BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

KADININ GÜCÜ,ÖRTÜSÜNDEDİR

KADININ GÜCÜ,ÖRTÜSÜNDEDİR

Tarih 04/Nisan/2021, 16:34 Editör BİLGE BİLGE

FİZİKSEL VE ESTETİK GÜÇ OLARAK KADIN

 

 

ÖRTÜ,KADINI GÜÇLENDİRİR!  

   Alemleri sonsuz ilmiyle yoktan var eden yaratıcı, yarattıklarına ayrı ayrı hususiyetler/özellikler vermiştir. Erkeğe fiziksel güç ,kadına fiziksel güzellik verilmiştir ;bunlar üstünlüktür ,ayrıcalıktır. Kadın erkeğin fiziksel gücüne karşı zayıftı. Erkekte kadına verilen bu güzellik karşısında acizdir, ona yönelme ve ona mağlup olma,onun  cazibesi karşısında yenilme durumundadır....Bu cazibe v e güzellik Kadının en büyük silahı ve Erkeklerin ona yönelme sebebi iken en temelde aile kurma ve çoğalmanın ön sebebidir.Zira Kur’an Ayetinde “Gönül okşayan nefsanî arzular, kadınlara sevgi ile yönelme, oğullar/evlad sevgisi, yığın yığın biriktirilmiş altın ve gümüşlere, soylu, alnı akıtmalı, ayakları sekili, eğitimli, asil, nişanlı yılkı atlara/güzel-donanımlı bineklere, sağmal hayvanlara/verimli hayvanlara, ekinlere, gelire, kazanca düşkünlük, insanlara, süslenip güzel gösterildi/fabrika ayarlarına yüklendi. Bunlar dünya hayatının geçici menfaatleridir. Halbuki aydınlık bir ömürlük güzel bir yol, güzel bir hayat Allah katındadır.*.” ﴾Aliimran suresi 14﴿

           -ALLAH ,KADINA GİZEM,ÇEKİCİLİK GİBİ ÜSTÜN ÖZELLİKLER VERMİŞ,BUNUN FARKINDA OLMAYANLAR, SAHIP OLDUKLARI ELMASLARI ORTALIGA SAÇANLAR ,GIBIDIRLER.ALTININ/ELMASIN YERİ ORTALIKTA OLMASI DEĞİL KORUNAKLI OLMASIDIR.

            Kedinin  önüne ,ciğeri koymamak gerekir çünkü her zaman kedide ciğer yeme potansiyeli vardır. Onun için kedi için ulaşılması zor ve çok değerli olan ciğeri ortalıkta bırakmamak, koruyup kollamak gerekir.

          O halde ,erkeklerin kadınlara ve kadınların erkeklere yönelmeleri, insanların fabrika ayarlarına/zihinlerine /fıtratlarına Allah tarafından yüklenmiş/kodlanmıştır.  Yarattığı kuluna bu üstünlükleri veren rabbim bunları nasıl kullanması gerektiğini de  bildirmiştir.Evreni,insanı,hayvanı,çevreyi,gezegenleri,yörüngeleri,denizi,atmosferi,havayı,doğayı,yaratan Allah, onların zaaflarını,eksiliklerini,üstünlüklerini,psikolojilerini,fiziksel yapılarını, biyolojik yapılarını ,arzularını vs en iyi bildiğinden ;verdiği bu özelliklerin en iyi verimli olması ,en az zararlı olması için ,insanlara, Kutsal kitaplar, peygamberlerle ,kurallar göndererek ,güzel bir hayat ve çevre ve toplum da yaşamasını istemiştir, çünkü Evreni yaratan Allah’ın, İnsan ,Evrende ki gözbebeğidir/en değerli varlığıdır. Uzaydan görülemeyen insan için yaratılmıştır herşey.Allah,insana bir kiraz yedirmek için ;trilyonlarca ton ağırlığında ki gezegenleri, fiziksel ve matematiksel kurallarla ,çarpmadan,yakıtsız,kazasız güneşin etrafında döndürüyor.O halde Allah için bu kadar değerli insana zarar gelmemesi  için Allah kurallar göndermiş, tedbirlerini almış ve tebliğ etmiştir.İşte Tesettür de bu bağlamda düşünüldüğünde insana bir yük değil,başına geleceklerden  onu koruma amaçlıdır.Çünkü,erkeği ve duygularını, kadını ve duygularını yaratan, onu donatan ve insan şeklinde yaratan Allah ise Onu en iyi bilende Allahtır.

                              

 ÖRTÜLÜ VE ÖZGÜR YAŞANMIŞ HİKAYE                                                                              

   https://sorularlaislamiyet.com/blog/ortulu-ve-ozgur

     OYUNCU BÜŞRA AYDIN'IN TESETTÜR AÇIKLAMASI:                                                                        

https://www.youtube.com/watch?v=86zXL5QcJ6M

       Kadın vücudu,erkek vücuduna göre farklı yaratılmış  ve kadın vücudu, güzelliği zinet/çekicilik/cazibe ile bezenmiş ve estetik bir yapıdır.Bu özelliği sebebiyle kadın vücudu erkek için ,mıknatısın demiri çektiği gibi erkeği çeker.Bu, tüm canlılarda böyledir.Bu konuda insanı hayvandan ayıran özellik ise ,aile kurularak meşru(dine uygun,kanuna uygun,şeriate uygun)bir şekilde bu arzuların giderilmedir.Ayete göre ,Kadın vücudu,kadın sevgisi,altın,binek(at-araba  vs sevgisi)insan zihnine Allah tarafından kodlanmıştır.O halde böyle bir yapıyla yaratılan insan bu konularda ki aşırılklardan ve zulümlerden,şiddetten nasıl  uzak tutulacak ve bu durumlar toplum da ,şiddete,cinayete ve ortalıkta  kalan ,çöp kutularına atılan çocukların olmadığı bir duruma nasıl çevrilecektir?

        İşte  kadına verilen bu çekicilik,cazibe,üstünlüğü erkeğin ona raam olmasını sağlar.Bir çok erkek bir çok kez onun bu cazibesine/çekiciliğine yenik düşer,kadının cazibesini /cinselliğini kullanamsı,Erkeğin,aklını ve doğru düşünmesini ,doğru akılla karar vermesini engeller.Evlenecek erkek,kadının ahlakına  değil de ,cinsel ve fiziksel cazibesine kapılarak ,evlenmeye adım atarsa,belki  yaptığı yanlışı ilerde anlar ;ancak çok geç olduğunu ve bunun devamında yaşayacağı sorunları anlaması ve çekeceği ve yaşayacağı olumsuzlukları anlaması ,çok uzakta olmayacaktır Bu sorunlardan kurtulmanın azabını,çilesini çekecektir.Mesele! #nfk #necipfazıl #üstad #necipfazılkısakürek #başörtüsü ...

           Kadının cazibesini,cinselliğini,çekiciliğini kullanması karşısında bir çok erkeğin devreleri yanar ve doğru düşünüp doğru karar veremediği gibi,doğru da davranamaz.En çirkin kadın dahi ,cazibesini kullandığında güzelleşir ve çekici olur.Nitekim bu durum,her yüzyılda her zaman geçerli olup,cinsel tatmin bu işin cazibesini veya yokolmasını sağlamaz.Doyumsuz ve arzulanan insan tiplerine bakan ancak bu arzularına ulaşamayan insan tipleri, psikolojik olarak toplumda patlamaya hazır bomba gibi dolaşırlar.Bunun sonucunda bu saldırı,zulüm en zayıf olandan ,daha  rahat ve kolay olana doğru gider.toplumun en zayıfları,çocuklar,yaşlılar bundan önce nasibini alır.

      Kadın,fiziksel güç olarak erkekten zayıf yaratılmışken,cinsel cazibe  ve güzellik,estetik form olarak erkekten güçlü yaratılmıştır,demiştik.Bu kadar  güçlü olan kadının ,bu gücüyle toplum da öne çıkmaya çalışması,fiziksel gücü fazla olanı kendisine yöneltir ve ona yenilir,çünkü estetik güç,toplum hayatında fiziksel güç kadar başarılı değildir.Bu bağlam da topluma çıkmak zorunda kalan kadın,fiziksel  güç olarak ,erkekle yarışamayacağı,ona karşı mücadelede  başarısız oalcağı için,Kuran-ı Kerim,kadının bu zayıflığını ve gücünü bildiğinden ,topluma çıkarken cinsel gücünü/alımlılığını/cazibesini  ve çekiciliğini yani dişiliğini öne çıkartmamasını istemektedir.Yani topluma katılırken ve iletişime geçerken,dişiliğiyle değil,kişiliğiyle muhatabıyla iletişime geçmesi ayetlerde söylenmiştir.

     Bu durumu bilen Allah,nur suresi 30.ayette kadınların nasıl giyinmelerini nasıl davrnamalarını anlatırken,nur suresi 31.ayette de erkeklerin nasıl onurlu davranış göstermelerini ve nasıl davranmalarını özet ve öz ifadelerle anlatmaktadır ki sağlıklı,huzurlu aile  ve toplumun oluşumunu böyle oluşturmak  istemektedir.

   Nur suresi 30.ayet” ﴾30﴿ Mümin erkeklere söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar ve iffetlerini korusunlar. Bu onlar için daha arındırıcıdır. Allah onların bütün yaptıklarından haberdardır. “

    Nûr Sûresi 31. Ayet “Mü’min kadınlara da söyle: Gözlerini harama bakmaktan sakınsınlar; iffet ve namuslarını korusunlar. Mecbûren görünen kısımları müstesnâ/hariç, güzelliklerini ve süslerini/cinselliklerini/cazibelerini/çekici böümlerini teşhir etmesinler/göstermesinler. Başörtülerini, yakalarının üzerine kadar örtsünler. Güzelliklerini ve süslerini/estetik yapılarını sadece şunların yanında gösterebilirler; kocalarından, babalarından, kayınpederlerinden, kendi oğullarından, üvey oğullarından, erkek kardeşlerinden, erkek kardeşlerinin oğullarından, kız kardeşlerinin oğullarından, müslüman kadınlardan, kendi cariyelerinden/hizmetlilerinden, erkeklikten kesilip kadınlara ihtiyaç duymayan hizmetçilerden veya henüz kadınların mahrem yerlerini anlamayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Bir de gizledikleri güzelliklere, süslere dikkat çekecek ve erkeklerde arzu uyandıracak şekilde ayaklarını yere vurarak yürümesinler(Bana bakın,ben güzelim,güzelliğimle,cinselliğimle dikkat çekmek ,algı uyandırmak ve bakılmak istiyorum,düşüncesinde olmasınlar!). Ey mü’minler! Hepiniz tevbe ederek Allah’a yönelin ki kurtuluşa eresiniz. “

        Çünkü toplumun sağlıklı olması,huzurun olması ve şiddetin ve çıplaklığın getireceği sorunların ve huzursuzlukların olmaması için bu şarttır ve asrımızda görülen sorunlar ve kaybolan hayatlar ,çöp konteynerine ,cami bahçelerine, sokaklara atılan bebekler, sevgili cinayetleri bu ayetlerin uygulanmamasının sonuçlarıdır.

         Aile kurulması için, kadına cazibe,çekicilik,estetik güzellik veren, Allahtır.Kadın bu güzelliği,estetiği ve üstünlüğü uluorta kullanamaz.Bunun için  islam dini,Kadının  iradesine  ve ikna  olmasına  dayalı olarak, kadının giyim kuşamına dikkat etmesini  ister..      Zira kadına verilen bu büyük güç ve estetik güzellik,kadının emekleriyle ya da kendisinin satın aldığı bir şey olmadığı gibi,annesinin ona verdiği bir şey olmadığından ;O güzelliği ve estetiği ve cazibe gücünü kendisine,emeksiz,çabasız v ekarşılıksız ,bedava ,hibe edenin istediği doğrultuda kullanılmalıdır.Çünkü insanı,arzularını ve güzelliğini,çekiciliğini,zihnine kodlanmış sevme ve sevilmeyi yaratan ve karşı cinse kendisini yönelten ve sevdiren Allahtır.

           Erkek,bu güzelliğe,cazibeye,estetik  yapıya  ram/düşkün/vurgun olur. Onun için bu halleri kadına ve erkeğe veren rabbim kadına bu üstünlüğünü cazibesini gizlemesini ,sadece helal olan eşine karşı kullanmasını emretmiştir .Bu özelliğini kocasına ,kocasının da eşine karşı kullanması ibadettir;çünkü Allah zinayı değil aile yi ve helal olanı emretmektedir,Allah’ın emirlerini yapmak da ibadet ise,bir kadın ve ya erkeğin haram yoldan değil de helal yoldan bu arzusunu tatmin etmek için,dışarda ki birçok haram yolları tercih etmeyerek bu şekilde eşine dönmesi ibadet  bağlamında değerlendirilecek kadar büyük cesaret ,kahramanlıktır,düşüncesindeyiz.

             İşte kadına verilen bu büyük gücün ve cazibenin başkalarına karşı gizlenmesi ve sadece eşine özgü kılınması çabasına  tesettür denir.(Bu şekilde olmayanlar tuk aka,ya da yanlışları yapıyorlar olarak anlaşılmasın,zira Allah’a ve resüulüne,inanan ancak tesettürü uygulayamayan herkes müslümandırdoğru yoldadır,Dini yaşaması,tesettür kısmında eksiktir.Zira  tesettürü olmadığı halde,dine,vatana,Allah’a kitaba bizlerden çok iyi ve etkili hizmet eden binlerce tesettürsüz hanımefendiler vardır.) Tesettürü ,sadece başörtüsü olarak ayrıştırmak doğru değildir ,çünkü Allah kadının tüm vücudunu ve saçını tesettürün ve güzelliğin,çekiciliğin,estetiğin kapsamına almıştır.zira şarkılarda ,türkülerde,şiirlerde kadınların konu edinilen bu özellikleri de onların cazibeleridir.Bundan dolayı zorunlu görünen kısımlar hariç kadının tüm vücudu  için belirli ölçülerde örtünmesi farzdır....

       Kadının saçı,vücudu çekici iken,erkeklerin bu özellikleri sebebiyle aynı durum onlar için neden geçerli değildir gibi sorular,Allah’ın ayetlerini,insan psikolojisini,erkek kadın yapısını/fıtratını/fabrika ayarlarını bilmemektir.Çünkü erkek cinsel yönelimde ilerde yaratılmışken,kadın cinsel ve cazibe çekiciliğinde önde yaratılmıştır.Kadına verilen bu değerli özelliği boşuna gereksiz saçıp savurmaması,yeri geldiğinde kullanarak,evinin hanımefendisi,eşinin gözdesi,değerlisi olması için kullanması gelecek hayatı ve düzeni hayatından sonra sı  kalıcılığı ,sadakai cariyesi için önemli ve gereklidir. Bu değerini bilmeyen ve israf edip dikkat etmeyen kadınları veya yanlış ve kötü düşüncelerine kadınları alet etmek için süslü cümleler ve şeytanın sağdan yaklaşmacı aldatıcı sözlerine ikna olup kandırılan kadınlar,tuzağa düştüklerini ve kalan hayatlarını mahvettiklerini,iş işten geçtikten sonra anlıyorlar.Dönülmez yollara giriyor ve kurgulanmış  bu tuzağa onları düşürenler,sonra ki tuzaklarla onları bataklıklara sürüklüyorlar.Evinin hanımefendisi,çocuklarının annesi,kocasının kıymetlisi olmak varken,aşağılık,bayağı insanların kullandığı ve yararlanamadığı dönemlerinde kenara atıldığı ,zavallı ,gençliği güzelliği sömürülmüş ve kenara itilmiş insanlar olarak hayatlarını tamamlıyorlar.Oysa Evreni uğruna yarattığı bu insan,evreni  güzelleştirecek ve yararlı olarak rabbine dönecekti.

     Kur'an Ayeti Ahzap suresi 59 da Rabbimiz/tasarımcımız,Bizi yaratan  ve bizden iyi bilen Allahımız şöyle buyurmuştur:

Ahmet Tekin Meali

Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve bütün mü'minlerin hanımlarına söyle: Sokağa tenlerini göstermeyen, vücut hatlarını belli etmeyen elbiselerini giyerek çıksınlar. Bu tür örtünme onların, vakar ve heybetleriyle hür kadınlar olarak tanınıp, kendilerine hürmet edilmesine; sarkıntılık yapılmamasına, incitilmemelerine en uygun bir örtünmedir. Allah çok bağışlayıcı ve engin merhamet sahibidir.*

 

İşte bu noktada Usta şair,                                                                 

NECİP FAZIL KISAKÜREK’in şu mısrası akla üşüşüyor:

” Durun kalabalıklar, bu cadde çıkmaz sokak!                                                                                                                                      

Haykırsam, kollarımı makas gibi açarak:                                                                                                                                                

 “Durun, durun, bir dünya iniyor tepemizden,                                                                                                                                      

Çatırtılar geliyor karanlık kubbemizden,                                                                                 

  Bir şey koptu benden, şey, Herşeyi tutan bir şey.

Benim adım bay Necip, babamın ki Fazıl bey,                                                                                                                                   

 Utanırdı burnunu göstermekten sütninem,      

                                                                                                                                     

Kızımın gösterdiği, kefen bezine mahrem.

Ey tepetaklak ehram, başı üstünde bina;                                                                                                                                                    

 Evde cinayet, tramvay arabasında zina!

  Kubur faresi hayat, meselesiz, gerçeksiz;                                                                                                                            

  Heykel destek üstünde, benim ruhum desteksiz.

                                                                                                                                                                                                    

  Bülbüllere emir var: Lisan öğren vakvaktan;                                                                                                                              

  Bahset tarih, balığın tırmandığı kavaktan!                                                                                                                                               

Mezarda kan terliyor babamın iskeleti;                                                                                                                                                       

 Ne yaptık, ne yaptılar mukaddes emaneti?

Ah! küçük hokkabazlık, sefil aynalı dolap;                                                                                                                                                    

Bir şapka, bir eldiven, bir maymun ve inkılap!   (ÜSTAT,NECİP FAZIL KISAKÜREK)

            **    O HALDE EY MÜSLÜMAN GENÇ HANIM,CENNETE ADAY YÜCE İNSAN,ALLAH’IN EVRENİ,DENGE DÜZENİ UĞRUNA YARATTIĞI İSLAMIN KIZI,SENİ ÖZGÜRLÜK,EŞİTLİK DİYEREK ÇIPLAKLIĞA,GÜZELLİĞİNİ GÖSTERMEYE ÇEKEN KÖTÜ NİYETLİ TİLKİ KURNAZLARINA KANARAK,BU DÜNYANI VE AHİRETİNİ MAHVETME,ONLAR SENİN ÖZGÜRLÜĞÜN DEĞİL,CİNSELLİĞİNİN ULAŞILMAZ CAZİBESİ PEŞİNDEDİRLER!ZİRA BU GÜZELLİĞİN KESİNLİKLE GİDECEK,İLERKİ YAŞLARDA  BU GÜZELLİĞİNİ,CAZİBENİ KULLANIM DURUMUNA GÖRE YA VİCDANI ÖZLEM İLE AZAP ÇEKECEKSİN YA DA BUNUN HUZURUNU YAŞAYACAKSIN  VE RABBİNE DOĞRU GİTMENİN VE SEVGİLİYE KAVUŞMANIN HUZURUNU YAŞAYACAKSIN!

             Ayrıca” Efendim niye kadın örtünüyor erkek kendini kısıtlasın” gibi anlayışında geçerliliği yoktur;çünkü bu fıtraten olan bir durumdur,duygudur, insan duygularından sorumlu değildir lakin fiillerinden sorumludur. Erkeğin mahremi olmayana bakması haram olduğu gibi kadının da cazibesini,süslerini,zinetini,estetik güzelliğini ve erkekten farklı yaratıldığı v ekendisine veirlen üstünlüğünü sağlayan çekiciliğini göstermesi de haramdır ,bu tek taraflı değildir amma kadın burada bir adım öndedir.. Bu konuyu bir misallle anlatmak gerekirse,benzinliğe gidenler bilir, “ateşle yaklaşma” diye bir bilgi afişi vardır.Neden ,çünkü  “benzinin parlama tehlikesi” vardır; bu da onun gibi bir şeydir...Hiç bir şey olmasa bile zihin düşünce kendi aleminde olmaktan çıkar başka alemlere dalar onun için kadın kendine verilen zineti/estetiği/gizemi/çekiciliğini/cinsel cazibesini  gizlemelidir. Çünkü,cinsel cazibesini ortaya koyan kadınlar,karşı cinsin zihninde farklı hayellerin canlanmasına sebep olabilirler.Yani,kadınlar,Erkeklerin zihinlerinde farklı algı,hayal oluşturacak giyim,kuşam,konuşma şeklinde davranmamalılardır zira kadının ses tonu,giyimi,kuşamı ne olursa olsun önemli olan karşı cinsin bundan aldığı mesaj ve eylemidir.İşte insan psikolojini ve biyolojisini bilen Allah,Kadınların,erkekler karşısında ki fiziksel güc olarak zayıflığı,Erkeklerin karşısında ki estetik olarak gücünün  olması ve bunun sonunda yaşanacakların doğru ve güzel bir sonuç doğurması ve doğru düzleme oturması için ,kadın erkek arasında ki ilişki  ve iletişimin kurallarını belirlemiştir;ÇÜNKÜ ALLAH’IN DÜNYASINDA ALLAH’IN KURALLARI GEÇERLİDİR.             

        Kadının topluma dişiliğiyle değil de kişiliğiyle katılması sonucunda doğru iletişim kurulur.Bunun sonunda ,erkeğin fiziksel üstünlüğünü kadına karşı sergilemesi nasıl hoş olmayıp zaten  kadın buna karşı acizdir.Bunun aksi yapıldığında toplumda ki rezillikleri,boşanmaları,ortada kalan bebekleri,yitip giden vedeğersizleşen hayatları görüyoruz.Onun için kadının da fiziksel üstünlüğü/estetik cazibesini/cinsel cazibesi  olan güzelliğini ,erkeğe karşı kullanması ,onu saptırması  uygun değildir .Zira ,Erkekte bu cazibe karşısında acizdir . Allah,yarattığını en iyi bilir  lakin kanun yapıcı insanlar erkeğin ve kadının biyolojik,psilolojik,cazibe sini ve sonuçlarını hesaba katamadığından doğru kanunlar yapamayabilir ve yanılır ve yanılmasının kötü sonuçlarını toplumda görebilir.  Bu durumu kanunla en sert cezalarla kaldırmaya çalışmak pek etkili değildir.Zira en sert tedbırler alınsa ,sert cezalar verilse bile ,zihnin  zina ,cinsellik cazibe alanına ve  çekiciliğinin alanına girmesi bu durumda her zaman doğru davranış yapacağı anlamına gelmez ki Kuran-ı Kerim in YUSUF SURESİ bu konuda her zaman veher yüzyılda yaşanmış,yaşanacak durumları bize örnek olarak sunmakta ve bizi bu yanlışa karşı daima uyarmakta ve farkındalık oluşturmaktadır.Erkekler bakmasınlarcı ,basit ve sıradan ,düşünme ve akli düşünceden yoksun,gerçeklerle örtüşmeyen fikirler toplum hayatında görülen gerçeklerden dolayı anlamını yitirmektedir.Bu şuna benzer,” açlık çeken kedinin önüne ciğeri koyup ;kedi ciğeri yemesin “demektir.Bu doğru yaklaşım ve realist bakış açısı değildir.Çünkü kedinin midesi ve yapısı açlığını giderme üzerine kurulduğu gibi,ciğer de kedi ve canlılar içindir.

        Bu yanlışları ve zararları önlemek,kurallardan önce İslam ve Ahiret inacıyla olur;Çünkü kanun,savcı,polis, olay,vaka gerçekleştikten sonra ortaya çıkarken,islam,insan zihninde bu yanlışlar oluşma,düşünce aşamasına geçtikten sonra engellenir.Sanki, kanunlar, bu konularda eksiktir.Zira, köpekler salınıp taşlar bağlanmaz.                                                                                             

       Bundan dolayı Kur’an-ı Kerim İSRA SURESİNDE “﴾32﴿ Zinaya yaklaşmayın! Çünkü o hayâsızlıktır, çok kötü bir yoldur.”buyrularak,bu yanlış davranışın,her  iki cinsin onurunu,şerefini değerini ve sonucu bakımından zararını vurgulayan bir anlatım vardır.Zinaya yaklaşmayın ,denilerek,kadının zinayı çağrıştırıcı tutum ve davranışlardan uzak olmasını,erkeğin de bu alana,yasak bölgeye,girdabın çekim alanına girmemesini salık verir.Zira peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem”YA ALİ BAKIŞI BAKIŞ ÜSTÜNE EKLEME,ZİRA BİRİNCİ BAKIŞ SENİN İKEN ,İKİNCİ BAKIŞ SENİN DEĞİLDİR”( Kitabı Müslim hadis no: 2159) Buyurmuştur.

           Ayrıca nazar denilen bir vakıa vardır ki,insan bakışının tesiri erkeğin istemdışı bakışlarına maruz kalan bir kadının uğrayacağı hal, bunun terazisi ve ölçüsü yoktur.. İşte bu gizli ve aikar ve hep var olan ve pusuda bekleyen tehlikelere karşı tesettür buna kalkan olur..

      SONRADAN TESETTÜRE GİREN ÜNLÜLER  VİDEOLARLA

      *-      https://www.youtube.com/watch?v=tYXHepqgQlw

      *-    https://www.youtube.com/watch?v=86zXL5QcJ6M

       *-  https://www.youtube.com/watch?v=20YJ2CjmzZY

        *-   https://www.youtube.com/watch?v=DnzcAWFco-A&t=1067s 

       *-   https://www.youtube.com/watch?v=vCCYwgaEQ1k

         Sonuç olarak ,Bu evreni,insanlığı,işeyişi,denge ve düzenleri yaratıp ;bunları araştırmamızı,bilimde,teknikte,teknolojide ilerlememizi ve insanliğa yararlı buluşlar yapmamızı,sonra Bu denge düzenin sahibini ve sanatını bilmemizi,taktir etmemizi,ona yönelip büyüklüğünü kavramamızı,ibadet etmemizi…vs isteyen Allah,zamanı gelince herkesi bu üç günlük dünyadan alacaktır,tıpkı zamanı geldiğinde bizi dünyaya gönderdiği gibi.O halde,bu hayatı,vücudu,nimetleri,güzelliği verenin istediği gibi yaşa,hayatı anla,anlamlandır ve hesabı verilebilir bir hayat yaşa,günaha/zulme/saptırmaya düşme,saptırma ve doğru ,yararlı istenilir güzel bir hayat yaşa ve bu şekilde cennet gibi bir hayat yaşa ve güzelleştirdiğin bu hayatın gerçeğini Ahirette Cennette yaşamaktır aslolan.İşte bu şekilde yaşayan Müslüman kadınlar,erkeklerin dikkatini çekmek ve onları kendilerine baktırmak bu şekilde günaha ve sapkınlıklara sebep olmazlar.Bundan dolayı Hz  Aişe(ra.)”EN HAYIRLI KADIN ,BAŞKA ERKEKLERİN HAYALLERİNE  GİRMEYENDİR.”

     *-Necip Fazılın dediği gibi"Hayatın yarısını uyuyarak,diğer yarısını da uyutularak  geçiriyoruz"sözü sonrası Zamanın ve kapitalizmin dişlilerinin arasında ezilen çoğunluğa rağmen çok şükür ki,sorgulayan ve Allah'ın emirlerini herşeyden önceleyen hanımlarımızın bir kısmı bu düzenin boğucu,sorgulatmayıcı,dişlilerinin arasından sıyrılıp,Allahının emrine uyuyorlar.Gamze Özçelik,İkbal gürpınar,oyunculuğunun zirvesinde renkli hayatlarda iken,Tesettüre bürünen,Büşra ayaydın...vs

   TESETTÜRLE İLGİLİ ÖZLÜ SÖZLER, 

    *-"Tesettür, makam odalarının özel kalemi gibidir. Kadını, ulaşılmaz kılar. Erkekle arasına protokol koyar. Kalemin, makama doğrudan girmeye mani olması gibi, örtü de erkeğe, “Dur! Bu İslam’ın kızıdır. Onunla destursuz konuşulmaz.” der.

    *-"MÜSLÜMAN TÜRK KADINININ İSLAMLA  BAĞINI KESMEDİĞİNİZ SÜRECE,HER AN BİR ABDÜLHAMİT DOĞURABİLİR"

    *- "BEŞİĞİ SALLAYAN CİHANI SALLAR"

    *-"ÇOCUKLARINIZI ÇIPLAKLIĞA ALIŞTIRMAYIN,PAZARDAKİ DOMATESE HERKES DOKUNURKEN,KUYUMCUDA Kİ ALTINA ÖZENİRSİNİZ"

   *-"Başörtüsü,benimle kişiliğim üzerinden iletişime geç,dişiliğim iledeğil;demektir"

   *-"Baş örtüsü bana bakmadan geçmeyin demek değildir,bana bakmayın,demektir"

   *-"Sevdalın şu dağı del dese koşar delersin,İş Allah'a/emirlerine geldi mi;gücüm yok der,sendelersin"

   *-En güzel zikir,nefsin arzu ve isteklerine direnmek,şu zamanda imanı yaşamaktır"

    *-"Osmanlılar döneminde bazı kadınlar, dikkat çekmemek için karınlarına yastık bağlarlarmış…Cenabı rabbimiz bizlere cemaat olmayı emretmiş futbol tabiriyle takım oyunu bu....bir takım olarak birbirimizin tamamlayıcısıyız yardımcısıyız... Zaten hiç bir şey bizim değil bildiğimiz herşey hakikat deryasından devşire bildiklerimizden ibarettir...."

    *-"Tesettürü,ibadeti erteleyenler helak oldular",Yarın olur da sen olmayabilirsin.

    *-"Bizim dinimizde başörtüsü yok,diyen yobaz/yorgo;senin dininden bana ne?

   *-TESETTÜR SADECE BAŞIN KAPANMASI,BEDENİN ÖRTÜNMESİ DEĞİL,KÖTÜ DÜŞÜNCELERİN ENGELLENMESİ VE NEFSİN YENİLMESİDİR.

   *-KAPALILIK GİZEMİ ARTTIRIR,GİZEM DE,GİZEMLİNİN DEĞERİNİ ARTTIRIR.DEĞERLİ ŞEYLER,KAPALI KUTULARIN ARKASINDADIR,SİZ,DEĞERLİ TAŞLARIN AÇIKTA BIRAKILDIĞINI GÖRDÜNÜZ MÜ?

           
    *-"NEDEN BAŞÖRTÜSÜ SORUSUNA,"Pis sinekler bulaşmasın diye kabuksuz karpuzun sineklerden kurtulması nasıl mümkün değilse …

     *-"..MALİST BAŞÖRTÜSÜYLE,İNGİLİZ BAŞÖRTÜSÜNÜN İÇİNDEKİYLE UĞRAŞIR."(Taşeron yerel akıl ile küresel üst akıl arasında ki fark )

     *-"ERKEĞİN İMTİHANI GÖRDÜKLERİ,KADININ İMTİHANI DUYDUKLARIYLADIR"

    *-Bayanları edepsizliğe iten en büyük şey, beğenilme arzusudur. Oysa ki herkesin görüp beğendiği şeyin hiçbir kıymeti yoktur. Kendisini bakışlardan saklayan bayan kıymetlidir. Tesettürsüzlük, özgürlük değil, kendini haram gözlere mahkum etmektir."Ümmü Seleme (r.a)

    *-"ERKEK,ÇOĞALMAK İÇİN İLGİ GÖSTERİR,KADIN İLGİ GÖRMEK İÇİN ÇOĞALMAYI KABUL EDER"

    *-"ZAAFLARINI BİLMEYENİN,FİZYOLOJİK SİSTEMİNİ TANIMAYANIN TEDBİR ALMASI İMKANSIZDIR"

   *-"ZİNA ERKEĞİN ÜREME EŞİĞİNİ KISITLADIĞI GİBİ TESETTÜRDE KADININ İLGİ GÖRME EŞİĞİNİ AŞAĞI ÇEKER"

    *-" Ateş karşısında bozulmayan altınaltın karşısında bozulmayan kadınkadın karşısında bozulmayan erkek; kalitelidir."

   *-"CİNSEL CAZİBE ORTAYA KONULDUĞUNDA,ZİHİNLER ANLIK BAĞLANTI  KOPUKLUĞU YAŞAR,SİSTEM ÇÖKER"

    *-"Her kahkahanda Allah'a şükretmiyorsan neden Her ağladığında O'na kızıyorsun"

   *-"BİR ERKEĞİN GÜZEL BİR KADIN KARŞISINDA SAĞLAM DURMASI KADAR,BİR KADININ KENDİSİNE İLTİFAT EDEN İLGİ GÖSTEREN BİR ERKEĞE KARŞI SAĞLAM DURMASI O KADAR ZORDUR"

    *-"Gül açıldıkça ,kadın kapandıkça güzeldir"

   *-"Kur'anı Kerim,Kadına"BAKTIRMA",Erkeğe,"BAKMA"der.

   *-"Tesettür görünmek için değil,korunmak içindir"

    *-"Bir kızın en güzel çeyizi,iffeti ve bilgeliğidir,gerisi zaten kendiliğinden gelir"

   *-"Başörtüsü bilime engelmiş,siz uzaya mekik gönderdinizde ,başörtüsüne mi takıldı?"

   *-"Başörtüsüne,islama,şeriate karşı çıkan bir müslümanla aynı ülkede yaşamaktan utanç duyarım"

   *-"Bazılarının şaçları ,kaşları,gözleri ,vücutları şiirlere konu olurken;senin başörtün ayete konu olmuş"

    *-"Tesettürlüyüm çünkü Tasarımcım böyle istiyor"

   *-"Allahım,senin ayet olarak gönderdiğini ;ben başımın üstünde taşıyorum"

   *-"Bir tohum nasıl kabuğunun içinde korunabiliyorsa ,bir kadın da ancak örtüsünün içinde korunabilir"

     *-"Bu yaşta kapanılır mı?diyen e gelde gerçek yüzünle  yüz yüze görüşelim,teyze "diyen minik yürekli sana da selam!

    *-"AŞKINENYÜRÜYEN SIRTINDA DÜNYAYI TAŞIR,AŞKSIZ YÜRÜYEN SIRTINDA CESED  TAŞIR"

         Alahu Eğlamu bissavab

 

Bu haber 1614 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SORULANLARA CEVAPLAR

İSLAM HUKUKUNDA 1ERKEK 2 KADININ ŞAHİTLİĞİKONUSU

İSLAM HUKUKUNDA 1ERKEK 2 KADININ ŞAHİTLİĞİKONUSU Şahitlikte iki kadının bir erkeğe denk tutulması

TÜRKİYE'NİN İLK SİLAH VE UÇAK FABRİKALARI NEDEN KAPANDI?

TÜRKİYE'NİN İLK SİLAH VE UÇAK FABRİKALARI NEDEN KAPANDI? TÜRKLERİN UÇAK VE SİLAH FABRİKALARI

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

GALERİ

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 54
Haber 1277
Yorum 119
Haber Okuma 2946877
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi