BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

KAÇ İNSAN YETİŞTİRDİK?

KAÇ İNSAN YETİŞTİRDİK?

Tarih 06/Mart/2021, 20:30 Editör BİLGE BİLGE

YETİŞTİRDİĞİNİZ İNSAN KADARSINIZ

              Kaç insan yetiştirdik?
          İnsan yetiştirmek sanatların en büyüğü ve en kutsalıdır. Bu uğurda neler yaptık?
   *- Devlet, eğitimciler ve anne babalar üzerine düşen görevleri hakkıyla yapabiliyor muyuz?
   *-  Kaç hayırlı insan yetiştirdik? Bu konuda kendimizi hesaba çekiyor muyuz?
     *-En gelişmiş,en ileri teknolojik aletleri okullara hastanelere koysanız bile ,eğer onları kullanacak kaliteli ve vatansever insan yetiştiremezseniz,onca emek ve teknoloji boşa gider.Eğer,Bilgi ve Ahlak/din/vatanseverlik ve Kendisini yetiştiren topluma saygı/minnet birlikte öğretilmezse ;o teknoloji bir gün kendisini yetiştiren topluma zarar vermek için o topluma doğrultulabilir.
       "YENİ YETİŞECEK NESLİMİZE,TEKNOLOJİYLE,BİLİMLE BİRLİKTE ,AHLAK VE DİN ÖĞRETİNİNİ İHMAL EDERSENİZ,YAPTIKLARINIZI BOZARLAR!"     

     *- “Âlimlerin yaptıkları cahillerin delilidir.” Sultan yere bakarsa,halk mezara girer"hakikati gereğince, tüm terbiyeciler/Eğitimciler, hayat tarzlarının, bilmeyenler için örnek olduğu şuuruyla terbiyeye aldığı kişilerin kendi hatalarını gördüklerinde bu terbiyenin sağlıklı olmayacağını bilmeli ve ona göre hareket etmelidirler.   .
        
        Bunun yanında da bu mesleği kendilerinden devraldığı peygamberlerin metot ve usullerini bilmeli; başarılı olmanın sırrının onlardan öğrendiklerimiz olduğunu göz ardı etmemelidirler. .  İnsanın örnek alması gereken peygamberlerin eğitim metodu Kur'anı Kerimde insanlara örnek olarak sunulmuş olup,insan kazanma ekseni etrafında dönmektedir.
Bu konu Nahl suresi         
﴾125﴿
 Rabbinin yoluna hikmetle ve güzel öğütle davet et; onlarla en güzel yöntemle tartış. Kuşkusuz senin rabbin, yolundan sapanların kim olduğunu en iyi bilendir; O, doğru yolda bulunanları da çok iyi bilir."ayetinde bu şekilde işlenmiştir.    
         *-Peygamberler başta olmak üzere, pek çok düşünürü dünya çapında ünlü yapan, onların insan yetiştirme sanatında mahir olmalarıdır.
 "BİRİNİ YENMEK KOLAYDIR,ASIL ZOR OLAN BİRİNİ KAZANMAKTIR"(Edith Wharton)
         "Üç istek sizi başkalarının kölesi yapar:Sevilme isteği,Beğenilme isteği ve Taktir edilme isteği" Bu ilkeler muallimlerimize yol gösteren ışık olmalı ve Hz Ebu bekir(ra)gibi"Allahım bedenimi o kadar büyültki ,Cehenneme benden başka giren olmasın"ruh dünyası mikyasında olmalı.
 
           Analık kurumuna, layık olduğu değeri İslâm vermiştir. Kur’ân ayetleri ve Peygamberimiz’in sünneti bu kurumun değerini anlatan açıklamalarla doludur. Aile içi huzuru,her ailenin kapısına bir polis dikerek değil;Her ailenin içine ve gönüllere yaşanılan -aktüel islamı koyarak sağlarsınız!
           *-Allah Rasûlü’nün en büyük derdi eğitimdi, insan yetiştirmekti. Çünkü insan yetiştirmek peygamberlerin en önemli işiydi. Onun önceliği insana yatırımdı. Çünkü insana yatırım, yatırımların en soylusudur. Çünkü insan, mahlûkatın en şereflisidir ve en güzel şekilde yaratılmıştır. Merkezinde insanın bulunmadığı bir çalışma, başarısız olmaya mahkûmdur.                                     
         *- Allah Rasûlü, toprağa öyle tohumlar ekti ki asırlar sonrasında dahi filiz vermeye devam etmektedir. Öyle bir İslâm binası kurdu ki zamanın ilerlemesiyle zayıflayıp harap olmak bir tarafa daha da kuvvet kazanmaktadır. Onun ümmeti olan biz insanlara da onun derdini yüklenmek, emanetini taşımak düşmektedir.Nitekim,sinsi ve kötü niyetliler de bu  ülkenin zeki ve maharetli çocuklarını alıp ,kendi halkına ve milletine karşı ve düşman haale getirebilmektedirler.Bundan,herkes bu ülkenin evladının vatansever ve ülkesinin kalkınması için çaba gösteren insan yetiştirme konusunda farzı ayn derecesinde sorumludur.Ahirete gidildiğinde,kaç bina,ne kadar servet kazandığınız değil,amelleriniz ve yetiştirdiğiniz insan size sorulacak,hatta Gereğini yapmayanlar bunun hesabını veremeyecekler ...Abese suresi:"
﴾33﴿
 Kulakları sağır eden o ses geldiğinde,
﴾34-36﴿
 İşte o gün kişi kardeşinden, annesinden, babasından, eşinden ve çocuklarından kaçar.
﴾37﴿
 O gün her kişinin işi başından aşkındır."şeklinde buyrulur.
          Bu bağlam da en doğru ve baki yol  ve gidiş,Allah'ın dini vepeygamberin sünneti üzere olan yoldur.Zira bunun dışında kiler gereklidir ancak insan mutlak kurtuluşunu sağlayamaz olmakla birlikte hesabın sıkıntısını arttıracak şeylerdir.
        *-İnsan yetiştirmek bina yapmaya benzemez. Binalar görseldir, tabelaları vardır, verilen emeği gösterir. Kurdeleler kesilir açılışında… Yapana, yaptırana, emeği geçene teşekkür edilir. Ölmüş ise Fatihalar okunur. Ama insana yatırım öyle mi? İnsan yetiştirmenin bazen ihanete varan sonuçları olur. Yetiştirdiğiniz insan size zarar verir, ihanet eder. Buna rağmen bu dünyada yapılacak en hayırlı şey insan yetiştirmek, insana yatırım yapmaktır. Bu bağlam da şu ayet  inzal edilmiştir.Ayet neden gönderildi?şeklinde sorulursa,Kıyamete kadar bu şekilde olayla karşılaşanlara NASIL DAVRANACAKLARINI gösteren ve Rabbin istediği ve rızası doğrultusunda davranışın hangisi olduğunu gösteren bir ışıktır.İslam dışında hiç bir sistem bu şekilde kendini aşmış ve aşkın insan yetiştiremez!Konu şu şekildedir:Bu ayet,Her yüzyılda böyle durumlarda nasıl davranacağımızın kodlarını vermektedir.
(Hz. Peygamberin eşine -Hz. Aiyşe’ye- yönelik) Doğrusu, uydurulmuş bir yalanla ve ağır (zina iftirasıyla yanınıza) gelenler, kendi içinizden (zahiren sizinle birlikte hareket eden) bir ekiptir; siz onu (iftira olayını) kendiniz için (kötü) bir şer saymayın, aksine o sizin için bir hayırdır. (Çünkü bu tavırları, münafıkların tanınmasına ve ayrışmasına vesile olacaktır.) Onlardan her bir kişi kazandığı günahın cezasını çekecektir. Onlardan (iftiranın) büyüğünü yüklenen (o çirkin yalanı uyduruveren) ise daha ağır bir azabı hak etmiştir.

      Yukarıda (11. âyet) geçen iftiranın başını Abdullah b. Übey çekmiş, bir iki erkek ile Peygamberimiz’in eşi Zeyneb bint Cahş’ın, Hz. Âişe’yi kıskanan kız kardeşi Hamne de, bu çirkin iftiranın yayılmasına sebep olmuşlardı.Hz Ebu Bekir (ra)’in halasının oğlu olup kendisine devamlı yardımda bulunduğu Mistah idi. İddianın iftiradan ibaret olduğu kesinleşince Hz. Ebû Bekir, bu nankör yakınına artık yardım etmeyeceğine yemin etti. Bu âyet nâzil olunca da, “Vallahi Allah’ın beni bağışlamasını arzu ederim, bunu her şeye tercih ederim” diyerek yeminini bozdu ve yardıma devam kararı aldı. İslâm ahlâkında “kötülüğe karşı iyilikle muamele etmek” kuralı vardır. Fıtratı, temel insanlık nitelikleri bozulmamış insanları ıslah etmenin, kötü yoldan çevirmenin, yeniden erdemli topluluğa katmanın yollarından biri de budur.


Nur suresi ﴾22.ayet﴿"
 İçinizden yardım sever ve zengin olanlar akrabaya, yoksullara ve Allah yolunda hicret edenlere artık bir şey vermeyeceğiz diye yemin etmesinler. Bağışlasınlar, hoş görsünler; Allah’ın sizi bağışlamasını arzu etmez misiniz? Allah çok bağışlayıcıdır, çok esirgeyicidir."

     Bir deyiş vardır bilirsiniz: “Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir ülkeyi kurtarır.” Peki ya biz? Kaç insan yetiştirdik? Emek verdiğimiz kimse var mı? Biz bu dünyadan gidersek bir eser, bir iz bırakabilecek miyiz? Bunu anlatan güzel bir söz vardır. “Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri…” İslâm dini, ayet ve sünnetleriyle insana öğrenmeyi, eğitilmeyi, bilmeyi, ilim öğrenmeyi, sanatı, meslek edinmeyi, en güzel ahlâkla yetişmeyi emreder. Peygamberimiz: “Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz, ilim arayınız.” buyurmuştur. Ayrıca Peygamberimiz “Suffe”(ÖĞRETMEN YETİŞTİREN OKUL) okullarında, evinde ve mescitlerde halkın bilgi öğrenmesini, ilim öğrenmesini, İslâm dinini öğretmesini, eğitim yapmasını gerçekleştirmiştir.
     İnsan ve hayvanlar yaratılıştan, içgüdülü doğar ama bu içgüdü hayatta kalmasına yetmez. İnsan ve hayvanlar, eğitim-öğretim ile bilgi öğrenir ve yaşamına uygular. Hem insan hem de hayvanlar, dünyaya geldikten sonra eğitim- öğrenim alarak, bilgilenir. Bu bilgi sayesinde yaşamı kolaylaşır.
      *-İnsan doğuştan getirdiği yeteneklerini, eğitim-öğretim ile geliştirerek, beceriye dönüştürür. Öğretim, planlı, programlı, projeli, bilinçli yapılırsa; insan çok büyük beceri, yetenek, gelişim, değişim, yenilik kazanır.
    iyi yetişmiş ,ahlaklı ve yararlılık amacı güden evladın yoksa,bıraktıkların,hesabını zorlaştıracağı gibi,cefasını çektiklerinin sefasını sürenler de istemediklerin olacaktır.

BÜTÜN EĞİTİM SİSTEMLERİNİN AMACI,VATANINI SEVEN VE YÜKSELTMEYİ HEDEFLEYEN,İYİ İNSAN YETİŞTİRMEKTİR.
     

JAPON GENCİN DÜĞMESİ HİKAYESİ

BİZDE NEDEN BÖYLE VATANSEVER AZ YETİŞİYOR

 

JAPON GENCİN DÜĞMESİ HİKAYESİ

JAPONYA’dan gelip AMERİKA’da üniversite okuyan bir GENCİN DÜĞMESİ ile ilgili bir HİKAYE

DÜĞME

JAPONYA’dan gelip AMERİKA’da üniversite okuyan bir GENCİN DÜĞMESİ ile ilgili bir HİKAYE

Japon genç Japonya’dan BURSLA okumaya gelmiş biri. Fazla giysisi YOK ! Bütün sene aynı kıyafetlerle dolaşan tek derdi OKUMAK olan bir genç.

Bir gün bu gencin GÖMLEĞİNİN DÜĞMESİ kopar. Kopan düğmenin yerine gazoz KUTUSUNUN AÇMA HALKASINI takan genç, üniversitede ALAY KONUSU olur ! Bu durum üzücü olmakla beraber, genç bir türlü yeni bir düğme ALMAZ !

Mezuniyet töreninde, bu dalga geçildiği konuyu açıkladığında,Amerikalılar büyük bir UTANÇ yaşamıştır..

Yaptığı açıklama ne midir?

.. “-Bir DÜĞME yüzünden benimle DALGA GEÇTİNİZ.. Neden bir düğme alıp yerine dikmek yerine, benimle DALGA GEÇMENİZE İZİN VERDİĞİMİ merak ediyorsanız, şunu söyleyeyim ki; “HİROŞİMA’da HALKIMI KATLEDEN BİR ÜLKEYE, BİR DÜĞME PARASI DAHİ VERMEMEK İÇİNDİ ! Benim kazandığım PARANIN tek bir kuruşunu bile HAK ETMİYORSUNUZ Bu ÜLKEDEN, bir düğme parası dahi harcamadan gideceğim için MUTLUYUM... GURURLUYUM..."

Bu haber 361 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HADİS/AYETTEN HAYATA

BAŞÖRTÜ ÖZDEYİŞLERİ

BAŞÖRTÜ ÖZDEYİŞLERİ TESETTÜR ÖZLÜ SÖZLER

KONUŞMA-TOPLUM DİLİNİ İSLAMİLEŞTİRMEK

KONUŞMA-TOPLUM DİLİNİ İSLAMİLEŞTİRMEK *NEDEN ALLAH"LI KONUŞMUYORUZ ARTIK*

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

GALERİ

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 54
Haber 1277
Yorum 119
Haber Okuma 2946924
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi