BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
MÜSLÜMAN İŞİNİ SAĞLAM   VE GÜZEL YAPAR

MÜSLÜMAN İŞİNİ SAĞLAM VE GÜZEL YAPAR

Tarih 30/Aralık/2017, 08:15 Editör BİLGE BİLGE

İŞ VE ÜRETİM AHLAK


MÜSLÜMAN İŞİNİ SAĞLAM VE GÜZEL YAPAR

الرَّحِيمِ الرَّحْمَنِ اللَّهِ بِسْمِ

     Yüce Rabbimiz, “İşinizi güzel yapın; Allah işini güzel yapanları sever”1 buyuruyor. İyi işler yapmak ve yaptığını güzel yapmak, dinimizde “ihsan” kelimesiyle ifade edilir. Nitekim Sevgili Peygamberimiz (sav), “İhsan nedir, yâ Resûlallah?” sorusuna, “İşerinde Allah’a, O’nu görüyormuş gibi davranmandır; çünkü sen onu görmesen de O seni görüyor”2 şeklinde cevap vermiş; böylece işlerimizi, yüce Allah’ın görüp gözettiğine dikkatimizi çekmiştir.Dinimiz, hayırlı ve yararlı işleri Allah’a ibadet olarak değerlendirmekte, işimizi önemseyip “İhsan çerçevesinde (“Allah beni görüyor ve görülüyorum” ,ne kadar iyi,sağlam,kaliteli,estetik yaparsam o kadar Allah beni sever düşüncesiyle yapmaktır.)güzel ve sağlam yapmamızı emretmektedir.

        İşlerini kötü ve çürük yapanların kendilerine, ailelerine ve toplumumuza ne büyük zararlar verdiklerini deprem gibi, trafik kazaları gibi acı olaylarda görüyoruz. Hem ağır bedeller ödüyoruz hem de bu çağda dünyaya karşı mahcup oluyoruz. Oysa Resûl-i Ekrem(sallallahu aleyhi ve sellem) Efendimiz, “Allah her şeyde ihsanı farz kılmıştır”3 buyurarak, insanın güzel işler yapmasını, yaptığı işi ve görevi güzel ve kaliteli yapmasını istemektedir Zira İnsanın bu dünya da yaptığı işler ve güzel eserler Onun “SADAKAİ CARİYESİ(İyiliklerin sevaplarının devam ettiği bir ömür ve Ahiret hayatı )olmasına sebep olacaktır.. Başka bir hadisi şeriflerinde de “Yüce Allah, yaptığınız işi sağlam ve iyi yapmanızdan hoşnut olur”4 buyurmaktadır. Aslında, yaptığını güzel ve sağlam yapmak sorumluluk sahibi, mesleğine saygılı, onurlu ve haysiyetli kişilerin özelliğidir. Yüce dinimiz baştan savma işleri Müslümanın kişiliğine ve saygınlığına asla yakıştırmamıştır. İnançta sağlamlık, davranışta samimiyet, alış verişte doğruluk, sanatta incelik, yapılan her türlü işte kalite ve dürüstlük dinimizin emrettiği güzelliklerdendir.Zira Müslüman,işlerini yaparken ;Bu işlerini İbadet edercesine ve bunların kendisine Cenneti kazandıracak işler olduğunu düşünerek yapar.Tabi böyle işler yapılınca ,sanatta,edebiyatta,teknolojide,bilimde ,sanayide Müslümanlar ;diğer milletlerden en az elli yıl önde olmuşlardır. Kur’an-ı Kerimde ki ayetleri genel oalrak değerlendirdiğimizde “Allah,sizi dünyayı yı çözmek ve güzelleştirmek,imar etmek ve böylece bilimde(ilimde)yükselmeniz ve bulduğunuz gerçekler ile Allah’ı daha iyi kavramanız ,Allah’ı yarattıklarında ki denge ve düzenlerle anlamanız için yarattı” Bize emanet edilen her iş kul hakkıdır, değerli müminler… Çünkü iyi yaparsak insanlar bundan faydalanacak, kötü yaparsak zarar görecek.

       “Müslüman, eliyle ve diliyle başka Müslümanlara zarar vermeyen kişidir.”,”Allah yanında en iyiniz,işi ve üretimi,buluş ve icatlarıyla …insanlara en çok faydalı olanınızdır” Böyle buyuruyor Peygamber Efendimiz… Sırf “saatini doldurma” anlayışla yapılan baştan savma işlerden insanlar zarar görmektedirler. Dolayısıyla bu şekilde elde edilen kazançlar da helal sayılmamaktadır.(B)İlim adamı ilmî çalışmasında, tüccar ticaretinde, işçi tezgâhında, kamu görevlisi görev mahallinde, velhasıl hepimiz kendi işimizde dinimizin, aklımızın ve vicdanımızın razı olacağı şekilde davranmak zorundayız. Aksi halde bunun zararını daha bu dünyada görmekteyiz, görüyoruz da…Toplum da herkesin yakındığı kötülükleri ve davranışların azaltılabilmesi için herkes yanlışları yapmamaya dikkat edecek ve bulunduğu konumda gördüğü kötülüğe müdahale edecek;”Allah beni görüyor” düşüncesiyle işlerini yapacak kazancını helalinden sağlayacak böylece gelişmiş ,teknolojik olarak yüksekte ,ahlaken üstün,iş döngüsü bakımından işlerin tıkırında olduğu ,kötülüğün ,kadın cinayetlerinin,kadına şiddetin,çalma,sahtekarlıklar,kandırmalar,…vs nin olmadığı yada minimize olduğu toplumda yaşayacağız!

  Bir hatıramı anlatmak isterim”Lisede iken talebe psikolojisiyle matematik hocamıza ,dersi işlememesi için sorular sormak istemiştik bu amaçla “Hocam nerelisiniz?Kaç çocuğunuz var? “…vs sorular sormuştuk! Hocamız bize değer verdiğini göstermek için hepimizi dinlemişti! Ama hepimize hayat boyu ilke olacak şu cümleyi söyledi” Çocuklar hepinizi çok seviyorum lakin Burda eğer dersimi gerektiği gibi işlemezsem Aldığım ve çocuklarıma götürdüğüm para haram olur”demişti. İş hayatıyla ilgili kurtarıcı prensipler getiren dinimiz, her işi ehline vermemizi de emretmiştir. Sevgili Peygamberimiz (sav) “İş, ehil olmayana verildiği zaman kıyameti bekleyiniz’’5 buyurur. Bu hadis açıkça, ehliyetsiz/alanında uzman olmayan kimselere yaptırılan kötü ve yanlış işlerin bir toplum için çöküş olacağını göstermektedir. .

  Yüce Rabbimiz buyuruyor ki: “İman edip iyi işler yapanlara gelince, elbette biz işi iyi yapanların ecrini zayi etmeyiz.’’6 Allah’ın iyi işler yapanlara vaad ettiği bu ecir, dünyada huzurlu bir hayat, ahirette de ebedi saadet ve cennet olacaktır.Yüce Rabbimiz cümlemize, hayırlı bir ömür sürmeyi, helalinden kazanmayı, kazandıklarımızı kendi rızasına uygun yerlere harcamayı nasip eylesin. Kaynaklar:1 Bakara 195 ,2 Müslim sayd 37,3 Buhari İman 37,4 Beyhaki, Şu’abu’l-iman IV,334,5 Buhari, ilim,2,6 Kehf 30

Bu haber 342 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HAKLAR VE ÖZGÜRLÜKLER

VEDA HUTBESİNDE Kİ İNSAN HAKLARI

VEDA  HUTBESİNDE Kİ İNSAN HAKLARI VEDA HUTBESİ VE DİĞER İNSAN HAKLARI BİLDİRGELERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI

İSLAM DA ORGAN BAĞIŞI

İSLAM DA ORGAN BAĞIŞI ORGAN BAĞIŞI VE DİN

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

GALERİ

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 57
Haber 1106
Yorum 115
Haber Okuma 2155440
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi