BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SELAM VE SELAMLAŞMA ADABI

SELAM VE SELAMLAŞMA ADABI

Tarih 20/Eylül/2018, 19:21 Editör BİLGE BİLGE

İSLAM KELİMESİ VE SELAMIN ANLAMI

 

*      SELAM VE ÖNEMİ

  " Selam,iletişimin başlangıcıdır"(Hüseyin Beşikçi)

 "Orada ne boş bir söz, ne de günaha sokan bir şey işitirler,Sadece "selam!", "selam!" sözünü işitirler. "(Vakıa25-26)
     "Selam ,kelamdan öncedir"(Hz Muhammed sav.)


         “Hayatımın canlılığını sağlayan Allah'a yemin olsun ki, siz iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Yaptığınız zaman birbirinizi seveceğiniz bir ameli size haber vereyim mi?       " selamı  aranızda yayın!'
 

Selam:İslam kelimesinden türemiştir…Selam,İslamın amacını ve özünü ifade eder.

“Toplumun(Ümmetimin )bozulmaya yüz tuttuğu zamanda ,benim bir sünnetimi yaşatana yüz şehid sevabı verilir”

*  Peki selamı bu kadar önemli hale getiren nedir?Selam ne demektir? Selam hangi anlamları ve dilekleri karşımızdakine dilemektir?

Selam:Bir işten kurtulmak, ayıp, âfet, noksanlık, acizlik, hastalık vb. şeylerden beri olmak anlamındaki "s-l-m" kökünden türeyen selâm, Allah'ın sıfatı olarak, insanlara ârız olan ayıp, kusur, eksiklik, âfet, hastalık, acizlik, ölüm vb. şeylerden berî olan; yaratıklarını âfet ve belalardan kurtaran, zulmetmeyen, güven arayanları güvene erdiren demektir.

 

 

SELAM:(Selamun Aleyküm,verahmetullahi) Selam:Barış,huzur,güven,mutluluk,sadakat,kaza belalardan uzak olma,başarı,mutluluk yurdu ,  sağlıklı olma ,Ruhsal ve bedensel sağlık anlamlarına gelir. Benden sana zarar gelmez,Allah sena ve ailene,çevrendekilere,Dünyadakilere, dünya ve ahirette,kabirde ,rahat huzurlu bir hayat  nasip etsin,ruhsal,fiziksel,kaza belalardan korusun.işinde gücünde bereketler başarılar ,zihin açıklığı dilerim.Sana ailene ve senin şahsında tüm insanlığa huzur,mutluluk dilerim..Hayatın dolu dolu(bereketli )geçsin... Allah işinde,gücünde,derslerinde başarılar versin...Görünür görünmez kaza beladan seni,aileni ve hepinizi korusun...Selam duadır.

 

        ***Selam verilen insana ,selam veren değer vermektedir ki Selam ve selam ın anlamlarını muhatabına söylemektedir.Değer gören,onare edilen insanlar da ;değer verirler.Değer gören İnsanlar da özgüven gelişir,Özgüveni yüksek olan insanlar ikilemlerinde takılıp kalmaz yuksek başarı kazanırlar.Selamı ve islamı içselleştirmiş birey ve toplumlar da huzur mutluluk ,güven oluşur adeta insanlar yürüyen meleklere dönüşür.  

     **  İlk karşılaştıklarında Bu duygu ve düşüncelerle iletişime geçen insanların topluluklarında ,kötülüklerin yerini,güzel davranışlar alır.     

        Selam vermek izin almak ve geldiğini bildirmek,muhatabının hazırlanmasını beklemektir.Ayette:

      
   "Ey inananlar! Evlerinizden başka evlere/odalara, izin almadan, seslenip sahiplerine selâm vermeden girmeyiniz. ..." (Nur, 27)

      


     Selam verdiğimiz kişiye:Allah seni/aileni: huzurlu,mutlu,güven içinde,başarılı,güzel bir hayat içinde yaşatsın,Anne babana sağlıklı bir hayat,bol kazanç,görünür görünmez kaza beladan Allah ın korumasını,iyi bir gelecek ve hayat yaşamanızı,hastalarınıza şifa,borçlularınıza ödeme gücü vermesini dilerim,provasını yaşadığın bu hayatın gerçeğini Ahirette Cennette yaşayasın ve ahirin Cennet oslun,demektir. …vs.dilekleri Allah tan istemektir.

Seni Allah için seviyorum ve iyiliğini istiyorum..

S-2 Selam İbadet midir?

İbadet:Allah ın yapınız dediklerini yapmak;yapmayınız dediklerini de yapmamaktır.O halde İnançlı bir insanın Yaptığı her güzel şey;Bundan dolayı kaçındığı her kötülükten kaçınmasıdır…Bizim fizik,müzik,biyoloji,beden eğitimi,….gibi derslerde öğrendiklerimiz,Allah ın “OKU”emrinin yerine getirilmesi olduğundan ;İbadet her güzel şeydir ve O na destek vermektir.

SELAMIN ÖNEMİ NEDİR?

             Arada iletişim köprüleri kuruluyor,manevi sevgi kuvvetleniyor,Her selam da artıyor,genişliyor..Bu güzelliği gören diğerleri;Bu karşılıksız dileklerin sebebini araştırıyorlar ve bu güzellik artıyor genişliyor.Sevginin artmasının ve iyilerin güçlenmesinin yeryüzünde davranışların iyilikten yana artmasını sağlıyor.Nasıl ki Ağaçlar Allah a dua ediyor ve yağmuru çekiyor sa ;Selam da topluma iyilikleri çekiyor.Rahmet bu şekilde huzuru arttırıyor.Sorunlar çözülüyor..

Bunun gibi daha nice anlamalar...

*-İslâm dini, bizim dünya ve âhiret mutluluğumuzu sağlamak için gönderilmiştir. Bu sebeple İslâm'ın emir ve yasakları, ibadet prensipleri ve ahlâkî esasları bizim önce dünyamızı Cennet'e çevirecek, Cennet'e dönüşen bu dünyadaki hayatımızla da ebedî Cennetle yaşamaya ehil hale gelmemizi sağlayacaktır.YANİ İSLAMI YAŞAMAK,DÜNYA DA CENNETİN PROVASINI YAPMAKTIR…

Selamı veren, sevgi ve iyi niyetini ifadede öncülük ettiğinden, selamı alan da bir-iki kelime fazlasıyla cevap vererek bu güzel davranışa karşılık vermelidir.

 

*      Selam,sorunları olanları,psikolojik ,sosyolojik sorunların çözülmesine yardımcı olur.Ön yargıları yıkıyor.Beni bu insanların sıcaklığı samimiyeti etkiledi diyerek İslamı araştıran kabul eden binlerce insan vardır.Bunu dünya ölçeğinde düşünürsek Selamın anlamı daha geniş kapsamlı olmaktadır.Bir insana yapılacak en büyük iyilik İnsanın imanını kazanmasına aracı olmaktır.Bu durumda insanın hayata bakışı ve sorun üretmekten sorun çözen haline getirmek onları hidayetine sebep

olmaktır.Bunun girişi de selam dır.."Bu insanlar bu kadar sıkıntıya rağmen neden huzurlu lar,bu kadar sıkıntılarına rağmen psikolojik sosyolojik sorunları olmuyor "dedirten selamdır...Barış içinde olmak islami bilmeyenlerin islamı araştırmasına sebep olur.Selamlaşın aranızdaki bağ sevgi güçlensin,der resulullah..İnsanların ortak bağ kurmasının aracı selamdır.

Selamlaşmaya dikkat eden insan,evrendeki her şey ile iletişimi güçlü olur.Hepimizin ,ağaçların hayvanların sahibi Allah diyen Müslüman Onların da Allah ın kulu olduğunu bilir ve Onlara da O şekilde davranır.Evrenin bir bütün olduğunu farketmek ,Müslümanlar arasındaki selamın  artmasıdır.Selamla tanışan kendisiyle ve kainatla barışık olur.O zaman ,Taşlar da Hayvanlarda ,ağaçlarda bizim Allahımız bir kardeşimiz olur ki;işte o zaman Bu varlıklara davranışlarımıza dikkat ettirecektir.Peygamber:"Uhut bizi sever biz Uhud u severiz","Kurban kesenler,Sen Allah ın kulusun Allah emrettiği için seni kesiyorum ,der.    "-

İnanmasa da ,Allah ı kabul etmese de O insan Allah ın kulu olması açısından benim kardeşimdir.O halde Onunla iletişimimde Allah ta rafından yaratıldığını düşünerek O na öyle davranmalı,haklarını korumalı,yaptığı yalnışları"Allahım bilmedikleri için yapıyorlar"demektir.

 

         Bunun için dinimizin emirlerini dünyevî-uhrevî gibi bir sınıflamaya tabi tutmamız mümkün değildir. Dünyevî görünen fiillerimizle âhiret saadetini; uhrevî dediğimiz fiillerimizle de önce dünya saadetimizi kazanacağız.

 

Peygamber'imiz de Müslüman'ın Müslüman üzerinde 6 hakkı olduğunu haber verdiği hatırlatmasında, önce selam vermek, sonra verilen bu selamı almak, bu hakların başında gelmektedir, buyurmuştur.

*      - Selamda en çok sevabı, en evvel veren alır... Erkekler kızlara,kızlar erkeklere selam verebilir;Ancak yanlışa çekilme durumu hariç!

*      Eve girenin, hane halkına ilk sözü, selam olmalıdır.

*      İnançsızlara ve g.müslimlere, selam verilirken, Allah'ın selamı üzerinize olsun sözü ile 'doğru yolu bulasınız inşallah' manası niyet edilebilir.

*      Selamdan sonra toplumu kucaklaştıran, barıştıran güzel âdetlerimizden biri de, el uzatıp musafaha etme sünnetidir. Tutuşan ellerin sahipleri, karşılıklı saygı sevgilerini ifade ederken sünneti icra sevabı kazanmış olmakla kalmazlar, eller ayrılırken küçük günahlarının da kendilerinden ayrıldığını düşünebilirler.

Bir Müslüman diğer Müslüman'la karşılaşınca önce selam verip sonra da sevgi ile el tutuşup musafaha ederlerse, ağaçların sararmış yapraklarının döküldüğü gibi, ayrılmadan günahları dökülmüş olur.

"Bir selam ile selamlandığınız zaman siz de ondan daha güzeli ile selamlayın; yahut aynı ile karşılık verin. Şüphesiz Allah, her şeyin hesabını arayandır." [Nisa suresi: 86.ayet]                                                                                                                      "İki Müslüman musafaha ettiklerinde daha elleri birbirinden ayrılmadan günahları bağışlanır. "

Câmiü's-Sağîr, c: 1, no: 303

"Ayetlerimize inananlar sana geldiğinde onlara deki: Size selam olsun" (El-En'am, 6/54.)

"Elçilerimiz (melekler) İbrahim'e müjde getirdiler ve "sana selam olsun" dediler." (Hûd, 11/69)

Ahiret hayatında da selamlaşmanın aynı kelimelerle yapılacağı belirtilir. "Melekler: "Sabrettiğinize karşılık size selam olsun..." derler."                                                                  

"İman edip de iyi işler yapanlar, Rablerinin izni ile içinde sonsuza kadar kalacakları altından ırmaklar akan cennetlere sokulacaklardır. Orada birbirleriyle karşılaştıkça söyledikleri söz "selam"dır. (İbrahim, 14/23; bk. Yunus, 10/10)

"Onlar meleklerin "size selam olsun. Yapmış olduğunuz iyi işlere karşılık cennete girin" diyerek, tertemiz bir şekilde canlarını aldıkları kimselerdir." (en-Nahl, 16/32)

"…Evlere girdiğiniz zaman, Allah tarafından mübarek ve pek güzel bir yaşama dileği olarak kendinize (birbirinize) selam verin. İşte Allah, düşünüp anlayasınız diye size ayetleri böyle açıklar." (Nur suresi: 61)

'Ey inananlar! Evlerinizden başka evlere izin almadan, selam vermeden girmeyiniz. Eğer düşünürseniz bu, sizin için daha iyidir.' (Nur suresi: 27)

Selam alınmazsa ne yapmalı?
Kendisine dua edildiğini bilse alır.Bak ben sana bunca dua ettim,Allahın koruması huzur içinde hayatın geçsin ...gibi anlamları söyledim neden almadın ,diye açıklamak gerekir.

*       

*      SELAMIN YERİNİ BAŞKA SÖZ TUTABİLİR Mİ?

*       

*      Kur an daki anlamlarını,Allah ın sözlerinin sırlarını,insanların sözleri kapsayamaz..

*      Selam ile,Rahmet kavramı adı altında her ne güzellik varsa sana diliyorum..

 

Selamın böyle külli ve kutsi bir manayı içine aldığından dolayıdır ki, ne merhaba ne de günaydın gibi saygı cümleleri selamün aleyküm duasının yerini tutamamaktadır

*       Günümüzde kullanılan "hayırlı sabahlar", "hayırlı akşamlar", "iyi günler", "iyi akşamlar", "günaydın" veya "tünaydın" gibi deyimler, selam verilenler üzerinde huzur, güven ve esenlik meydana getirebilirse de "İslam'a ait selam"ın yerini tutmadığında açıklık vardır. Belki bu deyimler asıl selamlaşmadan sonra dua ve temenni niteliğinde söylenebilir. Selamlaşma dil ile olmalıdır. Bu konuda Tirmizi'nin bir rivayetinde Hadis-i Şerifte: 'Yahudi ve Hristiyanlara benzemeyin, çünkü Yahudilerin selamı parmaklarla işarettir, Hristiyanların selamı da avuçlarla işarettir.'

"O... selâmdır, mümindir, müheymindir..." (Haşr, 59/23) âyeti

*      Onunla (kitapla) rızasının peşinden gidenleri selâm yollarına iletir..." (Mâide, 5/16),

*       "Allah selâm yurduna çağırır..." (Yûnus, 10/25)

*      Namazların sonunda okuduğumuz şu hadis, "Allahümme ente's-Selâmû ve min ke's-Selam..." (Allah'ım! Sen selâmsın ve selamet de sendendir) (Müslim, Mesacîd, 135-136).

     *Allah Teâlâ, peygamberlere, müminlere ve cennetliklere selâm eder /başarılarını ister(esenliğe kavuşturur) (Ra'd, 13/24; Hicr, 15/46).

 

*      Melekler ve cennet bekçileri, cennete giren müminlere selâm verecekleri gibi, müminler de cennette birbirlerine selâm vereceklerdir (A'râf, 7/46; Zümer, 39/73). Cennetin bir adı da Daru's-Selâm (barış ve esenlik yurdu)dur; Allah da kullarını bu güzel yurda çağırmaktadır (En'âm, 6/127; Yûnus, 10/25).

"Size selâm verildiği zaman siz de ondan daha güzeliyle selâm verin, yahut verilen selâmı aynıyla mukabele edin..." (Nisâ, 4/86).

                  Selâm vermek sünnet, selâm almak ise farzdır.

86. Bir selam ile selamlandığınız zaman siz de ondan daha güzeli ile selamlayın; yahut aynı ile karşılık verin. Şüphesiz Allah, her şeyin hesabını arayandır.(Nisa 86)

 

            Dünya ve âhiret dini olan İslâm, bizim bütün davranışlarımızı/hayatımızı kapsamakta,her hareketimize bir şekil/açıklama vermekte; gezerken, otururken, yatarken, kalkarken, yerken, içerken ve hatta tuvalete girip çıkarken nasıl hareket edeceğimizi bize bildirmekte; ve hayatımızın tamamını ibadete çevirmektedir.

*      Hayatımızın tamamını düzenleyen dinimizin,sosyal hayatımızda bizden istediği önemli görevlerden biri de fertlerin birbirleriyle karşılaştıkları veya ayrıldıkları zaman ilk ve son sözün selâm sözü olmasıdır.

     *insanlar arasındaki muhabbet ve güveni kuvvetlendirecek en önemli etkenlerden biri olan "selâm", aynı zamanda Cennetin de en güzel sözlerinden biridir.

*      İyilikler ve güzellikler diyarı olan Cennet'te gıybet, hased, dedikodu, kibir,kin,düşmanlık.. gibi kötülüklerin ismi bile anılmayacaktır. İşte Cennet'te bulunmayan bu kötülüklerin, dünyamızda da bulunmamasını temin edecek en güzel vasıta, Cennetin güzel kelâmı "selâm" olacaktır.

Kur'ân-ı Kerim: "Evlerinize girdiğinizde ehlinizden kimse yoksa, kendi nefislerinizi selâmlayınız" (Nisa, 4/65): "Ey iman edenler, başkalarına ait evlere girişlerde izin isteyin ve ev halkına da selâm verin" (Nur, 24/27)

      Boş bir yere, eve veya camiye girdiğimizde bile selam vermek sünnettir. Umulur ki; orada bulunan melekler veya mü’min cinler bulunur da; selama cevap verirler.Selam bir duadır; böylece hiç bilmediğimiz ve görmediğimiz ama varlıklarına inandığımız meleklerin ve cinlerin dualarını üzerimize almış oluruz.

SELÂMLAŞMA YERLERİ ve ÂDÂBI

Selam vermek sünnet almak farzdır.Yürüyen oturana,küçük büyüğe,binekteki yürüyene,sayıca az olanlar çok olanlara selam verirler.

*-Kur'ân-ı Kerim, özellikle evlere girişlerde güvenin sağlanması-ev halkının hazırlanması-uygunsuz yakalanmaması için selâm vermeyi emir buyurmuştur.

    Bu,Telefonla izin,zile üç kere basma,öksürme,gibi geldiğini bildirmektir.Belli saatlerden sonra Anne babanın odasına girerken kapıyı vurma izin alınması istenmiştir.

*-Selâm verilmeyecek zamanlar:Kur'ân okuyana, hutbe dinleyen, Namaz kılana, yemek yiyene, selâm alamayacak derecede rahatsız olanlara ve hevesine râm olmuş şekilde yaşayanlara,içki içenlere selam verilmez.Peygamberimiz(S.a.v.) "İçki içene selâm vermeyin, …buyurmuşlardır (7). 

 

          Sünnet olan, yürüyenin oturana, binitlinin yayaya, küçüğün büyüğe selâm vermesidir. Hutbede, yüksek sesle Kur'ân okurken, ders okuturken, ezan ve kamet esnasında selâma cevap verilmez. Tuvalet ve banyo gibi yerlerde bulunan kimselerle içki ve kumar gibi bir günahı işlemekte olan kimseye bu günahı işlediği esnada selâm verilmesi uygun değildir. (M.C.)

Bundandır ki karşılaştığımız insanlarla ilk konuşma, selamla başlar, hiç tanımadığımız kimselerle bile selamla tanışıp selamla dostluğumuzu geliştiririz.

*-Bir adam Peygamber (sav)'a gelip:- "Esselâmü aleyküm" dedi. Peygamberimiz (sav) de selamı aldı  ve selâm veren oturdu. Peygamber Efendimiz (sav): "On sevâb kazandı" buyurdu. Sonra bir başkası gelip:-"Esselâmü aleyküm ve rahmetullah" dedi. Peygamber (sav) aynı şekilde cevap verince oturdu. Efendimiz (sav): "Yirmi sevâb kazandı", buyurdu. Sonra bir adam daha gelerek:-"Esselâmü aleyküm ve rahmetullahi ve berekâtühü" dedi. Efendimiz (sav) de yine aynı şekilde cevap verince selâm veren oturdu. Efendimiz: "Otuz sevâb kazandı", buyurdu.(8).

*-   Hz. Peygamber (sav), Hz. Enes'e (ra) hitaben: "Oğlum, ailenin yanına girdiğinde selâm ver ki, sana ve ev halkına bereket olsun" buyurmuştur.

 

*-Bir başka hadis-i şeriflerinde de Ashab-ı Kirâm'a hitâben: "... selâmı aranızda yayınız" buyurarak Toplum hayatındaki önemine işaret buyurmuşlardır... Bu vazifeyi yerine getirenleri de: “Ümmetimin bozulduğu zamanlarda kim bir sünnet canlandırırsa;Ona yüz şehit sevabı verilir" hadisleriyle müjdelemiştir.

    Değerlerimiz/Toplumsal kaynaşma/Türk milletinin güzel hasletlerini nesillere kazandırma/ahlaklı,birbirini seven birey ve toplumlar oluşturma konularını ihtiva eder.

 

Bu haber 798 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

İSLAM DİNİNİN BİLGİ KAYNAKLARI

İYİ İNSANLIK MI İYİ MÜSLÜMANLIK MI?

İYİ İNSANLIK MI İYİ MÜSLÜMANLIK MI? BİR İNSAN İNANMASA İYİ OLSA CENNETE GİDER Mİ?

BİLGİ AHLAKININ KAPSAMI

BİLGİ AHLAKININ KAPSAMI BİLGİ AHLAKI,BİLGİDEN ÖNCE GELİR

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

GALERİ

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 54
Haber 1145
Yorum 116
Haber Okuma 2456131
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi