BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
FATİH SULTAN MEHMED'İN ELİNİN KESİLMESİNE HÜKMEDİLMİŞTİ!

FATİH SULTAN MEHMED'İN ELİNİN KESİLMESİNE HÜKMEDİLMİŞTİ!

Tarih 07/Şubat/2021, 13:29 Editör BİLGE BİLGE

RUM MİMARIN ELİNİN KESİLMESİ VE FATİHSULTANMEHMET'E KISAS

Fatih ve Mimar İpsilanti Efendi

    Biliyorsunuz, günümüzde haklı olan değil de güçlü olan davayı kazanıyor, maalesef. Adliye hikâyeleri bunun örnekleriyle dopdolu. Haklı olan güçlü olacağına, güçlü olan haklı sayılıyor. Tabii düzenin çivisi git gide çıkıyor.Karşısında güçlü ve aşılmaz olanlar,garib gurabayı eziyor,onlarda haklarını arayamıyor!

    Oysa bu topraklarda, bize “diktatör” olarak tanıtılan padişahlar döneminde, haklı olan güçlüydü. (Kuvvet haktadır formülü) Mahkeme karşısında padişahla sıradan “vatandaş”ın hiçbir farkı yoktu.Krallara tac giydiren ve kralları tahtından indiren milyonlarca km2 toprağın hakimi ve Cihan  Hükümdarı FatihSultan Mehmet,savunmasız ve kimsesiz sıradan bir vatandaş rum Mimarla aynı şekilde mahkeme oluyor !

    FATİH MAHKEMESİ ÜSKÜDAR DA OLUP,DUVARINDA BU YAŞANMIŞ KONUYU OKUYABİLİRSİNİZ!

    Hızır Çelebi,İstanbulun ilk Valisi,Belediye başkanı ve ilk KADI(hakim)sı idi.Fatih Sultan Mehmet'in FIKIH(İslam hukuku),Matematik ve Astronomi hocasıydı!Evreni ve kurallarını yaratan Allah olduğu için Din ilimleri ve fen ilimleri ayrımı olmadığından,Fen bilginleri,müzik,fizik,biyoloji... bilginleri aynı zamanda ,din bilgini ve hafız ve beş vakit namazını kılarlardı!

     Fatih Sultan Mehmed, adını taşıyan camiin inşaatında ,Ayasofya dan daha yüksek camii olmasın diye  kullanılacak mermer sütunları kestiren Rum mimarlardan İpsilanti Efendi’ye kızıp elini kestirir.

    Bunun üzerine İpsilanti Efendi, ilk İstanbul Kadısı Sarı Hızır Çelebi’ye başvurur. Haksızlığa uğradığını belirtip, hakkının Padişah’tan alınmasını ister.

   Kadı,"Murat oğlu Mehmed mahkemeye gel" diye Padişah’ı çağırtır. Padişah girdiğinde İpsilanti Efendi dâvâcı makamında ayakta durmaktadır. Padişah “maznun” minderine bağdaş kurmak üzereyken, Kadı Efendi Ayakta dur,hasmınla yüzleşeceksin:

   “Begüm, hasmınla mürafaai şer’ olunacaksın, (Beyim, davacı ile yüzleştirileceksin) ayağa kalk!” 

   Padişah kalkar. Kendisini savunması istenince hata ettiğini belirtir. Kadı Efendi “Kısasa kısas” hükmünü verir: Hüküm gereğince Padişah’ın da eli kesilecektir.

    Dinleyenler dehşetten ve hayretten dona kalmışlardır. Padişahın boyun bükmüş, hükme rıza göstermiştir. Durum o kadar alışılmışın dışındadır ki, İpsilanti Efendi’nin eli-ayağı titremeye başlamıştır: Aklı başına gelir gibi olunca da, dehşete düşer,Padişahın yanındakiler,ipsilantiye "Padişah seninde devletinin sultanıdır,eli olmazsa,devleti idare edemez,Padişahın elinin kesilmesi sana yarar sağlamaz bunun yerine sana diyet ödesin"derler,İpsilanti dâvasından vaz geçtiğini bildirir.

    Kadı Efendi, “kısas” hükmünü “diyet”e dönüştürür: Padişah, Rum mimarın kestirdiği kolunun diyetini şahsi parasından ödeyecektir.

    Mahkeme sona erip herkes çıktıktan sonra, Padişah, Kadı’ya döner: “Bak a Hızır Çelebi, bu padişahtır deyu şeriate mugayır(muhalif) hüküm verseydin, şu kılıçla başını keserdim.”

    Kadı Hızır Çelebi yanındaki minderini kaldırır, minderin altında duran demir topuzu Padişah’a gösterir:

     “Siz de padişahlığınıza mağruren hükmü tanımasaydınız, billahi bu topuzla başınızı ezerdim.”fatih mahkemesi üsküdar ile ilgili görsel sonucu

“Siz emreyleyin efendim, biz kitabına uydururuz” diyen ve bin türlü zulme “kanun” ve “hukuk” elbisesi giydiren sözde hukukçulara, veyl!

Bu haber 39 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HİKAYELERDEN HAYATA

SURİYE'NİN FETHİNE GİDERKEN HZ ÖMER VE KÖLESİ

SURİYE'NİN  FETHİNE GİDERKEN HZ ÖMER VE KÖLESİ İSLAM DA HALİFE DE VATANDAŞ DA EŞİTTİR!

YOĞURTÇUNUN İHTİYACI VAR Kİ...

YOĞURTÇUNUN İHTİYACI VAR Kİ... FARKETTİRMEDEN YARDIM ETMEK!

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

GALERİ

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 54
Haber 1205
Yorum 118
Haber Okuma 2599251
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi