BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

NEME LAZIM BE SULTANIM

NEME LAZIM BE SULTANIM

Tarih 09/Kasım/2022, 15:55 Editör BİLGE BİLGE

YAHYA EFENDININ KANUNIYE CEVABI

              “Neme lazım be Sultanım!”
      Kanuni Sultan Süleyman, zamanın büyük Türk âlimi Yahya Efendi'ye gönderdiği mektupta, "Bir devlet ne zaman çöker ve sonunda ne olur?" diye sorar. Devrin kudretli sultanından gelen bu mektubu okuyan Yahya Efendi’nin cevabı ise gayet kısadır: “Neme lazım be Sultanım!” Sultan, bu söze bir mana veremez. Zira Yahya Efendi gibi bir zat, böylesine ciddi bir meseleyi basit basit bir cevapla geçiştirecek biri değildir.

     Kalkar, Yahya Efendi’nin Beşiktaş’taki dergâhına gider. Sitem dolu bir şekilde “Ağabey ne olur mektubuma cevap ver. Bizi geçiştirme, soruyu ciddiye al!” diyerek, sorusunu tekrar sorar. Yahya Efendi duraklar, "Sultanım, sizin sorunuzu ciddiye almamak kabil mi? Ben sorunuzun üzerine iyice düşündüm ve kanaatimi de açıkça arz etmiştim” diye cevap verir. Kanuni “İyi ama bu cevaptan bir şey anlamadım. Sadece “neme lazım be Sultanım!” demişsiniz. Sanki ‘beni böyle işlere karıştırma’ der gibi bir mana çıkarıyorum” 
 
        Yahya Efendi bunun üzerine, ibret dolu şu sözleri söyler: “Sultanım! Bir devlette zulüm yayılsa, haksızlıklar ayyuka çıksa… İşitenler de neme lazım, deyip uzaklaşsalar, sonra koyunları kurtlar değil de çobanlar yese, bilenler bunu söylemeyip sussa, gizleseler, fakirlerin, muhtaçların, yoksulların, kimsesizlerin, feryadı göklere çıksa da, bunu da taşlardan başkası işitmese, işte o zaman devletin sonu görünür. Böyle durumlardan sonra devletin hazinesi boşalır, halkın itimat ve hürmeti sarsılır. Asayiş ve emniyete vesile olan, itaat hissi gider, halkta hürmet duygusu yok olur. Çöküş ve izmihlal de böylece mukadder hâle gelir.”  
 
           Alın bu sözleri, bugüne uyarlayın. İnandığımız hak davasını, Allah davasını savunurmuş gibi görünen kimileri aramıza sızdı .Bu davanın bayraktarlığını yapanlara verebilecekleri en büyük zararı verdi. Bu kişiler makamlarını çıkarları doğrultusunda kullanarak çevre ve yardımcılarıyla birlikte büyük servet sahibi oldu. Bazıları hanlar hamamlar özel okullar yaptı, özel hastanelere sahip oldu. Bunları yazınca birileri "Yahu bizim mahallenin hırsızlarını neden yazıyorsun. Karşı taraf sanki çok mu iyi" diyerek bizi
eleştirdi.

      Bizler, batılın karşısında âdeta bir abide gibi duranlari destekleriz Ve bu dava zarar görmesin diyenler sustuk, susmanın fayda sağlayacağına inandık. Yahya Efendi'nin dediği gibi, "Neme lazım" diyerek geçiştirdi yaşananları.Bu gürüh liderlerine, "Ya bunları alırsın ya da biz yokuz" diye mesaj yolladılar. Ve Allah'a şükür ki o liderler, "Neme lazım" demeyen bu insanların sesini duydu. Bu liderler,Hakkında en küçük şaibe olan isimlerin tamamının gönderileceğinin garantisini verdiler. Ancak mesele bunları göndermekle kalmasın. Kul hakkına, yetim hakkına giren kim varsa hesap sorulsun. Gerekirse ibretiâlem için, elleri kelepçeli olarak evlerinden çıkarılsın. Çıkarılsın ki kendilerinden sonra gelenler benzer işlere tevessül etmesin!

Bu haber 1216 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

9.SINIFLAR DİN KÜLTÜRÜ NOTLARI

İYİ İNSAN YETİŞTİRMENİN EN ÖNEMLİ SAİKLERİ NELERDİR?9/Ü1

İYİ İNSAN YETİŞTİRMENİN EN ÖNEMLİ SAİKLERİ NELERDİR?9/Ü1 MOTİVASYONLARı NELERDİR?(İNSAN DOĞASI VE DİN)9/Ü1

DİNİN İNSAN HAYATINDA Kİ YERİ VE ÖNEMİ 9

DİNİN İNSAN HAYATINDA Kİ  YERİ  VE ÖNEMİ 9 DİN NEDEN İNSAN HAYATINDA ÖNEMLİDİR?

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

GALERİ

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 54
Haber 1277
Yorum 119
Haber Okuma 2946929
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi