BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SARI ÖKÜZÜ VERMEYECEKTİK!

SARI ÖKÜZÜ VERMEYECEKTİK!

Tarih 12/Aralık/2019, 06:02 Editör BİLGE BİLGE

DÜŞMANINA KARŞI BİRLİK OLURSAN,KAZANIRSIN

                

Otlakların birinde, bir öküz sürüsü varmış. Bu öküz sürüsü rahatları yerinde ve keyiflerince yaşarmış; yalnız onları rahatsız eden bir tehlike vardır. Bu tehlikede aynı otlak içinde yaşayan aslan sürüleri onları rahatsız edermiş. Aslanlar, her acıktığında öküz sürüsüne saldırırlarmış. Öküzler, doğaları gereği iri bir yapıya sahiptirler. Öküz sürüsü birlik olduğunda aslanlar onlara karışamıyor, onları rahatsız edemiyormuş. Birleştiklerinde onlara yaklaşan veya saldıran aslanı kolayca başlarından def edebiliyorlar. Aslanlar artık öküzleri avlayamadıkları için gider küçük hayvanları yakalar onlarla beslenirler. Küçük hayvanlar zayıf oldukları için aslanların istediği beslenme tarzına uygun değildiler. Aslanlar doğa yapıları gereği fazla et tüketen bir hayvandır. Fazla et tüketmese formundan düşer, güçsüzleşir ve zayıflar.

Otlakta günler bu şekilde geçer. Aslanlar artık zayıflamışlar. Kendilerine bir çare aramaya başlarlar. Aslanlar artık bu otlakta onlara yer kalmadığını düşünürler. “Bu otlakta avlayacağımız hayvanın öküz olduğunu onuda artık zayıf düştüğümüz için onları yenecek güçte değiliz, deyip başka otlak bulmamız gerektiğini söylerler.” Bu konuşma üzerine aslanlar nereye gideceğiz diye kara kara düşünürken, içlerinden biri bir dakika diye seslenmiş. Herkes dönüp bakar ki sürünün en zayıf, çelimsiz; ama kurnaz mı kurnaz olan Topal Aslan´ıymış seslenen. Topal Aslan zayıf ve çaresiz düştüğü için kendince bir çare aramış ve çareyi de bulmuştur. Topal Aslan, tüm aslanlara seslenir ve derki “ hiçbir yere gitmiyoruz yeni otlak aramamıza gerek yoktur. Bu otlakta da kalabilir ve iyi bir yaşam sürdürebiliriz. Aslan sürüsü merak etmiş. Nasıl olacak bu iş demişler? Bazıları ise ona inanmamış, bu dediğin şey imkânsız biz burada yaşıyoruz; ama yeterince beslenemiyoruz. Hepimiz zayıf düştük hastalandık, gittikçe telef oluyoruz. Aslanların içinde bir grup ise demişler ki topal aslana bir şans verelim hele bakalım nasıl yapacak bu işi, bir şans vermekten zarar gelmez diye ”ona şans verirler.

Topal Aslan yanına birkaç tane aslanı daha alarak, öküzlerin olduğu sürüye yaklaşırlar. Topal Aslan, öküz sürüsünün, onun savaş için gelemediklerini düşünsünler diye eline bir beyaz bayrak alır. Öküz sürüsüne varır. Öküzlerin lideri olan Boz Öküz “hayırdır ne işiniz var bizim sürünün yanında ne istiyorsunuz?” Diye sorarlar. Topal Aslan “saygıdeğer öküzler diye lafa girer. Biz bu güne kadar size çok kötü davrandık sizi çok üzdük, yaptıklarımız için sizden özür dilemeye geldik der. Doğrudur size defalarca saldırdık, bazılarınızı yedik bazılarınızı sakat bıraktık, bazılarınızı korkuttuk; ama bunun sebebi neydi biliyor musunuz? Saldırmamızın tek sebebi var oda, içinizdeki Sarı Öküz ´dür. Onun rengi yüzünden hep size saldırdık. Biz onun rengini görünce gözümüz kamaşıyor, aklımızı başımızdan alıyor. Biz Sarı Öksüz´ü gördük mü barışseverliğimizi kaybedip vahşileşiyoruz. Yani bu güne kadar siz saldırmamızın tek nedeni var oda Sarı Öksüz´dür. Tüm suç Sarı Öküz´ündür. Sarı Öküz´ü verin kurtulursunuz. Bizde size barış içinde yaklaşalım. Boz Öküz, Topal Aslan´a der ki bize biraz zaman ver biz bu konuyu kendi aramızda tartışalım size geri döneriz.” Boz Öküz, bu konuyu öküz sürüsü ile paylaşır. Herkes bu isteğin makul olduğunu ve bu yaklaşıma sıcak bakarlar. Yani Sarı Öküz´ü onlara vermeyi kabul eder. Sürünün içinde bir tek yaşlı Benekli Öküz olmaz demiş; ama çoğunluk onu dinlemeyip Sarı Öküz´ü, aslanlara vermeyi kabul ederler. Zavallı Sarı Öküz teslim edilir aslanlara. Öküzlerin bir kısmı üzülmüş ama elden bir şey gelmez artık. Sürünün içinde bir kısım “biz onu verdik artık rahatça yaşayabiliriz bize karışmazlar.” Gerçekten de beli bir zaman aslanlar öküz sürüsüne saldırmamışlar; çünkü Sarı Öküz´ün etini yemişler bir süre karınları doymuştur.

Aslanlar öküz etinin tadını alırlar ve artık dayanamazlar. Aslanlar tekrar açıktık deyip konuyu Topal Aslana açarlar. Topal Aslan, Boz Öküz´ün yanına tekrar gider selam verir. “Öküz kardeş biz aslanlar çok uysal hayvanlarız gördüğünüz gibi biz barıştan yanayız. Öküzlerle bir sorunumuz yok, bizim sorunumuz aranızdaki öküzlerden bazıları ile alakalıdır. Topal Aslan yalnız biz buraya başka bir şey için geldik demiş. Öküz sürüsünün liderleri ya niçin geldiniz? Topal Aslan biz bu aramızdaki barışı devam ettirmemiz için sizden bir isteğimiz daha vardır. Sizin uzun Kuyruklu Öküz´ünüzü istiyoruz. Biz nereye baksak onu kuyruğu gözümüze ilişiyor. Kuyruğu bizi rahatsız ediyor. Bizi vahşileşmeye sevk ediyor. Yani sizin sürünüz ile bir ilgimiz yok. Tüm sorunumuz sizin uzun Kuyruklu Öküz ile alakalıdır. Sizler normal kuyruklusunuz ama o uzun kuyruklu bir öküzdür.  Uzun Kuyruklu Öküzü verin, kurtulun aramızdaki barışta devam etsin. Gene eskisi gibi huzur içinde yaşamamıza devam edelim.” Öküz sürüsü onların bu tekliflerini de kabul eder. Yine Benekli Öküz karşı çıkmış bu teklife; ama kimse onu dinlememiş. Uzun Kuyruklu Öküz´ü de aslan sürünse verirler. Aslan sürüsü uzun Kuyruklu Öküz´ü de yedikten sonra tam kuvvetli olmuşlar. Eski güçlerine kavuşurlar.

Bu durum, artık sürekli tekrarlanır hale gelmiş.  Aslanlar bu yöntemi her seferinde kullanmaya başlarlar. Aslanlar her defasında çeşitli bahanelerle öküz sürüsünden birer öküz alır ve onu yerler.  Aslanlar gittikçe kuvvetleri artarken, öküzler ise zayıflamışlar.  Aslanlar artık küstahlaşırlar, öküz sürüsünün içine girer ve istediklerini alırlar. Vermeseniz artık hepinize saldırabiliriz deyip istediklerini alırlar. Öküzler birer birer aslanların pençesinde can vermeye başlar. Sayıca az olan öküzler artık canlarını koruyacak güçte değiller.  Boz Öküz ile birkaç tane öküz kalır geride.  Öküz sürüsü sayı olarak gittikçe azalmaktadır. Öküz sürüsünden kalan öküzlerden biri “ne oldu bize, niye bu kadar azaldık, nerde kaybettik biz bu harbi? Biz zamanında çok güçlüydük kimse bizi yenemezdi; ama şimdi herkes bizi yeniyor.”  Boz öküz zamanında söylenen Benekli Öküz´ün sözlerini hatırlatarak “biz Sarı Öküz´ü verdiğimiz gün biz bu harbi kaybettik. Sarı Öküz´ü vermeyecektik.”

Bu hikâye fabl türü bir hikâyedir. Bu hikâyede olay insan ve topluma uyarlandığında istenilen sonuç alınabilir.  Hayvanlar içgüdüsel davranışlar gösterip, sürü psikolojisi ile hareket ederler. Toplumsal davranışlarının çoğunda da sürü psikolojisi ile hareket edildiği gözlenmektedir. Hikâye analiz edildiğinde çok büyük toplumsal mesajlar verdiğini görmekteyiz. Bu hikâye farklı şekillerde uyarlanıp yorumlanabilir. Hikâye birlikteliğin ve beraberliğin önemli bir davranış olduğunu vurgular. Gücün, birlik ve beraberlikten geldiğini anlatan bir hikâyedir. Hikâyemizi bir Afrika atasözü ile bitirelim.

“Aslanlar kendi tarihlerini yazana dek, av hikâyeleri hep avcıları övecektir”

Bu haber 603 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HİKAYELERDEN HAYATA

KURUŞLARIYLA DÖNER YEMEK İSTEYEN ÇOCUK!

KURUŞLARIYLA DÖNER YEMEK İSTEYEN ÇOCUK! TAVUK DÖNER VE ÇOCUK

CENGİZ HAN'IN HİLESİ

CENGİZ HAN'IN HİLESİ "TARİHTEN ALAMADIĞIMIZ DERS ........"

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

GALERİ

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 54
Haber 1145
Yorum 116
Haber Okuma 2456080
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi