BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

MİLLİYETÇİLİK İSLAM DA VAR MI?

MİLLİYETÇİLİK İSLAM DA VAR MI?

Tarih 08/Kasım/2017, 00:10 Editör BİLGE BİLGE

SAHABELER İLE HZ ÖMER DEN ÖRNEK:"Ben de İslâm oğlu Selman'ım"

     Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Asr-ı Saadet'te yaşanan ve dün, bugün ve yarınımıza ışık tutacak ürpertici bir hadiseyi şöyle nakletti: “Konuşmamı Resulü Ekrem Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in Mescidi Nebevisinde yaşanan güzel bir tabloyla bitirmek istiyorum.

        Sahabeden bir grup, bir halka yapmışlar oturmuşlardı. Aralarında sohbet ediyorlardı. İçlerinden birisinin Hz. Selman ile bir problemi vardı. Selman-i Farisi Mescid-i Nebevi'nin kapısından girdiğinde, Selman ile arasında sorun yaşayan sahabeden o insan Selman işitecek şekilde konuyu değiştirdi. Etrafındaki arkadaşlarına “وما حسبك وما نسبك” soyun-sopun nedir, sülalen nereye dayanıyor, hangi kabiledensin? diye sormaya başladı.

          Soruya cevap olarak her birisi kendi soyunu-sopunu anlattı. Birisi dedi ki, “أنا من مضرّ إبن فلان إبن فلان ” ben Mudar kabilesindenim, falan oğlu falanım. Bir başkası, ben Evs kabilesindenim, benim babam Medinelilerin en şereflilerinden falan oğludur. Dedem şudur, dedemin babası şudur, diye kendi soyunu-sopunu anlatmaya başladı. Bir başka sahabe, “أنا من تميمن إبن فلان إبن فلان ” ben de Temim kabilesindenim, falanın oğlu falanım.

            Bir başkası ben Hazrec kabilesindenim. Bir başkası da “أنا من قريش أشرف الناس” ben de Kureyş kabilesindenim, insanların en şereflilerinin soyundanım dedi. Sohbet bitince, sohbeti yöneten zat Hz. Selman'a döndü: Ya Selman, “وما حسبك وما نسبك” “senin soyun-sopun nereye dayanıyor, sen nerelisin, sen hangi kabiledensin?” diye sordu. Selman, kıyamet sabahına kadar yeryüzündeki bütün Müslümanlara örnek olabilecek bir cevap verdi. Ve dedi ki, “أنا سلمان إبن الإسلام” Ben de İslâm oğlu Selman'ım. Ve sonra gözleri dolarak şöyle hitap etti: “كنت ضالا فهداني الله بمحمد” Ben dalalette, sapıtmış bir insandım, Allah beni Muhammed Mustafa (s.a.s) ile hidayete erdirdi. “ كنت فقيرا فأغناني الله بمحمد ” Ben fakir, yoksul bir insandım, Allah beni Muhammed Mustafa (s.a.s) ile zenginleştirdi. “كنت مملوكا فاعتقني الله بمحمد” Ben basit bir köle idim, Cenab-ı Hakk beni Muhammed Mustafa (s.a.s) ile özgürlüğüme kavuşturdu. “أنا سلمنان إبن الإسلام” Benim soyumu-sopumu öğrenmek mi istiyorsunuz? Ben de İslâm oğlu Selman'ım, dedi. Hz. Ömer uzaktan bu sözleri duydu, ayağa kalktı, topluluğunun yanına geldi. Onlara dedi ki, benim de soyumu-sopumu öğrenmek istiyor musunuz? Ben de “أنا عمر ابن الإسلام أخو سلمنان إبن الإسلام ” Ben de İslâm oğlu Ömer, İslâm oğlu Selman'ın kardeşiyim, dedi.”

http://www.yenisoz.com.tr/ben-de-islam-oglu-selman-haber-12250

Bu haber 398 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HZ MUHAMMED İN ÖRNEKLİĞİ

SÜNNETİN İSLAM DA Kİ YERİ VE ÖNEMİ

SÜNNETİN İSLAM DA Kİ YERİ  VE ÖNEMİ PEYGAMBERİN İSLAM HUKUKUNDA Kİ ÖNEMİ

HZ PEYGAMBERİN MEDENİYETE KATKILARI

HZ PEYGAMBERİN MEDENİYETE KATKILARI Peygamber Efendimizin (s.a.v) Toplumsal Hayata Kazandırdığı Değerler

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

GALERİ

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 57
Haber 1111
Yorum 117
Haber Okuma 2223062
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi