BİLGECE BAKIŞ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Türk bilimadamından büyük buluş

Tarih 15/Ocak/2010, 01:29 Editör BİLGE BİLGE

15 Ocak 2010 05:16 mynethaber

 

Artık Türkiye, ilaç hammaddesi temininde dışa bağımlılıktan kurtulacak ve ülkedeki ilaç krizi son bulacak.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

Bilim dalında Nobel Ödülü'ne aday gösterilen ve buluşlarıyla dünya bilimini hayretler içinde bırakan Türk bilim adamı Faruk Durukan, 25 üniversite ile yaptığı ortak çalışma neticesinde Türk ilaç sanayisini içinde bulunduğu sıkıntıdan kurtaracak bir buluşa imza attı. Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi (FEF) Bölüm Başkanı Prof.Dr. Gülendam Tümen ile birlikte ülkedeki farklı üniversitelerden kimya uzmanlarıyla aylar süren bir çalışma içine giren Faruk Durukan, Balıkesir'in Edremit ilçesinde bulunan Türkiye'nin ilk ve tek, dünyanın da en donanımlı bitki özü üretebilen tesis ve laboratuvarlarında, ilaç etken maddesi olarak tabir edilen ve ilaç hammaddesi olarak bilinen yaklaşık 200 çeşit önemli maddeyi üretmeyi başardı.

Durukan'ın bu çalışması sayesinde Türk ilaç sektörü, ilaç ham maddesi (etken madde) temininde yurt dışına bağımlı kalmayacak ve bu durumda da ilaç fiyatları başta olmak üzere ülke ekonomisinin canlanması gibi daha bir çok sıkıntıyı sonlandıracak.

Türk ilaç sanayi açısından büyük bir sevinç yaşatacak olan bu haberin dünya bilimini de etkilemesi bekleniyor. Bilindiği gibi, ilaç sanayinde dünyada söz sahibi olan ülkeler son günlerde sentetik hammaddeler ile ilaç üretiminin önüne geçmek için yoğun bir çaba gösteriyor. Bu noktada Türkiye'nin yaklaşık 200 çeşit ilaca etken madde üretebilir duruma gelmesi ise, dünya ilaç sektöründe Türkiye'nin dünya devi ülke konumuna gelmesini kaçınılmaz kılacak.

ÇALIŞMA TÜRKİYE'DE DEVRİM NİTELİĞİNDE
Türkiye'nin ilaç etken maddesi üretebilir duruma gelmesini büyük bir devrim olarak niteleyen BAÜ FEF Bölüm Başkanı Prof.Dr. Gülendam Tümen, "Gelişmiş teknolojiyi üst düzeyde yakalamış toplumlarda bu ilerlemenin temel sebebi, sanayi - üniversite işbirliğidir. Gelişmekte olan ülkemizde buna benzer özelliklere az sayıda da olsa rastlanmaktadır. Bu da geleceğe olan ümidimizi artırmaktadır" dedi.

Balıkesir Üniversitesi öğretim üyeleri olarak sanayi - üniversite işbirliğine inandıklarını anlatan Tümen, şöyle konuştu: "Bu anlamda Kale Naturel şirketine uzun süredir bilimsel destek vermekteyiz. Beş ana dalda yürütülen çalışmalardan en büyük grubu biyolojik aktiviteye sahip bitkiler oluşturmaktadır. Gıda destekleyicileri diğer adıyla nütrosatikler yaşam kalitesini artırmak açısından günümüz insanımızın vazgeçilmezlerinden olmuştur. Bu firmada üretilenler tek tek bizlerin araştırmalarından
geçmektedir. Dileğim ve temennim, üniversite sanayi işbirliği çalışmalarının hızla çoğalmasıdır. Üniversiteler ve Kale Naturel Ekstrakt firması arasındaki bu işbirliği gibi başka firmalar da bu yolda faaliyet alanlarını çeşitlendirsin. Büyük uğraş verilerek yapılan çalışmalar neticesinde Türkiye artık yaklaşık 200 ilaç etken maddesini üretecek duruma geldi. Bu da dünya ilaç sanayisini bile etkileyecek devrim niteliğinde bir çalışmadır."

Tümen, konuşmasında, Faruk Durukan ve ekibini, dünya ilaç sektörünü etkileyecek ve sıkıntı içinde boğuşan Türk ilaç sanayisini de düze çıkaracak bu çalışmalarından dolayı kutladı.

Faruk Durukan ise, ana amaçlarının Türk Ar-Ge'sini dünya Ar-Gesi'nin üzerine çıkarmak olduğunu ve ülkenin gün geçtikçe çıkmaza sürüklendiği ilaç sanayiindeki zararın önüne geçmek olduğunu söyledi.

Yaklaşık 200 çeşit ilaçta kullanılabilecek etken maddelerin isimleri şunlar; "Oleuropein, Sineol, Borneol ,Tuyon, Kafur, Ursolik Asit, Oleanolik Asit, Rutin, Hiperozit, Viteksin, 8-Metoksi-Kemferol, Luteolin, Apigenin, Karnosik Asit, Karnosol, Rozmanol, İzorozmarol, Triterpenler: Betulin, Betulinik Asit, Miromerik Asit, Oleonolik Asit, Flavonoidler: Diosmin, Erirosin, Karnosik Asitgenkvaninnepetin, Nepitrin, Karotenoidler, Alfa-Tokoferol gibi maddeler. Cynaridin, Kersetin, Hesperedin, Cynarosit - 3-
Kafeoilkinik Asit, Apigenin, Vitekslaktam, Linoleikasit, Aminler, Asetilkolin, Betain, Kolin, Histamin, Seratonin, Lesitin, Kafeik ve Klorojenik Asit, Kersetin, İzokersetin gibi Flavonoidler, Formik, Fumarik Asitler, Karotenoidler, Lökotrienler, Steroller Folikasit, Pantotenik Asit ve vitaminler, Triterpenler, Steroller ve mineraller (Magnezyum, Potasyum, Kalsiyum, Bakır, Krom, Selenyum), vitamin C bulunur. Kumarik Asit, Protokateşik Asit, Malikasit, Klorojenik Asit, Kafeik Asit, Ferrulikasit, Vanilik Asit,
Suksinik Asit. Proantosiyaninler: Silymarin, İsosilybin, Dehydrosilybin, Silykristin, Silydianin ve birkaç Flavonoid, Taxifolin. Triterpenik, Saponinler, Glisirizin, Kumarin Ökaliptol, Gallotanen, Prosiyanidin, Kondanse, Tanen, Triterpenler'den Ursolikasit türevler, Müsilaj, Polisakkaritler, Aminoasitler, yağ asitleri, Fenolik Asitler ve Apigenin Glukozit Asetat Flavonoidler Flavonoller (Kersetin, Kamferol, Mirsetin), Flavan - 3- Ol'ler (Katesin, Epikatesin, tanenler) ve Antosiyaninler. Resveratrol,
Hidroksisinnamik Asit ve Gallik Asit. Kinik Asit, Sitrik Asit, Malik Asit. İridoitler, Klorojenik Asit ve bazı Kafeik Asit türevleri, Pektin Kateşinler, Antosiyaninler, Likopen, Vitamin A ve C, Beta Karoten, Potasyum, mineraller (Magnezyum, Selenyum, Çinko)."

Bu haber 1933 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

VATAN SEVGİSİ

TÜRKİYENİN UÇAK VE ARABA ÜRETİMİ

TÜRKİYENİN UÇAK VE  ARABA ÜRETİMİ TÜRKİYE'NİN İLK UÇAK VE OTOMOBİL FABRİKASI

İNGİLİZ CASUSU LAWRANCE 'NİN TÜRKLERE YAPTIKLARI

İNGİLİZ CASUSU LAWRANCE 'NİN TÜRKLERE YAPTIKLARI TÜRK DÜŞMANI SİNSİ İNGİLİZ OYUNLARI-DİKKAT,ABD IRAK ZULMÜNÜ,İNGİLİZLER DE BU YAPTIKLARINI RAHATÇA ANLATABİLECEK KAD...

HZ.MUHAMMED (S.A.V)

GALERİ

SİTE İSTATİSTİKLERİ

Kategori 54
Haber 1251
Yorum 119
Haber Okuma 2784516
Editör 12


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi