BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ARABİSTANLI LAWRANCE KİMDİR?

ARABİSTANLI LAWRANCE KİMDİR?

Tarih 22/Aralık/2021, 00:33 Editör BİLGE BİLGE

Arabistanlı Lawrence kimdir?

Arabistanlı Lawrence kimdir?

Casuslar kralı olarak bilinen, o dönemde Osmanlı'nın siyasi konumunu çokça etkilemiş "Kimmiş bu Arap Şükrü" diye karşıladığımız casus Arabistanlı Lawrance kimdir? I. Dünya Savaşı'nda önemi büyük olan Arabistanlı Lawrence tarih boyunca nelere ve kimlere ajanlık yaptı? "Lawrence 1888 yılında dünyaya geldi. İngiliz asili olan, babasıyla karmaşık ilişkileri olmasından ötürü gayri meşru çocuk konumunda bulunan Lawrence'ın bu karmaşık durumu casus hayatını da derinden sarstı. Uzun yıllar babasıyla yaşadığı sorunla sebebiyle psikolojik rahatsızlıkla ile uğraştı. Arap coğrafyasına duyduğu ilginin altında da bu sorunlar kendini zaman zaman gösteriyordu.

Casusluk ilgisi üniversitede başladı 

Arap casusu, Şam şeytanı Lawrence'ın casusluk öğrenimi üniversite yıllarında başladı. O dönemde David George Hogarth ile tanıştı ve Hogarth o dönemde Orta Doğu'da istihbarat çalışmaları yapıyordu. Bu çalışmaları yaparken Lawrence da yanında götürüyordu. Böyle böyle casusluk işi işlendi Lawrence'ın kanına. Gertrude Bell dönüm noktası oldu

Gertrude Bell dönüm noktası oldu 

Bu sıralarda Arap Lawrence kendisine casusluk konusunda neredeyse bildiği her şeyi öğreten Gertrude Bell ile tanıştı. İkili çok güzel bir uyum yakalamıştı ve görenler onları anne-oğul sanıyorlardı. Lawrence üstadı Bell'den yerli halkla nasıl kaynaşacağını ve çöle dair birçok hayati öğrenmiş bulunuyordu.

Haşimi sülalesiyle yakın ilişkiler kurdu 

Lawrance de Bell'in katkıları sayesinde bu ofise atandı. Ofise atandıktan kısa bir süre sonra Haşimi sülalesiyle yakın ilişkiler kurmayı başardı ve milis kuvvetlerini Osmanlı Devleti aleyhine örgütleyecekti Lawrence. O dönemlerde Şerif Hüseyin ve ailesi İstanbul'da göz altında tutuluyordu.

Sultan Abdülhamid'i tahtan indirdi 

Sultan Abdülhamid  Şerif Hüseyin’in bölgede güçlenmesine izin vermiyordu; ama onu diğer aşiretlere karşı da denge unsuru olarak kullanmaktaydı. 1908 yılında, 31 Mart Vakası sonrası İstanbul’da kontrolü ele geçiren Hareket Ordusu, Sultan Abdülhamid’i tahttan indirdi.Araplar Osmanlıya ihanet etti mi

Türk askerlerini katlettirdi

Lawrence savaş boyunca Irak Cephesi komutanı Sakallı Nurettin Paşa’nın sınırlı kuvvetle düzenli İngiliz birliklerine karşı elde ettiği muazzam zaferler ve Fahrettin Paşa’nın Medine’de gösterdiği destansı direniş sebebiyle Türk askerine karşı büyük bir nefret hissine kapılmıştı ve "Türk askerini esir almayın" emri verdirerek bütün Türk askerlerini katlettirmişti.

Bu haber 178 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HİKAYELERDEN HAYATA

HALKIN ÇOK SEVDİĞİ VALİ KİMDİ?

HALKIN ÇOK SEVDİĞİ VALİ KİMDİ? HALKIN VALİSİ KİM?

GECE 00:3 DE DUVAR SULAYAN VALİ

GECE 00:3 DE DUVAR SULAYAN VALİ İNŞAAT DUVARINI SULAYAN VALİ GECE 03 DE

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

GALERİ

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 54
Haber 1277
Yorum 119
Haber Okuma 2946930
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi