BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

GEÇ KALINMIŞ PİŞMANLIK

GEÇ KALINMIŞ PİŞMANLIK

Tarih 16/Ekim/2018, 01:10 Editör BİLGE BİLGE

Geç Kalmış Pişmanlık

Geç Kalmış Pişmanlık

hayat-degistiren-hikayeler-manidar-sozler

ibret verici hikayeler


1994 Eylül\`ünün sonları... Serin bir sabah... izmir tarafından Balıkesir\`e yaklaşan bir otobüs, şehrin girişindeki inşaat malzemeleri satan bir dükkânın önünde durdu. Otobüsten, uzun boylu bir genç indi. Elindeki valizden ve tedirgin bakışlarından, buranın yabancısı olduğu anlaşılıyordu. Gömleğinin cebinden çıkardığı kâğıdı dikkatle inceledi. Aradığı adrese ulaştığını görünce, yüzünde hafif bir tebessüm dalgalandı. Kapıdaki görevliden, aradığı bireyin içeride olduğunu öğrenince, sevinci bir kat daha arttı. Heyecanla titreyen eli, büronun tokmağına dokundu:

—Giriniz lütfen, kapı açık!

hayat-degistiren-hikayeler-manidar-sozler

ibret alınacak hikayeler,

—iyi günler! Mustafa Bey, Denizli\`den asker arkadaşınız Oktay Bey gönderdi. Size şu notu iletmemi istedi. 

Mustafa Bey, eski bir dostu hatırlamaktan son derece memnun olmuştu. fakat, \"Bu gence, 
maddî yönden sahip çıkın!\" notunu da okuyunca, biraz tedirginleşti. Evet, \"ekonomik yönden sorun içinde olan, hem siması hem de yüreği temiz öğrenciler\" için yardım ediyor, hattâ yardım dahi topluyordu. Karşısındaki gence, bu düşüncelerle bir defa daha baktı. \"Saçları jöleli... üzerine tokaları şıkırdayan dar bir kot takım giymiş; üstelik, sigara da kokuyor.\" diye düşündü.
hayat-degistiren-hikayeler-manidar-sozler

ibret alıcı hikayeler

Arkadaşının, nasıl olup da böyle birine sahip çıkmasını beklediğini anlayamamıştı. Yardım eli uzatılması gereken nice Anadolu delikanlısı dururken... Neyse, görünüşü tuhaf bu genci gözü tutmadığı için, hemen cevap vermektense gencin durumunu araştırmayı düşündü. Ona şimdilik yalnızca telefon numarasını verip; \`Sen şimdi git yurda yerleş, bir büyüme olursa, ben sana ulaşırım.’ dedi.

Daha sonra Denizli\`deki arkadaşını arayıp genç meselesinde geniş bilgi edinmeyi düşündü; fakat işlerinin yoğunluğundan buna bir çeşitli fırsat bulamadı.

hayat-degistiren-hikayeler-manidar-sozler

ibret verici hikayeler kısa

Günler geçip gidiyordu. Bir iki gün sonra, tıpkı genç gene dükkâna geldi. Mustafa Bey, dükkânın arasında koşuşturup işçilere talimat yağdırırken, genci ihmal ettiğinin farkına dahi varamıyordu. Gencin daha sonraki gelişlerinde de Mustafa Beyin işleri dolayısıyla gençle ilgilenmeyişi tekrarlanınca genç artık uğramaz olmuştu. Mustafa Bey, Denizli\`deki arkadaşını bir vesileyle aradığında arkadaşı genci sormuş ve onun konusu için bazı bilgiler vermişti. Mustafa Bey, yaptığı hatayı anlamıştı; çünkü genç aslında temiz ve izzetine düşkün, arayış arasında, sahip çıkılması gereken ve istikbal vaat eden biriydi. Mustafa Bey, bunun üzerine genci birkaç gün aradı; ama bulamayınca bir daha üstüne düşmedi. 

Bu hâdisenin üzerinden uzun bir süre geçti. 
hayat-degistiren-hikayeler-manidar-sozler

ibret verici hikayeler video


1999 Haziran\`ında, sıcak bir Balıkesir akşamı... Mustafa Beyin dükkânına, iyi giyimli bir tanesi geldi:
—iyi günler! şehrin dışında yaptırdığım villa için, acilen alçıpene ihtiyacım var.
—Peki efendim. şimdilik siparişinizi alalım pazartesi getiririz. 
—ama malzemeler yarın lâzım. şayet getirirseniz, hem nakliye masrafınızı karşılar, hem de yüklü bir avans verebilirim. 

Bu acil ve kârlı siparişi kaçırmamanın tek yolu, kamyonete atlayıp izmir\`e gitmekti. Nitekim o da, bunu yapmaya karar verdi.
hayat-degistiren-hikayeler-manidar-sozler

ibret alınacak dini hikayeler,


Mustafa Bey, dükkânını kapayıp evine gitti. Akşam yemeğinden sonra, kamyonetiyle yola koyuldu. şehrin 10 km kadar dışında karanlığın koynuna doğru ilerliyordu. Biraz sonra, üniversitenin önündeydi. Az ileride birisi, \"oto-stop\" çekiyordu. Yaklaşınca, yavaşlayıp oto-stop çeken kişiyi şöyle bir süzdü: Sırtındaki çantası ve tuhaf kıyafetiyle, bir ‘ucube’yi andırıyordu. üstelik, uzun ve boyalı saçlarından, kız mı, yok ise erkek mi bulunduğu anlaşılamıyordu. \"Hey babalık! Beni de alsana arabana!\" deyince, erkek olduğunu anladı. Kendi kendine, \"Terbiyesiz!\" diye söylenerek, tekrar gaza yüklendi. iki sima mt. gitmemişti ki, içinden bir ses, \"Dön ve o genci arabana al!\" diyordu. öncelikle önemsemeyip, yoluna devam etmek istedi. fakat içindeki ses, daha güçlü bir şekilde, tıpkı çağrıyı tekrarladı. Durdu, geri dönüp genci arabasına çağrı etti. 

hayat-degistiren-hikayeler-manidar-sozler

ibret verici dini hikayeler dinle

Lâkayt bir tavırla koltuğa yerleşen genç, alkol kokuyordu. Genç hafif bir sırıtmayla teşekkür etti sadece. Yola devam ederlerken Mustafa Bey, gencin makine mühendisliğinin uzatmalı beşinci sınıfını okuyan Denizlili biri olduğunu öğrendi. Bu hale adi keyiflenmişti. Aklına, Denizlili arkadaşı geldi. Gence, bu arkadaşından bahsetmeye başlanıyor. Karşısındaki gencin yüzünde aniden soğuk rüzgârlar esmeye başlanıyor. Genç sanki, şok geçiriyordu. Tam bu sırada:
—Durdur şu arabayı, durdur diyorum sana! derhal inmem gerekiyor! 

hayat-degistiren-hikayeler-manidar-sozler

ibret veren hikayeler dinle,

Mustafa Bey, şaşırmıştı. Ne oluyordu böyle? Acaba, karşısındakini kıracak bir sözü ya da davranışı mı olmuştu? Onun gönlünü almaya çalıştı. lakin, ısrarına karşın, gencin inme isteğinin önüne geçemedi. Gecenin karanlığında, bir ağaç kümesinin dibinde arabasını durdurmak mecburiyetinde kaldı. Genç, öfkeyle kendini dışarı attı. Mustafa Bey, ısrarla tıpkı şeyi soruyordu: 

—Bari, niye inmek istediğini söyle! 

Gencin, lâkayt tavrından yapıt kalmamıştı. Sesinde, yıllar öncesinden kaynayıp taşan bir hiddet gizliydi:
hayat-degistiren-hikayeler-manidar-sozler

—Bak bana, iyi bak! Beni tanımadın değil mi? Beş yıl öncelikle kapına gelip senden yardım istemiştim. Sen ise, orada olduğun hâlde kendine bulunmamaktadır dedirttin!

Mustafa Bey, şaşkınlıktan donakalmıştı. Kısa süreli bir fikir felci geçiriyor gibiydi. Kendini toparlayıp, gencin hâlinden pişmanlık duyarak ondan özür istemek istedi. Yalvarmalarına karşın genç, karanlığın içinde kaybolup gitti. Bir süre peşinden gitmiş lakin yetişememişti. izmir\`e gitmekten vazgeçip, her yeri didik didik aramaya koyuldu. Gencin gidebileceği her yere baktı. Sanki genç, yer yarılıp da içine girmişti. Ne yaptıysa, bir türlü ona ulaşamadı. Eve geldiğinde, zaman gece yarısını çoktan geçmişti. Yıllar önce yaptığı bir ihmal, onun içini kurt gibi kemiriyordu. 

hayat-degistiren-hikayeler-manidar-sozler

ibret veren hikayeler dinle

Günler, ağır aksak da olsa, geçiyordu. O gecenin üstünden henüz 10 beş gün geçmişti. Mustafa Bey, içini kemiren o büyük pişmanlıkla, her geçen dakika mum gibi eriyip tükeniyordu. O sabah da işine erken gelmişti. Kapıdaki görevliye selâm.verip, odasına geçti. Biraz sonra kapıdaki görevli, sabah çayıyla simidini ve gazetesini getirdi. Görevli henüz kapıya varmamıştı ki, bir gürültüyle irkildi. Arkasına baktığında gazetenin üzerine yığılan Mustafa Beyi gördü. Koşup Mustafa Beyi kaldırdı, odadaki kanepeye yatırdı. Masadaki gazetinin kafa sayfasında, kanlar arasında bir gencin büyük boy fotoğrafı vardı. Altında da, tüm olup biteni özetleyen şu cümle yazılıydı: \"Makine mühendisliği 5. sınıf öğrencisi genç, oto-stop çekerken, kendisine çarpan bir aracın altında, fecî biçimde can verdi.\"

Bu haber 395 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

DEĞERLER VE EĞİTİM

HALİFE İLE VATANDAŞINI AYNI MAHKEME DE YARGILAYAN İSLAMDIR

HALİFE İLE VATANDAŞINI AYNI MAHKEME DE YARGILAYAN  İSLAMDIR HZ.ALİ İLE YAHUDİ ,FATİH SULTAN MEHMET İLE RUM MİMAR İPSİLANTİ NİN MAHKEMELEŞMELERİ

SARI ÖKÜZÜ VERMEYECEKTİK!

SARI ÖKÜZÜ VERMEYECEKTİK! DÜŞMANINA KARŞI BİRLİK OLURSAN,KAZANIRSIN

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

GALERİ

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 57
Haber 1132
Yorum 116
Haber Okuma 2398168
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi