BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
DAVA ADAMI İMAM İLE

DAVA ADAMI İMAM İLE "MEMUR ZİHNİYETLİ İMAMIN FARKLARI?

Tarih 18/Nisan/2021, 11:28 Editör BİLGE BİLGE

UYUTAN VE UYANDIRAN HOCALARIN FARKLARI

Hocam'ızın göz yaşları...!
Bir Hatıram..!!
1990 lı yılların başı sohbetlere yeni yeni başlamışız, İSLAMA yeni girmiş ama , gece gündüz araştırıyor, okumalar yapıyoruz,
Hafta 7, biz 8 gün yardırıp dersler, sohbetler , gece gündüz koşturuyoruz , DİN adına acayip bir merak uyanmış bizlerde uyku yok âdeta..!
Bu arada sohbetlere de ikitelli deki endülüs mescidine gidiyoruz,orada bir GENÇ hareket başladı eh biz de ilklerden sayılırız ama nasıl bir coşkumuz var ,nasıl bir heyecan anlatamam...!
Derken günlerden birgün, ikitelli'ye o günkü adı ile
( hacı saip fatma akıncı camii'ne) bu günkü ismi ile hacı(?)güllüoğlu camii'ne yeni bir imam gelmiş çok radikal gözünü budaktan esirgemeyen biri dediler, çok merak ettim o günlerde bakırköy de çalışıyorum ve(bağcılar) güneşli'de oturuyoruz o yıllar da..
İzinli olduğum bir güne denk geldi günlerden de cuma günü, eee biz de fena radikaliz o yıllarda herkezin arkasında cuma kılmıyoruz ,

Oraya fazla girmeyelim protesto ve kınama yemiyelim aga...!
HAMDOLSUN ALLAH cc na bugün çok daha KALITELI İMAM kardeşlerimiz var.
Kalktım CUMA ya ikitelli'ye gittim hoca 45-50'li yaşlarda biri ,bizim abiler ve kardeşler hoca yı çok meth ettiler bende vaazın sonuna denk geldim bir iki dakika sonra bitirdi hoca vaazı,
Hutbeyi merak ile bekliyorum acaba ne anlatacak diye..!
Abi hoca hutbeye bir cıktı pir çıktı,
90 lı yılların siyasi ve ekonomik durumu karışık hoca bir girdi ama ne giriş abi.!!.
Abooo dedim ki, lan tam benim kafama göre bir imam , hoca ne devlet bıraktı, ne kenan evreni , ne anayasa mahkemesi, baş ÖRTÜSÜ tartışmaları zirvede zaten, hoca ikinci vites ile kalktı 15 dakikalık şahane bir resital izledim âdeta.
Ayetler , hadisler havada uçuşuyor,
Darbeci, gitmiş erzurum da bir kadının çarşafını açmış bir zaman önce, hoca ,darbeciye de takmış zaten, ortalığı düm düz etti ""ülkeyi bile isteye dinsiz bir hale getirmek istiyorlar, bu halkı el birliği ile GÂVUR yapmaya,kültürünü ,dinini bozmaya karar vermiş bir anlayış var "" filan aman Allahım ,ben var mı lan dedim bu devirde böyle imam ? ,bir taraftan da ulan bu hocayı şimdi CUMA sonrası derdest ederler dur cuma sonrası gitmiyeyim de bir olay olursa hocamızı bırakmayalım dedim kendi kendime..
O gün CUMA sonrası hocamız HARUN ÜNAL ile tanıştık ben daha bırakırmıyım bulmuşum kral bir hocayı..
Benim için aranan KAN bulunmuş idi.
Hocama sordum hocam bizimle de ders ve sohbetler yapacakmısınız diye..?
Cevaba bakın " kasım biz niye varız evlâdım dedi ""sizinle burada 7/24 beraberiz evel Allah cc İle; ne zaman isterseniz ben burdayım " dedi..
Derken harun hocam ile 3-5 arkadaş özel derslere başladık hocam bizimle gerçekten çok özel dersler yapıyor daha ilk adımda TEVHİD 'i şuuru işliyor,bizleri ilmek ilmek adeta dokuyor idi,yeni camiinin yanindaki eski (mescidi) faaliyete soktuk orası bizim dersliğimiz oldu sayımız da kısa sürede 15-20 yi buldu , bu arada yaşı 40- 50 lili abiler de az da olsa gelmeye başladılar ama biz gençler daha kabalak idik , çünkü hoca gençlere daha fazla eğiliyor tek tek ilgileniyor idi bizimle,
Ben artık CUMA günleri de ikitelli'ye gelmeye başladım ve tüm arkadaşları da cuma'ya HARUN hocama gelmeleri konusunda ikaz ediyor idim kısa sürede 20-25 kişi hocamın gençleri olmuş idik, hatta cumadan gelir orda kalır sabah namazlarında da hocamla dersler yapar hocamı yanlız bırakmaz idik ,bizim gayretimiz de hocama acayip moral olur idi,
Harun hocamın doğru düzgün uyuduğunu görmedim ben, çünkü hem bizimle ilgilenir hemide kitaplar tercüme eder idi , hocam çok iyi derecede arapça bilir ve bugün dahi yüzlerce eserde imzası vardır halen de devam eder ALLAH cc o'na sağlık ve afiyet versin inşallah.
Günler haftaları ,haftalar ayları kovalıyor idi,
Ben hocamın orda kaldığı süre için de en sadık mudavimlerinden idim..
Bir gün yine sabah namazında camiideyiz,
Sünneti kıldık, kıl muezzin ( yusuf hoca ) gamet getirdi haaa , muezzin derken,..!
Ulan o kadar dersler yaptık o kadar sohbetler sende gel bir tanesinde bize takıl , hocayı bir dinle, yok abi adam kıl,bildiğiniz kıl yavv..!!
Harun hocamın arkasında muezzin olan yusuf hoca , tabi o daha eski idi muezzin kadrosunda camiide görevli idi.
Imama baak muezzine bak..!
Gelmediği gibi bizim dersleri de müftü efendiye gider ispiyon ederdi ,muhbir tilki noolcak..!
Harun hocamın camiye gelmesi ile caminin şekli değişti abi camii tıklım tıklım doluyor ,cumalar artık bayram yerine dönüyor idi. Hamdolsun rabbime bize böyle birini yollamış idi..
Neyse muezzin yusuf gameti getirdi sabah namazının farzını kılıcaz, kaktık harun hocam saflara da çok dikkat eder hatta arasıra fırçalar idi cemaati , o sabah da hocam tek tek baktı bize , ayak hizalarımıza bakarken dikkat ettim hocamın gözleri dolmuş sankim ufak ufak ağlıyor idi...!
Sonra dikkat ettim aaa hocam bayağı ağlamaya başladı bize çaktırmıyor ama, tekbir aldı okumaya başladı ama sesinden anlaşılıyor hocam hüzünlenmiş idi , namazı hafif bir ağlamsı ses tonu ile okuyarak kıldırdı.! Ulan dedim acaba biri bir şey mi dedi.?
Dur dedim namazdan sonra sorayım belki bir haber gelmiş bir olumsuz durum vardır hemen gitmiim bem dedim..
Sabah namazımızı kıldık dışarı çıktım hocamı bekliyorum sabah namazı malûm musafaha falan yapıyoruz cemaat ile neyse cemaat dağıldı, köşede hocamı bekliyorum..
O'nu beklediğimi görünce yanıma geldi,
""hocam hayırdır sizi üzen bir durum mu var" diye sordum..
""Yook hayırdır , nooldu kasım" dedi.
""Olur mu hocam namaza kaktık gözleriniz doldu, safları yerleştirirken gördüm siz ağlıyor idiniz "
""mutlaka bir şey sizi üzdü ben çok merak ettim benimle paylaşmak istermisiniz" dedim.
Hocamın gözleri tekrar doldu ,
"yok be Kasımım beni üzen bir şey yok "" dedi, ""ben bu sabah çok mutluyum hemde uzuun zamanıdır hiç olmadığım kadar mutluyum RAB'bime çok hamdediyorum "dedi.."" hayırdır hocam "? dedim.
Kasımım bende ki sevinç gözyaşları evlâdım "
dedi..!
""Kasım' cıım Camilerde uzun zamandır ilk defa sabah namazında bu kadar çok GENÇ bir arada,"" ben buna çok sevindim. deyip bana sarıldı , kucaklaştık harun hocam ile ..
o'nu ilk defa böyle görmüş idim bende hüzünlendim ne biliim galiba hemde ağladım hocam ile..😪
Gerçekten de yaklaşık 50- 60 kişinin yarısından fazlası biz GENÇLER idik namazda, bu çoğunluk hocamın emeklerinin karşılığı idi bir anlamda, üstelik hocama tam saha pres halinde idik o'nu asla yalnız bırakmaz idik..
'taki camimizden SÜRÜLENE KADAR...
kim mi hocamızı sürdürdü..!!
İslamı şuursuz yaşayan bir aciz'
Hocamız ikitellide kaldığı süre bizi adeta imar etti ALLAH cc o'ndan razı olsun..
Aradan geçen 30 yıl sonra bile hocam ile zaman zaman buluşur , görüşürüz..
Hocam ile maceralarımiz bununla sınırlı değil tabi ama şimdilik bununla yetinelim,tabi biz o'nun sürüldüğü her camiye gittik aşağı yukarı...
Bizim gibi yüzlerce gencin tevhid-i şuuru almasında ve anlamasında payı olan hocamı bir kere daha burdan ellerini öpüyorum,.hocama sağlık ve afiyetler diliyorum..
İYİ VARSIN HOCAM, CANSIN SEN ♥️.

Bu haber 81 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HİKAYELERDEN HAYATA

HUZUREVİNDE ÖLMEK ÜZERE OLAN ANNENİN SON İSTEĞİ

HUZUREVİNDE ÖLMEK ÜZERE OLAN ANNENİN SON İSTEĞİ EVLADIN YIKILDIĞI ANLAR

YARDIMIN USULÜ

YARDIMIN USULÜ MUHTAÇLARA YARDIM EDERKEN,BİTMEYİN!

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

GALERİ

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 54
Haber 1234
Yorum 118
Haber Okuma 2688645
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi