BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ÇOK EŞLİLİK  KONUSUNDA DEĞERLENDİRME

ÇOK EŞLİLİK KONUSUNDA DEĞERLENDİRME

Tarih 01/Ocak/2022, 10:39 Editör BİLGE BİLGE

İSLAM DA VE HAYATIN AKIŞINDA SÜREGELEN İNSANLIK SORUNLARI

İSLAM’DA ÇOK EVLİLİK KONUSU


  1.  1-MADDE:TEK KADINLA EVLİLİK                                                                                                         

    İslam dini  aşağıdaki ayetler çerçevesinde tek eşle evlenmeyi teşvik etmektedir.

        Ahzap suresi 52.ayet: “Artık bundan sonra başka kadınlarla evlenmek sana helâl değildir. Güzellikleri seni büyülese bile, eşlerinden birini boşayıp başkasıyla evlenmen de yasaklanmıştır. “

        Nisa suresi 20.ayet:” Eğer bir kadını bırakıp başka birini eş almak isterseniz, birincisine yüklerle mehir vermiş olsanız bile hiçbir şeyi geri almayınız. Siz iftira ederek ve apaçık günah işleyerek onu geri alır mısınız?”

       Dünyada birçok erkek için hiperseksüellik övünç duyulacak bir durumdur. Bu sayede bir çok kadın ile birlikte olurlar ve iktidarın kendilerinde olduğunu düşünerek tatmin olurlar. Fakat günümüzde normalin dışı bir durum olarak kabul edilen hiperseksüalite psikolojik bir hastalık olarak tanımlanmaktadır.

         2.MADDE:   ÇOK KADINLA EVLENME MESELESİ

    A. Şartlar ve hayatın akışı bazı durumlarda çok kadınla evlenmeyi gerekli kılabilir.Savaş,kıtlık,felaket vs…Nüfusun kırılması ve vatan toprağı üzerinde insan sayısı az olması durumunda ,İnsan  aklı,kanunlar bunu teşvik etmiştir.                                            

            İnönü hükümetinin, "erken evlilikler" için kanun çıkardığı ortaya çıktı. 1938 yılında çıkarılan 3453 Sayılı Yasa ile 18 olan evlenme yaşını aşağıya çeken İsmet İnönü öncülüğünde CHP’nin, erkekler için evlilik yaşını 17’ye, kızlarınkini de 15’e indirdiği belirlendi.

           İnsan unsuru olmayınca,aile olmaz,aile olmayınca devlet olmaz,devlet olmayınca Asker ordu olmaz ve Her değer,düşmanın saldırısına açık olur onun baskı ve zulmü altında yaşanılır.Bu durumda cinsellik ya da çok evlilik değil,vatan,ülkenin  geleceği düşünülür.

    Nisa suresi 3.ayet: “Yetimlerin hakkına riayet edemeyeceğinizden korkarsanız, beğendiğiniz kadınlardan ikişer, üçer, dörder nikâhlayın. Haksızlık etmekten korkarsanız tek kadın veya mülkiyetinizde bulunan  ile yetinin; bu, adaletten ayrılmamanız için en uygun olanıdır.”

            Bu ayette görüldüğü üzere,savaş,kıtlık,kocasının terketmesi,kocaları savaşta ölmüş,çocuklarıyla ortada kalmış, ailesinin  ve çocuklarının ihtiyaçları karşılanamayan kadınlar için  çok evlenme izni düşünülebilir.

          Ayette,Hayatın ve zorlukların getirdiği olağan dışı durumlarda ,çok evlenmek izni verilmiştir;Çok evlenme,emri verilmemiştir.Yani isteyene ,şartların getirdiği duruma göre davranma izni verilmiştir.Çok evlilik emredilmemiş,izin verilmiştir.Bu ayetin indiği dönemde ,İslama girip Müslüman olduğu için kocalarının terkettiği,kocalarının savaşlarda ,saldırılarda şehit edildiği  ve birçok kadının savunmasız ve geçim şartları olmadığı halde ortada kaldığı şartlar vardı.Bu kadınların çocuklarıyla geçinmeleri ve aile ihtiyaçlarını karşılamaları gerekirdi .Peygamberin arkasına ve sözüne güvenip,Mekke den medine’ye gelmiş bu kadınların ortada sahipsiz bırakılmamaları gerekirdi.Kadın sığınma evleri olmadığından bu kadınların dış saldırılara,cinsel saldırılara karşı korunmaları gerekirdi.Ayrıca bu kadınların çocuklarıyla birlikte ihtiyaçlarının karşılanması gerekirdi.Zira Ekonomik ve maddi imkanlardan azami şekilde herkesin yararlandırılması Kur’anın emridir.Kur’an da

      Ayette"Yetimler ve  çocuklarıyla sahipsiz ortada kalmış kadınlar "dan bahseilmektedir.Yani,Bu toplu halde ki kadınların ve çocuklarının güzel ortam da ihtiyaçlarının karşılanması gerekir.

         Haşr Suresi 7. Ayetinde:” Allah, bu tür düzenlemelerle aranızdaki fakirleri de kalkındırmak istiyor ki, böylece mal ve servet, sadece zenginlerinizin arasında dolaşıp duran bir güce dönüşmesin! Öyleyse, dünya ve âhirette kurtuluşa ermek istiyorsanız, Peygamberin Allah’tan aldığı yetkiyle size getirdiği hayat prensiplerini gönülden benimseyerek alın, uygulayın; sizi yasakladığı şeylerden de uzak durun! Diğer bir deyişle, Allah’tan gelen ilkeler ışığında hayatınıza yön vererek, kötülüğün her çeşidinden titizlikle sakının! Unutmayın, Allah’ın cezalandırması çok çetindir!

          Soru:Evlenmeden ihtiyaçları karşılanamaz mıydı?

             Medine’de o dönemde sapık ve Müslüman kadınlara saldıran sapık gençler vardı.Her yüzyılda ,Korumasız ,kocasız kadınlara saldıran,onların onurlarını,cinsel kimliklerini ve mal ve mülklerini ellerinden almak isteyen insanlar olagelmiştir.İslam dinine  göre kadın değerlidir ve cinsel kimliğinden nikahsız kimse yararlanamaz ve  kadınlarında cinsel kimlikleri ,erkekler karşısında çok büyük güçleri ve ilgi sebepleridir;Zira bütün canlılarda dişiler,erkeğine cazibeli yaratılmış ki ,erkek dişiye yönelsin ve aile ve neslin devamı sağlanılsın.Bu nikah ile olursa sevap ve meşru-kanunlara uygun,nikahsız olursa,cinayetlere ,toplumsal kavgalara,kine sebep olmaktadır.

        Beyaz sarık ve beyaz gömlek leke kabül etmez,prensibinden ,Müslümanların,bekar ,dul kadınların evlerine yardım amaçlı gitmeleri,önü alınamaz,dedikodulara ve yanlışlara sebebiyet verebilirdi.

         Erkekler cinsel ilişki kurdukları kadınlarla, saygı duyulup evlenilecek kadınları birbirinden ayırma eğilimindedirler. 

      B-Ülke de 25.000 000 kadın ,20.000 000 erkek olduğu zamanlarda tek eşliliği mi tavsiye etmek gerekir?

      C-Boşanmış,sanatı,işi olmayan binlerce kadın her toplumda var olagelmiştir.Bu kadınların,ev giderleri,çocuklarının giderleri karşılanması gerekmektedir! Bu giderleri karşılayamayacak yüzbinlerce  kadının olduğu toplumda bu sorun nasıl giderilecek?

       D-Cinsel kimliklerini kullanarak bazı kadınların para kazanmaları her yüzyılda olagelmiştir.Bu  durum”Biz insanı evrenin en değerli varlığı ve Onu mükemmel denge ve ölçülerle yarattık ve Onu yeryüzünde Allah’ın temsilcisi/halifesi olarak görevlendirdik,Onu onurlu ve değerli olarak yarattık”ayetine aykırılık teşkil etmektedir.Bu ayete göre kadın değerlidir,nikahsız ondan bir süreliğine belli ücret karşığında yararlanmak ,Allah’ın insana verdiği değere ,onura aykırıdır.

       Kimse,Annesinin,kız kardeşinin bir çok erkekle birlikte olarak bu yolla para kazanmasını kabül etmez insan doğasına/fıtratına/vicdanına da bu durum aykırıdır.İşte islam dini de,erkeğin ,kadından kısa süreliğine yararlanması ve sorumluluk sahibi olmaması ve sonrasında ki olacaklardan ve sorumluluklarından kaçması demek olan,nikahsız bilriktelikleri yasaklamaktadır.Evlenmiş bir şekilde sokağa atılmış,geçimsizlik,kocanın kazandığını kumara vermesi,alkole vermesi ve hayatı kadına çekilmez kılması vs durumlarında boşanan ve çocuklarıyla kimsesiz kalmış kadınlara ,II.eş ya da boşanmış bir adamın eşi olma imkanını yok saymayarak bu şartlarda ki kadınları,cinsellikleriyle para kazanma yollarından korumakta;evinin ve tek kocasının karısı,hanımı olma ve onurunu koruma yol ve yöntemlerini açık tutmaktadır.Bu durumda ki kadınları,devletin koruması,vakıfların ihtiyaçlarını karşılaması gerekir ancak genede ortada kalmış kadınları,çocuklarıyla koruyup kollayan,ihtiyaçlarını karşılayan erkeklerin olması ,Kuranın tavsiyesidir.

       Cinsellik  evliliğe, erkekleri çekici bir etken olup; evliliğin gereği ve meyvesidir ama evliliğin ve karşısında ki kadının bir ömür boyu ihtiyaçlarını karşılamanın temel etkeni ve devamlı süregelen sebebi değildir,Onun için Kur’an da Kadınların cinsel kimlikleriyle değil insani özellikleiyle ve başarılaryla karşı tarafı etkilemesi gerekir.Nur suresi  ﴾31﴿ ayette

 “Mümin kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar ve iffetlerini korusunlar. Dışarıda kalanlardan başka ziynetlerini(cazibelerini)göstermesinler. Başörtülerini yakalarının üzerinden bağlasınlar. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, başka kadınlar, hizmetlerinde bulunan (küçük)hizmetçileri ,cinsel arzusu bulunmayan erkek hizmetçiler, kadınların cinselliklerinin farkında olmayan çocuklar dışında kimseye süslerini/cinselliklerini/cazibelerini göstermesinler. Yürürken, gizledikleri süsleri /cazibeleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar(karşı tarafı cinselliğine baktıracak tutum ve davranışlardan çekinsinler). Ey müminler! Hepiniz Allah’a tövbe edin, umulur ki kurtuluşa erersiniz!”

    Nitekim “İnsanı zillete/rezilliğe düşüren asıl kölelik, şehvet köleliğidir” denilmiştir.Kadınların cinsel cazibelerini kullanmaları,erkeklerin devrelerini durdurmakta ve akıllarını sağlıklı kullanmalarını önlemekte ve doğru karar verememelerine sebep olmaktadır.İşte bundan dolayı evlilik süreci cinsel cazibe değil,insani esaslar üzerinden yürütülmelidir.

    Çay kaşığı gibi olmamalı,Çay karıştırıldıktan sonra kaşık kenara bırakılır.Kadınlar,cinsellikleri,dişilikleriyle değil,insani özellikleri,bilgileriyle,kültür ve görgüleriyle,eserleriyle dikkat çeksinler. Resûlullah (s.a.v) lüzumsuz bakışların kalp için ne derece zararlı olduğunu şöyle ifade buyurur:

“Harama bakış, iblisin zehirli oklarından bir oktur. Her kim Allah korkusu sebebiyle bunu terk ederse Allah ona kalbinde halâvetini hissedeceği bir iman bahşeder.” (Hâkim, IV, 349/7875)

“Kimin gözü bir kadının güzelliğine takılır da hemen gözünü ondan çevirirse, Allah ona, kalbinde halâvetini hissedeceği bir ibadet sevâbı ihsân eder.” (Ahmed, V, 264; Heysemî, VIII, 63)

Resûlullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

“Kim bana iki çenesi arasındaki (dili) ile iffet ve nâmusunu koruma sözü verirse, ben de ona Cennet sözü veririm.” (Buhârî, Rikâk, 23)

Ebû Saîd el-Hudrî radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Dünya tatlı, göz kamaştırıcı ve çekicidir. Allah onu sizin kullanmanıza verecek ve nasıl davranacağınıza bakacaktır. Dünyaya aldanmaktan sakının. Bazı kadınlara kapılmaktan korunun. Çünkü İsrailoğullarında ilk fitne bazı kadınlar yüzünden çıkmıştır.”(Müslim, Zikir 99.)

 Ebû Hureyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Cehennem, nefse hoş gelen şeylerle kuşatılmış; cennet ise, nefsin istemediği şeylerle çepeçevre sarılmıştır.” (Buhârî, Rikak 28; Müslim, Cennet 1.)

Efendimiz (sav): “Başka bir gölgenin bulunmadığı Kıyamet gününde Allah Teâlâ, yedi özelliği taşıyan insanı, arşının gölgesinde barındıracaktır: 1.Âdil devlet başkanı, 2.Rabbine kulluk ederek temiz bir hayat içinde serpilip büyüyen genç, 3.Kalbi mescitlere bağlı adam(Hayatını namazın etkileriyle geçiren adam), 4.Birbirlerini Allah için sevip buluşmaları da ayrılmaları(dostlukları, evlenme boşanmaları) da Allah için olan iki insan(karı koca arasında ki davranışlarda, peygamber olsa nasıl yapardı? Anlayışı) 5.Güzel ve mevki sahibi bir kadının beraber olma isteğine “Ben Allah’tan korkarım” diye yaklaşmayan yiğit, 6.Sağ elinin verdiğini sol elinin bilemeyeceği kadar gizli sadaka veren kimse, 7.Tenhâda Allah’ı anıp göz yaşı döken kişi

 

E-HER ASIRDA VE BİRÇOK ÜLKE DE II.VE III.EŞİ OLAN VE ONLARDAN ÇOCUKLARI OLAN VE ÜÇ EŞİNE DE BAKAN,İHTİYAÇLARINI KARŞILAYAN ERKEKLER OLAGELMİŞTİR.TOPLUMA TEK EŞLE EVLENMEK KANUNDUR DİYEREK ,BU DURUMDA OLAN BİNLERCE ERKEĞİ ,EŞİNİ,ÇOCUKLARINI YOK SAYMAK MÜMKÜN MÜ?

   Bu tür erkekler ve çocukları her toplumda vardır.Bu kadınlara ve çocuklarına devlet,kimlik vermeyip yok sayarak ,vatandaş olarak kabül etmeyecek mi?

 F-Çocuklarıyla ortada kalmış ,işi gücü olmayan kadınların durumu ne olacak? Cinsel kimliklerini kullanarak para kazanma yoluna mı onları terkedeceğiz?

 G-Patronun sekreterinden randevu almadan ,odasına girilmeyeceği gibi,Nikah olmadan kadının cinselliğinden yararlanıp gidilmez.

 H-Kadınları,cinsel yollardan para kazanmaya terketmek,toplumun ahlakını,aile yapısını,insanların sağlığını bozmaktadır. Cinsellikten maksat, neslin devamı,çoğalmak,üremektir.Kadınların bu yola başvurmaları,bu amaçları sağlamaz.Devletin,halkın,selim aklın  gereği de aileyi korumaktır.

I-Devletlerin ana gayesi, aileyi ve toplumu korumaktır: ”Er bozulursa aile bozulur,kadın bozulursa millet/ulus bozulur. “Bundan dolayı devletler,aileyi bozan, toplumu bozan, nikâh dışı ilişkileri doğru bulmazlar.Bir çok Avrupa ülkesinde nüfusu arttırmak için ,meşru kanunlar çerçevesinde nikah ile  çocuk doğuranlara, devlet yüklü miktarda para ödemektedir.

“Harem hayatı kaldırıldı,metres hayatı kaldırılabildi mi?”

  İ-Kadınların özel günlerini vardır;Ancak  bu süreçte diğer tarafın istekleri de devam etmektedir :Bazı insanlar için Cinsel isteklilik süreklilik veya diğerlerinden fazla devam edebilirlik arzedebilir.Bu durumda harama düşmek istemeyen insanların kendilerine özgü yol çizdiklerini herkes bilmektedir.

        Cahiliye döneminde ve her toplumda ve zamanda ,çok kadına sahip olmayı övünç olarak anlatan ve bununla kendisini toplumda önemli gören erkekler vardır.Bu insanların böyle bir psikolojiye bürünmeleri ve bununla övünmeleri ,o kültürde yetişen sonraki neslide etkileyeceğinden bu durum sosyolojik ve psikolojik olarak toplumda süregelen bir tavır olabilmiştir.

     Sonuçta,azımsanmayacak erkeğin farklı yollardan ,farklı insanlarla işlerini hallettikleri,bu doğrultuda bir arz talep oluştuğu ve bunun varlığı yok sayılamaz.Bunu ve bu şekilde işleyişi herkes bildiği gibi devlet ve devlet kurumları da bilmektedir,ancak vergisini aldığı zaman bunu kanuna uygun bulmaktadır.Kanuna uyan her şey vicdani,insani ve dini veya dine uygun değildir.Bu bağlam da,erkeklerin sorumluluk almadan kadınlardan yararlanması anlamına gelen tutum ve davranışlar,Kadının hamile kalmasından sonraki süreçte bu sorumluluğu tek başına üstlenmesi ve erkeğin bu sorumluluktan kaçması ,Allah’ın,kanunların ve dinin suç saydığı fiillerdir.Bu bağlam da bu şekilde gerçekler ve toplum yapısı, her zaman her toplumda var ise,İslam bunları yok saymaz,zira yok sayılmakla olan veya varolagelen bu şeyler yok olmuş olmaz. Bu sorun toplumu içten çürütür.İşte islam dini  hayatın akışına paralel ve erkeklerin kadınların cazibelerine kapılacağını ya da bazı kadınların cazibeleriyle erkeklerin başlarını döndüreceği, onların akıl ve duyularını bloke edeceğini veya doğru şekilde kullanamayacağını bildiği için bu durumda ki insanların şartlarını yerine getirmek şartıyla bu yola girebileceklerine İZİN VERMEKTEDİR,EMRETMEMEKTEDİR.

          Bazı  devletler ve izmler,ideolojiler olaya VERGİ VERMEKLE KANUNİ HALE getirme olarak bakarken;İnsanların sahibi,merhamet sahibi ve onları yaratan ,onların zaaflarını ve iyi özelliklerini bilen Allah,Kullarının onurunu,şerefini ,değerini koruma,onları değerli kılma,onları insan onuruna yaraşır şekilde davranma ,vicdan,merhamet açılarından bakar.

        İ-SEÇİLEMEYENLERİNDE ÇOCUK SAHİBİ OLMASI:Erkekler genelde güzel,nitelikli kızları seçerler,güzel olmayanların anne olmayan hakkı yok mu? İSlam dini Erkeklerin karşısında tüm kadınların aynı eşitlikte olmasını ve tüm kadınların aile ve anne olma hakkını önemser.Bundan dolayı evlenilmeyen ya da boşanıp tek başına çaresizliğe terkedilmiş kadınların da anne ve evinin hanımı ve bir erkeğin karısı olmasını ister.Bundan dolayı kadını onursuzluğa iten ,toplumu bozan,boşanmalara sebep olan aldatmalara yer bırakmaz.

  Birçok kadın bir çok sebeplerden çocuklarıyla ortada kalmaktadır,bu  durumda bu kadının çocuklarının ve kendisinin ihtiyaçlarının karşılanması ve insani hayatta yaşatılması gerekir.İşte bu sebeple islam dini  ,insani ve dini ve vicdani  olarak o kadınların çocuklarıyla birlkte ortada bırakılmamasını,korunmasını,aile olmasını ve çocukların ve kadının normal aile ortamında eğitilip büyütilmesini istemiştir. Bundan dolayı II. ve III.      IV.eşe kadar izinvermektedir.Hem bir kadının çocuklrıyla sokaklarda ve birçok erkeğin cinsel objesi  olması mı,tek erkeğin ve evinin kadını olması ve çocuklarının düzenli ve ihtiyaçlarının karşılandığı ailede büyütülmesi mi daha güzeldir? Burada güzel olan cinsel ihtiyaçların değil,bir insanın ve onun ortada kalmış çocuklarının insani ve vicdani insanlık standartlarında yaşatılmasıdır.Bunu yapan erkekler de bir anlamda insanlığını aşmış insanlardır.Zira Her asırda olduğu gibi asrımızda yüzbinlerce kadın,çocuğuna bakmak ve evinin ,anne babasının ihtiyaçlarını karşılamak için ,mesleği,sanatı,işi olmadığı için o tür onursuz yollara itilmekte o yollardan para kazanmaktadır.

     Bu bağlamda islam dini,Akrabalık,komuşuluk ilişkilerini güçlendirerek ,muhtaçların ve konu komşunun (Evinizin çevresinde ki 200 hane komşudur)gözetilmesini emreder."Yetim ve dul kadınlara yardım edenle ben Cennette beraber ve bir olacağız"diyen resulullah sallallahü aleyhi ve sellem muhtaç,terkedilmiş veya zulme uğradğından boşanmak zorunda kalmış kadınların ,çocuklarıyla korunup kollanmasını tavsiye etmektedir.

       J-DÜNYADA VE ÜLKE DE NİTELİKLİ İNSAN NÜFUSUNUN ÇOKLUĞU ÖNEMLİ:Dünya devletlerinde ve ülkenizde nüfusunuz ne kadar çoksa o kadar sözünüz geçer ve ülkeye yararı olur.Örneğin Almanya da 4.000.000 Türk -müslüman nüfusu var.Bunların ülkemize yatırımları ,katkıları,bilgi akışı saplamaları... azımsanmayacak derecede çoktur.Zira devlet,ara ara kanunlar ,yönetmelikler çıkartarak ,yurtdışında ki birikimleri Ülkeye çekmek istemektedir.

      K-SAVAŞ VE FELAKETLER NÜFUSU KIRAR:Bilindiği üzere ,savaşlar,felaketler ve afetler ...İnsan nüfusunu kırar ve dünya da savaşsız geçen 10 yıl yoktur.Zira ülkelerin topraklarını korumaları ,özgür olmaları nüfus ve asker ve ordusuna bağlıdır.Savaşlarda erkek ve insan gücü önemlidir ;Bundan dolayı islam da çok eşliliğe izin verilmiştir.Örneğin Terörle mücadelede her yıl bir çok yetişmiş ,nitelikli ve en verimli çağında askerimiz şehit  olmakta,savaşlarda Erkek nüfusu ve kadın nüfusu gerekmektedir.Düşmanın karşısına dikeceğiniz askeriniz her zaman olmalıdır.Bundan dolayı İslam dini çok evliliği emretmemekle birlikte izin vermektedir.

    L-CİNSELLİĞİN ERKEĞE KADINA VERİLMESİNİN AMACI,ÇOCUKTUR:Nikahsız birliktelikteliklerde Çocuk oluyor mu?

    LA-TEK KADINLA EVLİ ERKEKLERİN,KADINLARININ,KOCALARININ İSTEKLERİNİ YERİNE GETİRMEDE ZORLUK ÇIKARTMALARI:Bu durumda erkeklerin harama bulaşmaları doğru değildir.Bunun haram olduğunu bilen bazı erkekler,gizli saklı ama daha sonra aşikar olacak şekilde II.eş ile de hayatlarına devam ediyorlar.Peygamberimiz"kocası çağırdığında gitmeyen eşe,melekler lanet ederler"buyurarak bu konuda yaşanılacak sorunlara düşülmemesini tavsiye etmiştir

     LB-İSLAM ÇOK EŞLİLİĞİ GETİRMEDİ,O TOPLUMDA VE HER TOPLUMDA VAR OLAGELEN BİR DURUMDU:İslam  geldiğinde çok eşlilik zaten var idi;hatta  erkeklerin  çok eşe sahip olması övünülecek şeyler arasındaydı.İnsanlar bu şekilde I.eşlerinden başka II.  ve III. eşe sahip oluyorlarsa bunu din izin verdiği için değil,hayatlarında kendilerini ve dürtülerini yönetemedikleri,eşlerinden istedikleri ilgiyi göremedikleri veya karşılayamadıkları için ...vs oluyorsa burada din suçlanmaz;ona çıkar yol bulmayanlar suçlanır.Zira ortada böyle gerçekler var ve bu ihtiyaç ,yanlış ve onursuz yollardan değil,doğru ve meşru yollardan giderilmelidir.Anneler ,kızlarını bir çok erkeğin karısı olsun ...diye doğurmazlar!

        Hangi baba ve anne çocuğunu,erkeklerin metresi olsun diye doğurur?

    

 

 

 

 

Bu haber 114 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SORULANLARA CEVAPLAR

TÜRKİYE'NİN İLK SİLAH VE UÇAK FABRİKALARI NEDEN KAPANDI?

TÜRKİYE'NİN İLK SİLAH VE UÇAK FABRİKALARI NEDEN KAPANDI? TÜRKLERİN UÇAK VE SİLAH FABRİKALARI

FAİZ,FİYATLARI ARTTIRIR

FAİZ,FİYATLARI ARTTIRIR İNSANI VE EVRENİ YARATAN,İNSANLARIN HAYATLARININ DOĞRU KURALLARINI KOYAR

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

GALERİ

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 54
Haber 1266
Yorum 119
Haber Okuma 2844951
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi