BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

KIZINI GÖMEN ÖMERİN PEYGAMBERİ EĞİTİMLE DÖNÜŞÜMÜ

KIZINI GÖMEN ÖMERİN PEYGAMBERİ EĞİTİMLE DÖNÜŞÜMÜ

Tarih 26/Mayıs/2020, 23:59 Editör BİLGE BİLGE

BEN NUŞİREVANDAN DAHA AZ ADİL DEĞİLİM!

BEN NUŞİREVANDAN DAHA AZ ADİL DEĞİLİM!

         (HZ  ÖMER’İN HOCASI KİMDİ?KIZINI TOPRAĞA GÖMEN ÖMER,  BU HALE NASIL DÖNÜŞTÜRÜLDÜ?)

         Hazreti Ömer’in halifeliği döneminde Şam valisi olan Sad b. Ebi Vakkas (r.a.) Şam’daki bir camiyi genişletmek ister. Bu nedenle de caminin civarındaki arsaları kamulaştırır. Herkes arsasının bedelini alır ve isteyerek arsasını camiye devreder. Ancak Şam’da yaşayan bir Yahudi, camiye bitişik olan arsasını satmak istemez. Vali arsasının değerini fazlasıyla verse de Yahudi vatandaş arsasının kamulaştırılmasına rıza göstermez. Bunun üzerine vali arsaya el koyar ve bedelini adama gönderir.

     Yahudi, komşusu olan bir Müslüman’a derdini anlatır. O da kendisine, “Medine’ye git. Orada halife Hz. Ömer vardır. Derdini anlat. Ömer, son derece adildir, elbette seni dinler” der. Yahudi, yorucu bir yolculuktan sonra Medine’ye ulaşır. Hz. Ömer, adamı dinler. Sonra bulduğu bir deri parçasının üzerine şu cümleyi yazar: “Bilesin ki, ben Nuşirevan’dan daha az adil değilim.”

      Yahudi’ye de “Bunu valiye ver işin hallolur der”. Adam, Şam’a varır. Umutsuzca Vali’nin huzuruna çıkar ve deri parçasını uzatır. Medine’deki halifenin size mesajıdır, der. Vali bu cümleyi okuyunca, sapsarı kesilir. Uzun müddet başını yerden kaldıramaz. Sonra endişe içinde, başını kaldırıp şöyle der; arsanız size geri verilmiştir.

   Yahudi, hayret eder. Şaşırır. Bir tek cümlenin valiyi bu kadar sarsacağını hiç tahmin edememişti. Merak ve dehşet içinde sorar. Lütfen bana bu cümlenin neden sizi bu kadar dehşete düşürdüğünü anlatır mısınız der.

  Şam valisi Hz. Sad, sana bu cümlenin hikayesini anlatayım: “İslam’dan önce ben ve bugün halife olan Hz. Ömer İran taraflarına ticaret için gittik. Yanımıza 200 deve almıştık. İran’a vardık. Orada birileri zorla elimizdeki develere el koydular. Çok kalabalık bir çete grubuydu, bir şey yapamadık. Elimizde para da kalmamıştı. Üzgün bir şekilde, geceleyeceğimiz bir eski han bulduk. Hanın sahibine de sıkıntımızı anlattık. Adam, ‘Gidip krala durumunuzu anlatın, o adil bir adamdır, mutlaka size yardım eder’ dedi.

         Biz de sabahleyin kralın huzuruna çıkıp durumu anlattık. Şikayetimizi bir mütercim krala tercüme etti. Kral Nuşirevan dikkatle dinledikten sonra her birimize birer kese altın verdi ve olayı inceleteceğini söyledi. Biz tekrar Han’a döndük. Ama doğrusu sonuçtan memnun olmamıştık. Hancı sonucu öğrenince son derece üzüldü ve ‘Burada bir hata var. Gelin beraberce gidelim, ben size tercümanlık yapayım’ teklifinde bulundu. Biz de gittik. Huzura çıktık. Hancı durumu Nuşirevan’a anlattı. Dikkat ettik, Nuşirevan’ın yüzü sapsarı kesildi.

      Bir gün önceki mütercimi çağırttı. Ona sorular sordu. Sonra ayağa kalktı, her birimize 2’şer kese altın verdi, ‘Akşama kadar develeriniz gelecek, develeri alın ve sabahleyin burayı terk edin. Ama giderken biriniz doğu kapısından, diğeriniz de batı kapısından çıkın’ talimatını verdi. Bizler de bir şey anlamadan huzurundan çıktık. Ertesi sabah gelen develerimizle birlikte denildiği gibi ben doğu kapısından çıktım. Baktım ki biri öldürülüp asılmış. Kimdir diye kalabalığa sordum. ‘Ülkeye gelen iki Arabı soyan hükümdarın oğlu. Nuşirevan, ceza olarak onu öldürdü’ dediler. Hz. Ömer’in çıktığı kapıda ise bizim şikayetlerimizi yanlış tercüme ederek, kralın oğlunu korumaya çalışan kişinin asılı olduğunu öğrendim.

    İşte Hz. Ömer “Bilesin ki, ben Nuşirevan’dan daha az adil değilim” sözüyle bana bunu hatırlatıyor. “Halkına zulmedersen seni darağacına çekerim” diyor. Yahudi adam, bu hikayeyi dinleyince Müslüman oluyor, arsasını bağışlıyor...

 

   

Bu haber 115 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HİKAYELERDEN HAYATA

KURUŞLARIYLA DÖNER YEMEK İSTEYEN ÇOCUK!

KURUŞLARIYLA DÖNER YEMEK İSTEYEN ÇOCUK! TAVUK DÖNER VE ÇOCUK

CENGİZ HAN'IN HİLESİ

CENGİZ HAN'IN HİLESİ "TARİHTEN ALAMADIĞIMIZ DERS ........"

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

GALERİ

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 54
Haber 1147
Yorum 116
Haber Okuma 2532887
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi