BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

SINAV SORU ÖRNEKLERİ 9 SINIFLAR 2006 DİN KÜLTÜRÜ

Tarih 19/Eylül/2019, 20:25 Editör BİLGE BİLGE

SINAV SORU ÖRNEKLERİ 9 SINIFLAR 2006 SORU ÖRNEKLERİ

DİN KÜLTÜRÜ 9SINIFLAR İÇİN  SINAV SORULARI VE CEVAP ANAHTARI 9 SINIF 2006 KASIM         …../…………………./2006

TERCIHLI SORU 10P: BAŞARI DUASI -EUZÜ BESMELE ,HAPŞIRMA  DUASI NIN  OKUNUŞUNU  VE ANLAMLARINI YAZINIZ (10PUAN)

Euzu billahimineşşeytanirraciim (Kovulmuş şeytanın şerrinden Allah’a sığınırım),Bismillahirrahmanirrahim(Rahman ve rahim olan Allah’ın  Adıyla başlıyorum) 

----Rabbi yessir  vela tuassir rabbi temmim bilhayr(Allahım!kolaylaştır,zorlaştırma,hayırla tamamla)

---Elhamdülillahi ala küllü hal(Her halimize şükrolsun),yerhamukellah:Allah size Rahmet etsin güzel bir hayat yaşayasınız—Yehdine ve yehdikümüllah:Allah sizi de bizi de doğru yola/hidayete  erdirsin.                                      

***+10 PUAN:OKULUNUZUN 9G SINIFININ KORIDORA BAKAN DUVARINDA Kİ CERCEVELERDE OLAN 3 CERCEVEDE OLANI YAZINI(TERCİHLİ SORU)

S-1-  RAHMAN SURESİNİN SU  AYETLERİNİ  YORUMNLAYINIZ “ALLAH İNSANI DENGE VE DÜZENLERLE  YARATTI,ONA OKUMAYI,VARLIĞI  İSİMLENDİRMEYİ,ARAŞTIRMAYI ,KALEMLE YAZMAYI ,AÇIKLAMAYI,…ÖĞRETTİ”:*** :Allah ,insanı fiziksel,biyolojik,ruhsal,psikolojik ,çevresel ve yaşadığı evrende dengelerle yarattı!.OKUMAYI Ö:insan  ve evren denge düzenlerle yaratılmış olup Bu denge ve düzenleri öğrenme potansiyeli yüklenmiş olan insan dan başkası bu denge duzenlerı anlayamaz.Çünkü Ona öğrenme,OKU ma potansıyelı verilmiştir.Bundan dolayı Bu surede ve Kur’an da İnsanın Kendını,Evreni ve varlığı okuması isternir.Çunku Allah’ın emırlerını  yapmak ibadettir Bundan dolayı OKUMAK,Arşatırmak,öğrenmek,düşünmek İbadet kapsamındadır.İSİMLENDİRMEYİ Ö:İsimlendirme özelliği insana verilmeseydi ,bilim ,medeniyet,kültür,teknoloji,gelişme olmazdı!Bu medeniyet,kültür,teknoloji de isimlendirme yeteneğinden oluşmuştur.İnsana verilen bu  isimlendirme özelliği,onun bilime,teknolojiye ulaşması ve biriktirmesi ve sonrakilere aktarması için çok önemlidir.Yani İsimlendirme özelliği veren ,İsimlendirme ihtiyacını bildiğinden bu özelliği vermiştir.Eğer insan Allah’ın verdiği bu özelliklerini kullanır ve araştırırsa bunlar ona lazım olduğunu gorulecektır.Araştırınca Elde ettiği bilgileri kaydetme ihtiyacı lazım olacaktır bunun için YAZMA ÖZELLİĞİ verilmiştir.Zira araştırılanları,okunanları,isimlendirme özelliği verilmeseydi ve bilgileri kaydetme özelliği verilmeseydi medenıyet ,kültür,bilgi,teknoloji oluşmazdı.O HALDE YAZMA ÖZELLİĞİ VERİLEREK BİLGİNİN   kalıcılığı ve aktarılması sağlanmıştır.Tabi bunların aktarılması bu noktadan sonra önemli rol oynamaktadır.İşte bundan dolayı Allah bilginin kalıcılığını sağlamak,iletişimi sağlamak ve açıklama özelliğinin verilmesinin önemi vurgulanmak ve dıkkat cekılmek istenmiştir.İnsanlara ,açıklama özelliği verilmeseydi ;Bu özelliğin önemi o zaman anlaşılırdı.Allah,İnsana karşı çok cömert davranmıştır.

S-2-İSLAM KELİMESİNDEN TÜREMİŞ OLAN “SELAMUN ALEYKÜM “SÖZÜNÜ  KARŞIMIZDAKİNE SÖYLEDİĞİMİZDE NELERİ SÖYLEMİŞ OLUYORUZ 5 MADDE YAZINIZ. :

1-Allah seni ve aileni görünür,görünmez kaza beladan korusun

2-Sana değer veriyorum ve muhatap alıyorum ve bu güzel dua cumlelerını senın için diliyorum

3-Dünya da Cennet gibi bir hayatta yaşa sonun da Cennet olsun

4-Sana ve Ailene sağlıklı,bereket dolu bir hayat dilerim            

5-Allah ailene bol kazançlar,size zihin açıklığı versin.

S-3-YAPTIĞINIZ PERFORMANS ÖDEVİNİZden trafik kurallarıyla ilgili 2 ayet yada 2 hadis yazınız?                                                                                  

  “YOLUN HAKKINI VERINIZ”-“KENDİ KENDİNİZİ TEHLIKEYE ATMAYINIZ” –“İSRAF HARAMDIR KAZA VE HASARLARA SEBEB OLARKA İSRAF YAPMAYINIZ”-“ KİM BİR KÖTÜLÜK GÖRÜRSE ONU ÖNCE ELİYLE DÜZELTSİN BUNA GUCU YETMEZSE DİLİYLE DÜZELTSİN BUNA DA GÜCÜ YETMEZSE İÇİNDEN TEPKİ GÖSTERSİN”-“İMAN 70 ŞUBEDİR EN KUCUGU YOLDAN SIKINTI VERECEK BIR SEY İ KALDIRMAKTIR”

S-4-HUDUS DELİLİYLE ALLAH’IN VARLIĞINI NASIL ANLARIZ? Bir odaya bir kalem ile kâğıt koysak ve ikisini tam bin sene baş başa bıraksak. Acaba tek bir ‘A’ harfinin kâğıtta vücut bulması mümkün müdür?Ya da bir odaya bir parça tahta, biraz çivi ve bir de çekiç koysak ve bu eşyaları yine tam bin sene baş başa bıraksak. Acaba bu bin senede bir masanın kendi kendine oluşması mümkün müdür?Ya da yine bir odaya biraz boya ile bir de tuval koysak ve yine onları bin sene hatta on bin sene baş başa bıraksak. Bir resmin kendi kendine oluşması mümkün müdür?Ya da şöyle sorsak: Bir tek ‘A’ harfinin ya da bir masanın veya bir resmin tesadüfen oluştuğuna sizi inandırabilirler mi? Hudus: Sonradan yaratılma, demektir. Sonradan yaratılana “Hâdis” ve sonradan yaratana da “Muhdis” denilir.

    Her hâdisin bir muhdisi, yani her sonradan yaratılanın bir yaratıcıyı gerektirmesine de “Hudus Delili” denilir. Bu delili şu misalle daha iyi kavrayabiliriz: Elimize bir kalem alıp bir kâğıda ‘A’ harfi yazdığımızı farz edelim. Yazdığımız bu ‘A’ harfi hâdisdir, yani sonradan olmuştur. Birkaç dakika önce yoktu, şimdi ise var. Madem ‘A’ harfi birkaç dakika önce yoktu ve şimdi var oldu. O hâlde onu yazan bir muhdis (sonradan yaratan) olmalıdır. Kâtip olmaksızın ‘A’ harfinin vücut bulması mümkün değildir. Çünkü kaidemiz şuydu: “Sonradan yaratılan her sanatlı eser, kendisini yapan ve varlığını yokluğuna tercih eden bir sanatkârın varlığını ispat eder.”Aynen bunun gibi, gözümüz önünde yaratılan varlıklar da bir ‘A’ harfi hükmündedir. Madem sonradan yaratılan her şey, bir yaratıcıya muhtaçtır. O hâlde şu kâinatın da bir yaratıcısı olmalıdır. O yaratıcıdır ki, kâinatın varlığını yokluğuna tercih etmiş ve bu âlemi yokluk karanlıklarından varlık âlemine çıkarmıştır.

S-5— ALLAH’IN VARLIĞINI ANLAMAMIZA YARDIMCI OLAN BAKARA SURESİ 26.AYETİ DİKKATE ALARAK SİVRİ SİNEK TEN ALLAH’IN VARLIĞINI ANLATINIZ” ALLAH bir sivrisineği hatta ondan daha küçüğünü örnek vermekten çekinmez. İnananlar, bunun Rab'lerinden gelen bir gerçek olduğunu bilir. İnkarcılar ise 'ALLAH bu benzetme ile neyi amaçladı,' derler. O, bununla bir çok kişiyi saptırır ve birçok kişiyide doğruya iletir. O, bununla sadece fasıkları saptırır.” .”                                                                                                                                                                                                  —Allah’ın Zerreyi de güneş sistemini de örnek vermesi ve onlarda ki denge düzenleri konu edinmesi BunlarıO’nun yarattığındandır.İşte bundan dolayı Allah,Sivrisineği ve işlevini konu edinen ayeti göndererek sivrisineğin ,İnsnaı bulmaıs ,odadaki 1/100 lik ısı değişimini de bilmesi,Damarı bulması keserken uyuşturması,anestezi yapması,kanın pıhtılaşmayı önleyici sıvı salgılaması,ayaklarının inceliği ve avına hissettirmemesi vs Bunların araştırılması ve Bu ayetın indiği zamanın bılımsel gelısmesının saglanamsı ve ve doğrulanması için ve bu ayetden Allah’a varılması için bunu araştırması gerekir.                                                                                                                                                               S-6-BİLGİ VE BİLGİ AHLAKI KONUSUNU ÖZETLEYİNİZ.   İnsan da gazab(kızgınlık),şehvet(arzu ve istekler),kuvvei akliye(aklını kullanma gücü)serbest bırakıldığından/sınır konulmadığından ;bunlara bir ölçü konulmadığında veya Bu kabiliyetlerin sahibi insanı dengede tutacak/zalimleşmesini önleyecek değer/ahlak/ölçü olmadığında,akıllı insanın zararının ve tahribatının nerelere varacağı ve nerede duracağı bilinmez.İşte bundan dolayı Bilgi verilirken bilgi ahlakının veirlmesi şarttır.Bundan dolayı Müslüman yöneticileri Şeyhül islamlar hep dengede tutmuş ve doğruları hatırlatmışlardır. Tek dünyalılar için ölüm bir ''kaçış'', iki dünyalılar için ölüm bir ''kavuşma''dır. Acıların tadını bilmeyen tatlı anlarını ebedileştiremez”Bin  yıllık neşenin vermediğini bir anlık acı verir.Ahireti inkar,hesabı verilebilir bir hayatı inkardır.Dünya da Allah’ın istediği gibi yapki Ahirette Canının istediğini yapasın.Ahireti ve bilgiyi doğru kullanmamanın sorumluluğunu İnkar,yaptıklarının sorumluluğunu inkardır.En ahlaksız kimse ve bilgi,kendisi yükselmek  için birilerini alçaltmaya kalkandır.Güze talip olanlar güç ahlakına da talip olmalıdırlar.Akıl nimetinden mahrum her kişi ,akıllı insanlara aklının değerini bil levhasıdır.Akıl terazisi bozulmadan gönül/elin terazisi bozulmaz.Allah’ı inkar etmek,varoluşun anlamını inkar etmektir. Kulun gücünün bittiği yerde Allah’ın yardımı  başlar.”Bittim Ya Rab “diyene yettim kulum diyen bir Allahımız var.Allah’tan korkmak Onun sevgisini kaybetmekten korkmaktır. Cennetten başkasıyla tatmin olmayanı satın alacak hiçbir kuvvet yoktur.

 

S-7 -ŞU KAVRAMLARIN TANIMLARINI YAPINI:MÜSLÜMAN-MܒMİN-MÜNAFIK-KAFİR:Allah’a ve peygamberlerın Allah’tan getirdiklerine inanıp,Onları hayatına uygulayan kısıye Musluman,Sadece inanana Mumın,İnanıyor gözüktüğü halde içten inanmayana da Munafık,Allahı,peygamberleri yada dinin rukunlarından birini kabul etmeyene KAFİR denır.

S-8-RUM  SURESİ 41.AYETİ,BİREYSEL  VE ÇEVRESEL,UZAYIN KİRLİLİĞİ VE BUNLARIN ZARARLARINI ÇEKEN İNSANLARIN YAŞADIKLARI SORUNLAR I DİKKATE ALARAK DEĞERLENDİRİNİZ.” İnsanların kendi işledikleri (kötülükler) sebebiyle karada ve denizde bozulma ortaya çıkmıştır. Dönmeleri için Allah, yaptıklarının bazı (kötü) sonuçlarını (dünyada) onlara tattıracaktır.” 20PUAN:Tabiatin kirlenmesi,hastalıkların artması,havanın,çevrenin kirlenmesi vs konusunda Kur’anın bunları bize tertemiz olarak  Allah’ın verdiği,İnsanların elleriyle kirlettikleri ,Bunun sonunda insanların bunların zararlarını cektıklerı ve cekeceklerı konusunda uyarma ve bu ayetın her zamana döneme hıtap etmesiyle mucızelıgını gösterir.

S-9- DERSİMİZİN BU SENE Kİ KONULARINDA ÖĞRENDİĞİNİZ,BURADA SORULARDA OLMAYAN,BİR KONUYU  DİKKATE ALARAK DERSİMİZDE EN İYİ ÖĞRENDİĞİNİZ BİR KONUDA KENDİNİZE SORU SORARAK CEVAPLAYINIZ.

S-10-ALLAH GELECEĞİ NASIL BİLİR?BİLİYORSA İNSAN NEDEN YAPTIKLARINDAN SORUMDLUDUR?

Bu haber 399 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

09 Seviye Sınavlar

DİN KÜL TESTİ 9 SINIFLAR II.DÖNEM İÇİN

DİN KÜL TESTİ 9 SINIFLAR II.DÖNEM İÇİN TEST DİN KULTURU 9.SINIFLAR İÇİN

HZMUHAMMED SAV NİN HAYATI TEST SORULARI 9SINIF

HZMUHAMMED SAV NİN HAYATI TEST SORULARI 9SINIF 9 SINIFLAR İÇİN HZ MUHAMMED SAV NİN HAYATI TEST SORULARI

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

GALERİ

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 54
Haber 1234
Yorum 118
Haber Okuma 2688642
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi