BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

GÜNLÜK HAYATTA KULLANILAN DİNİ KAVRAMLAR

GÜNLÜK HAYATTA KULLANILAN DİNİ KAVRAMLAR

Tarih 27/Mayıs/2018, 23:08 Editör BİLGE BİLGE

GÜNLÜK HAYATTA KULLANILAN DİNİ KAVRAMLAR

HAYATIMIZDA KULLANDIĞIMIZ DİNİ TERİMLER VE ANLAMLARI

**Müslüman,hayatın her alanında Allah'lı yaşar;Allah yokmuş gibi düşünmez,yaşamaz,konuşmaz.İşte bu yüzdendir ki Müslüman aklı,hayatın her alanında Allah'lı yaşar,Allah'lı düşünür ,Allah'lı konuşur.Acının zirvesinde "Allah "der.

   Allah(Vatan,din,ezan bayrak,namus...)davası uğrunda can vermek için saldırgan düşmanın üzerine  yürüdüğünde "Allah"der.

  “Sorgulanmayan hayat yaşanmaya değer bir hayat değildir"

Merhaba: Anadolu'da birçok bölgede devam eden bir gelenek vardır. Bir topluluğa girersiniz Selamunaleykum dersiniz. Aleykumselam derler. "Aramızda yerin var"

"Benim tarafımdan da kabulsun kabul edildin,Rahat ol biz/benden size zarar gelmez" demektir.

Oturduğunuzda oradakiler tek tek Merhaba, Merhaba ... Merhaba derler.

İNŞALLAH:İşe Başlamadan Önce(Allah izin verirse )

  "Selamün aleyküm":Selam; Allah'ın (c.c.) 99 güzel isminden biridir. Her çeşit ârıza ve hâdiselerden sâlim kalan; her türlü tehlikelerden kullarını selâmete çıkaran; cennetteki bahtiyar kullarına selâm eden manasındadır.Bir fıkıh terimi olarak selam; karşılaşan iki Müslümanın birbirine yaptıkları dua cümlesinden ibarettir. Selam veren "es-selamu aleyküm (Allah'ın selamı sizin üzerinize olsun)" der, selamı alan ise "ve aleykümü's-selam ve rahmetullah (Allah'ın selamı ve rahmeti sizin üzerinize olsun)" diyerek ilaveli duada bulunur.

   Allah ,seni görünür görünmez kaza beladan  korusun,sağlık sıhhat ,zihin açıklığı dilerim,Cennet gibi bir hayatta yaşa,ahirin(sonun Cennet olsun),Bol,bereketli kazançlar dilerim,gibi dua dileklerini karşımızda kine söylemiş oluruz!İletişimi böyl e başlatan toplumlar ve bireyler nasıl olurlar?O toplum birbirine zarar verir mi?
  Ayette:"Allah sünnetine, düzeninin yasalarına uygun olarak, iradesinin tecellisine tâbi, akıllı ve sorumlu kimseleri doğru, muhkem, güvenli yola, İslâmî hayata sevkederken, insanları hukukun üstün, hakkın ve adâletin belirleyici güç, barışın hakim olduğu, güvenli bir dünyaya, selâmet yurduna, cennete davet ediyor. "YUNUS Suresi 25. ayet

Kur'an-ı Kerîm'de şöyle buyurulur:

"Bir selam ile selamlandığınızda, siz de ondan daha güzeli ile selamlayın veya aynı île karşılık verin." (Nisa, 4/86.)

Hadiste "Selam, cennet ehlinin selamlaşma şeklidir.» buyurulur, (bk. A. Hanbel, IV, 381)Selamı vermek sünnet, almak farzdır. Çünkü ayette, "Size selam verilince, ona ondan daha güzeli ile veya aynı ile karşılık verin."buyurularak, selam alma emir siygası ile ifade olunmuştur. Diğer yandan Allah'ın Rasulü, Müslümanın Müslüman üzerindeki haklarını sayarken, ilkinin verilen selamı almak olduğunu belirtmiştir. (İbn Mace, Cenaiz, 1; A. b. Hanbel, II/332, VI/385.)"Ruhumu kudret elinde tutan Allah'a yemin olsun ki, siz iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Yaptığınız zaman birbirinizi seveceğiniz bir ameli size haber vereyim mi? Aranızda selamı yayınız." (Müslim, iman, 93; Ebu Davud, Edeb, 131; Tirmizî, Sıfatu'l-Kıyame, 54

BiSMİLLAH:İşe Başlarken(Bu varlığı ve denge düzenleri  yaratanın ismiyle başlıyorum,bunların sahibini unutmuyorum)Bir işe girişirken denir.

Ya  ALLAH:Can havliyle gücünü toplaması gerektiğinde denir.
BİİZNİLLAH:Karar verdiğinde (Allahın izniyle anlamına gelir.)

SÜBHANALLAH:Şaşırırsak(Allah her türlü eksik ve kusurlardan uzaktır.)

EVELALLAH:Kendimize Güvenirsek(Önce Allah izin verirse başarırım)

ALİMALLAH:Azmedersek(Bir işi yapmaya kesin karar verince  )

EYVALLAH :Hak ile birlikte ve haktandır,Tamam kabul ediyorum.

İNŞEALLAH:Arzuladığında ,Bu arzusunun Allah'ın planına uygun  olmasını diler.

YA ALLAH :Sonuna Kadar Gitmek İstersek(Allahım başarma azmi güç kuvvet ver)

FESÜPHANALLAH:Canımızı Sıkarlarsa(Allah ile olduktan sonra bunlar bana zarar veremez)

ALLAH, ALLAH, ALLAH:İşe Coşku ve Heyecanla Sarılınca

MAŞALLAH:İşi Başarıyla Bitirince ve hayran olduğunda denir.(Allah ne güzel taktir edip  düzenlemiş                                                                                                                                                   ESTEĞFİRULLAH:Özür dilediğinde ve hata yaptığında " Allah tan aff dilerim"anlamına gelen bu kelime  denir.                                                                                                                                                      VALLAH BİLLAH:Yemin ettiğinde veya sözüne inandırmak istediğinde Allah adına yemin eder.

HAY ALLAH:Eğer İşi Başaramazsak

Allahu ekber:Güçsüzlüğü ,Allahın gücüyle aşmak istemek

ELHAMDÜLİLLAH:İş Sonuçlanınca,nimete ulaşınca ,başarıya kavuşunca

İnna lillahi ve inna ileyhi raciûn: Allahtan cc geldik ve O'na döneceğiz.

Küllü nefsin zaigatül mevt sümme ileyna türceûn:Her nefis ölümü tadacaktır,sonunda O'na döneceksiniz.Bela ve musibet anında söylenir

Allah Resûlü (s.a.v.) ashabına dua ve zikir gibi ibadetleri sessiz yapmayı tavsiye buyururdu. Tavsiye ettiği zikirlerden biri de ‘Lâ havle velâ kuvvete illâ billâh’ idi.KIZDIĞIMIZDA SÖYLENİR.

  Anlamı: Gerçek güç ve kuvvet ancak yüce ve büyük olan Allah’a aittir.

 ALLAHU EKBER:Heyacanlandığında ve düşmanların çokluğunda,Allah'ın sanatını,gücünü ,kudretini gördüğünde denir.

Tevekkül anında; "Tevekkeltüalellah" HASBUNALLAHÜ VE NİMEL VEKİL (ALLAH BİZE YETER O NE GÜZEL VEKİLDİR) Allah bana yeter O'ndan başka ilah yoktur.O'na dayandım.O büyük arşın sahibidir."(tevbe,129)

*Muhtaç durumda:Hz. Musa bu duayla Allah'a sığınıyor:Rabbim doğrusu bana indireceğin her türlü hayra muhtacım.Kasas Suresi 24. Ayet

**sıkıntı ve zorlukta:Yunus aleyhisselam’ın sözleridir."Lâ ilâhe illâ ente subhâneke , innî küntü minezzâlimiyn."

"Senden başka Allah yoktur Senin şanın yücedir,ben zalimlerden oldum."-Enbiya Suresi: 87. Ayet-

HASTALIK DURUMUNDA:Hastalıkla mücadele ederken sabretmek:Hz Eyüp üzerindeki bela onu kulluk yapmaktan alıkoyacak dereceye ulasınca BU DERT BANA DOKUNDU (İBADET YAPTIRMAZ HALE GETİRDİ) SEN MERHAMETLİLERİN EN MERHAMETLİSİSİN.  Ve eyyûbe iz nâdâ rabbehû ennî messeniyed durru ve ente erhamur râhimîn. [enbiya 83.ayet]

Bu bela şiddetin son sınıra gelmesi durumunda ve artık insanlar isyan etmeyi düşünmeye başlar.Yapılması gereken bu duadır.

NAZAR DAN KORKARSA:Nazardan ve her türlü zarardan korunmak için okunan dua:

"Euzü bikelimâtillahittammâti min şerri mâ haleka" "Bütün yaratıkların şerrinden Allah’ın kusursuz kelamlarına [âyetlerine yani Kur'ana] sığınırım. [Zira âyetlerinde gizli açık her ilim, her ihsan, her tedbir vardır."

  İslamın inşa ettiği hayatın yapı taşları olan bu dil ,İslami hayat tasvvurunun merkezinde  Allah'ın yeraldığının en çarpıcı  göstergesidir.

Bir şeyden korktuğu ve telaş  ettiği zaman:Sevban radıyallahu anh diyor ki: Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem bir şeyden korktuğu zaman:

" Huvallah, Allahu rabbi laşerike leh." "O Allah'tır, Allah benim Rabbimdir, şeriki (ortağı) yoktur." İbn Sünni, 337.

YOLCULUGA CIKARKEN OKUNACAK DUA:

«سبْحانَ الذي سخَّرَ لَنَا هذا وما كنَّا له مُقرنينَ، وَإِنَّا إِلى ربِّنَا لمُنقَلِبُونَ .

اللَّهُمَّ إِنَّا نَسْأَلُكَ في سَفَرِنَا هذا البرَّ والتَّقوى ، ومِنَ العَمَلِ ما تَرْضى .

اللَّهُمَّ هَوِّنْ علَيْنا سفَرَنَا هذا وَاطْوِ عنَّا بُعْدَهُ ، اللَّهُمَّ أَنتَ الصَّاحِبُ في السَّفَرِ ، وَالخَلِيفَةُ في الأهْلِ.

 

اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ وعْثَاءِ السَّفَرِ ، وكآبةِ المنظَرِ ، وَسُوءِ المنْقلَبِ في المالِ والأهلِ وَالوَلدِ

Manası:Bunu bizim hizmetimize vereni tesbih ve takdis ederiz; yoksa biz buna güç yetiremezdik. Biz şüphesiz Rabbimize döneceğiz. ”

Ey Allahım! Biz, bu yolculuğumuzda senden iyilik ve takvâ, bir de hoşnut olacağın ameller işlemeyi nasip etmeni dileriz.

Ey Allahım! Bu yolculuğumuzu kolay kıl ve uzağını yakın et!Ey Allahım! Seferde yardımcı, geride çoluk çoçuğu koruyucu sensin.

Ey Allahım! Yolculuğun zorluklarından, üzücü şeylerle karşılaşmaktan ve dönüşte malımızda, çoluk çocuğumuzda kötü haller görmekten sana sığınırım. ” [2]

http://www.dinibil.com/default.asp?L=tr&mid=1534

http://www.itobiad.com/download/article-file/92786

GÜNLÜK HAYATIMIZDA Kİ SÜNNETLER

Günlük yaşantımızda ihmal ettiğimiz ve unuttuğumuz o kadar çok sünnet var ki... Oysa hayatımıza yön verecek ve bizlere kat be kat sevap kazandıracak bu sünnetleri yeniden hatırlamak ve günlük yaşantımıza dahil etmek durumundayız.


 İhtiyaç giderilen (tuvalet gibi) veya kıymetsiz olan yerlere sol ayakla girilir. Sağ ayakla çıkılır. 
 Pantolonu giyerken oturup giymek sünnettir. Çünkü ayakta giyinen kişi ani bir tansiyon kaybında, dengesini kaybedip ciddi bir yara alabilir. 
 İki kişi veya daha fazlası bir yola çıktığında birisini aralarında yol lideri seçerler. Böylece yolda istişare ederken kararsız kalmazlar. Son sözü birisi söyler. 
 Abdest aldıktan sonra üç yudum su içmek. Böylece vücut dışı ve içinin harareti dengelenir. 
 Cuma günü tırnak kesmek. Böylece temizliğini ihmal etmemiş, bir düzene koymuş oluruz. 
 Hapşırırken "Elhamdülillah" demek sünnettir. Duyanın da "Yerhamukellah - Allah sana merhamet etsin -" demesi sünnettir. Çoğu kez bu dua cümleciği yerine "Çok yaşa" deriz ki, güzel bir temenni olmakla beraber sünnet olan sözcüklerin yerini alamaz elbette. 
 Açık arazide, haşeratın bulunduğu yerlerde çıkarmış olduğumuz ayakkabıyı giyerken silkelemek, sünnettir. 
 Birisi çağırdığında bütün vücuduyla dönmek. 
 Yemek yerken ne çok konuşmak, ne de susmak. Zaman zaman konuşmak sünnettir. 
 Cenaze evine yemek göndermek. 
 İyi işlere besmele ile başlamak. Besmelesiz işin sonu bereketsizdir çünkü. 
 Yatağa abdestli girmek. 
 Vücudun yarısı gölgede, yarısı güneşte oturmamak sünnettir. 
 Özellikle köy yerlerinde yatmadan önce yorganı silkelemek, altına bakmak. 
 Sağ elle yemek yemek. 
 Yemeğe üfürmemek ve yemeği kaynar haldeyken yememek. 
 Toplu kaptan yeniyorsa elini yemeğe bulaştırmamak. 
 Yemekten önce ve sonra elleri yıkamak. 
 Yemeğe "Bismillah" deyip başlamak ve bitince de "Elhamdülillah" demek. 
 Ekmeği ele alıp parçalamak. Ekmeği tek elle ve yerde iken üstüne bastırıp parçalamak nimete karşı saygısızlık olarak görülmüştür. 
 Tırnakları kesmek, bıyığı (dudaklar açıkta kalacak, yemek yerken kaşığa bulaşmayacak kadar) kısaltmak. Vücuttaki fazla tüyleri gidermek. En azından 15 günde bir bu temizliği yapmak sünnettir. 
 Cuma günleri mutlaka yıkanmak. 
 Yatağa girerken "Felak-Nass" okuyup ellere üfürüp yüze sürmek. Bu şu anda aktarabileceğimiz sünnetlerdir. Hz. Peygamber (sav) bu hususlara dikkat etmiş ve hayatın her aşamasını disipline etmiştir.

https://www.sabah.com.tr/yazarlar/hatipoglu/2015/07/12/her-sunnette-sehit-sevabi-var


https://www.takvim.com.tr/yazarlar/nihat_hatipoglu/2018/01/05/keske-peygamberle-yol-tutsaydim

Bu haber 677 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

İBADETİN TANIMI ÇEŞİTLERİ VE ÖNEMİ

BİR PİRİNÇ TANESİ NE ANLAMLAR TAŞIYOR?

BİR PİRİNÇ TANESİ NE ANLAMLAR TAŞIYOR? BİR PİRİNÇ TANESİ VE İSRAF

ORUÇ İNSAN ve SAĞLIK

ORUÇ İNSAN ve SAĞLIK ORUÇ İNSAN ve SAĞLIK

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

GALERİ

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 54
Haber 1145
Yorum 116
Haber Okuma 2517449
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi