğidir,bulduğu  yerde almalıdır"buyurmuştur.O halde  ,Laikliğin çıkma  sebebi,İslam değil;Orta çağın bozulmuş,unutulmuş,değiştirilmiş Hristiyanlık  anlayışı ve dinidir.

“ AKILLARINI KULLANARAK,EVRENİ ÇÖZMEYE ÇALIŞMAYANLARI VE AKLİ DÜZEN KURMAYANLARI,ALLAH PİSLİK İÇİNDE YAŞATIR “
(YUNUS SURESİ 100.AYET)

         5-EGEMENLİK: Hz. Ebubekir (ra) tıklım tıklım dolu olan Mescidde,Ey Müslümanlar:-
             ---”Ben yanlış yaparsam ne yaparsınız?
             ----Seni kılıcımızla doğrulturuz
,dedileri.


  
           Hz.Ömer Kadınların fazla Mehir  almasına  ve bundan dolayı evliliklerin zorlaşmasına  itiraz ederek  ,kadınla mehirleri az isteseler"deyince  Yaşlı bir kadın kalkıp 
      --Ya Ömer ayette"Kantarlarla tartılacak  şekilde  mehir  verseniz de ondan geriye almak helal olmaz "ayetini okuyunca,Hz.Ömer:
        Yaşlı  kadın ömeri  yendi,demiştir.(

Yargıtay 1’inci Hukuk Dairesi, İslam hukukuna göre erkek tarafından evlenmeden önce kadına verilen para, mal ya da altın hediyesi olan “mehir”in Medeni Kanun’a uygun olduğuna hükmetti.)     

       Mehir  için tıkla:    http://www.hurriyet.com.tr/kadina-mehir-kanuna-uygun-20595447

   
          6-ADALET:
           NAHL SURESİ 90.AYET:

    " Şüphesiz Allah, adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara yardım etmeyi emreder; hayâsızlığı, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor."
  
         İslam Dini adalet önünde daha ilk günlerden itibaren insanları(Hz.Ali Yahudi-Fatih sultan,Mimar ipsilanti…) eşit tutmuş; Yahudi ile Müslümanların 4. halifesi Hazreti Ali arasında eşit şekilde cereyan eden bir adalet örneğidir bu.
        Hazreti Ali Efendimiz, Sıffîne giderken yolda devesi üzerindeki heybede bulunan zırhını düşürür. Arkasından gelen bir Yahudi ise zırhı bulup alır; Bu zırh benimdir. Nerede buldun ise bulup almışsın, zırhımı geri ver, der. Yahudi inkâr eder:
     – Zırh benim elimdedir, öyle ise benimdir.”der.Hz Ali Kadı Şureyh’e başvurur Kadı Şureyh,Hz.Aliye,”Zırhın senin olduğuna delilin varmıdır?”der.
       Hz.Ali Vardır.Yanımda ki çalışan ve oğlumdur,der.Kadı,Oglun ile çalışanın yaptığı şahitlik senden yana olacağından makbul değildir,der ve Zırh kimin elindeyse onundur,der.Ancak sonra bu adaleti gören Yahudi ,olayı itiraf eder ve İslama girer.

        Görüldüğü gibi ,ayrıcalıklı sınıf,Hristiyan avrupasında varken Müslüman beldelerinde yoktur.

       Bu linke tıklayınız: https://www.youtube.com/watch?v=cwWNvGkzaUE

Bu haber 505 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

  • Bu kategoriye henüz haber eklenmedi.

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

GALERİ

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 57
Haber 1111
Yorum 117
Haber Okuma 2223138
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi