BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

CİHAT VE ŞERİAT NE DEMEKTİR?

CİHAT VE ŞERİAT NE DEMEKTİR?

Tarih 26/Eylül/2017, 12:39 Editör BİLGE BİLGE

CİHAT VE ŞERİAT NE DEMEKTİR?

CİHAD:

10 k .s14 Cihad, çalışmak, çabalamak, gayret etmek anlamında Kur’ânî bir mefhum. Türkçe’ye de cehdetmek şeklinde geçmiş. Bugün, cihad-ı mânevî geçerli. Kılıç yerine kalem, ilim ve fikir silâhları kullanılır.Bütün bir hayatı içine alacak şekilde nefsimiz ile ruhumuz arasında verdiğimiz sürekli mücadelenin adıdır cihad.”2

         Aynı kökten gelen içtihad ise, meşakkati yüklenerek olanca tâkatı göstermektir.İÇTİHAD:Müslümanların,peygamber den sonra karşılaştıkları durum ve olaylara ,Kur’an ve Sünnete bakarak açıklama getirmeleridir.

  "CİHAD:Sadece savaşla kısıtlanamayacak kadar yüce bir şeydir.Allah adına,sevgi adına,toplum adına inançlı insanların yaptıkları her şeydir.

     Peygamberimiz (asm) bir büyük savaştan dönüşte, “Küçük cihaddan büyük cihada döndük” diyerek cihadı ikiye ayırmıştı. Ashabından birisi büyük cihadın ne olduğunu sorunca, “Kişinin nefsine, hevâ ve hevesine karşı gerçekleştirdiği savaştır ki, bu cihadın en büyüğüdür” buyurdu. Nefis planında cihad, Bilimi(ilmi),dini bilgiler ile donanımlı bir şekilde ,dini öğrenmek, bildiğini hayata geçirmek, başkalarına anlatmak, Allah’ı ve dinini insanlara anlatırken başa gelen zorluklara sabretmek sûretiyle olur.

       Sevgi, fazilet gibi güzel hasletler, fen ve modern ilimlerle donanıp, terakkînin en müthiş düşmanı olan cehalet, fakirlik ve fikrî ihtilafa karşı verilen mücadele; i’la-i Kelimetullah’tır, Allah dinini yaymaktır.Allah ailesinin üyeleri olan tüm insanlıkla Allah’ın arasında ki engelleri kaldırmak ve bulunduğumuz yerlerde veya dünya da bu ailenin üyeleriyle zulmün/baskının,/şiddetin ve insan onur ve şerefine yakışmayan davranışların arasını ayırmaktır.Bundan dolayı Müslümanlar,gittikleri yerlere barış,huzur,insan hakları götürmüşler ve insanları ,dinlerinde,inançlarında ve seçimlerinde serbest bırakmışlardır.O halde İslam ve islamın yayılması anlamına gelen cihad,öldürme,yoketme değil,yaşatma/İHYA etmedir.

       Cihad,Söz ve fiille bütün kuvvetini harcayarak çalışma, yorulma, aşırı gayret etme. İyiliğin yerleşmesi ve kötülüğün ortadan kalkması, cahilliğin fakirliğin ayrılık tohumlarının kaldırılması, Allah’ın tüm kullarının nimetlere ulaşması için maddi ve manevi tüm imkanlarını kullanarak gayret sarfetmek. (Kuran 49/15)

        Düşmanlara karşı vatanı savunmak amacıyla silahlı mücadele vermek. “Amellerin en üstünü;  vaktinde kılınan namaz, ana babaya iyi davranmak ve Allah yolunda cihad etmektir.” (Hadis) “Gerçek mücahid(GAZİ), kendi nefsiyle kötü arzularıyla ve tutkularıyla cihad edendir.” (Hadis) Gazi Mustafa Kemal Atatürk);  S50

      En geniş anlamıyla cihad, Allah yolunda bir ömür boyu istikamet çizgisinde yaşamak(okulunda,evinde,oturmasında,içmesinde,yürümesinde,araba kullanmasında,konuşmasında …), kulluk şuur ve görevini hakkıyla yapma hususunda ciddi gayret göstermek, nefis ve şeytanı ile çarpışmak, Allah ve resulünün koyduğu ölçüleri nefsinde yaşamak ve yansıtmak, İslam’ın güzelliğini diğer insanlara ulaştırmak için dini tebliğ etmek, ilahi mesajı bütün insanlığa duyurmak, İslam ülkesini ve Müslümanları düşmanların her türlü tehlike ve saldırılarına karşı savunmak ve gerekirse, vatanı,namusu uğrunda onlarla savaşmak” demektir.


       Bu anlam çerçevesinde, cihad’ın bir “manevi cephesi” birde “maddi cephesi” bulunmaktadır.

 Bu manevi cephe, müminlerin ilim ve iman ile donatılmasını, bilinçli ve basiretli olmasını, İslamı nefsinde ihlasla yaşayan örnek bir müslüman modelini gün ışığına çıkarmalarını gerektirir (Zümer Sûresi, 2-3; Bakara Sûresi,41).

       “Maddi cephe” ise, maddeten terakki etmek(gelişmek-ilerlemek), ekonomik anlamda güçlü olmak, ilim ve teknolojide yol kat etmek ve düşmanların taarruz ve ihanetlerine karşı kültür mücadelesinde, siyasi ve askeri sahada güç ve üstünlük sağlamak ve gerektiği zamanlarda savaş üstünlüğünü sağlayacak her türlü silah ve donatımda en ileride olmak zaruretini ortaya koymaktadır.(Vatanını üstünleştirmektir)

       İslam literatüründe, ayet ve hadislerin çerçevelediği anlamlarda cihad kavramı aşağıda sıralanan görev ve sorumlulukları içinde toplamaktadır:

1. Allah’ın rızasına uygun bir şekilde dini nefsinde ömür boyu yaşama çabası, Allah yolunda samimi kulluk gayret ve ciddiyeti, nefse ve şeytana karşı mücadele vermek, nefs-i emarenin(kötülüğü fısıldayan nefsin) tahakkümünü kırmak,

2. Hakkın hatırını üstün tutma ve hakikati/hukuku hakim kılma gayreti,

3. Dini emirlerini öğrenip ona göre yaşamak ve başkalarına öğretmek,

4. İyiliği emredip kötülükten sakındırmak,

5. Güçlüklere karşı göğüs germek, kaba hareketlere karşı sabır göstermek,

6. İslam’ı tebliğ, ilahi mesajı bütün insanlığa duyurma aşk ve gayreti,

7. Düşmanlara karşı ilmi ve fikri mücadele, ilim ve teknolojide etkinlik ve üstünlük sağlama,

8. Maddeten terakki ederek(teknolojik-bilimsel-insani gelişmelerle) ekonomi ve kültür savaşında güç ve üstünlük kurmak,

9. Devleti basiretle yönetmek, çıkarcılara, vurgunculara fırsat vermemek,

10. Başka ülkelerin siyasi, ekonomik ve askeri tahakkümleri altına girmemek için say(çaba) ve gayret göstermek,

11. Düşmanın her türlü ihanet ve saldırılarına karşı önceden gereken her türlü tedbirleri almak,

12. Savaş zarureti ortaya çıktığında, düşmandan korkmamak, kaçmamak, bütün güç ve gayreti ile savaşa katılmak ve Allah’a güvenmektir.

    Bu geniş çerçeveyi yanlış bir biçimde değerlendirmek veya kasti bir şekilde yanlış yorumlayarak cihad kavramını sadece “savaş” anlamına tahsis etmek gerçeği yansıtmayacağı gibi, Kur’an ve sünnette ifade edilen anlam ve kapsam bakımından da eksik, yanlış ve yetersiz olacaktır.  Şener Dilek (Prof.Dr.)

  ŞERİAT NEDİR?

Şeriat:Düzen,yasa,su yolu,dinsel kurallar,Kur an hükümleri,Hz Muhammed in yaşadığı İslam,Kanun,İslam hukuku,İslam dini,.Örnek: “şeriatın kestiği parmak acımaz  “

  Sonsuz merhamet ve sonsuz adalet sahibi olan Allah, kullarının hem bu dünyada hem de ahiret hayatında mutlu, huzurlu bir şekilde yaşamaları için şeriat hükümlerini göndermiştir. Şeriatın en önemli esasları imanın şartlarıdır.

       İmandan sonra en büyük hakikat ise namazdır. Şeriat hükümleri Kur’an-ı Kerim, hadis-i şerif ve icmaya dayanır. Şeriat Allah’ın koyduğu dini ve dünyevi hükümlerin tümüdür. Allah’a, meleklere, kutsal kitaplara, peygamberlere, ahiret gününe ve kadere iman etmek şeriatın en önemli kurallarıdır.

Şeriat iki kısımdır.

        Birinci kısım şeriat Allah’ın koyduğu tabiat kanunlarıdır. Termodinamik denge, yıldızların hareketleri, Güneş’in doğuşu ve batışı, bulutların çarpışması ile yağmurun yağması, yer çekimi, suyun kaldırma kuvveti gibi fiziki kanunlar şeriat kanunlarıdır.

   Bir bitkinin sulanmadığı takdirde kuruyup ölmesi, saatlerce ayakta duran bir insanın yorulması Allah’ın koyduğu şeriat kanunlarındandır.

       İkinci kısım şeriat “din” kelimesi ile eş anlamdadır. Kainatı yoktan var eden, fiziki kanunları yaratan, zerrelerden yıldızlara tüm kainata hâkim olan Allah’ın gösterdiği doğru yol olan İslam dininin kanunlarına şeriat kanunları denir..O halde ŞERİAT,Kuranda bahsedilen emir ve hükümlerin tamamı ve ayetlerin evrende ki pratik haali olan evren işleyişi ve yasalarıdır.Bilgisiz ve kötü niyetli insanların insanları dinden uzaklaştırmak ve istedikleri gibi  toplum kurmak için orda burda ,tv lerde gösterdikleri kurgulanmış sahneler ve durumlar İslam şeriatina(islam dinine )örnek gösterilemez,dayanak ta olamaz.

      Suyun kaynağına ulaştıran yol. İnsanların kana kana su içtikleri kaynak, takip edilmesi gerek açık ve doğru yol. Kuran ve sünnet anlamlarına gelir. Kuran ı kerimdeki ayetlerden peygamberin sözlerinden çıkarılan dini kurallar. Oruç, hac, zekat, cihad, nikah, vb. amel ve uygulamaya yönelik hükümler. Allahın gönderdiği din.

 

Bu haber 367 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SORULANLARA CEVAPLAR

ENGELLİ SAKAT ÇOCUK DOĞMASI İHMAL Mİ,KADER Mİ?

ENGELLİ SAKAT ÇOCUK DOĞMASI İHMAL Mİ,KADER Mİ? KATKI MADDELERİ VE SAĞLIĞIMIZA ETKİLERİ

YILBAŞI KUTLAMAK MI?

YILBAŞI KUTLAMAK MI? "ÖNCE ZİHİNLER,SONRA TOPRAKLAR İŞGAL EDİLİR"

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

GALERİ

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 57
Haber 1107
Yorum 117
Haber Okuma 2171491
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi