BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
NASIL BU HALE GELDİK?

NASIL BU HALE GELDİK?

Tarih 30/Temmuz/2019, 22:30 Editör BİLGE BİLGE

İSLAMI BIRAKINCA NEDEN KÖTÜ İNSAN YETİŞİYOR?

    Bu vurguncuları kim yetiştirdi?

    1800’lü yılların başı... O tarihlerde İstanbul’un Karaköy semti dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden biridir. Osmanlı Devleti’nin sadece İstanbul’a ve Anadolu’ya açılan ticari kapısı değil, aynı zamanda ithalat ve ihracatın da merkezidir. Karaköy o yıllarda yerli yabancı çok sayıda insanın kaynaştığı bir limandır… O tarihlerde henüz trenle ulaşım olmadığından, İstanbul’a gelen yabancı tüccarların kullandığı en önemli ulaşım aracı gemilerdir. Avrupa’dan gemilerle gelen yabancı tüccarlar ve seyyahlar Karaköy limanına ayak basarak İstanbul’a giriş yapıyorlar…

  Haliyle o tarihlerde kâğıt para henüz kullanılmaya başlanmadığından (ilk kâğıt para 1840’ta tedavüle çıktı), tüm alışverişler altın ve gümüş paralarla yapılıyor. Fransa’dan gelen bir gemiden inen ve Karaköy rıhtımına adımını atan bir Fransız tüccar, hem İstanbul’a ilk ayak basmanın şaşkınlığı, hem de kalabalığın itiş kakışıyla kemerinde taşıdığı altın kesesini yere düşürüyor. Etrafa saçılan altınlar kalabalığın arasında ayaklar altında sağa sola yayılıp gidiyor. Fransız tüccar altınlardan bazılarının denize yuvarlandığını da görüyor. “Eyvah mahvoldum!” diyerek oracığa çömeliyor, saçını-başını yolmaya başlıyor.

   İnsanlar altınlara üşüşüyor. Toplamaya başlıyorlar. Hatta bazı gençler üstlerini çıkarıp denize düşen altınların peşinden denize atlıyorlar. “Biittim ben” diye düşünüyor, Fransız tüccar, “bir teki bile geri dönmez.” İyice panikliyor, ağlamaya başlıyor.

      O sırada yanına gelen iyi giyimli biri, neden saçını-başını yolduğunu, neden hıçkıraraktan ağladığını soruyor. Fransız kesik kesik cümlelerle derdini anlatınca, adam gülüyor: “Merak etme” diyor, “burası İstanbul, burada tek kuruşun bile kaybolmaz!”

     Tabii Fransız tüccar kulaklarına inanamıyor. Neden sonra denizdekiler çıkıyor, rıhtımdan altın toplayanlarla buluşup Fransız tüccarın önüne geliyorlar. Buldukları altınları üçer-beşer avucuna koyuyorlar. Fransız, gözlerine inanamıyor. İnanamıyor ama her gelen avucuna altın koyuyor. Sırılsıklam ıslanmış gençlerden birinin uzattığı altını almak istemiyor: “Sende kalsın” diyor. Delikanlı ısrarla avucuna koyuyor altını: “Bize yardım sevabı kalsa yeter!” Fransız tüccar altınları alıyor. Oracıkta sayıyor. Tek bir altının bile eksik olmadığını görünce, hâlâ yanında dikilip duran iyi giyimli adama soruyor: “Ama bu nasıl olur?” “Olur” diyor adam, “dedim yaburası İstanbul, biz Müslümanız, haram lokma yemeyiz!”

*** Hep söylüyorum, konu domates-patlıcan konusu değil, ahlâk konusudur!Dün altına tenezzül etmeyen bir millet nasıl bu hale geldi, onu düşünmek lâzım. *** Millet bazı hallerde devleti yanında görmek ister. Bu açıdan “Tanzim Satış” güzel. Ama hangi birini “tanzim” edeceksiniz? Tüm ihtiyaç maddeleri keyfi fiyatlandırılıyor… Devlet “Toplumsal ahlâkı” eğitim ve kültür hamleleriyle “tanzim” ederse, diğer alanlar kendiliğinden düzelir!

Bu haber 147 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

11 Seviye Sınavlar

DİN KÜL DERSİ 11.SINIFLAR TEST SORU ÖRNEKLERİ

DİN KÜL DERSİ 11.SINIFLAR TEST SORU ÖRNEKLERİ DİN KÜL DERSİ 11.SINIFLAR TEST SORU ÖRNEKLERİ

TEST 11 .SINIFLAR İÇİN İBADET,AHLAK,AKIL

TEST 11 .SINIFLAR İÇİN  İBADET,AHLAK,AKIL DİN KÜLTÜRÜ DERSİ SINAV 11.SINIFLAR 1.DÖNEM II .SINAV SORULARI

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

GALERİ

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 57
Haber 1132
Yorum 116
Haber Okuma 2396157
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi